شاخص های سهام

شاخص های سهام

از چند صد سال پیش که بازار سهام به وجود آمد، هر روز این بازار در جای جای جهان گسترده میشد. تعداد سهام ها در هر کشور به چند صد و گاهی و چندین هزار شرکت میرسید.  به سختی میشد فهمید که جو بازار چطور است؟! زیرا گاهی سهام 10 شرکت بالا میرفتند. 20 شرکت پایین میآمد. و 50 شرکت تغییری نمیکرد. کسی نمیفهمید که جو کلی بازار چطور است، زیرا هیچ سنجه ای وجود نداشت که کسی متوجه حال بازار شود.

بعد از سالیان دراز، روزی مردی تصمیم گرفت این مشکل را برای همیشه حل کند. چارلز داو از فعالان وال استریت بود. او همچنین موسس روزنامه وال استریت ژورنال ( بزرگترین روزنامه مالی آمریکا) و  بنیانگذار تحلیل تکنیکال بود. در سال 1895 بعد از چند صد سال معیاری ایجاد کرد که از آن  بفهمیم جو کلی بازار خوب است یا بد.

چگونه؟

چارلز داو به همراه ادوارد جونز، 30 تا از برترین سهام های آمریکا را بر اساس قیمت خود طبقه بندی کردند. همه ی قیمت ها را به علاوه هم کردند، و تقسیم بر 30 کردند. اولین شاخص بورس تاریخ بشر را به وجود آوردند. اسمش را dow jones  گذاشتند!

leverage-5
leverage-5
 

بعد از به وجود آمدن شاخص داوجونز، ایده ی شاخص سازی در بازار شکل گرفت. تمامی بازارهای بورس شروع به شاخص سازی کردند. با اینکه ایده داو فوق العاده بود، اما ایراداتی هم داشت. سال ها بعد شرکت Standard & Poors شاخص S&P 500  را ایجاد کرد. آن ها تمامی ایرادات شاخص داو رو برطرف کردند و بهترین شاخص جهان نام گرفت. اینکه بخوایم فرض کنیم شاخص صرفا ما را از جو بازار آگاه میکند و فایده دیگری ندارد فکر بسیار ساده لوحانه ای است.

چرا؟

بعد از سال ها تحقیق و مطالعه در میان مدیران بزرگ سرمایه گذاری دنیا، به این نتیجه رسیده اند که هیچ سیستم سرمایه گذاری ای بهتر از سرمایه گذاری بر روی شاخص نیست. وارن بافت که بزرگترین مدیر سرمایه گذاری آمریکا است و از ثروتمندترین مردان حال حاضر دنیاست. چند سال پیش شرط بست که اگر مدیر سرمایه گذاری ای پیدا کردید 5 سال مداوم بهتر از شاخص اس اند پی 500 عمل کرده باشد، یک میلیون دلار میدهد.

why Indicators - Stocks

و حال اگر شاخص را در بازار فیوچر و یا CFD معامله کنید چه حسنی دارد؟

  • هم میتوانیم بخریم هم بفروشیم. و از پایین اومدن قیمت سود کنیم.
  • امکان استفاده از اهرم و لوریج
  • ما دقیقا همان شاخصی را معامله میکنیم که وارن بافت به ما توصیه کرده، و این فوق العاده است.

در سال 1987 در روز دوشنبه سیاه، پل تودور جونز یکی از مدیران سرمایه گذاری آمریکا اقدام به فروش شاخص داوجونز در بازار فیوچر و CFD کرد. او در طول یک روز 60 درصد برای شرکتش بازدهی گرفت.