خودشناسی در بازار سرمایه

خودشناسی در بازار سرمایه

خودشناسی در بازار سرمایه

 

خودشناسی در بازار سرمایه یک عامل مهم برای ترید کردن است. استفاده از این قانون در نگاه اول به نظر ساده می آید. امااحساسات انسانی به قدری قوی هستند که حتی بسیاری از تریدر ها که پشتوانه علمی خوبی دارند به سختی می توانند این احساسات،ترس وطمع، را کنترل کنند.

 

بحث کامل در این مورد نیازمند یک کتاب یا کتاب‌های مستقل میباشد .در واقع برای تبدیل شدن به یک تریدر، مراحلی را باید طی کرد. در مشاغل دیگر همه چیز مشخص است. اما در این حرفه تنها یک سری قواعد کلی وجود دارد و فقط باید از هوش و ذکاوت خود و مهم تر از همه  پایداری خود ،در این راه استفاده کرد.

 

ترید کردن در این بازار یکی از هیجان انگیز ترین کارهاست. که افراد زیادی  را در پی ثروت مند شدن به خود جذب میکند. که حدود ۹۰ درصد از این افراد پس از زمان کوتاهی سرخورده شده واز بازار خارج می شوند .که دلیل اصلی این خروج عدم شناخت است.

 

 

 هر تریدر باید یک چارچوب کاری مشخصی برای خود داشته باشد و از یک استراتژی تبعیت کند. یک سیستم یا استراتژی باید شامل چند ویژگی مهم باشد:

 

  • نقطه ورود مشخص

 به این معنی که برای ترید، نقطه ورود به بازار و دلیل آن معلوم باشد .

 

 

  • حد ضرر

 شما باید قبل از ورود به بازار بدانید چه مقدار ضرر را قبول می کنید و این حد ضرر بر چه مبنایی در نظر گرفته می شود .

 

 

  • حد سود

 

  • در صورتی که بازار در جهت دلخواه پیش رفت. باید سیاستی برای خروج از پوزیشن  داشته باشید. در برخی سیستم ها از همان ابتدا نقطه خروج مشخص است. اما در بعضی دیگر بسته به شرایطی که پیش می‌آید ،برای مسائل تصمیم گیری می شود.

 

  • مدیریت پول

 

  • سیاست های زیادی برای مدیریت پول وجود دارد. مثلاً برای یک پوزیشن چقدر از کل سرمایه اختصاص داده شود و اگر بازار در جهت مثبت حرکت کرد نیمی از پوزیشن را ببندیم. حتی در صورتی که در جهت دلخواه پیش رفت،به پوزیشن بیافزاییم.

 

  • مدیریت زمان

ترید مثل هر کار دیگری نیاز به نظم دارد .در زمان مشخصی شروع  ودر زمان دیگری به پایان می‌رسد .در این میان باید به ساعات بازگشایی بازارهای مختلف دقت کرد.

 

 

  • مدیریت انرژی

تریدر برای تصمیم‌گیری در هر لحظه انرژی زیادی نیاز دارد. لذا مدیریت انرژی اهمیت خاصی دارد.

 

مثلاً در زمانی که خبری در بازار نیست و حجم بسیار پایین است ،فرد با استرس منتظر یک معجزه در بازار است که در این صورت انرژی زیادی از دست می دهد. زمانی که اخبار منتشر می‌شود و بازار شروع به حرکت می کند ،ضربه های زیادی می بیند. 

 

توجه به حجم بازار جزء عواملی است که باید به آن توجه شود. اما در بازار فارکس مرجعی برای مشخص کردن حجم وجود ندارد. جز اینکه در موقع انتشار اخبار، حجم زیاد می‌شود. و در نتیجه یک خبر و مشخص شدن سیاست مالی ،بازار چند روزی تحت تاثیر قرار می گیرد.

 

مطلب پیشنهادی:مواردی که میتواند ین را تحت تاثیر قرار دهد

 گام های اساسی برای موفقیت

 گام های اساسی برای موفقیت

  • پذیرش مسئولیت کامل

 هر فرد برای معامله در این بازار باید مسئولیت ضررو زیان های خود را بپذیرد. چنان که تمام حرفه ای های بازارنیز دلیل اصلی موفقیت یا شکست  خود را ،تنها به عهده خودشان می‌دانند .در این بازار جای هیچ بهانه و سرزنش فرد دیگری وجود ندارد .

 

 

چراکه کاملاً تحلیل پذیر است .بنابراین اگر فردی اشتباهی مرتکب شد باید دلیل آن را در خود پیدا کند.و از خود بپرسد :آیا من از قواعد خودم تبعیت کردم ؟ اگر جواب مثبت باشد ،شخص به دنبال اشکال موجود در قواعد کاری  خود می گردد ،تا آن را اصلاح کند .اما اگر جواب منفی بود، باید به خود بگوید که چرا از قواعد تبعیت نکردم؟

 

 

اگر قانون اول شما این باشد که از قوانین خودتان تبعیت کنید دیگر هیچ نیازی نیست که از شخص دیگری در این زمینه نظر بخواهید. اگر حس می کنید که به نظر دیگران نیاز دارید، پوزیشن خود را ببندید. قوانین خودتان را بررسی کنید و ببینید چرا نیازمند نظر دیگران هستید .هرگاه مطمئن شدید که به تنهایی می توانید معامله کنید ،وارد بازار شوید.

 

 

  • سیستم مناسب خودتان را داشته باشید

هر تریدر موفقی سیستمی دارد که متناسب با روحیات خودش است. سیستم‌هایی که وجود دارد مثل: بلند‌مدت، مکانیکی ،تریدهای لحظه‌ای، ترید روزانه، اسکلپ، اربیتاژ (تشکیل سبدی از ارزها)و سبک های دیگر.همانطور که شنیده ایم ،ترید های بزرگی بودند که میلیون‌ها دلار از بازار سهام بیرون کشیدند. شرکت هایی که بر اساس آربیتاژ ملیون‌ها دلار سود به دست آوردند.

 

هیچ سیستمی   بر دیگری ارجحیت ندارد. بلکه مهم راحت بودن تریدر با سیستم خودش است .پس از همین الان با خودتان تکرار کنید :"من سیستم مناسب خودم را پیدا می کنم ودر سیستم خودم بهترین خواهم شد".