کریپتوکارنسی چیست؟

کریپتوکارنسی چیست؟

 

دنیای دیجیتال، بستری مناسب برای تبادلات ارزی باکمترین هزینه و صرفه جویی دروقت است. پول دیجیتال و ارزهای رمزپایه یاهمان کریپتوکارنسی ها واژه هایی هستند که بارها و بارها به گوشمان خورده اما نمی دانیم چه هستند؟ درادامه با آیتی من همراه باشید.

اول از همه قصد دارم تا شمارا با پول مجازی آشنا کنم. و اصلا ببنیم این پول چیست و به چه دردی می خورد؟

پول مجازی ( Virtual Money ) درواقع به هر پولی گفته می شود که بتوان آن را از طریق بستر اینترنت جابه جا کرد. پس به پی پال، وبمانی، بیت کوین و … می توان پول مجازی گفت.

پول های مجازی دو دسته هستند :

  • پول متمرکز : پول های مجازی متمرکز که زیر نظر یک شرکت یا موسسه خاص فعالیت دارند مثل پی پال
  • پول غیرمتمرکز : ارزهای رمزپایه یا ارزهای دیجیتال (Cryptocurrency)

 تفاوت میان ارزمجازی متمرکز و ارزمجازی غیرمتمرکز

تراکنش ها در حوزه پول های مجازی غیرمتمرکز توسط یک دیتابیس (پایگاه داده توزیع شده) به نام بلاک چین(blockchain) انجام می شوند که البته شرکت خاصی مالک آن ها نیست.کاربران بدون نیاز به ثبت نام و بادریافت کیف پول مجازی خود به صورت همتا به همتا انجام می دهند.

اما در پول های مجازی متمرکز، ارز توسط ارزهای سنتی پشتیبانی می شود . به عنوان مثلا می توان گفت که پشتوانه پی پال دلار است و به نوعی نمی توان گفت که پی پال یک ارز بلکه یک سامانه انتقال ارز است.برای مثال با شارژ ۵۰۰ دلار، کیف پول شما درپی پال نیز به اندازه ۵۰۰ پی پال شارژ می شود وبه هنگام فروش نیز باتوجه به تبدیلات دلار دریافت می کنید.

کریپتوکارنسی چیست؟
کریپتوکارنسی چیست؟
 

ارزدیجیتال یا ارز رمز پایه یا کریپتوکارنسی چیست ؟

تا اینجا با مفهوم پول متمرکز و غیر متمرکز و نحوه کارآنها تا حدودی آشنا شدیم. اما اصطلاح دیگری به غیر از پول مجازی نیز وجود درد که به آن ارز دیجیتال یا Cryptocurrency می گویند که یک فرم از پول الکترونیکی است و البته بیشتر ارزهای دیجیتال به منظور امنیت بیشتر، حذف واسطه ها و ناشناس بودن طراحی شده اند.ارزهای دیجیتال از پروتکل های رمز نگاری برای انتقال پول استفاده می کنند که هدف از این کار عدم هک و عدم پیگیری هست.

اولین ارز دیجیتال که انقلاب بزرگی در صنعت پول مجازی به وجود آورد، بیت کوین بود که ابتدا در سال ۲۰۰۹ ایجادوساخته شد که در چند سال گذشته ارزهای دیجیتال زیادی معرفی و عرضه شده اند و باوجود به برآوردی که شده بیش از ۱۱۰۰ ارز رمزنگاری درسراسردنیا درحال فعالیت هستند.

ارزهای دیجیتال چگونه کار می کنند ؟

کریپتوکارنسی ها یاهمان ارزهای دیجیتال از فناوری غیرمتمرکز استفاده می کنند و امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون واسطه برای کاربران فراهم می کنند. یعنی برای استفاده از این نوع ارزها نیازی به بانک، دولت یا شخص خاصی نیست و  اکثر ارزهای دیجیتال روی پایگاه داده توزیع شده ای به نام بلاک چین اجرا می شوند. بیشتر واحد های اصلی ارز دیجیتال توسط یک فرآیند به نام استخراج یا ماین تولید می شوند.