جایگاه گمانه‌زنی ها در بازار فارکس

جایگاه گمانه‌زنی ها در بازار فارکس

 

عواملی مانند نرخ بهره، جریان تجارت، گردشگری، قدرت اقتصادی و ریسک ژئوپلتیک بر میزان تقاضا برای ارز تاثیر می‌گذارد، که نوسانات روزانه را در بازار های خارجی ایجاد می‌کند. فرصتی برای سود کردن از حاصل تغییراتی وجود دارد که ممکن است ارزش یک ارز را نسبت به ارز دیگر افزایش یا کاهش دهد. پیش بینی این که یک ارز ضعیف می‌شود، در اصل همان فرض است که ارز دیگر در این جفت، قوی خواهد شد. زیرا ارزها به صورت جفت معامله می‌شوند.

تاجری را تصور کنید که انتظار دارد نرخ بهره در آمریکا افزایش یابد. در مقایسه با استرالیا در حالی که نرخ ارز، بین دو ارز استرالیا وآمریکا 0.71 است.(خرید 1.00 دلار استرالیا، 0.71 دلار آمریکا نیاز دارد). معامله گر معتقد است نرخ بهره بالاتر در آمریکا، تقاضا برای دلار آمریکا را افزایش می‌دهد، بنابراین نرخ ارز استرالیا/آمریکا سقوط خواهد کرد. زیرا برای خرید یک دلار استرالیا، به دلار قوی تر و کمتر نیاز است.

فرض کنید که معامله گر درست می‌گوید و نرخ بهره افزایش می‌یابد، که نرخ ارز استرالیا/آمریکا را به 0.50 کاهش می‌دهد. این بدان معنیست که برای خرید 1.00 دلار استرالیا، به 0.50 دلار آمریکا نیاز است. اگر سرمایه گذار دلار استرالیا را کوتاه کند و برای دلار آمریکا خرید کند، ازین تغییر ارزش سود می‌برد.

 

گمانه‌زنی ها در بازار فارکس

 

ارز خارجی به عنوان یک دسته ی دارایی

 

دو ویژگی مشخص برای ارزهای خارجی به عنوان یک دسته ی دارایی وجود دارد:

  1. شما می‌توانید اختلاف نرخ بهره بین دو ارز را به دست آورید.
  2. شما می‌توانید از تغییرات نرخ ارز سود ببرید.

یک سرمایه گذار می‌تواند از اختلاف بین دو نرخ بهره، در دو اقتصاد مختلف، با خرید ارز با نرخ  بهره پایین سود کسب کند. قبل از بحران مالی 2008، کوتاه شدن ین ژاپن و خرید پوند انگلیس بسیار معمول بود زیرا نرخ بهره بسیار زیاد بود. این استراتژی گاهی به عنوان، تجارت حمل شناخته می‌شود.

 

چرا ما می‌توانیم ارز خارجی ترید کنیم؟

 

تجارت ارز خارجی از وجود اینترنت برای سرمایه گذارانِ فردی، سخت بود. بیشتر معامله گران ارز شرکت های بزرگ، چند ملیتی، صندوق های تامینی یا افراد با ارزش خالص بالا بودند زیرا تجارت فارکس به سرمایه زیادی نیاز داشت. با کمک اینترنت، یک بازار خرده فروشی با هدف اینکه معامله گران شخصی بتوانند کار کنند بوجود آمده است. که دسترسی آسان به بازارهای ارز را از طریق خود بانک ها یا کارگزاران بازار ثانویه فراهم می‌کند. اکثر کارگزاران یا نمایندگی های آنلاین نیروی بسیار بالایی را به تجار های منفرد ارائه می‌دهد. که می توانند تجارتی بزرگ را با موجودی حساب کوچک کنترل کنند.