دراودان (drawdown) چیست؟

دراودان (drawdown) چیست؟

drawdown در واقع تفاوت بین موجودی واقعی و موجودی نت حساب تان است. در محاسبه ی موجودی نت، معاملات بازی که در حال سود دهی و ضرر دهی هستند هم منظور می شوند.

drawdown زمانی است که موجودی نت شما از موجودی واقعی حساب تان کمتر باشد.

drawdown
drawdown

مثال:

یک سیستم معاملاتی که با موجودی 100000 دلار شروع به فعالیت می کند و تا سطح 95000 دلار در سرمایه افت می کند، در واقع به میزان 5000 دلار دراودان داشته است.

drawdown همچنین احتمال بقای سیستم تجاری شما را در دراز مدت نشان دهد. یک سرمایه گذار به واسطه دراودان شدید در شرایط نا مطلوبی قرار می گیرد.

این نکات را در نظر بگیرید:

مشتری ای که متحمل 50 درصد دراودان می شود مسئولیت بزرگی پیشه رو دارد. به طور خلاصه، در یک پوزیشن drawdown، تریدر باید به میزان 100 درصد بر روی سرمایه کاهش یافته سود کند تا یر به یر شود. بسیاری از سرمایه گذاران و یا مدیران سرمایه گذاری در وال استریت با حدود 20 درصد دراودان سالیانه خوشنود هستند.

همانطور که می دانید، معامله گری که متحمل drawdown شده بهتر است به جای معامله عجولانه به منظور یر به یر کردن و بازگشت به موقعیت قبل، به تجدید قوای سیستم خود بپردازد. به طور معمول، یک رویکرد تهاجمی برای به دست آوردن دوباره سرمایه از دست رفته نتیجه معکوس خواهد داشت. چرا اینگونه است؟ به این دلیل که آن ها اغلب با معاملات بیش از حد و استفاده از اهرم سعی می کنند که سرمایه از دست رفته را دوباره به دست بی آورند.

هنگامی که تریدرها بیش از حد از اهرم استفاده می کنند، حتی یک معامله هم می تواند اثرات فجیع به بار آورد که اغلب اینگونه است.

متأسفانه بسیاری از مواقع شاهد این اتفاق هستیم. به طور خلاصه، تریدرها یا خیلی تهاجمی اند و یا از اعتماد به نفس کاذب برخوردارند که یا منجر به ضررهای جبران ناپذیر شده و یا فرد تمایلی ندارد که  ضرر را بپذیرد و از ادامه ی معامله انصراف دهد. یک ضرب‌المثل در تجارت وجود دارد که می گوید «یک معامله (خوب) به ندرت حرفه تجاری تان را شکل می دهد، ولی یک معامله ی بد قطعاً پایان حرفه ی تجاری تان خواهد بود».