15 حقیقتی که راجع به آمازون نمی دانستید!

15 حقیقتی که راجع به آمازون نمی دانستید!

 1. آمازون قرار بود نام دیگری داشته باشد

جف بزوس اول اسم کمپانی را Cadabra گذاشته بود این کلمه از ریشه Abracadabra به معنای جادو می آید. اما وکیل بزوس طی مشورتی با او گفت که نام Cadabra به معنای جادو کمی مبهم به نظر می آید و وقتی بلند این اسم را بگویی مثل Cadavar (به معنای جسد ولاشه) به نظر می رسد. نهایتا قرار شد کمپانی اسم بزرگترین رود جهان یعنی آمازون را بگیرد که در آمریکای جنوبی قرار دارد. نام آمازون بخاطر این انتخاب شد تا عظمت و بزرگی کمپانی و تنوع محصولات در سطح گسترده را نشان بدهد. بزوس نام های دیگری هم در ذهن داشت و جالب است بدانید یکی از این دامنه ها را با آن اسم هنوز نگه داشته به طوری که اگر Relentless.com را در مرورگرتان وارد کنید وارد وب سایت آمازون می شوید.

 1. آمازون کارش را فقط با فروش کتاب شروع کرد

وقتی جف بزوس کارش را در سال 1995 شروع کرد کتاب هایی که روی وب سایت برای فروش می گذاشت را در گاراژ خانه اش نگه داری می کرد و از آن به عنوان انبار استفاده می کرد.

شروع کار آمازون با فروش کتاب

جف در شروع کار، کتاب هایی که روی وب سایت برای فروش می گذاشت را در گاراژ خانه اش نگهداری می کرد

اتفاقا در سال 2015 هم برای اولین بار آمازون کتاب فروشی فیزیکی اش را تاسیس کرد که علاقه جف بزوس به کتاب و موفقیتش در این کار را یادآوری می کند.

 1. آمازون به طور مستقیم گوشی آیفون نمی فروشد

یکی از تصمیمات عجیبی که آمازون گرفته عدم فروش گوشی های آیفون از شرکت اپل است. البته محصولات دیگر اپل مثل اپل تی وی، مک بوک و … را روی آمازون می توانید ببینید اما خیلی امکانش کم است که گوشی جدید آیفون روی این وب سایت پیدا کنید و اگر هم پیدا شود معمولا آیفون های دست دومی است که از طریق خرده فروشی های فرعی عرضه شده که ممکن است اعتبار زیادی هم نداشته باشند. اما اینطور که مشخص است خط محصول تبلت و آیپد برای آمازون سودآور تر بوده است.

 1. آمازون دو سال تمام به دولت فدرال مالیات پرداخت نکرد

سود آمازون از سال 2017 تا 2018 تقریبا دو برابر شد اما این کمپانی به اندازه دو سال تمام به دولت فدرال مالیات پرداخت نکرده آن هم کاملا قانونی! واقعیت این است که دولت آمریکا به بعضی از کمپانی های موفق معافیت های مالیاتی محدودی می دهد که این هزینه باید صرف تحقیق و توسعه شود. از سال 2005 تا 2014 آمازون بیش از 600 میلیون دلار معافیت مالیاتی کسب کرد که هزینه آن را صرف ساختن مراکز توزیع متعدد و مراکز آمار در سطح کشور کرد.

 1. چیزهایی که از آمازون نمی توان خرید

از آنجایی که تقریبا هر محصولی را که بخواهید روی وب سایت آمازون پیدا می شود جالب است بدانید چه محصولاتی در این کمپانی پیدا نمی شود و نمی توان خرید؟ این محصولات شامل خانه های بزرگ، ماشین، سیگار و حیوانات خانگی است.

 1. آمازون 41 برند فرعی دارد

آمازون غیر از وب سایت اصلی 41 برند فرعی دیگر هم دارد که معروف ترین آن ها Zappos ، IMDb، Goodreads، Whole Foods، Audible و Souq هستند.

 1. کارمندان آمازون می توانند حیوانات خانگیشان را سر کار ببرند

فضای کاری آمازون

کارمندان آمازون می توانند حیوانات خانگی خود را سر کار ببرند

آمازون به حیوانات خانگی خیلی اهمیت می دهد و کارمندانش می توانند آنها را با خود سر کار ببرند البته محیط مخصوصی برای نگهداری این حیوانات وجود دارد به طوریکه حدود 6000 سگ خانگی در آن نگهداری می شوند.

 1. روشی برای تخلیه استرس کارمندان

فصول قبل از تعطیلات زمان پر از استرسی برای خرده فروشی هاست. جف وایلک یکی از مدیران اجرایی آمازون روش جالبی برای تخلیه استرس کارمندانش ارائه داده بود. او به کارمندانش اجازه می داد هر وقت در این مواقع استرس زیادی بهشان وارد می شد چشم هایشان را ببندند و با صدای بلند مثل انسان های اولیه فریاد بکشند!

 1. آمازون بخاطر فروش گوشت دلفین دچار دردسر شد

در سال 2012 بود گروهی از فعالین محیط زیست طی نامه ای از آمازون خواستند فروش گوشت های حیوانات نادر را متوقف کند. این اتفاق در آمازون چین افتاد و طی آن بیشتر از 100 نوع محصول از جمله کنسرو گوشت دلفین، وال و چند گونه تحت خطر دیگر از قفسه های مجازی آمازون جمع آوری شد.

 1. آمازون خانه های کوچک می فروشد

بله درست می شنوید آمازون خانه هم می فروشد. در وب سایت آمازون بسته هایی می توانید پیدا کنید که با سر هم کردن تکه های آن می توان یک کابین کوچک با قسمت های مجزا مثل آشپزخانه، اتاق و … ساخت. این کابین های قابل سکونت از 3000 تا 60000 دلار قیمت دارند و مساحت آنها تا 220*193 فوت مربع می رسد. اگر نیاز به یک خانه ساحلی یا جنگلی دارید این گزینه می تواند عالی باشد.

 1. سریع ترین تحویل بسته آمازون رکورد 23 دقیقه ای دارد

یکی از سریع ترین رکوردهای دلیوری آمازون در شهر منهتن آمریکا اتفاق افتاده که این تحویل تنها بعد از 23 دقیقه از زمان ثبت سفارش به دست مشتری رسیده است.

 1. آمازون به کارکنان بی انگیزه پول می دهد تا از کارشان استعفا بدهند

در سال 2014 آمازون برنامه ای به نام “Pay to quit” را اعلام کرد که هدف این برنامه کاهش کارکنان بی انگیزه به خصوص در مراکز توزیع بود.

سیاست کاری آمازون

هر کارمندی که دیگر نمی خواست در آمازون کار کند می توانست همراه استعفا بین 2000 تا 5000 دلار از آمازون پول دریافت کند

در این برنامه هر کارمندی که دیگر نمی خواست در آمازون کار کند باید استعفایش را می نوشت و می توانست همراه این استعفا بین 2000 تا 5000 دلار بسته به مدت زمان استخدامش از آمازون پول دریافت کند. اما به ازای گرفتن این پول دیگر هیچ وقت تا آخر عمر نمی توانید در آمازون کار کنید. کمتر از 10 درصد کارکنان وارد این برنامه شدند و از کمپانی خارج شدند.

 1. یکی از ساختمان های کمپانی آمازون به اسم اولین مشتری اش نامگذاری شده است

یک مهندس نرم افزار به نام جان وینرایت که دوست یکی از کارمندان آمازون بود در سال 1995 اولین سفارش را به عنوان یک مشتری عادی در آمازون ثبت کرد. سفارش او کتابی در حوزه هوش مصنوعی بود. جف بزوس بعدها یکی از ساختمان های شرکتش را به افتخار او نام گذاری کرد.

 1. آمازون در برخی نقاط کالیفرنیا از ربات برای تحویل سفارش استفاده می کند

آمازون اخیرا رباتی را به کار گرفته که می تواند تا حدود یک مایل فاصله را طی کند و بسته ها را به در خانه مشتریان ببرد. اسم این ربات را اسکات گذاشته اند. البته فعلا این ربات ها در مرحله آزمایش هستند و توسط نیروی انسانی اسکورت می شوند.

 1. دانبو، عروسکی که نماد احساسات کمپانی آمازون است

عروسک دانبو را احتمالا به وفور دیده اید. این عروسک که مردی ژاپنی آن را ساخته به نماد احساسات آمازون تبدیل شده است و افراد بسیاری این عروسک را می خرند. دانبو در زبان ژاپنی به معنی مقوا است و در یکی از کارتون های معروف ژاپن از آن استفاده شده است.