توکن های up و down چیست

توکن های up و down چیست

توکن های Up و Down بایننس همان توکن های اهرم دار بایننس یا Binance Leverage Token هستند. در این مقاله در مورد ماهیت این توکن ها و نکاتی که باید برای ترید با آنها رعایت شود، توضیح داده می شود. اگر در وب سایت بایننس وارد بخش مشتقات یا Derivatives شویم، بخشی با نام Leverage Tokens وجود دارد. با کلیک بر روی آن ارزهایی را می بینیم که اغلب با Up و Down مشخص شده اند که به توکن های Up و Down بایننس مشهور هستند. توکن هایی مانند XLMDOWN، XLMUP یا AAVEDOWN و AAVEUP می باشند که به عنوان Leverage Tokens در صرافی بایننس قرار گرفته اند.
به گزارش وب سایت رسمی بایننس، توکن آپ و داون برای کاربرانی طراحی شده است که می خواهند بدون ریسک نقدینگی از قیمت ارزهای رمزنگاری شده استفاده کنند. هر توکن در یک موقعیت می تواند طبق قرارداد Perpetual با محدوده اهرم متغیر، نوسانات صعودی یا نزولی را دنبال کند.


دوره استراتژی FML فارسی


توکن آپ و داون
ویژگی های توکن های Up و Down بایننس کدامند؟
نکاتی که در رابطه با توکن های Up و Down بایننس وجود دارد، این است که:

به هیچ وجه برای نگهداری طولانی مناسب نیستند. این توکن ها فقط برای نوسان گیری و در دوره کوتاه مدت استفاده می شود.
در قسمت فیوچرز بایننس نکته ی مهمی وجود دارد، اینکه اگر تحلیل و ترید معامله گر اشتباه باشد، امکان دارد به ریسک لیکویید شدن یا از دست دادن تمام سرمایه برسد، با استفاده از لوریج توکن یا توکن آپ و داون ریسک لیکوید شدن یا از دست دادن سرمایه را نداریم. این توکن ها از این نظر شناخته شده هستند.
اهرم یا Leverage که برای این توکن ها در نظر گرفته شده، مقداری منطقی هست و عدد بزرگ و نجومی در نظر گرفته نشده است. در صرافی بایننس اهرم این توکن ها متغیر است و ماکزیمم اهرم می تواند روی 4 قرار بگیرد. مقدار اهرم در بیشتر ارزها روی اعداد یک و نیم و یا دو و نیم قرار دارد.
امکان برداشت این توکن ها وجود ندارد. توکن های Up و Down بایننس توسط صرافی بایننس ایجاد شده اند و اگر به لیست امکانات این ارزها برویم خواهیم دید که گزینه Withdraw برای آنها در نظر گرفته نشده است.
این ویژگی نیز مشخص می کند که اینگونه ارزها برای نگهداری طولانی مدت نمی توانند مناسب باشند. زیرا برای نگهداری طولانی مدت باید آنها را به کیف پول منتقل کرد، ولی با توجه به بسته بودن گزینه Withdraw، این موضوع گوشزد می شود که امکان نگهداری طولانی مدت را ندارند.

توکن های Up و Down بایننس بر چه اساس قیمت گذاری می شوند؟
بسیاری از کاربران به دنبال آن هستند که بدانند قیمت این ارزها بر چه اساسی قیمت گذاری می شود. قیمت این ارزها طبق راهنمایی که در صفحه FAQ مربوط به لوریج توکن آورده شده، بر اساس شرایط حاکم بر مارکت و نوسانات زیادی که این ارزها در مارکت دارند، ممکن است متعادل سازی شود.
به عنوان نمونه در تصویر زیر می بینید که ارز رمزنگاری آوه یا Aave در بخش لوریج توکن قیمت 1.200 دلار دارد ولی در صفحه معمولی قیمت واقعی آن برابر با 261 دلار است. این موضوع به خاطر آن است که ارز آوه بعد از آنکه چند بار نزول قیمت داشته، افراد صعود آن را پیش بینی کرده اند، حال که پیش بینی صعود درست در نیامده و با نزول ارز مواجه شده ایم، بنابراین قیمت ارز را روی عدد 1.78 می بینیم.

توکن های up و down بایننس
در ترید با توکن های Up و Down بایننس چه نکاتی باید رعایت شود؟
اگر بخواهیم از لوریج توکن ها استفاده کنیم باید تحلیل خود را روی ارز اصلی انجام دهیم و بعد ارزی که به صورت Up و Down یا لوریج توکن است را خریداری کنیم. به طور مثال ارز SXP معادل 2.14 دلار است و اگر پیش بینی شما روی رشد قیمت باشد، پس شما به جای ارز SXP، توکن SXPUP را خریداری می کنید. در این صورت برای شما لوریج در نظر گرفته می شود. اگر روی ارز واقعی حدود 10 تا 20 درصد رشد اتفاق بیفتد بر روی توکن SXPUP با توجه به متغیر بودن قیمت می توان به مقدار دو تا سه برابر کسب سود کرد.
البته این نکته وجود دارد که اگر پیش بینی شما اشتباه در بیاید، به طور مثال طبق پیش بینی قیمت سه دلار باشد ولی قیمت ناگهان بریزد و 20 تا 30 درصد نزول قیمت داشته باشیم، در این صورت با ضریب 2 تا 3 برابر ضرر می کنید و سرمایه شما کم می شود.

ریسک معاملات در توکن های Up و Down بایننس چیست؟
در مثال دیگر فرض کنید 1000 دلار سرمایه دارید. با 1000 دلار ارز اصلی را می خرید و اگر 20 درصد سود بدهد به سرمایه 1000 دلاری شما 20 درصد اضافه می شود. حال اگر لوریج توکنی را خرید کنید و پیش بینی شما همچنان درست باشد ضریب 2 را در نظر می گیریم بنابراین 40 درصد می توان سود کسب نمود. ولی اگر پیش بینی درست نبود 40 درصد ضرر خواهیم داشت.
در مورد توکن های Up و Down بایننس باید گفت توکن SXPDOWN نیز برای این استفاده می شود که اگر پیش بینی شما مبنی بر کاهش قیمت باشد، می توانید توکن Down را خریداری کنید تا بتوانید از نزول قیمت هم کسب سود نمایید.
البته همچنان ریسک معامله وجود دارد یعنی اگر توکن Down را خریداری کنید و قیمت بالا رود خرید توکن Down ضرر بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت.
برای مثال ارز SXP در تصویر زیر می بینیم که ارز اصلی در 24 ساعت گذشته حدود 4 درصد رشد قیمت داشته است، ولی توکن SXPUP حدود 8 درصد رشد قیمت داشته است در حالیکه توکن SXPDOWN حدود 12 درصد کاهش قیمت داشته است. این اختلاف از آنجا ناشی می شود که ضریبی که برای توکن ها محاسبه شده برای توکن Down سه برابر بوده است.

توکن های up و down بایننس
موارد گفته شده ریسک هایی هست که در رابطه با توکن های لوریج دار یا اهرم دار و یا همان توکن های Up و Down بایننس وجود دارد. امکان خرید و فروش این توکن ها در بخش Spot صرافی بایننس وجود دارد.