ارز دیجیتال دش DASH چیست؟

ارز دیجیتال دش DASH چیست؟

 

معرفی ارز دیجیتال دش dash
خوب، به راهنمای ارز رمزنگاری شده دش Dash خوش آمدید. امروز ما به طیف گسترده‌ای از سوالات در مورد این ارز رمزپایه پاسخ خواهیم داد، که در واقع، رتبه ۱۵ را در بین ارزهای دیجیتال دارد!

این ارز رمزنگاری شده در سال 2014 راه اندازی شد و کل فروش آن ۹۲۰ میلیون دلار است. ما مطمئن هستیم که شما نیز متعجب خواهید شد که بدانید نام این سکه قبل از تصمیم گیری درباره نام نهایی آن – دو بار تغییر کرده است. اما بعداً بیشتر در این باره صحبت خواهیم کرد!

در این راهنما، ما توضیح خواهیم داد که ارز رمزنگاری شده دش چیست، چه چیزی آن را بسیار خاص می‌کند و چگونه معاملات دش کار می‌کند. نه تنها این، بلکه در مورد امنیت ارز رمزنگاری دش و چگونگی خرید، ذخیره و استفاده از آن صحبت خواهیم کرد.

 

توسعه دهندگان دش ادعا می‌کنند که این نوعی پول نقد الکترونیکی غیرمتمرکز و همتا به همتا است. هدف آن‌ها این است که دش بتواند به مانند پول نقد واقعی مانند دلار، یورو و … به گردش بیافتد.

دش بر اساس کد هسته اصلی بیت کوین همراه با ویژگی های جدید (مانند حریم خصوصی و تراکنش‌های ارزان و سریع) ساخته شده است.

مانند بیت کوین دش متن باز است و از بلاک چین استفاده می‌کند. ارزهای دیجیتالی دش هم در نرم افزار یا سخت افزارهای کیف پول ذخیره می‌شوند. تفاوت عمده دش با بیت کوین این است که تراکنش‌های دش سریع تر و ارزان تر هستند، استخراج دش کمی با بیت کوین متفاوت است و همچنین در دش امکان ایجاد تراکنش‌های ناشناس وجود دارد.

 

ارز رمزپایه (Dash cryptocurrency) مانند بیت کوین یک ارز دیجیتالی است که می‌تواند برای ارسال یا دریافت و پرداخت استفاده شود. در حقیقت، دش در بالای سطح فناوری بلاک چین ساخته شده است که بیت کوین از آن استفاده می‌کند، با این حال، پیشرفت‌های چشمگیری در آن ایجاد شده است.

دش محبوبیت خود را بدست آورده است، زیرا حریم خصوصی بهتر و سرعت معامله بالاتر از بیت کوین را ارائه می‌دهد. شبکه این ارز می‌تواند با کمک یک مدل منحصر به فرد که شامل “Masternodes” است، به این مهم دست یابد.

بعداً جزئیات بیشتری در مورد Masternodes ارائه خواهیم داد؛ زیرا آن‌ها ستون فقرات شبکه دش را تشکیل می‌دهند.

ارز رمزنگاری شده دش نه تنها این مزایا را فراهم می‌کند، بلکه بر اساس یک مدل خودگردانی و تأمین بودجه شخصی نیز عمل می‌کند. برخلاف بیت کوین، شبکه دش می‌تواند بودجه خود را برای ایجاد پیشرفت بیشتر در فناوری دش تأمین کند.

dash، ارزی که  ترکیبی از کلمات “Digital” و “Cash” است، در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۴ توسط Evan Duffield با عنوان “Xcoin (XCO)” منتشر شد. در ۲۸ ژانویه ۲۰۱۴، نام به “Darkcoin” تغییر یافت تا سرانجام در ۲۵ مارس ۲۰۱۵ به “Dash” تغییر نام یابد.

دش از لایت کوین فورک زده شد، و لایت کوین از بیت کوین گرفته شد. با بروز فورک یک اشکال ایجاد شد و در نتیجه طی دو روز اول ۱. ۹ میلیون سکه دش استخراج شد. ۱. ۹ میلیون حدود ۱۰٪ از کل سکه‌های دش است که تا به حال وجود خواهد داشت!

توجه: “فورک” زمانی است که تغییراتی در زنجیره بلوک ایجاد می‌شود که باعث می‌شود زنجیره بلوک به دو قسمت تقسیم شود. به همین مناسبت، Litecoin، Dash را ایجاد کرد. همچنین Litecoin  فورک بیت کوین بود. بنابراین، همه آن‌ها دارای فن‌آوری های مشابه هستند، اما هر کدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند.

پس از این خطای فنی، ایوان دافیلد پیشنهاد راه اندازی مجدد سکه را داد، اما انجمن دش این پیشنهاد را تأیید نکرد و بنابراین پروژه به همان روال ادامه یافت.

از زمان راه اندازی آن در سال 2014، قیمت ارز رمزنگاری شده دش کمتر از ۱۰ دلار تا پایان سال ۲۰۱۶ بود. همان‌طور که از نمودار زیر مشاهده می‌کنید، قیمت آن در ابتدای سال ۲۰۱۷ شروع به افزایش کرد و در بیستم دسامبر ۲۰۱۷ به قیمت۱۵۴۰ دلار یعنی بالاترین قیمت رسید.

 

تعداد واحد‌های ارزی دش
دش به گونه ای طراحی شده است که فقط تا ۱۸ میلیون واحد از آن وجود داشته باشد. دش هم با کمی تفاوت نسبت به بیت کوین مبتنی بر استخراج است و پس از استخراج ۱۸ میلیون واحد دیگر از آن تولید نخواهد شد. پیشبینی می‌شود که استخراج ۱۸ میلیون واحد تا سال ۲۳۰۰ طول بکشد.

استخراج دش هر سال سخت تر می‌شود و پاداش استخراج آن هر سال در حدود ۷.۱ درصد کاهش می‌یابد. بلاک ها در بلاک چین دش هر ۲.۵ دقیقه ساخته می‌شوند که حدود ۴ برابر از بیت کوین سریع تر است.

در زمینه ارزهای دیجیتال چقدر اطلاعات دارید؟

معاملات چگونه کار می‌کنند؟
بیایید تصور کنیم شما صاحب یک رمزپایه دش هستید (مثلاً آن را از Binance خریداری کرده اید) و آن را در کیف پول دش خود ذخیره کرده‌اید. اولاً، در اینجا دو نکته مهم وجود دارد که باید در مورد کیف پول دش خود بدانید.

آدرس عمومی: به این شماره حساب بانکی خود فکر کنید. این آدرس به صورت تصادفی با ترکیبی از حروف و اعداد تولید می‌شود که می‌توانید با هر کسی که می‌خواهد پرداخت خود را ارسال کند به اشتراک بگذارید.
کلید خصوصی: به این شماره به عنوان شماره پین ​​خودپرداز خود فکر کنید که نمی‌توانید آن را با کسی به اشتراک بگذارید. این کد همچنین یک توالی تصادفی از نویسه است که برای انجام معامله با کیف پول Dash خود به آن نیاز دارید.
بنابراین، فرض کنید می‌خواهید ۱ Dash را برای دوست خود Kate ارسال کنید. برای تحقق این معامله باید مراحل زیر را طی کنید.

با وارد شدن به کیف پول خود با کلید خصوصی خود، ۱ سکه Dash به آدرس عمومی Kate ارسال می‌کنید.

ماینر‌ها دش معامله شما را به یک بلوک اضافه می‌کنند در واقع بلوک یک گروه از معاملات ارز رمزنگاری شده دش است که در یک بازه زمانی مشابه اتفاق می‌افتد.

اگر سرویس InstantSend را انتخاب کرده باشید، تراکنش شما بلافاصله توسط Masternode تأیید می‌شود. در غیر این صورت، در حدود ۲-۳ دقیقه توسط یک ماینر معمولی تأیید می‌شود.

پس از انجام این کار، به بقیه ماینرهای موجود در شبکه در مورد آن گفته می‌شود. آنها نتایج حاصل از استخراج کننده‌ای را که معامله را تأیید کرده است، مجدداً بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند هیچ اشتباهی وجود ندارد و معتبر بودن معامله تایید می‌شود. در نهایت یک سکه دش از شما به kate منتقل می‌شود.

این نحوه کار تراکنش در شبکه دش است. بسیار ساده!

در زمینه ارزهای دیجیتال چقدر اطلاعات دارید؟

تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به دش
متداول ترین روش خرید دش و یا سایر ارزهای دیگر، مخصوصا برای کاربران ایرانی این روش است. در این روش شما باید از سایت های ایرانی یا سایت معتبر LocalBitcoins.com،‌با استفاده از ریال اقدام به خرید بیت کوین یا اتریوم کنید و سپس این بیت کوین یا اتریوم را به صرافی های معتبر منتقل و آن را تبدیل به دش کنید.