بزرگترین شرکت‌های دنیا که با خرید بیت کوین دارایی خود را ذخیره کردند

بزرگترین شرکت‌های دنیا که با خرید بیت کوین دارایی خود را ذخیره کردند

 

تعداد شرکت‌هایی که از بیت کوین برای ذخیره دارایی خود استفاده می‌کنند در حال افزایش است. در ادامه با تعدادی از آن‌ها آشنا خواهیم شد.

 

وقتی شرکت MicroStrategy طی دو ماه اخیر، 425 میلیون دلار بیت کوین برای ذخیره دارایی خود خریداری کرد، مهر تاییدی بر اعتبار بالای این رمز ارز به عنوان یک دارایی امن و قابل اعتماد کوبید. این شرکت آمریکایی که در زمینه هوش تجاری نرم افزارهای موبایل و سرویس‌های ابری فعالیت می‌کند، با خرید بیت کوین آن را تبدیل به دارایی ذخیره اصلی خود کرد. یکی از اهداف این کار، قرار دادن سدی مقابل تورم ارزهای فیات بود که اکنون و در پی بحران‌ اقتصادی جهانی، گریبان بسیاری را گرفته است.

به نظر می‌رسد شرکت‌های بیشتری در حال تکرار تصمیم این شرکت بوده و خرید بیت کوین را روشی مطمئن برای ذخیره سرمایه خود تصور می‌کنند. به عنوان نمونه خرید بیت کوین به ارزش 50 میلیون دلار توسط شرکت Square خبرساز شد.

 در زمان نگارش این مطلب مشخص شد نزدیک به 13 شرکت بزرگ دنیا، در مجموع 598,237 بیت کوین معادل 2.85 درصد از کل زنجیره (تعداد 21 میلیون واحد) را در اختیار دارند. در ادامه بیشتر با این شرکت‌ها آشنا خواهیم شد.

Grayscale Bitcoin Trust (Btc) – سهم: 2.14 درصد

از دیدن نام Grayscale Investments در لیست اصلا تعجب نکردیم! این شرکت آمریکایی از طریق صندوق اعتماد بیت کوین خود (GBTC)، که قیمت بیت کوین را در اختیار گرفته و ردیابی می‌کند، اکنون 449,596 واحد از این ارز دیجیتالی را در اختیار دارد. ارزش این تعداد معادل 5.1 میلیارد دلار بوده و 2.14 درصد از کل Bitcoin موجود در دنیا محسوب می‌شود.

شرکت Grayscale Bitcoin Trust

در سال 2020، شرکت Grayscale Investments زودتر از بقیه اقدام و نزدیک به 70 درصد بیت کوین‌های استخراج شده را از آن خود کرد. در نتیجه تعداد بیت کوین‌های در اختیارش برای ذخیره دارایی خود دو برابر شد.

گفتنی است GBTC این تعداد بیت کوین را از طرف سرمایه گذاران معتبر شرکتی در اختیار دارد. این شرکت‌ها به طور معمول برای حفظ حریم خصوصی و اعتبارنامه بیت کوین ارزش قائل هستند، اما از نظر محاسباتی تمایلی برای دستیابی مستقیم به آن ندارند. در سال 2013 و بعد از آغاز به کار، Grayscale Bitcoin Trust به اولین اوراق بهادار عمومی که فقط در بیت کوین سرمایه گذاری کرده است تبدیل شد. ده محصول سرمایه گذاری از نوع رمز ارزها توسط شرکت نام برده پشتیبانی شده و تمرکز روی سرمایه گذاران سازمانی قرار دارد. به عنوان ارزهای پشتیبانی شده باید به بیت کوین، اتریوم، بیت کوین کش، زد کش و ریپل اشاره کرد.

Microstrategy Inc – سهم: 0.18 درصد

اگرچه در بازار بیت کوین Grayscale پیشتاز است، اما شرکتی که طی چند هفته اخیر توجه بسیاری از رسانه‌ها را به خود جلب کرده، Microstrategy محسوب می‌شود. این شرکت که در زمینه سرویس‌های کلاد و نرم افزارهای موبایل فعالیت می‌کند، از نیمه مرداد تا نیمه شهریور سال جاری، اقدام به خرید 425 میلیون دلار بیت کوین برای ذخیره دارایی خود کرد. اکنون Bitcoin مهمترین دارایی ذخیره Microstrategy به شمار می‌رود.

شرکت Microstrategy Inc

با خرید 38,250 واحد از مهمترین رمز ارز دنیا، این شرکت 0.18 درصد از سهم کل بازار را در اختیار گرفت. اقدام آن‌ها را به عنوان سیگنالی برای افزایش میزان پذیرش بیت کوین نزد شرکت‌های بزرگ دنیا قلمداد می‌کنند. این اتفاق پشت پرده افزایش هزینه‌های محرک رخ داد که سقوط بیشتر ارزهای فیات را در پی داشته است.

مدیر عامل Microstrategy در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرد به عقیده این شرکت، بیت کوین به عنوان رایج‌ترین رمز ارز دنیا، برای ذخیره دارایی قابل اعتماد بوده و با در نظر گرفتن پتانسیل بالای افزایش ارزش آن در آینده دور در مقایسه با ارز عادی، برای سرمایه گذاری بسیار جذاب است.

Square Inc – سهم: 0.022 درصد

پذیرش بیت کوین برای ذخیره دارایی توسط شرکت‌های سراسر دنیا ممکن است هنوز روندی کاملا داغ و رو به رشد نشده باشد، اما خرید حجم بالایی Bitcoin توسط Square Inc، شرکت متعلق به جک دورسی (موسس توئیتر)، نشان می‌دهد به زودی اتفاقاتی رخ خواهد داد. این شرکت که در زمینه پرداخت‌های موبایلی مشغول فعالیت است، با خرید 50 میلیون دلار بیت کوین، 4,709 واحد از این رمز ارز را به دارایی‌های خود افزود. به عقیده مدیر ارشد مالی Square Inc، بیت کوین پتانسیل بالایی برای پذیرش همگانی در آینده‌ای نزدیک دارد.

شرکت Square Inc

آ‌ن‌ها تصمیم دارند با افزایش میزان پذیرش Bitcoin، دانسته‌های خود درباره این ارز دیجیتال را گسترش داده و سرمایه گذاری بیشتری انجام بدهند. به عبارتی در مقایسه با سایر شرکت‌ها، Square Inc تصمیم گرفته محتاطانه‌تر عمل کرده و قدم به قدم پیش برود.

بعد از انتشار خبر خرید بیش از 4 هزار بیت کوین توسط Square Inc، قیمت آن با 8 درصد رشد از 10,500 دلار به 11,300 دلار رسید. بد نیست بدانید سرمایه بازار شرکت نام برده نزدیک به 83 میلیارد دلار بوده و در سال 2019 نزدیک به 4.7 میلیون دلار سودآوری داشت.

Coinshares – سهم: 0.33 درصد

این یک صندوق سرمایه گذاری انگلستانی است و به طور ویژه روی بیت کوین و سایر رمز ارزها تمرکز دارد. این شرکت بیش از 1 میلیارد دلار دارایی دیجیتال را مدیریت می‌کند. سهم بیت کوین در این بین 80 درصد است. Coinshares اخیرا از طرف سرمایه گذاران، اقدام به خرید 69,730 بیت کوین به ارزش 790 میلیون دلار کرده است.

سایر شرکت‌های سرمایه گذار روی بیت کوین

بیت کوین برای ذخیره دارایی