بهترین زمان برای انجام تراکنش های اتریوم

بهترین زمان برای انجام تراکنش های اتریوم

هر کسی که در سال 2020 از شبکه اتریوم استفاده کرده است، درباره هزینه‌های بالای گس (Gas) چیزهایی شنیده است. گس معیاری است که نشان دهنده وزن محاسباتی یک تراکنش است.

با توجه به این که گاهی اوقات هزینه‌های گس 100 تا 200 جیوی (gwei-واحدی برابر با یک میلیاردم اتریوم)) افزایش یافتند، بسیاری از کاربران متحمل هزینه‌های زیادی شدند. در حالی که تنها استفاده گسترده از راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه دو و شاردینگ می‌تواند مشکلات کارمزدهای شبکه را تا حد ممکن کاهش دهد.

آسان‌ترین ترفند اجتناب از انجام تراکنش‌ها در ساعات خاصی از روز است. طبق تحقیق جدید شرکت تحلیل بلاکچین فلیپ ساید کریپتو (Flipside Crypto)، بلاکچین اتریوم الگوهای کاملاً مشخصی از ازدحام را نشان می‌دهد که یک کاربر باهوش می‌تواند از این فرصت برای پرداخت کمتر هزینه گس استفاده کند. در ادامه درباره بهترین زمان تراکنش اتریوم صحبت خواهیم کرد.

چه کسانی باعث افزایش کارمزدها می‌شوند؟
با بررسی تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه اتریوم متوجه می‌شویم که نهنگ‌ها معاملات بسیار بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاران خرد انجام می‌دهند. نهنگ‌ها معامله‌گرانی هستند که موجودی‌ حسابشان بیش‌تر از ۲۰ اتر (ETH) است. با توجه به گراف بالا، فعالیت این نهنگ‌ها با افزایش کارمزدها، هم‌زمان است.

ساعت‌هایی که شبکه اتریوم بیشترین ازدحام را دارد
تحلیلگران از 1 ژانویه سال 2020 در شبکه اتریوم متوسط کارمزد در شبکه ی اتریوم را ثبت و بررسی کرده‌اند. میله‌های رنگی نشان دهنده‌ی متوسط کارمزد پرداختی در تراکنش‌های شبکه اتریوم است، درحالی‌که نقاط سفید رنگ نشان‌دهنده کارمزد‌های پرداخت شده بیش از حد انتظار است.

 

ساعت‌هایی که شبکه اتریوم کمترین ازدحام را دارد
خلوت‌ترین زمان فعالیت شبکه ی اتریوم در نمودار منتشر شده، بین ساعت 9 تا 11 بعدازظهر (00:30 تا 02:30 بامداد به وقت تهران) است. این موضوع نیز از نظر تحلیلگران منطقی است، زیرا این دوره همزمان با پایان ساعات کاری در آمریکا است. از طرف دیگر در اروپا اغلب مردم در حال آماده شدن برای خواب هستند و در آسیا نیز همچنان چند ساعت بعد از نیمه شب است.

این اطلاعات به کاربران شبکه اتریوم کمک خواهد کرد تا با انجام معاملات در زمان‌هایی که شبکه کمترین شلوغی را دارد، تراکنش‌های آن ها از صف‌های طولانی در حال انتظار سریع‌تر عبور کند. همچنین آن‌ها این اطمینان را خواهند داشت که تراکنش آن‌ها تا چند ساعت دیگر با کارمزد پایین‌تر پردازش خواهد شد.

البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که این ترفند برای تراکنش‌هایی با اولویت پایین مانند انتقال توکن‌های مختلف مفید است، در حالی‌که برای برخی از پروتکل‌های دیفای توصیه نمی‌شود.

استفاده از توکن Chi برای برای پرداخت کارمزد کمتر
به غیر از انجام تراکنش در ساعت‌هایی که شبکه اتریوم کمترین ازدحام را دارد با استفاده از برخی راهکارها می‌توان هزینه‌های گس را  به مقدار خیلی زیادی کاهش داد.

به عنوان مثال توکن‌های چی گس(Chi Gas Token) کل گس مصرف شده توسط یک تراکنش خاص را به حداقل ممکن می‌رساند. این توکن در بیشتر موارد به عنوان مکانیسم «ذخیره ی تخفیف» عمل می‌کند.

کاربران باید هنگام پایین بودن کارمزد شبکه ، این توکن را خریداری کنند و در صورت افزایش کارمزد، از این توکن به عنوان گس تراکنش استفاده کنند. توکن چی را مانند هر توکن دیگری می‌توان خریداری کرد.

صحبت نهایی
با توجه به نیاز کاربر، برخی راهکارهای دیگری نیز وجو دارد که به طور کامل از هزینه‌های بالای گس جلوگیری کنند. برخی راه‌حل‌های لایه‌ی دوم مانند ZKSync، پلاسما یا اکس دای(xDai) امکان انتقال تراکنش به به یک دفتر کل دیگر را فراهم می‌کند و پس از تعیین کردن کارمزد اولیه به کاربر اجازه می دهند که به صورت رایگان، انتقال دهند.

البته با توجه به اینکه این سیستم‌ها در حال حاضر مقبولیت بالایی ندارند ممکن است برای تمام کاربران مناسب نباشد. اما در حال حاضر تنها راه حل واقع بینانه برای کاهش ازدحام تراکنش‌های شبکه هستند.

آِاشما برای پرداخت کارمزد کمتر هنگام انجام تراکنش های اتریوم، راهکار دیگری می‌شناسید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. 

 

جمع بندی
با توجه به داده‌های موجود در شبکه اتریوم، در برخی از ساعات شبانه روز کارمزد تراکنش در شبکه اتریوم بیشتر از ساعت‌های دیگر است. این داده‌ها نشان می‌دهد که حدفاصل ساعت ۱۷:۳۰ تا ۲۱:۳۰ کارمزد تراکنش در شبکه اتریوم بالاتر است و بهتر است برای انجام تراکنش‌های خود در ساعاتی به جز این محدوده، تراکنش خود را در شبکه ارسال کنید. بر اساس این گزارش، بهترین زمان برای انجام تراکنش در شبکه اتریوم به منظور پرداخت کارمزد پایین‌تر، بین ساعات ۰۰:۳۰ تا ۲:۳۰ بامداد به وقت ایران است. در این بازه زمانی، میانگین کارمزد تراکنش در شبکه اتریوم کمتر از سایر ساعت‌ها است.