ضمانت قراردادهای پرداختی در لایتنینگ

ضمانت قراردادهای پرداختی در لایتنینگ

در مثال بالا، باب و کافی‌شاپ هر زمان که دلشان بخواهد و راضی به ادامه قرارداد نباشند، می‌توانند کانال پرداخت را ببندند. حتی اگر طرف مقابل علاقه‌ای به ادامه همکاری نداشته باشد. پس از بسته شدن کانال پرداخت، با توجه به آخرین سندی که امضا کرده‌اند، یعنی آخرین وضعیت مالی بین دو نفر، حسابشان تسویه شده و بیت کوین به کیف پول افراد واریز می‌شود. به این طریق نه کافی‌شاپ و نه باب می‌توانند حق یکدیگر را ضایع کنند.
سابقه این تراکنش هم در بلاک چین بیت کوین ثبت می شود. به این طریق شبکه لایتنینگ جلوی بار سنگینی از تراکنش ها روی بلاک چین اصلی را می گیرد و بجای چندین تراکنش فقط دو تراکنش روی بلاک چین بیت کوین ثبت می‌شود. اولین تراکنش زمانی که کانال پرداختی باز می‌شود و دومین تراکنش زمانی که بسته می‌شود. با باز شدن راه پرداخت، بیت کوین از حساب خریدار کسر می‌شود و با بستن راه پرداخت، بیت کوین به حساب فروشنده واریز می‌شود. اگر مانده حسابی هم وجود داشته باشد، به حساب خریدار باز می‌گردد.

حتماً باید با همه کانال مستقیم ایجاد کنیم؟

همانطور که در بحث قابلیت‌های شبکه گفتیم، نیازی نیست برای ارسال بیت کوین به هر کسی کانال پرداختی مستقیم باز کنیم. به سادگی می‌شود از لایتنینگ برای اینکار استفاده کرد. بگذارید این مسئله را هم از طریق یک مثال ساده شرح بدهیم.

داستان آلیس و کافی‌شاپ

آلیس، دوست باب است. این دو دوست با هم قبلا از طریق شبکه لایتنینگ پول رد و بدل کردند. پس کانال پرداختی فعالی بین این دو نفر هست. حالا فرض کنید این بار آلیس بخواهد قهوه بخرد. به جای اینکه مستقیم با کافی‌شاپ یک کانال باز کند. پول را به باب می‌دهد. باب هم پول را به کافی‌شاپ منتقل می‌کند.
بدین صورت اصلا نیازی نیست با همه یک کانال پرداختی باز کنیم. در شبکه لایتنینگ مسیر پرداخت از فرد A به فرد B شکل می‌گیرد. این فرایند با کمترین واسطه و کارمزد انجام می‌شود. همچنین فشار روی بلاک چین کاهش پیدا می‌کند؛ چون کانالی ایجاد یا بسته نمی‌شود.
ولی برای انجام این کار لازم است که واسطه‌ها به اندازه کافی در کانال پرداختی پول داشته باشند.

برای استفاده از شبکه لایتنینگ باید هزینه داد؟!

قطعاً کارمزد هایی برای بکارگیری این شبکه وجود دارد. این هزینه‌ها شامل کارمزد تراکنش‌های بیت کوین برای باز و بستن کانال پرداخت مستقیم و کارمزد یافتن مسیر بین گره‌های شبکه لایتنینگ (افراد) جهت پرداخت غیر مستقیم می‌شود.

چنانچه هر زمانی کارمزد استفاده از شبکه لایتنینگ بیشتر از شبکه بیت کوین شد، همیشه گزینه انتقال معاملات به شبکه اصلی بیت کوین وجود دارد

لایتنینگ یک قابلیت جدید برای رفاه ماست نه یک غوز بالا غوز!

آیا شبکه لایتنینگ برای پرداخت‌های بزرگ ایمن است؟

از تعریف شبکه لایتنینگ مشخص است که این شبکه بالای شبکه بلاک چین عمل می‌کند. این بدین معنی نیست که شبکه لایتنینگ امنیتی برابر با شبکه بیت کوین را داراست. بخاطر همین، احتمال می‌رود از شبکه لایتنینگ برای پرداخت‌های نسبتاً کوچک و گاهی میکروسکوپی استفاده شود. برای پرداخت‌های بزرگتر که امنیت یک شبکه غیر متمرکز را نیاز دارد، احتمال می‌رود باید از بلاک چین بیت کوین استفاده کرد.

خب، حالا از شبکه لایتنینگ استفاده کنیم؟

حقیقتاً اگر شما در زمینه رمز ارزها حرفه‌ای نیستید، باید بگویم هنوز زود است که از شبکه لایتنینگ استفاده کنید. فعلاً شکیبایی به خرج بدهید تا ببینید در آینده محدودیت‌های شبکه لایتنینگ چگونه برطرف خواهد شد. هم اینکه باید ببینیم در رابطه با امنیت آن چه تصمیمی گرفته می‌شود. این شبکه فعلاُ در حال گذران دوران رشد و توسعه خود است.

نکته آخر

با تمام تفاسیر، باید بدانیم که شبکه لایتنینگ تنها پیشنهاد برای رفع محدودیت مقیاس‌پذیری بیت کوین و در کل، بلاک چین نیست. این در حالی است که برتری آن هم نسبت به سایر گزینه‌های روی میز ثابت نشده است. همچنان که اختلاف نظر شدیدی بین پشتیبانان بیت کوین کش (BCH)، رقیب لایتنینگ، و حامیان شبکه لایتنینگ وجود دارد. شاید در آینده یکی از این فناوری‌ها به دیگری برتری کامل پیدا کند و آن را از دور خارج کند و یا حتی شاید این دو با هم ترکیب شده و راهکاری جدید را در ترکیب با هم ایجاد کنند.
چیزی که فعلاً مشخص است، این است که چه لایتنینگ و چه دیگر راهکارهای رفع مقیاس‌پذیری بیت کوین، در مرحله توسعه هستند و هنوز تکمیل نشده‌اند.