در مورد مباحث کاربردی استاپ لاس ، تیک پروفیت و تریلینگ استاپ بیشتر بدانید

در مورد مباحث کاربردی استاپ لاس ، تیک پروفیت و تریلینگ استاپ بیشتر بدانید

 

استاپ لاس چیست ؟ تیک پروفیت چیست ؟ تریلینگ استاپ چیست ؟ در این مطلب در مورد حد ضرر و حد سود در فارکس

 

صحبت می کنیم. دو جزء جدا نشدنی هر معامله ای حد ضرر (Stop loss) و حد سود (Take Profit) هست.

 

می شود گفت به اندازه تحلیل قبل از انجام معامله اهمیت دارد.

 

استاپ لاس چیست ؟

 

 

وقتی شما برای معاملتون حد ضرر (استاپ لاس) قرار میدین در واقع دارید به بروکرتون پیغام میدید

 

که میزان زیان این معامله رو به اندازه ای که مدنظر خودتون هست محدود کند.

 

 

تیک پروفیت چیست ؟

مشابه با تعریف بالا برای حد سود (تیک پروفیت) هم در واقع شما برای بروکر تعیین می کنید که وقتی معامله در سود مورد نظرتون قرار گرفت معامله را ببندد.

به عنوان مثال، یه معامله خرید رو در جفت ارز EURUSD در 1.3853 باز می کنین و استاپ لاس رو در 1.3843 و حد سود یا تیک پروفیت رو در 1.3863 قرار میدین. در صورتیکه قیمت از قیمت خرید پایین­تر برود و به 1.3843 برسد، معامله با 10 پیپ ضرر بسته میشود و اگر هم قیمت بالاتر از قیمت خرید برود و به 1.3863 برسد معامله با 10 پیپ سود بسته میشود.

ضرورت استفاده از استاپ لاس و تیک پروفیت

جواب من اینه که مدیریت سرمایه رو خیلی راحت تر و ساده تر میکنه.

معامله بدون استاپ لاس باعث میشه موجودی اکانت در خطر از دست رفتن قرار بگیرد و تهدید بشود. معامله بدون حد سود هم باعث میشود که معامله ای که در سود رفته است در نوسانات بازار بیافتد و اون سودی که می توانسته بگیرد را از دست بدهد. البته بعضی از دوستان هم هستند که وقتی حد سود تاچ شد و بعد از بسته شدن معامله، روند ادامه پیدا کرد می شینند غصه می­خورند که چرا حد سود رو اینجا گذاشتم. کلا همش ناراحتن چه موقع تاچ شدن استاپ لاس و چه موقع تاچ شدن تیک پروفیت! اینها همون کسانی هستن که ترید کردنشون بر مبنای استراتژی نیست.

تریلینگ استاپ چیست ؟

و اما یه مفهوم دیگه ای رو که می خوام توضیح بدم و به نظرم دونستنش خیلی مهمه trailing stop هست.

تریلینگ استاپ روشی هست برای اینکه بتوان تا اونجایی که روند اجازه میدهد از معامله سود گرفت، استفاده می شود. یعنی هر چه معامله دارد به سمت سود بیشتر می رود حد ضرر (استاپ لاس) را دنبالش جا به جا می کند. البته نحوه جا به جا کردن آن هم قاعده دارد مثلا بعد از یک موج صعودی بلند معمولا یک روند اصلاحی (نزولی کوچک) بوجود می آید و می توانید استاپ را در زیر آن اصلاح قرار بدهید.

تریلینگ استاپ را به صورت خودکار هم می توان انجام داد. مثلا اگر تریلینگ استاپ 20 پیپ تعیین شود به معنای این است که اگر قیمت 20 پیپ در جهت موافق معامله حرکت کرد ، حد ضرر 20 پیپ حرکت می کند و دنبال قیمت می رود.

نحوه ایجاد حد سود و حد ضرر در معامله ها

حد ضرر

و اما نحوه ایجاد حد سود و حد ضرر در متاتریدر برای معامله پندینگ اردر به صورت زیر هست.

stop loss

اگه هم پوزیشنتون رو با مارکت اردر ایجاد کردین، می توانید روی آن معامله در پایین متاتریدر رایت کلیک کنید و modify or delete order را بزنید و بعد در پنجره ای که باز میشود استاپ و تارگت یعنی حد سود و ضرر را وارد کنید.

حد سود

برای تعیین تریلینگ استاپ در پایین متاتریدر بر روی یک معامله که باز هست کلیک راست کنین و trailing stop رو انتخاب کنید. در این مرحله می توانید از یکی از مقادیر از پیش تعریف شده یا با انتخاب custom مقدار مورد نظر خودتون رو تعریف کنید.

برای حذف تریلینگ استاپ هم مثل قبل ابتدا با کلیک راست بر روی یه معامله باز و انتخاب تریلینگ استاپ و بعد با انتخاب Delete All مقدار تریلینگ استاپ را پاک کنید.

take profit

سه ابزار حد سود و حد ضرر و تریلینگ استاپ در واقع ساده ترین ابزارهای کنترل یه معامله باز هستند و علیرغم سادگی تریدرها با استفاده از استاپ لاس و حد سودی که تعیین می کنند میزان سود و ضرر معاملشون رو کنترل می کنند و البته به معاملشون کمک می کنند تا راندمان قابل قبول (نه الزاما بیشترین راندمان) داشته باشد، بدون اینکه ریسک زیادی رو متحمل بشوند.

منبع: binaryoptionz.club