چه کسانی در بازار فارکس هستند و چه ارزهایی بیشتر در بازار فارکس معامله میشوند؟

چه کسانی در بازار فارکس هستند و چه ارزهایی بیشتر در بازار فارکس معامله میشوند؟

 

چه کسانی در بازار فارکس هستند و چه ارزهایی بیشتر در بازار فارکس معامله میشوند

 

بازار فارکس یک بازار بین بانکی نامیده میشود به این دلیل که بازیگر کهنه این بازار همانابانکها اعم از(تجاری- مرکزی و سرمایه گذاری) بوده اند.اما در حال حاضربازیگران این بازار علاوه بر بانکها   شرکتهای چند ملیتی- تاجران- شرکتهای بیمه- شرکتهای صادرات و واردات- صندوقهای بازنشستگی- سفته بازان- کارگزاران و اشخاص حقیقی هستند.

 

 

 چه ارزهایی بیشتر در بازار فارکس معامله میشوند؟

 

در این بازار ارزهایی انتخاب میشوند که همیشه عرضه و تقاضا در مورد ان ارز وجود دارد و پاسخگوی نیازهای بین المللی هستند,همچنین ارز کشورهایی که دارای دولتهای با ثبات و تورم پایین هستند.

 

 

امروزه بیش از 85% معاملات روزانه بر روی ارزهای اصلی که همانا : دلار امریکا- ین- یورو- پوند انگلیس- سویس فرانک- دلار کانادا- دلاراسترالیا میباشند, صورت می گیرد.

 

 

منظوراز "معامله درهردوجهت بازار"چیست؟

 

برخلاف بازار سهام که معامله باید با خرید اغاز و با فروش پایان یابد در بازار ارز جهانی معامله را هم با فروش و هم با خرید می توان اغاز کرد. بدین مفهوم که میتوان یک ارز را در قیمت بالاتر فروخت و پس ازکاهش قیمت همان ارز را خرید. یکی از دلایل جذابیت این بازار همین نکته است که می توان از تمام نوسانات چه در جهت افزایش و چه در جهت کاهش سود برد.      

 

منظوراز "معامله درهردوجهت بازار"چیست؟

 

برخلاف بازار سهام که معامله باید با خرید اغاز و با فروش پایان یابد در بازار ارز جهانی معامله را هم با فروش و هم با خرید می توان اغاز کرد.

 

بدین مفهوم که میتوان یک ارز را در قیمت بالاتر فروخت و پس ازکاهش قیمت همان ارز را خرید. یکی از دلایل جذابیت این بازار همین نکته است که می توان از تمام نوسانات چه در جهت افزایش و چه در جهت کاهش سود برد.      

فروش

 

خرید

 

مطالب پیشنهادی :  مواردی که می‌تواند ین را تحت تاثیر قرار دهند

منظور از " معاملات اهرم   یا اعتباری " چیست؟

با توجه به اینکه نرخ ارزها تا چهار رقم بعد از اعشار اعلام می شود به جزء ین که تا دو رقم بعد از اعشار اعلام میشود

 

  معامله گران بازار قادر هستند که با سیستم معا ملات اهرمی از نوسانات بسیار کوچک بازار به نفع خود استفاده نمایند.

 

بدین مفهوم که کارگزار که رابط بین مشتری و بازار است یک اعتبار مجازی به سپرده مشتری می دهد که بعضی کارگزاران اعتباری برابر 1:100 را به مشتریان خود می دهد یعنی این کارگزاران هر مقدار پول مشتری جهت معامله را صد برابر می نماید وسود یا زیان حاصل از معامله را به سپرده اولیه مشتری نزد بانک اضافه یا کم می کنند.

 

بنابراین این اهرم همانند یک شمشیر دو لبه است هم در جهت سود وهم در جهت زیان کاربرد دارد.

نرخی که اعلام میشود نرخ خرید است یا فروش؟در مورد کالاهایی که سامانه عرضه و تقاضای کلاسیک دارند دو قیمت وجود دارد (خرید و فروش).   برای ارز نیز در هر لحظه دو نرخ وجود دارد : نرخ خرید و نرخ فروش. بدین مفهوم که به نرخ خرید ارز خریداری می شود و به نرخ فروش فروخته می شود.

 

 EUR/USD 1.1295/98 یعنی نرخ خرید یورو 1.1298 و همان لحظه نرخ فروش 1.1295

 

 

به تفاوت بین نرخ خرید و فروش speard گفته می شود که در این مضنه speard=0.0003 یا به اصطلاح (pips)3 point می باشد. Pip کوچکترین واحد ارزی می باشد.

 

 

 اصطلاحی که به جای خرید و فروش به کار می رود : Ask(در خواست خرید) و Bid( پیشنهاد فروش)