همه چیز درباره BUSD

همه چیز درباره BUSD

ستیبل کوین ‌ها (Stablecoin) در فضای دارایی‌های دیجیتال بسیار مهم هستند و نقش مهمی در تراکنش‌ها، پرداخت‌های مالی و تسویه در فضای مالی غیر متمرکز دارند. BUSD یکی از این استیبل کوین‌ها است که توسط صرافی بایننس (Binance) در ۵ سپتامبر ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد. این استیبل کوین توسط دلار پشتیبانی می‌شود و هر یک توکن استیبل کوین BUSD معادل یک دلار  است. BUSD می‌خواهد ثبات دلار را وارد دنیای بلاک چین کند. این استیبل کوین توسط دپارتمان خدمات مالی ایالت نیویورک قانون‌گذاری و تایید شده است.


دوره استراتژی FML فارسی


تاریخچه‌ای مختصر از ۱۰ استیبل کوین برتر در فضای ارز دیجیتال !
استیبل کوین BUSD رمزارزی است که به عنوان یک توکن ERC20 صادر شده است و BEP-2 بایننس را پشتیبانی می‌کند. این استیبل کوین دارای نقدینگی بالایی است و از صرافی‌های زیادی می‌توانید اقدام به خرید آن کنید. این ارز دیجیتال می‌تواند رقیبی جدی برای تتر (Tether) باشد که اولین استیبل کوین جهان ارزهای رمزنگاری شده است و از لحاظ حجم بازار نیز بزرگترین استیبل کوین بازار ارزهای دیجیتال است.

استیبل کوین BUSD بایننس چه کاربرد‌هایی دارد؟
استیبل کوین بایننس BUSD

با استفاده از استیبل کوین BUSD بایننس  می‌توانید دلار دیجیتال خود را در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین هزینه بر روی بلاک چین انتقال دهید.
افراد می‌توانند به معامله استیبل کوین BUSD در صرافی‌های متمرکز مانند بایننس و غیر متمرکز مانند یونی سواپ بپردازند.
از این ارز دیجیتال می‌توان برای خرید کالاها و خدمات استفاده کرد.
BUSD را می‌توان در پروژه‌های دیفای وارد کرد و از آن کسب سود کرد.
استیبل کوین BUSD بایننس را می‌توان به عنوان وثیقه برای دریافت وام استفاده کرد.
این رمزارز را می‌توان به عنوان وثیقه در معاملات آتی هم مورد استفاده قرار داد.
ایده استیبل کوین BUSD و توسعه آن توسط بایننس
در ۵ سپتامبر ۲۰۱۹ بود که بایننس و Paxos مشارکت خود را برای ایجاد استیبل کوین BUSD اعلام کردند و همان طور که گفته شد، دپارتمان خدمات مالی نیویورک هم این استیبل کوین را تایید کرد. در ۱۲ سپتامبر همان سال بود که BUSD برای خرید از طریق Paxos لیست شد و افراد می‌توانستند این رمزارز را در تطابق یک به یک با دلار خریداری کنند.

در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۹، این استیبل کوین برای خرید در پلتفرم بایننس موجود شد و با BTC، BNB و XRP جفت شد. این توکن تحت نظارت و بازرسی ماهانه سازمان حسابداری Withum است و این نظارت ماهانه به عنوان ضرورتی توسط دپارتمان خدمات مالی نیویورک تعیین شده است. شش ماه بعد از راه‌اندازی BUSD، صرافی بایننس دلایل قانع‌کننده‌ای برای استفاده از این استیبل کوین نه تنها در داخل پلتفرم خودش، بلکه در خارج از اکوسیستم خود نیز داشت. اینک صرافی مذکور جفت‌های معاملاتی زیادی برای استیبل کوین BUSD فراهم کرده است و استفاده از این توکن را بسیار توسعه داده است.

این باعث شده که سرمایه‌گذاران و تریدر‌ها بتوانند از BUSD برای معامله بسیاری از ارز‌های دیجیتال برجسته و همچنین توکن‌های دارای لوریج استفاده کنند. بایننس همچنین پلتفرمی ایجاد کرده که اجازه خرید و فروش این استیبل کوین را با ۸ ارز فیات فراهم کرد.

فناوری پشت BUSD چیست؟
استیبل کوین BUSD باید در تطابق کامل با دلار آمریکا باشد و باید به تعداد کوین‌های صادر شده، دلار در حساب‌های بانکی آن در ایالات متحده موجود باشد. این حساب‌های بانکی توسط Paxos ایجاد و مدیریت می‌شوند و همان طور که گفته شد، به صورت ماهیانه مورد بازرسی قرار می‌گیرند.

بنابراین هر گونه خرید و فروش BUSD در مطابقت با ورود و خروج پول از این حساب‌ها است و بر اساس این تقاضا‌ها است که توکن مذکور صادر و یا سوزانده می‌شود. به عنوان مثال، خرید ۱,۰۰۰ استیبل کوین BUSD به این معنی است که ۱,۰۰۰ توکن ایجاد می‌شود و ۱,۰۰۰ دلار هم در حساب‌های بانکی این استیبل کوین گذاشته می‌شود.

رمزارز تتر (Tether) چیست؟ + ویدیو
در صورت تهدید‌های امنیتی جدی مانند هک، Paxos توانایی متوقف کردن تراکنش، ایجاد و انهدام توکن‌های BUSD را دارد. در حالی که Paxos ایجاد و انهدام این توکن‌ها را کنترل می‌کند، قرارداد‌های هوشمند ERC20 هم موجود هستند که با توکن‌های BUSD کار می‌کنند. این قرارداد‌های هوشمند نیاز به شخص ثالث را از میان برمی‌دارند و امنیت را فراهم می‌کنند. از آنجا که این استیبل کوین از دارایی‌های شبکه اتریوم و ERC20 است، معامله آن راحت است و بسیاری از صرافی‌ها و کیف پول‌ها از آن پشتیبانی می‌کنند. BUSD توسط دپارتمان خدمات مالی نیویورک قانون‌گذاری شده است و بنابراین از همه قوانین بانکی ایالت نیویورک باید تبعیت کند.

البته این در تناقض با عدم تمرکز دارایی‌ها است، اما Paxos اظهار داشته که این عملکرد تنها برای اطاعت از قوانین و ایجاد شفافیت ایجاد شده است. به این ترتیب، از فعالیت‌های غیر قانونی مانند تامین وجه فعالیت‌های تروریستی و پول‌شویی جلوگیری می‌شود.

استیبل کوین BUSD بایننس در برابر PAX
PAX استیبل کوین پکسوس

Paxos در مشارکت با بایننس ، استیبل کوین BUSD را ایجاد کرد، اما Paxos قبلا استیبل کوین خود با نام PAX را نیز صادر کرده بود. PAX نیز در تطابق یک به یک با دلار آمریکا است و به اندازه توکن‌های خود دلار بانکی دارد. شرکت Paxos حساب‌هایی بانکی را در ایالات متحده برای این منظور ایجاد کرده و به تعداد توکن‌های PAX، دلار در این حساب‌ها موجود است. بایننس به دلیل دستاورد‌ها و موفقیت Paxos در ایجاد یک استیبل کوین قابل اعتماد بود که این شرکت را برای مشارکت انتخاب کرد. این باعث شد که بایننس بتواند یک استیبل کوین قابل اعتماد را برای پلتفرم و اکوسیستم خود ایجاد کند. هیچ شک و شبهه‌ای در مورد دلار‌‌های پشتیبان بانکی این استیبل کوین ‌ها مطرح نیست و این پشتیبانی کاملا شفاف است. البته اهداف این استیبل کوین‌ها یکی نیست و با هم تفاوت دارند.

مدیریت BUSD
 Paxos تنها موجودیتی است که قابلیت تغییر توکن‌های در حال گردش BUSD را دارد. زمانی که کاربران به حساب بانکی Paxos دلار واریز کنند، این شرکت اقدام به صادر کردن این استیبل کوین می‌کند و زمانی که کاربران توکن‌های خود را نقد کنند، Paxos اقدام به منهدم کردن توکن‌ها می‌کند. به منظور این که ثابت شود که موجودی ذخیره در حساب‌های بانکی موجود است و این سیستم به درستی کار می‌کند، BUSD متکی بر گواه اثبات ذخیره (proof of reserve) است و به این ترتیب، این سیستم کاملا تحت وثیقه خواهد بود. Paxos به صورت ماهیانه گزارش‌هایی را در این مورد انتشار می‌دهد و در این گزارش‌ها اثبات می‌شود که موجودی در حال گردش این توکن‌ها با حساب‌های بانکی در تطابق است.

وضعیت حال حاضر توکن BUSD بایننس
در لحظه این نوشتار و بنا به گزارش وبسایت CoinMarketCap، حجم بازار این استیبل کوین حدود ۴۰۶ میلیون دلار است و حجم معاملات این توکن در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۵۱۹ میلیون دلار بوده است. بنا به گزارش وبسایت مذکور و در لحظه این نوشتار، تعداد BUSD در حال گردش برابر با ۴۰۶,۷۶۳,۱۷۴ است. این توکن از منظر حجم بازار در رده ۳۹ وبسایت CoinMarketCap قرار دارد.

کلام آخر
استیبل کوین BUSD بایننس از زمان راه‌اندازی تا کنون رشد زیادی کرده است و با توجه به اینکه قانون‌گذاری شفافی در مورد آن صورت گرفته است، این استیبل کوین به عنوان پلی ایمن بین فیات و رمزارز تلقی می‌شود. این استیبل کوین مزایای زیادی را برای صنعت دیفای به ارمغان آورده است و در مقیاس جهانی هم به دلیل نقد شدن سریع و صدور کاملا خودکار (از طریق قرارداد هوشمند)، کاربرد‌های وسیعی یافته است.

رشد و توسعه زیاد این استیبل کوین ، دلیلی بر این است که بازار آماده پذیرش استیبل کوین‌هایی جایگزین است. BUSD می‌تواند وسیله‌ای برای انتقال ارزش بین اتریوم و  شبکه بایننس باشد. BUSD مزایای زیادی به نسبت استیبل کوین ‌های دیگر دارد که از این جمله می‌توان به قانون‌گذاری کامل و بهبود شفافیت اشاره کرد. این توکن بسیار مقیاس‌پذیر است و ماهیانه تحت بازرسی قرار می‌گیرد که همه این امور می‌تواند به رشد و پیشرفت هر چه بیشتر آن منجر شود. نظر شما چیست؟ آیا می‌توانیم این استیبل کوین را انقلابی در فضای استیبل کوین‌ها قلمداد کنیم؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.