آشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوین

آشنایی با ارز دیجیتال میم‌ کوین یا جوک کوین

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز، میم کوین (memecoin) یا جوک کوین ارز دیجیتالی است که از رواج یک شوخی اینترنتی آغاز می شود. درواقع، می توان گفت میم کوین ایده طنزی است که تبدیل به یک ارز دیجیتال می شود و جالب اینجاست که بسیاری از میم کوین ها ارزش بازار بالایی پیدا می کنند.

در این دیفایِ مرموز، مرز بین بازی و امور مالی خیلی سریع مبهم و نامشخص شد و البته مرز بین بانک داری و شرط بندی همیشه مبهم بوده است. مایا زهاوی (Maya Zehavi)، مشاور در زمینه بلاک چین و صاحب یکی از منطقی ترین حساب های توییتر ارزهای دیجیتال، طی مصاحبه ای گفت:
چگونه از صفر و با اطمینان سرمایه گذاری را شروع کنیم؟


دوره استراتژی FML فارسی


اگر قرار بود شوخی ها در بازار خُرده فروشی جایگاهی داشته باشند، این بازار نابود می شد؛ زیرا این یک بازیِ خرده فروشی نیست، مگر اینکه شما زودتر از همه در آن سرمایه گذاری کنید.

طبق گفته زهاوی، آنقدر کارمزدها بالاست که معاملاتی با ارزش کمتر از ۱۰,۰۰۰ دلار صرفه ندارند. به گفته زهاوی، سرمایه گذاران خُرد نباید وارد این بازار شوند.

هر روز یک میم کوین جدید
تا مدت ها دیفای افتان وخیزان به پیش می رفت و بی سروصدا به ارزش خود می افزود. اما، در ژوییه سال جاری (تیر ماه) ورق برگشت. پلتفرم وام دهی کامپوند فایننس (Compound Finance) شروع به تمرکززدایی و توزیع یک توکن نظارتی (governance token) کرد که به کاربران اجازه می داد در مورد تغییرات کُد رأی بدهند. پس از آن بود که جنون دیفای آغاز شد.

جیسون چوی (Jason Choi)، مدیر ارشد تحقیقات در شرکت سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال اسپارتان کپیتال (Spartan Capital)، در مصاحبه ای توضیح داد:

به نظر می رسد دو سیستم و بازار مجزا وجود دارند. بازاری پیش از ظهور توکن کامپ (COMP) [از پلتفرم کامپوند فایننس] و بازاری پس از آن. اکنون، نسبت به گذشته افراد تمایل بیشتری به ریسک کردن دارند و ما هر روز شاهد ظهور یک میم کوین جدید هستیم.

روز ۱۹ اوت (۲۹ مرداد)، قبل از رشد شدید توکن های دیفای، جیسون سامنساتو (Jason Somensatto)، مشاور حقوقی در پروژه های دیفای، در رشته توییتی نوشت:

من کسی هستم که طی دو سال گذشته همیشه طرفدار سرسخت دیفای بوده ام و مایلم خود را یکی از اولین وکلای فعال در این حوزه بدانم؛ با این حال، برخی پروژه های جدید و محبوب دیفای مرا بسیار غافلگیر و شگفت زده می کنند. من طی هفته گذشته خیلی در این مورد فکر کرده ام و اکنون می خواهم نظرم را به اشتراک بگذارم. پروتکل های دیفایی که ارزش اقتصادی به این حوزه اضافه نمی کنند و فقط برای پیشبرد چرخه تأمین سود برای سفته بازها استفاده می شوند، احتمالاً در کوتاه مدت پیروز خواهند شد. ما باید با این حقیقت کنار بیاییم. آنها چیز زیادی در مورد آینده امور مالی به ما آموزش نمی دهند؛ اما امیدواریم به ما نشان دهند توکن هایی که برای حاکمیت (رأی دادن) کاربرد دارند چگونه می توانند اعضا را به مشارکت عملی در یک جامعه ارز دیجیتال تشویق کنند. سفته بازها به شکل فعال و به منظور کسب سود حداکثری، برای مشارکت در حاکمیت پروتکل ها با یکدیگر همکاری می کنند. در نتیجه، اکثر پروژه های موفق و مشهور دیفای در آینده نزدیک، ممکن است به آنچه ایجاد می کنند چندان مرتبط نباشند؛ اما می توانند آموزه های جالبی در خصوص ایجاد جوامع آینده در اختیار ما بگذارند، آموزه هایی در مورد چگونگی تشویق و ترغیب اعضا به مالکیت و حاکمیت یک دارایی عمومی.

توضیح چند میم کوین
توضیح میم کوین ها چندان ساده نیست.

عجیب بودن این ارزهای دیجیتال با توکن یام آغاز شد. به نظر می رسید یام آغازکننده عصر «اول نقدینگی، بعد هدف» باشد. درواقع، شیوه کار این توکن ها، ابتدا تأمین سرمایه و نقدینگی بدون هدف و صرفاً برای سرگرمی و کسب سود، سپس سربرآوردن مشکلات، بعد حل کردن مشکلات برای ادامه مسیر و درنهایت رسیدن به هدف است.