اکسپرت ادوایزر چیست؟ 

اکسپرت ادوایزر چیست؟ 

 

نرم افزار تجارت خودکار با نام های متفاوتی مانند اکسپرت ادوایزر (Expert Advisor)، تجارت روباتیک (Robotic Trading) و تجارت خودکار  (Automated Trading) شناخته می شود.

برنامه ی نرم افزار خودکار برای فردی که با کامپیوتر کار می کند معامله انجام می دهد. از آنجایی که این تنها یک برنامه است با توجه به پارامترهای از پیش نوشته شده معامله می کند. ایجاد یک برنامه تجاری به دانش تجاری بسیار گسترده و همچنین مهارت های برنامه نویسی نیاز دارد.

اکسپرت ادوایزر بر اساس یک استراتژی تجاری طرح ریزی می شود؛ بنابراین، این استراتژی باید به اندازه ای ساده باشد که بتوان آن را  برای برنامه نویسی به مجموعه ای از قوانین تقسیم بندی کرد. هرچه استراتژی پیچیده تر باشد برنامه ریزی مؤثر آن سخت تر خواهد بود.

افرادی که برنامه های تجاری خریداری می کنند به مهارت تجاری و برنامه نویسی شخصی که آن را نوشته است کاملاً وابسته اند. فرد در این حالت بسیار آسیب پذیر است.

این نرم افزار مانند بسیاری از نرم افزارهای دیگر هر چند وقت یکبار نیازمند به روز رسانی است. شرایط بازار Forex تغییر می کند و نرم افزار تجارت هم باید با آن به روز رسانی شود. اگر نرم افزار توسط شخصی که از این کار آگاهی کافی ندارد به روز رسانی شود در این صورت به احتمال بسیار زیاد نرم افزار دوره سود دهی بسیار کوتاهی خواهد داشت (این در صورتی است که از ابتدا سودآور باشد). اکسپرت ادوایزر هایی که توسط برنامه نویس ها و معامله گران با تجربه نوشته می شوند بهترین شانس را برای سودآوری در بلند مدت دارند.  

اکسپرت ادوایزر چیست؟ 
اکسپرت ادوایزر چیست؟ 

مراقبت فشار تبلیغاتی فروش باشید

 

تنها تعداد کمی از اکسپرت ادوایزر ها کار کرده و بازدهی خوبی دارند و اکثر آنها کار نمی کنند. کمتر از 5 درصد افرادی که تجارت می کنند موفق هستند که این رقم شامل افرادی است که اکسپرت ادوایزر ایجاد کرده و یا خریداری می کنند. شانس موفقیت حتی با استفاده از این ربات تجاری هم بسیار پایین است.

افرادی که در استفاده از اکسپرت ادوایزر موفق هستند به طور مدام بر نحوه ی عملکرد آن نظارت داشته، بر طبق نوسانات شرایط بازار آن را تنظیم می کنند و در هنگام رویدادهای غیر منتظره (رویدادهای تصادفی که ممکن است برنامه نویسی را به طرز غیر منتظره ای تحت تأثیر قرار دهد) وارد عمل می شوند. معامله گران روباتیک موفق درست مانند معامله گرانی که با تکیه بر خود موفق اند برای ایجاد و حفظ سودآوری تمام تلاش خود را می کنند.

این نوع نرم افزار با اکسپرت ادوایزر هایی که به صورت آنلاین به فروش می رسند و وعده ی درآمد آسان بدون کار می دهند کاملاً تفاوت دارد! بعد از خرید این اکسپرت ادوایزر ها به ندرت پشتیبانی و یا به روز رسانی دریافت می کنید. حتی اگر سازنده اکسپرت ادوایزر معامله گر موفقی باشد به این معنی نیست که خریدار آن هم فرد موفقی خواهد بود. سازنده آن ممکن است گاهی اوقات به عنوان مثال در هنگام حوادث مهم خبری مداخله کرده و برنامه را خاموش کند. تغییرات کوچک مانند زمان امکان استفاده از برنامه می تواند نتایج را به شکل چشمگیری تغییر دهد. جز اینکه سازنده برنامه شما را در چگونگی انجام این کار راهنمایی کند و یا در حین تغییر شرایط بازار نظارت داشته و به روز رسانی بلند مدت ارائه دهد، بهتر است گول تبلیغات آن را نخورید.

 

اکسپرت ادوایزر به ندرت کاملاً خودکار است

 

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، معامله گران روباتیک موفق در ایجاد و حفظ برنامه های خود تلاش بسیار زیادی می کنند. کار اصلی حفظ و نگهداری برنامه است. این طور نیست که فرد به راحتی با زدن یک کلید و بدون انجام هیچ کاری پول در آورد. ممکن است این روش برای مدتی کار کند، اما شرایط بازار تغییر کرده و رویدادهای غیر منتظره ای اتفاق می افتند که نیازمند مداخله معامله گر اند.

فردی که یک اکسپرت ادوایزر می خرد به ندرت می داند که کی باید وارد عمل شود. مداخله در روند نرم افزار وقتی که لازم نیست ممکن است باعث شکست یک استراتژی موفق شود، همانگونه که عدم مداخله در صورت نیاز ممکن است به سرعت باعث از دست رفتن کل موجودی حساب تجاری شود.

در مجموعه کتاب نابغه های بازار (Markets Wizards) که نوشته جک شواگر است با چندین معامله گر خودکار موفق مصاحبه شده است. تمام این معامله گران به جای دست روی دست گذاشتن به شدت درگیر استراتژی های خود بوده اند. در واقع بسیار بعید است که فردی بتواند با خریدن یک اکسپرت ادوایزر و رها کردن آن آسوده بخوابد و یا در شغل دیگری مشغول باشد. این روش در صورتی شدنی است که فرد به عملکرد اکسپرت ادوایزر به کلی واقف باشد، در صورت تغییر شرایط بازار آگاهی لازم برای تنظیم برنامه را داشته و بداند که چه زمان شخصاً وارد عمل شود.

بعضی از افراد فکر می کنند که در تجارت روباتیک احساسات کنار گذاشته می شود اما متأسفانه این اصلاً درست نیست. برنامه احساسی را درک نمی کند اما فردی که با آن کار می کند چرا. افراد ممکن است با دیدن ضرر برنامه با وجود اینکه به خوبی عمل می کند (معاملات ناموفق اتفاق می افتند) وسوسه شده و در آن مداخله کنند. یا شاید با دیدن یک موقعیت سودآور به صورت دستی در معامله ای مداخله کنند تا زودتر سود ببرند. تمام این اقدامات احساسی ممکن است باعث از بین رفتن امکان سوددهی یک اکسپرت ادوایزر در بازار شود.

معامله خودکار به ندرت مانند خلبان خودکار عمل می کند. حفظ و نگهداری یک اکسپرت ادوایزر نیازمند دانش بالایی است و همچنین برای مداخله به مهارت های تجاری و روانی نیاز است، اما نه بیش از حد.