ارز دیجیتال الگورندALGO

ارز دیجیتال الگورندALGO

ارز Algorand یک شبکه مستقل، غیر متمرکز و مبتنی بر بلاک چین بوده که طیف گسترده ای از برنامه ها را پشتیبانی و حمایت می کند. شبکه ارز دیجیتال الگو یک شبکه ایمن، مقیاس پذیر و کارآمد در بازار ارز دیجیتال محسوب می شود. پروژه الگورند برای اولین بار از سال 2019 فعالیت خود را آغاز کرد و آن را به عنوان نسل سوم بلاک چین می شناسند. شبکه بلاک چین الگورند با الگوریتم اثبات سهام فعالیت می کند و با اهدافی همچون مقیاس پذیری و سرعت تراکنش های بالا به بازار ارز دیجیتال عرضه شده است. از جمله اهدافی که ارز دیجیتال الگورند دارد، سیستم مالی سریع با امنیت بالا است. توسعه دهندگان این ارز در تلاش هستند که تا سیستم این ارز را به سمتی هدایت کنند تا مشابه با سیستم های پرداخت همچون ویزاکارت و مستر کارت عمل کند، در صورتی که این هدف تحقق یابد، تاثیر بسیار مثبتی بر روی آینده ارز دیجیتال الگورند خواهد داشت.

 بنیانگذاران ALGO چه کسانی هستند؟
 بنیانگذاران ارز ALGO چه کسانی هستند؟

سیلویو میکالی استاد علوم کامپیوتر در انستیتوی فناوری ماساچوست، بنیانگذار الگورند است. وی به دلیل مشارکت هایی که در ارزهای رمزپایه و پروتکل‌های بلاک چین داشته، موفق به دریافت جایزه تورینگ (در سال 2012) شد. به همین دلیل وی به یکی از برجسته‌ترین سازندگان ارزهای دیجیتال در جهان تبدیل شد.

ارز دیجیتال الگورند به گونه‌ای طراحی شده است که محافظت از کاربران در برابر حملات احتمالی، تنها متکی به جریمه نبوده، اقداماتی همچون موارد زیر برای محافظت از کاربران در برابر حملات احتمالی انجام شده است:

دارندگان ارز دیجیتال الگو، می‌توانند از انجام معاملات کاربران دیگر جلوگیری کنند؛ بنابراین احتمال تقلب کمتری وجود دارد. تقلب موجب کاهش ارزش ارز دیجیتال الگو شده و موجب می شود افراد کمتری برای خرید سهام ارز دیجیتال اقدام کنند.
روش کار ارز دیجیتال الگورند مبنی بر تعویض کاربر و نبود هر گونه ارتباط میان آنها است. برای تأیید صحت یک بلاک، بایستی کلید خصوصی کاربر وجود داشته باشد؛ بنابراین امکان هک شدن ارز دیجیتال تا حد زیادی کاهش می یابد. 
ویژگی های ارز دیجیتال الگورند چیست؟
توسعه دهندگان ارز دیجیتال الگورند، مشکل مقیاس پذیری شبکه ارز دیجیتال را با ساده کردن سازگاری کاربران جدید حل کرده است. بدین صورت که تنها اطلاعات آخرین بلوک را بارگیری کرده و تنها در ایجاد و ذخیره بلوک های بعدی موثر هستند. 
به علت افزایش پهنای باند در ارز دیجیتال الگورند، جعل امضاهای دیجیتال در این ارز دیجیتال به حداقل می رسد. افزایش پهنای باند در ارز دیجیتال الگورند، با ترکیب چندین امضای دیجیتال انجام می شود. 
از دیگر ویژگی هایی که ارز دیجیتال الگورند دارد، این است که هر معامله ای را می توانند بدون وارد کردن کلیدهای مخفی تایید کنند. به علاوه کاربران امکان مشاهده هیچ مبلغی را ندارند، بنابراین تمامی اطلاعات کاربران به صورت محرمانه تضمین می شود. 
ارز دیجیتال الگورند از الگوریتم اجماع PPoS ساخته شده که براساس این الگوریتم، تاثیر کاربر بر روی انتخاب یک بلاک جدید وابسته به مشارکت کاربر در این سیستم دارد. 
الگو نهایی سازی تراکنش ها را به صورت فوری انجام می دهد و این بدان خاطر است که تنها یک بلاک می تواند آستانه لازم امضاها را برای تایید در یک دوره مشخص را داشته باشد. علاوه بر این بلاک چین ارز دیجیتال الگورند فورک نمی شود. 
از دیگر قابلیت هایی که ارز دیجیتال الگورند برای کاربران به همراه دارد، قابلیت جایگزینی کاربر است، بدین صورت که کاربران در هر انتخاب بلاک، برای محافظت از شبکه در مقابل مهاجمان تعویض می شود. به گونه ای که برای هر دور، کاربران به صورت تصادفی انتخاب می شوند و به صورت تصادفی انتخاب می شوند. 
شبکه بلاک چین ارز دیجیتال الگو چگونه کار می کند؟
نحوه کار شبکه بلاک چین ارز دیجیتال الگو

بلاک چین ارز دیجیتال الگورند از یک پروتکل توافق بیزانس غیرمتمرکز استفاده می کند که با استفاده از الگوی اثبات سهام خالص(PPOS)، توان عملیاتی و زمان نهایی سازی تراکنش ها را افزایش می دهد. الگوریتم اجماع در شبکه ارز دیجیتال الگورند، شامل پنج مرحله است:

طرح پیشنهادی(Propose)
رای نرم(Soft Vote)
تایید رای(Certify Vote)
عملیات تصادفی قابل تایید (VRF)
کلید مشارکت (Participation Key)
طرح پیشنهادی(Propose)
در این مرحله، تعدادی بلاک به عنوان پیشنهاد بلاک های جدید در شبکه انتخاب می شوند. هر نود شبکه حساب های مربوط به خود را مدیریت کرده و برای هر حسابی که آنلاین باشد، VRF الگورند اجرا می شود. VRF یا Verifiable Random Functio مشابه با یک سیستم وزنی بوده که تعداد ارز الگو موجود در اکانت فعال مربوطه، برای انتخاب شدن اثر می گذارد. 

رای نرم(Soft Vote)
در این مرحله تمامی پروپوزال ها فیلتر شده تا به یک طرح واحدی برسد تا یک بلاک واحد ایجاد شود. در این مرحله هر نود شبکه پیام های مختلفی از دیگر نودها دریافت می کند. سپس هر نود به تایید اثبات VRF این پیام ها می پردازد. 

تایید رای(Certify Vote)
در این مرحله یک کمیته پیشنهادی، بلاکی را در مرحله رای نرم برای جلوگیری از مشکلاتی همچون دوبار خرج کردن، مورد بررسی قرار می دهد. در صورتی که چنین مشکلی وجود نداشته باشد، کمیته جدید دوباره برای تایید آن بلاک رای می دهد. 

عملیات تصادفی قابل تایید(VRF)
بعد از طی کردن سه مرحله بالا، هر بلاک در شبکه الگورند، یک سید انتخاب تصادفی و غیر قابل پیش بینی تعیین می کند که، کدام کاربر در دور بعدی پروتکل اجماع داشته باشد. زمانی که یک بلوک جدید در بلاک چین ثبت می شود، هر فردی که از سید مطلع شود، آن را می بیند. یک کاربر از طریق VRF مربوط به کلید خصوصی مشارکت و سید انتخاب، به صورت پنهانی انتخاب یا عدم انتخاب به عنوان مشارکت کننده بعدی بررسی می کند. 

عملیات تصادفی قابل تایید یک خروجی شبه تصادفی را به همراه یک اثبات رمزنگاری تولید می شود که از طریق آن، هر فردی قادر است نتیجه نهایی را تایید کند. 


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


کلید مشارکت(Participation Key)
هر کاربری که ارز دیجیتال الگو دارد، می تواند در پروتکل اجماع مشارکت داشته باشد. برای راحتی کار، هر کاربر آنلاینی که برای مشارکت در بلاک چین اقدام کند، به جای استفاده از ارز دیجیتال در شبکه الگورند، نیاز به تولید و ثبت کلید مشارکت در شبکه بلاک چین الگورند است. با استفاده از کلید مشارکت، یک حساب قادر به طرح پیشنهاد و رای دهی در بلاک ها است. مزیتی که استفاده از کلید مشارکت برای کاربر به همراه دارد، امنیت مربوط به ارز دیجیتال الگو کاربر است. 

ارز دیجیتال الگورند بر روی کدام کیف پول‌ها ذخیره می‌شود؟
کیف پول های ارز الگوراند

ارز دیجیتال الگورند همانند دیگر ارزهای دیجیتال، نیاز به ذخیره و ارسال دارد؛ بنابراین بایستی یک مکان معتبر برای نگهداری از آن انتخاب کرد. کیف پول‌هایی که برای ذخیره ارز دیجیتال الگورند مورد استفاده قرار می‌گیرد، بر روی اندروید و آی او اس نیز قابل نصب است. علاوه بر کیف پول‌های مخصوص نصب بر روی موبایل، کیف پول‌هایی مانند کوینومی نیز می‌توانند از این نوع ارز دیجیتال حمایت کنند. همچنین می‌توان از کیف پول‌های نسخۀ دسکتاپ نیز برای ذخیره ارز دیجیتال الگورند استفاده کرد.

متأسفانه در حال حاضر ارز دیجیتال الگورند به وسیلۀ کیف پول‌های سخت افزاری همچون کوینومی و تراست والت پشتیبانی نمی‌شود و فقط کیف پول مخصوص ارز دیجیتال الگورند در سیستم‌های اندروید و IOS وجود دارد.

آیا ارز دیجیتال الگورند، قابل استخراج است؟
همان طور که گفته شد، شبکه ارز دیجیتال الگورند از اثبات سهام (POS) استفاده می کند که در این نوع الگوریتم، مجموعه ای از تایید کنندگان برای تایید هر بلوک جدید، مجموعه از تراکنش هر امضا می کنند. هر بلوک توسط کاربران شبکه تایید، منتشر و ذخیره می شوند. بنابراین همان طور که مشخص است، ارز دیجیتال الگورند مانند دیگر ارزهای دیجیتال قابلیت استخراج ندارد.

پیش بینی آینده ارز دیجیتال الگورند 
 ارز دیجیتال الگورند در تلاش است که در آینده، نسل جدید از خدمات مالی و مبادلات را ارائه دهد. در واقع این ارز دیجیتال همانند پلی مابین سیستم نظام اقتصادی سنتی و غیر متمرکز عمل می کند و خدماتی که این ارز دیجیتال ارائه می دهد، این قابلیت را به کاربران خود می دهد مبادلات NFT و استیبل کوین ها را انجام دهند. 

به علاوه تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال الگورند، از جمله مواردی است که نشان می دهد این ارز دیجیتال آینده درخشانی خواهد داشت. تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال الگورند را می توان از سایت های معتبری همچون Coinmarketcap مشاهده کرد. اما بر اساس تحلیل بنیادی ارز دیجیتال الگورند، می توان اینگونه نتیجه گرفت که ارز دیجیتال الگو، آینده خوبی داشته و می تواند بسیاری از مشکلات سیستم های مالی را برطرف کند. 

الگورند در چه پروژه هایی مشارکت داشته است؟
تاپ نتورک (TOP Network): تاپ نتورک از جمله پروژه هایی است که ارز دیجیتال Algorand در آن مشارکت داشته است. این شرکت، یک شبکه ارتباطات ذخیره سازی ابری مبتنی بر شبکه بلاک چین است که با مشارکت الگو، در تلاش است سرویس های مقیاس پذیری بلاک چین را افزایش دهد. 
اتوی(OTOY): شرکت اتوی از جمله شرکت های تامین خدمات ابری بوده که ویدئوهای سه بعدی با کیفیت سینمایی تولید می کند. همکاری الگورند با شرکت اتوی در راستای دموکراتیک کردن قدرت محاسبات به نفع استودیوهای بزرگ است. 
سینک سورت(Syncsort): سینک سورت یک شرکت نرم افزاری بوده که متخصص در زمینه دیتاهای بزرگ، محصولات طبقه بندی سریع و خدمات نرم افزاری ارائه می دهد. همکاری الگورند با این شرکت، در راستای حل چالش های کاربردی و کیفیت داده ها است. 
فلیپ ساید کریپتو(Flipside Crypto): شرکت فلیپ ساید کریپتو، یک شرکت هوشمند در زمینه هوش بازار و ارائه دهنده داده های تحلیل فاندامنتال برای تمامی ارزهای دیجیتال در بازار است. همکاری الگورند با این شرکت در راستای شفاف سازی داده های در دسترس است.