تفاوت بورس ایران و فارکس

تفاوت بورس ایران و فارکس

سال های زیادی است که بازار های مالی عضو جدانشدنی اقتصاد کشور ها هستند و بسیاری از افراد درامد اولشان از فارکس و یا بورس ایران است. همیشه یکی از سوال های بنیادی که وجود دارد و به مراتب از من پرسیده می شود این است که فارکس بهتر است یا بازار بورس ایران ؟ 

ناخودآگاه هنگام پاسخگویی به این سوال، ذهن موارد بسیاری را بررسی می کند تا دریابد کدام یک مناسب من است و کدام یک مناسب شما. هر یک از این بازار ها ویژگی هایی دارند که باعث شده طرفداران خود را پیدا کنند. اما قصد من این است که بی طرفانه به شما بگویم کدام یک مناسب تیپ شخصیتی شما است.

تفاوت بورس ایران و فارکس
تفاوت بورس ایران و فارکس

اصلا فارکس چیست؟

نکته اول این است که بسیاری از افراد بازار فارکس را با بازار بورس اشتباه می گیرند. بازار فارکس بازار برابری ارز ها است. فارکس بزرگ ترین بازار مالی دنیا است به طوری که روزانه 5 تریلیون دلار معامله صورت می گیرد. پس می توان گفت فارکس بازار سهام شرکت های مختلف نیست.

ریسک پذیریتان چقدر است؟

جالب است بدانید که بازار فارکس برای نوسان گیران و برای کسانی که ریسک پذیر‌اند مناسب تر است. علت آن این است که نوسانات قیمت در این بازار به مراتب بیشتر از بازار بورس ایران است. اما در مقابل افرادی که می خواهند سرمایه گذاری کنند، ریسک کمتری را متحمل شوند سراغ بازار بورس ایران می روند. باید گفت ریسک فارکس و بورس تهران مزیت آن ها به شمار نمی رود. بلکه شما باید بپذیرید که کدام یک با روحیات شما سازگارتر است. ریسک بالاتر و نوسان گیری و یا ریسک کمتر و سرمایه گذاری؟

نقدشوندگی کدام یک بیشتر است؟

در تمامی بازار های مالی دنیا یکی از مهم ترین عوامل جذابیتشان قدرت نقدشوندگی آن‌ها است. بازار فارکس با توجه به حجم معاملات فراوان آن می توان گفت قدرت نقدشوندگی بی نظیری دارد. در صورتی که نقدشوندگی بورس ایران کم تر است.

ساعات معاملات آن ها چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین تفاوت های بازار فارکس و بورس ایران ساعات معامله آن ها است. بازار بورس ایران تنها از ساعت 8:30 الی 12:30 فعالیت می‌کند. از نظر من این یک مزیت است. به این علت که شما بعد از این زمان، می توانید به مابقی فعالیت های خود رسیدگی کنید و یا این که با آسودگی خاطر برای روز معاملاتی خود برنامه ریزی کنید. اما فارکس این گونه نیست. بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز باز است. تنها روز یکشنبه بسته می‌باشد. البته این نیز می تواند با توجه به روحیات شما متغیر باشد.

بازار دوجهته چیست؟

در بورس تهران ساختار سودگیری از نوسانات قیمت تنها در یک جهت است. به این معنی که شما فرضا در قیمت 10000 ریال سهمی را خریداری می‌کنید و اگر قیمت سهم افزایش یابد و به قیمت 15000 ریال برسد شما سود خواهید کرد. حال فرض کنید که شما بتوانید از نزول قیمت نیز کسب سود کنید، چقدر جذاب است؟ به امکان کسب سود هم از نزول قیمت و هم از صعود قیمت بازار دوجهته می گویند. بازار فارکس دوجهته است و بازار ایران به تازگی اقداماتی برای دوجهته کردن آن صورت گرفته است.

مهارت لازم در کدام یک بیشتر است؟

بازار فارکس به علت تمامی موارد ذکر شده در بالا مهارت بسیار بالاتری می‌طلبد. شما باید بتوانید توانایی تحلیل خود را بالا ببرید به اصول خود در سرمایه گذاری پایبند باشید و همیشه از نظم معاملات بالایی برخوردار باشید. البته شما به تمام این مهارت ها در بازار بورس ایران هم نیاز دارید فقط باید توجه کرد که به علت معاملات ناشیانه و بدون مهارت تاکنون افراد زیادی متضرر شده‌اند. توصیه من این است که پیش از ورود به هرکدام از این بازار ها، ابتدا خودتان را بشناسید، سپس مهارت های لازم را کسب کنید تا سود کنید.