علت از دست دادن نظم در معامله گران فارکس

علتاز دست دادن نظم و انضباط در معامله گران فارکس

وقتی که معامله گران Forex متحمل ضرر مالی می شوند، اغلب این مشکل را به لغزش در نظم و انضباط نسبت می دهند. با این حال، چنین بی ثباتی ای ناشی از آن نیست و در واقع به دلیل مشکلات عدیده ای می باشد. معامله گران به همان دلیل نظم و انضباط خود را از دست می دهند که افراد در حال رژیم و یا ورزشکارانی که سعی دارند اندام خود را متناسب کنند، نظم و انضباط خود را در رابطه با ورزش از دست می دهند. به عبارت دیگر، حالات روحی، نیازها و وضعیت ذهنی افراد در هر لحظه، اهداف دراز مدت شان را تحت تاثیر قرار می دهد. افراد به دنبال لذت های کوتاه مدت اند (دوری از ناراحتی های کوتاه مدت) و این به قیمت از دست دادن پاداش های دراز مدت تمام می شود.

در اینجا به برخی از دلایل متداول که چرا معامله گران (و بسیاری از انسان های دیگر) نمی توانند موفق شوند، اشاره می کنیم:

حواس پرتی های محیطی و خستگی ناشی از عدم تمرکز - همه ی ما دامنه ی توجه محدودی داریم و این خصلت، زمانی که بازار آرام است به آسانی تحت فشار قرار می گیرد.

خستگی و مشغله روانی موجب از دست دادن تمرکز می شود - هشیار بودن بعد از ساعت ها تمرکز بر روی مانیتور کار دشواری است؛ خلبانان، رانندگان و سربازان با این نوع خستگی به خوبی آشنایی دارند.

اعتماد به نفس کاذب موفقیت های پی در پی را دنبال می کند - معامله گران معمولاً موفقیت را به مهارت و شکست را به موقعیت و عوامل خارجی نسبت می دهند؛ بنابراین، حتی یک سلسله از موفقیت های تصادفی هم منجر به اعتماد به نفس کاذب معامله گران شده و آن ها را از مسیر طرح های تجاری شان  منحرف می کند، به ویژه با معاملات مکرر و یا با حجم های زیاد.

عدم تمایل به پذیرفتن ضرر و زیان - این امر باعث می شود که معامله گران طرح تجاری خود را بعد از ورود معاملات به محدوده ی قرمز تغییر داده و معاملاتی را که قرار بود کوتاه مدت باشند به معاملات دراز مدت تبدیل کنند. آنها همچنین با افزودن به میزان ضرر ها، معاملات سایز کوچک را به معاملات بزرگ تبدیل می کنند.

از دست دادن اطمینان در طرح و یا استراتژی تجاری؛ زیرا  آن را در میدان رقابت و به اندازه کافی مورد آزمون قرار نداده اند - به سختی می توان حتی افت های نرمال را تحمل کرد مگر اینکه به روش های خود اطمینان داشته باشید. این اطمینان صرفاً از مکالمات مثبت فرد با خود به وجود نمی آید، بلکه، این عملکردی از آزمودن روش های (در گذشته و به صورت زنده) خودتان است و در تجربه ی خود می بینید که واقعاً موثر هستند.

ویژگی های شخصیتی که منجر به عکس العمل های اجباری و عدم تحمل یاس در شرایط استرس زا می شوند - پژوهش های روان شناختی حاکی از آن اند که برخی از افراد شتابزده تر از دیگران عمل کرده و در قبال طرح ها و اهداف، کمتر از خود حس وظیفه شناسی نشان می دهند. این ویژگی های شخصیتی اغلب با تحریک جویی و درجه بالایی از ریسک پذیری همراه است؛ یک ترکیب ویرانگر.

فشارهای کیفیتی موقعیتی - رکود تجاری و افزایش هزینه های شخصی، باعث می شود که معامله گران روش تجاری خود را تغییر داده و به جای انجام معاملات خود با سطح سود از پیش تعیین شده، در صدد افزایش سطح سود باشند. معامله گران به دلیل نگرانی بیش از حد در مورد مقدار پولی که می توانند به دست بیاورند،  نمی توانند با فکری باز فعالیت های بازار را دنبال کنند.

معاملاتی که فراتر از اندازه حساب هستند - این امر شایع تر از باور عمومی است. این موضوع منجر به تغییرات بیش از اندازه سطح سود و واکنش های عاطفی شده که در رفتار آرام و هدفمند تداخل ایجاد می کند.

نداشتن طرح یا استراتژی تجاری روشن در وهله اول -  جالب این است که بسیاری از معامله گران خود را معامله گرانی با احتیاط در نظر می گیرند، اما در واقع آنها حتی یک مجموعه قوانین تجاری صریح و استوار ندارند که از آن ها پیروی کنند. اگر طرح شما به روشنی برنامه ریزی نشده باشد به سختی می توانید با آن سازگار شوید و چگونگی سازگاری تان را ارزیابی کنید.

معامله در بازه زمانی، سبک و یا بازاری که با استعدادها، مهارت ها، ریسک پذیری و شخصیت شما سازگار نیست - در اغلب اوقات، معامله گران از طرح های خود  منحرف می شوند به این دلیل که احساس می کنند باید آن ها را دنبال کنند در صورتی که این طرح ها به طور طبیعی به آنها الهام نشده اند. این عدم تطابق با نظم و انضباط، در واقع تلاشی ناخودآگاه در انجام معامله به سبکی است که بیشتر با مهارت ها  و استعداد های آن ها هماهنگی دارد.

علتاز دست دادن نظم در معامله گران فارکس
علتاز دست دادن نظم در معامله گران فارکس

همانطور که مشاهده می کنید، اصلاً این طور نیست که همه ی مشکلات انضباطی ریشه در روان معامله گر دارند. در بسیاری از موارد، از دست دادن نظم و انضباط نشان دهنده ی مشکلاتی مربوط به خود معامله است.  نظم و انضباط در تجارت خیلی متفاوت از نظم و انضباط در یک رابطه ی عاشقانه نیست؛ اگر همه چیز را به درستی انجام دهید، تمایلی به انحراف نخواهید داشت. اگر تجارت نیازهای شما را برطرف نمی کند به راحتی می توانید عهدهای تجاری خود را بشکنید!