۸ نگرش غلطی که نگاهمان را به بیت‌کوین تغییر می‌دهد

۸ نگرش غلطی که نگاهمان را به بیت‌کوین تغییر می‌دهد

چندین سال است که با زندگی دیجیتالی، خرید و فروش بدون پول‌های کاغذی و کم‌کم حرکت به سوی رمز ارزها خوی گرفته‌ایم. همه ما تصوراتی در مورد بیت‌کوین داریم که درست یا اشتباه، باورهای ما را در مورد این رمز ارز تشکیل می‌دهد. نگرش‌های غلطی در بین جامعه وجود دارد که سبب عقب افتادگی ما و کل جامعه از جریان پیشرفت می‌شود. در این مقاله به حساب هشت عقیده غلط در مورد بیت‌کوین رسیدگی می‌کنیم که نقطه نگاهی جدید از بیت‌کوین را برای شما نمایان می‌کند.

 

بیت‌کوین بسیار امن است!

این تصور بر این اساس تشکیل شده است که اطلاعات بلاک‌های بیت‌کوین در چندین مرکز مختلف ذخیره می‌شود. از این جهت برای هک کردن و دزدیدن باید حتماً تک‌تک کامپیوترها را هک کرد. ولی اشکال این نگرش در این است که برای دزدیدن بیت کوین نیازی به هک کردن تک‌تک کامپیوترها نیست. چرا که برای خرید و فروش بیت‌کوین، شما فقط از یک پروسه خیلی ساده استفاده می‌کنید و یک رمز مخصوص به خود دارید. برای هکرها همان رمز مهم است که مشابه رمز کارت بانکی شما یا رمز حساب ایمیلتان به روش‌هایی بدست می‌آورند.

به کلام دیگر، هر چقدر هک کردن بیت کوین دشوار باشد، باز هم کلید خصوصی کیف پولتان دست خودتان است و امکان سرقتش وجود دارد.

پس نگرانی در خصوص دیجیتالی بودن ارز های دیجیتال بی مورد است.

بیت‌کوین به خودی خود هیچ ارزشی ندارد!

اغلب بر این باورند که بیت‌کوین به تنهایی هیچ ارزشی ندارد و این بازی با نوسانات قیمت و فرآیند عرضه و تقاضاست که کل ارزش بیت کوین را تعیین می‌کند. ولی واقعیت کار این است که برای ساخت هر بلاک رمز ارز، نیاز به صرف انرژی، تجهیزات کامپیوتری قوی، زیرساخت‌هایی مثل اینترنت، مکان و … می‌باشد. تک‌تک این‌ها هزینه‌هایی است که به ارزش هر بیت‌کوین اضافه می‌کند. پس این تصور غلطی است که بیت‌کوین به خودی خود بهایی ندارد، چرا که فناوری، انرژی و زیرساخت‌های استخراج بیت‌کوین هم به این رمز ارز بها می‌بخشند.

ردیابی بیت‌کوین امکان‌پذیر نیست!

در واقع، ردیابی بیت‌کوین ساده‌تر از آن است که تصورش را بکنید. حتی آسان‌تر از دنبال کردن گردش پول نقد. این یکی از ویژگی‌های بنیادی زنجیره بلوکی است که ردیابی اطلاعات تراکنش را تا لحظه ایجاد شدن پول امکان‌پذیر می‌کند. چرا که هر بلوک به بلوک قبل از خود اتصال دارد و به این طریق می‌توان زنجیره بلوک‌ها را و از اولین تراکنش ماینر تا آخرین انتقال بین تریدرها دنبال کرد. از این روش در ردیابی الماس از کشورهای آفریقایی تا نیویورک، ردیابی گوشت از چین تا آمریکا و چندین و چند زمینه دیگر استفاده می‌کنند.

از بین‌کوین به طور خاص در معاملات غیرقانونی و مجرمانه استفاده می‌شود

این باور غلط بیشتر به این خاطر است که؛ در ابتدا از بیت‌کوین در مبادلات قاچاق و معاملات خلاف‌کارانه استفاده می‌شده و همچنان هم در برخی موارد غیرمجاز مانند پولشویی بکار می‌رود. این‌ها همه می‌تواند به این خاطر باشد که بیت‌کوین به طور کامل تحت نظارت مراجع قانونی نیست. اما با گذشت زمان، با توجه به گسترش استفاده از بیت‌کوین و محبوبیت آن حکومت‌ها و قانون‌گذاران به فکر تنظیم قوانین جدید هستند تا از استفاده غیر قانونی از بیت‌کوین جلوگیری کنند.

بسیاری از کلاهبرداران با اسم استخراج ابری، سرمایه گذاری تضمینی ، استخراج بدون سخت افزار و... از اسم فناوری ارز دیجیتال سوء استفاده میکنند.

همیشه و در همه فناوری های جدید امکان سوء استفاد وجود دارد.

همانطور که پیش‌تر هم گفته شد، پاک کردن ردپای تراکنش‌های مبتنی بر ارز دیجیتال نسبت به انتقال پول نقد کار سخت‌تری است. در نتیجه اگر یک کیف پر از پول داشتید، راحت‌تر از بیت‌کوین می‌توانستید آن را جابجا کنید. 

شاید روزی بیت‌کوین سکته کند!

برخی از افراد این تصور اشتباه را داشتند که شاید روزی کسی دکمه‌ای را فشار دهد و کل بیت‌کوین و سیستم استخراج این ارز دیجیتال را خاموش کند. واقعیت این است که شاید روزی از بیت‌کوین هیچ استفاده‌ای نشود و به فراموشی سپرده شود ولی تا زمانی که اینترنت جهانی برقرار است کسی نمی‌تواند این ارز دیجیتال را از بین ببرد یا خاموش کند.
روزی که ساتوشی ناکاموتو این ارز دیجیتال را راه اندازی کرد بیشتر از هروقت به فکر پایانش بود. او برای بیت کوین محدودیت ایجاد کرد تا علاوه بر مهار تورم، پایان خوشی در انتظارش باشد. پس در این خصوص نگرانی ها بی فایده است.

بیت‌کوین جایگزین ارزهای کنونی خواهد شد!

نوسانات قیمت بیت‌کوین و بالا رفتن دیوانه‌وار آن در یک مدت کوتاه، سبب شد برخی به اشتباه فکر کنند که بزودی بیت‌کوین جایگزین ارزهای دیگر مثل یورو و دلار و تومان و ریال می‌شود. این باور اینگونه است که دیگر روزی تمام فعالیت‌های مردم جهان بر اساس یک ارز و تنها همان بیت‌کوین انجام خواهد شد.
البته، بعید نیست که روزی هیچ ارز فیزیکی‌ای وجود نداشته باشد و خرید و فروش‌ها با پول دیجیتال انجام شود. همانطور که ما هم اغلب پول نقد همراه خود نداریم و از کارت‌های بانکی استفاده می‌کنیم. اما ارز مجازی با پول دیجیتال متفاوت است. تصور اینکه یک ارز مجازی جایگزین تمام واحدهای پول شود و در تمام جهان فقط بر اساس آن کارها انجام شود، بعید است.

به دلیل غیر قابل کنترل بودن ارز های دیجیتال، دولت ها هیچ اشتیاقی به جایگزینی ارز های دیجیتال به جای پول سنتی ندارند.

ارز های دیجیتال همچنان به عنوان یک امکان برای همگان در دسترس خواهد بود نه الزام

بیت‌کوین رمزگذاری شده است!

اساسا بیت‌کوین از یک رمز تشکیل شده است. رمزی که امکان اتصال یک بلوک به زنجیره بلوکی را فراهم می‌کند. مثل رمز یک گاو صندوق. با داشتن رمز گاو صندوق به اطلاعات داخل گاوصندوق دسترسی پیدا خواهید کرد. این بدان معنا نیست که محتوی داخل گاوصندوق هم رمز گذاری شده باشند و نتوان آن‌ها را خواند. در این زمینه تصور غلط این گونه است که تمام اطلاعات تراکنش‌ها هم حتی رمز گذاری شده‌اند مثل دفترچه خاطراتی که درون گاو صندوقی باشد. هم درب گاو صندوق رمز داشته باشد و هم دفترچه خاطرات با رمز خاصی نوشته شده باشد.

استخراج بیت‌کوین، هدر دادن انرژی است!

بیت‌کوین یک سیستم ارزی غیرمتمرکز است و همین سبب می‌شود که هیچ کس نداند فرآیند ساخت یک بیت‌کوین چقدر انرژی مصرف می‌کند. پیش‌بینی می‌شود که برای هر تراکنش بیت‌کوین معادل مصرف برق هفتگی یک منزل مسکونی انرژی مصرف شود. به همین دلیل برخی از فعالان محیط‌زیست با گسترش بیت‌کوین مخالفت می‌کنند. اما این مکانیسم، توجیه‌های مربوط به خود را نیز دارد.

 • تصور کنید که برای حفظ و مراقبت از ارزهای رایج، هیچ بانک و خزانه‌داری و نگهبان و گاوصندوقی وجود نداشت، در آن صورت حفاظت از پول امکان‌پذیر نبود. به عبارت دیگر، هزینه استخدام نگهبان و خرید تجهیزات امنیتی و غیره، توجیه دارند و به همین دلیل هزینه استخراج بیت‌کوین را هم می‌توان توجیه کرد.
 • از طرف دیگر، ارزهای مرسوم در بین مردم، از مواد کاغذی و با استفاده از آخرین دستگاه‌های چاپ پول ساخته می‌شوند. اگر هزینه آن‌ها و اثرات زیست‌محیطی آن‌ها را در نظر گرفت، باز هم استخراج بیت‌کوین از نظر صرف انرژی توجیه می‌شود.

یکی از مهمترین مزایای بیت کوین حفظ محیط زیست به دلیل کاهش چاپ پول های سنتی است.

برای کاهش قطع شدن درختان بهتر است از ارز های دیجیتال استفاده نمایید.

 • تنها انرژی و منبع مصرفی برای تولید بیت‌کوین برق است، ولی برای چاپ پول‌های کاغذی حداقل به کاغذ نیاز است. برق را می‌توان از طریق منابع انرژی تجدید پذیر تولید کرد ولی منابع چوب و کاغذ با محدودیت مواجه هستند .
  با توجه به موارد بالا از منظر زیست‌محیطی، استخراج و استفاده از ارزهای دیجیتال، نسبت به ارزهای معمولی و رایج مزیت‌های بیشتری خواهد داشت.

شروع عصری جدید با ارزهای دیجیتال

با استفاده از ارزهای دیجیتال پا به مرحله‌ای جدید از تراکنش‌های مالی و شاید حتی دنیای جدیدی از ذخیره اطلاعات می‌گذاریم. گرچه هنوز در ابتدای راه هستیم ولی از همین ابتدا می‌توان از تجربیات استفاده کرد و آینده را ساخت. تجربه افزایش‌های ناگهانی قیمت بیت‌کوین و سپس سقوط سریع آن، یکی از تجربیات ارزشمندی است که به ما آموخت قیمت ارزهای دیجیتال همیشه صعودی نمی‌باشد.

هم اکنون می‌دانیم که:

 • این ارز هم می‌تواند توسط سارقان و با شیوه‌های مختلف همچون مهندسی اجتماعی از ما دزدیده شود.
 • ارزش بیت‌کوین شامل هزینه استخراج آن نیز می‌شود.
 • این ارز قابلیت ردیابی دارد، مخصوص تبهکاران و مافیا نیست و در خیلی از کارهای متنوع و خداپسندانه از آن می توان بهره برد.
 • دیجیتالی بودن این ارز دلیلی بر این ادعا نمی‌شود که بتوان آن را مانند یک نرم‌افزار بست یا مانند یک ماشین خاموشش کرد.
 • جایگزینی این ارز بجای تمام ارزهای مورد استفاده در جهان، قابل تصور نیست.
 • رمزگذاری بودن بیت‌کوین همانند رمز یک گاوصندوق است، در حالی که محتوای گاوصندوق قابل خواندن هستند.
 • تعداد معینی بیت‌کوین قابل استخراج وجود دارد ولی به توافق کاربران شبکه بیت‌کوین، این تعداد قابل اصلاح است.
 • صرف انرژی برای استخراج بیت‌کوین توجیه زیست‌محیطی و اقتصادی خودش را دارد.