تحلیل تکنیکال ریپل (XRP) – آیا می‌توان باز هم انتظار افزایش قابل ملاحظه ریپل را داشت؟

تحلیل تکنیکال ریپل (XRP) – آیا می‌توان باز هم انتظار افزایش قابل ملاحظه ریپل را داشت؟

بلاکچین ریپل در سال 2012 ابتدا با نام اوپن کوین (OpenCoin) شروع به کار نمود و پس از مدتی به ریپل تغییر نام داد. هدف این بلاکچین ایجاد پلتفرمی برای سرعت بخشیدن و کاهش کارمزدها در فرایند انتقال پول بین بانکی و درواقع معرفی جایگزینی برای سویفت (SWIFT) می باشد. تراکنش های بین بانکی در این محیط حدود 3 تا 5 ثانیه زمان می برد. XRP در واقع توکن پلتفرم ریپل می باشد که برای انجام تراکنش ها استفاده می شود.  فرایند تایید تراکنش ها در ریپل همچون بیتکوین به صورت اثبات کار (proof of work) تعریف شده اما توکن XRP برخلاف بیتکوین قابل استخراج نیست.

در مجموع به تعداد 100 میلیارد واحد XRP موجود است که حدود 45 میلیارد واحد آن در چرخه معاملات است. ریپل تا به امروز با ارزشی در حدود 27 میلیارد دلار در رده سوم بازار پس از بیتکوین و اتریوم قرار دارد.

ریپل در هفته های گذشته رشدی بی سابقه را تجربه کرد که در تحلیل تکنیکال هایی جداگانه با آن ها پرداخته شده است. اما به نظر نمی رسد فعلا قصد اتمام این رالی را داشته باشد و می توان به آینده آن امیدوار بود. نمودار ریپل در تایم هفتگی آورده شده است.

 

همان طور که مشاهده می شود تشکیل واگرایی های مثبت در اندیکاتورهای مکدی و RSI نشانه ای از تمایل به ایجاد روند صعودی بود که محقق شده است. با توجه به حفط این خطوط واگرایی باید انتظار داشته باشیم روند صعودی همچنان پابرجا بماند. به نظر می رشد XRP پس از عبور پرقدرت از مقاومت روانی 0.5 دلار قصد استراحت و شاید پولبک به این خط را داشته باشد. اما اهداف بلند مدت سهم در رسیدن به قله قبلی و فراتر از آن همچنان پابرجاست.

برای بررسی احتمال وقوع این وضعیت نمودار را در تایم روزانه تحلیل می کنیم.

 

اگر نمودار را در تایم روزانه بررسی کنیم می توان در بلند مدت حرکت نزولی آن در یک کانال در نظر گرفت. قیمت مدت زیادی را در نیمه پایینی کانال نوسان کرده و پس از عبور از خط میانی با تشکیل چند کندل پر قدرت به سمت سقف حرکت کرده است. طبق اصل تکرار پذیری می توان حرکت صعودی ریپل را نیز در یک کانال در نظر گرفت، که سقف آن در محدوده سقف کانال بلند مدت قرار دارد.

قیمت پس از برخورد به این ناحیه وارد موج اصلاحی خود شده است، بنابراین این محدوده را باید یک ناحیه تراکم مقاومتی در نظر گرفت که در آن قیمت نیاز به پتانسیل بیشتری دارد تا از آن عبور کند. برای بررسی زمان اتمام موج اصلاحی در تایم روزانه نمودار را در تایم 4 ساعته بررسی می کنیم.

 

در نمودار 4 ساعته یک الگوی مثلث در حال تشکیل است. عدم وجود واگرایی منفی بین نمودار قیمت و اندیکاتورهای مکدی و RSI می تواند نشانه ای از تمایل به حفظ روند صعودی باشد. بنابراین باید انتظار شکست سقف و تایید مثلث به شکل یک الگوی ادامه را داشت. تایید نهایی پس از شکست ضلع بالایی مثلث و تثبیث قیمت در بالای آن می باشد.

در این صورت موج اصلی از تایم روزانه شروع خواهد شد که هدف آن سقف کانال خواهد بود. تا قبل از تایید الگوی مثلث نمی توان وارد معامله شد اما اگر از قبل صاحب ریپل هستید، بهترین حد ضرر را می توان در تایم روزانه و خط حمایت در اندیکاتور RSI در نظر گرفت. تا زمان حفظ این خط روند صعودی XRP برقرار خواهد بود.