تفاوت بازار فارکس و سهام

تفاوت بازار فارکس و سهام

امروزه در تمامی دنیا، بازارهای مالی عضو جدایی ناپذیر زندگی انسان‌ها هستند. سالیان درازی است که در کشورهای پیشرفته، معاملات فارکس، بورس، اوراق قرضه و کالاهای آتی شکل گرفته است. فردی که می‌خواهد پا در بازارهای مالی جهانی بگذارد، در میان انواع بازارها گم شده و از خود میپرسد آیا بازار بورس سنتی برای من مناسب است یا بازار فارکس؟ بازار CFD مناسب هست یا بورس سنتی؟ افراد زیادی هستند که این سوالات را از خود پرسیده و ممکن است در نهایت با یک انتخاب ناآگاهانه، خود را درگیر مسائل زیادی کنند. بنابراین، مهم است که تفاوت بازارهای مالی، مثلا تفاوت بازار فارکس و بازار سهام را بشناسیم و بهترین گزینه را برای سرمایه گذاری خود پیدا کنیم.

بازار بورس، قدیمی ترین بازار مالی دنیا

این روزها با پیشرفت علوم مالی، انواع جدیدی از قراردادها و بازارهای مالی به وجود آمده که ویژگی‌های خارق‌العاده‌ای دارند. برخی از این بازارها، قدمتی کمتر از 50 سال داشته، اما بازار بورس سنتی بسیار قدیمی است. بیش از دو قرن پیش در لندن، بازاری به وجود آمد که مردم و سرمایه گذاران می‌توانستند سهام شرکت‌های مختلف را خریده و در آن شرکت شریک شوند. به عنوان مثال، فردی که کارش ساخت و ساز خانه بود از مردم جذب سرمایه کرده و سرمایه گذاران را در سود خود شریک می‌کرد. هر فرد به ازای پولی که می‌داد، سهمی دریافت می‌کرد و این سهم را در برگه‌ای به نام برگه شراکت یا سهام‌داری می‌نوشتند.

سرمایه گذاران میتوانستند سهام‌های خود را به یکدیگر فروخته و یا سهام دیگری را بخرند. از همان روزها پایه و بنیاد انواع تحلیل و اختلاف نظر درباره آینده قیمت‌ها شکل گرفت. فردی فکر میکرد اوضاع اقتصاد خراب است و تمام سهام خود را می‌فروخت و فرد دیگری که به آینده خوشبین بود آن را می‌خرید. در سالیان متمادی بازار بورس رشد کرد و در سراسر دنیا بازارهایی زیر نظر دولت‌ها شکل گرفت که مردم می‌توانستند آزادانه در آن به خرید و فروش سهام‌های مختلف بپردازند. بعد از مدتی که گرایش مردم به بازار بورس بیشتر شد. افرادی زیادی بودند که در این بازار به ثروت‌های کلانی رسیده و از بزرگان زمان خود می‌شدند.

سهام‌دار در ازای سرمایه‌ای که پرداخت می‌کرد، هر سال مبلغی به عنوان سود مشارکت از شرکت دریافت میکرد. البته این مبلغ ثابت نیست و نبوده و اگر شرکت ضرر کند، سودی به سهام دار تعلق نمی‌گیرد. حق دیگری که سهام دار داشت و دارد، این است که از میان خود، نماینده‌ای به عنوان هیئت مدیره انتخاب کرده و در جلسه سالیانه به او رای بدهند. بازار بورس ویژگی‌های خیلی خوب و فوق العاده‌ای برای سرمایه گذاری داشت. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، ویژگی‌های آن بهتر نیز شده است. اما برخی ویژگی های آن نیز زیاد جذاب نیستند.

تفاوت بازار سهام و بازار فارکس
تفاوت بازار سهام و بازار فارکس

بازار فارکس، تحولی در بازارهای مالی

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که بازار فارکس، بازار معامله سهام‌های مختلف است. در حقیقت بازار فارکس را با بازار بورس اشتباه می‌گیرند. اما بازار فارکس، بازار برابری ارزها است. این بازار، بزرگترین بازار مالی دنیا بوده که روزانه بیش از 5 تریلیون دلار پول در آن جا به جا شده و مخصوص معامله ارزهای مختلف دنیا در برابر یکدیگر است. به عنوان مثال، فردی که یورو دارد و می‌خواهد یورو خود را فروخته و به دلار تبدیل کند، نمی‌داند با چه قیمتی باید این کار را کند. به بیانی دیگر، نمی‌داند اگر یک یورو بدهد، چند دلار میگیرد؟

بنابراین، وارد بازار فارکس شده و به نماد EUR/USD مراجعه می‌کند. بر فرض قیمت این نماد 1.12 باشد. این بدان معناست که هر یک یورویی را که می‌دهد، 1.12 دلار دریافت می‌کند. بازار فارکس یک دسته بندی دیگر از بازارهای مالی است که نسبت به بازار بورس، نوسانات و ریسک کمتری دارد. به عنوان مثال، در سال 2008 میلادی که بازار بورس بیش از 50 درصد ریزش کرد، ارزهای بازار فارکس تغییر و ریزش آنچنانی‌ای از خود نشان ندادند.

تفاوت های بازار فارکس و بازار بورس چیست؟

همانطور که می‌دانید، بازار فارکس بازار ارزها بوده و بازار بورس متعلق به سهام شرکت‌های مختلف. از لحاظ دسته‌بندی دارایی‌ها کاملا با هم متفاوت هستند. بنابراین، نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم تفاوت ارزها با سهام ها هست:

تفاوت ریسک سرمایه گذاری بازار فارکس و بازار بورس

از لحاظ ریسک سرمایه گذاری، ارزها نسبت به سهام ها دارایی‌های امن تری هستند. با توجه به شاخص‌هایی که برای اندازه‌گیری ریسک هر دارایی و دسته بندی دارایی وجود دارد، ارزها مطمئن‌ترین دسته بندی دارایی بوده که نوسانات کمتری دارند.

نقدینگی

نقدینگی بیشتر بازار فارکس نسبت به بازار بورس. بازار فارکس بزرگترین بازار مالی دنیاست که بیش از 5 تریلیون دلار در روز حجم معاملاتی دارد، اما بزرگترین بازار بورس دنیا که بازار بورس نیویورک هست، با اختلاف فاحش تقریبا 100 میلیارد دلار در روز حجم دارد. این بدان معناست که اگر شما در بازار فارکس ارزی را خریداری کنید، در کمتر از یک ثانیه ارز شما فروش رفته و معامله شما انجام می‌شود. اما در بازار سهام سنتی، باید زمان زیادی صبر کنید.

اهرم معاملاتی

در بازار فارکس، کارگزاران بیش از 100 برابر پولی که در حسابتان هست را اعتبار معاملاتی می‌دهند که به آن اهرم میگویند. اما در بازار بورس، فقط می‌توانیم با پول خودمان معامله کنیم. به عنوان مثال ما 1،000 دلار پول داشته و قصد داریم که با آن سرمایه گذاری کنیم. اگر وارد بازار بورس سنتی شویم، با 1،000 دلار می‌توانیم 5 عدد سهم اپل بخریم که تقریبا میشود 1،000 دلار. اما اگر وارد بازار فارکس شویم، با پولمان می‌توانیم صد اونس طلا و یا 1 لات دلار آمریکا به دلار کانادا بخریم که میشود 100،000 دلار. بنابراین پتانسیل سود بازار فارکس به دلیل وجود اهرم بسیار بیشتر است. ما با 1،000 دلار خود بیش از 100،000 دلار خرید کردیم. 

کسب سود از هر ترندی

امکان کسب سود از کاهش قیمت ها در بازار فارکس وجود دارد. در بازار فارکس، ما می‌توانیم از کاهش قیمت‌ها هم سود کنیم. اما در بازار بورس، فقط می‌توانیم از افزایش قیمت‌ها پول کسب کنیم. بگذارید یک مثال بزنم: در سال 2008 میلادی، بازار سهام سقوط کرد. هرکسی که می‌توانست به جای خرید، بازار را بفروشد و از پایین آمدن قیمت‌ها سود کند تیلیاردر شده بود. در بازار فارکس، این امکان وجود دارد، هنگامی که ارزش پوند نسبت به دلار در سال 2017 میلادی، کاهش پیدا کرد، بسیاری از معامله گران پوند را فروخته و از فروش پوند سود کسب کردند. در حالیکه در بازار بورس فقط می‌توانیم از بالا رفتن قیمت‌ها سود کنیم. 

تنوع دارایی‌ها

نوع دارایی‌ها در کارگزاری های فارکس. هنگامیکه ما در بازار فارکس فعالیت می‌کنیم، فقط به ارزها دسترسی نداریم. می‌توانیم بسیاری از دارایی‌های دیگر را نیز معامله کنیم. در واژه، بازار فارکس به معنای بازار برابری ارزهاست. اما امروزه کارگزاری و بروکرهای فارکس، دسته‌بندی دارایی‌های بیشتری ارائه داده که معامله گران می‌توانند در آن بازارها نیز سرمایه‌گذاری کنند. به عنوان مثال: امروزه شاخص‌های بورس، طلا، نفت، نقره و … عضو جدا نشدنی کارگزاری‌های بازار فارکس هستند.

برخی از کارگزاری‌ها قراردادهای جدیدی از سهام‌های سراسر دنیا، اوراق قرضه، ارزهای دیجیتال، کالاهای معاملاتی و صنعتی مانند مس، پلاتینیوم، قهوه، ذرت و … ارائه می‌دهند. این دارایی‌های زیر مجموعه قراردادهای CFD و فیوچر (آتی) هستند. شما می‌توانید تعداد زیادی سهام، ارز دیجیتال، شاخص‌های بورس و اوراق قرضه را معامله کنید. در حالیکه در بازار بورس، ما فقط می‌توانیم سهام خرید و فروش کنیم و از بالا رفتن قیمت سهام‌ها سود کسب کنیم.

اما در بازار فارکس، آتی و CFD، ما می‌توانیم از ریزش قیمت نیز پول درآورده و از اهرم‌های هیجان انگیزی استفاده کنیم. به طور خلاصه بازار بورس، عضو دسته بندی بازارهای سنتی هست. اما بازار فارکس و مشتقه، بازارهای مدرن‌تری بوده و ویژگی‌های معاملاتی جذاب‌تری دارند.

فرق فارکس و سهام
تفاوت بازار سهام و بازار فارکس
 

معاملات سهام در فارکس (CFD)

ممکن است شما دوست داشته باشید در بازار بورس کار کرده و سهام شرکت‌های بزرگ دنیا همانند اپل، فیسبوک، گوگل، آمازون، مایکروسافت و … را بخرید. با خود می‌گویید که من چاره ای ندارم جز اینکه در بازار بورس سنتی معامله کرده و صرفا به خرید و فروش سهام بپردازم. بدون ویژگی‌هایی نظیر اهرم، سود از کاهش قیمت و کارمزدهای بسیار کمتر. من پیشنهاد ویژه‌ای برای شما دارم. معاملات سهام CFD. معاملات سهام CFD یکی از مدرنترین بازارهای مالی است که معامله گران و سرمایه گذاران می‌توانند به راحتی سهام شرکت‌های بزرگ را خریده، روی آن سود کرده و تا هر زمانی که دوست داشتند، معامله خود را نگه دارند.

دقیقا مانند بازار بورس سنتی. اما با ویژگی‌های بازار فارکس. بگذارید یک مثالی بزنم. شما 1،000 دلار دارید و میخواهید روی سهام فیسبوک سرمایه گذاری کنید. قیمت هر سهام تقریبا 150 دلار است و در نتیجه شما میتوانید تقریبا 7 سهم بخرید. شما 7 سهم خریده اید. قیمت رشد میکند و به سهمی 200 دلار میرسد.

سرمایه 1،000 دلار شما شده 1،400 دلار. یعنی 400 دلار سود کردید. این در بازار بورس سنتی است. حالا بیاید ببینیم اگر در بازار بورس CFD معامله می‌کردید چگونه میشد. شما 1،000 دلار داشته و میخواهید سهام فیسبوک بخرید. کارگزار به شما اعتبار 100 برابری می‌دهد. یعنی شما میتوانید 100،000 دلار به جای 1،000 دلار معامله کنید. شما میخواستید 7 سهام فیسبوک بخرید، اما هم اکنون میتوانید 700 سهام بخرید! 700 سهام هر سهم 150 دلار. تقریبا میشود 105 هزار دلار. قیمت رشد میکند و به سهمی 200 دلار میرسد.

700 سهم شما الان 140 هزار دلار می‌ارزد. به عبارتی دیگر شما 40 هزار دلار سود کردید. این یک مثال بود از تفاوت بازار بورس نوین با بازار بورس سنتی و وجود اهرم در بازارهای نوین. در سال 1987 میلادی، پل تودر جونز یکی از مدیران سرمایه گذاری و معامله گران مشهور بازار وال استریت متوجه موج نزولی در بازار بورس نیویورک شد. او با موج نزولی اقدام به فروش آتی شاخص بورس داوجونز کرد و در یک روز بیش از 60 درصد کل سرمایه خود را سود کرد. اگر در بازار بورس سنتی معامله میکرد، میتوانست این مقدار سود کند؟ خیر.

علاوه بر اینکه سود نمی‌کرد، ممکن بود در ریزش بازار بورس پول خود را نیز از دست بدهد. یا بگذارید مثال دیگری بزنم از اسطوره معامله گران جسی لیورمور. جسی لیورمور در سال 1929 میلادی هنگامی که آمریکا در رکود شدید فرو رفته بود. بازار وال استریت تبدیل شده بود به قتلگاه معامله گران، بیش از 100 میلیون دلار سود کرد! 100 میلیون دلار در سال 1929 او را به ثروتمندترین مرد دنیا تبدیل کرد. لقبی که ما امروز به افرادی مانند بیل گیتس، وارن بافت و جف بوزوس می‌دهیم.