ارز دیجیتال ونوس (XVS)

ارز دیجیتال ونوس (XVS)

شبکه ونوس چهارمین محصول ارائه شده توسط لانچ پول (Launchpool) بایننس است. XVS رمزارز شبکه Venus بوده، که یک استیبل کوین در پلتفرم دیفای است و بر روی شبکه هوشمند بایننس راه‌اندازی شده است. در این مقاله این پروژه را معرفی خواهیم کرد.

مقدمه
ارز دیجیتال ونوس (Venus) یک بازار مالی الگوریتمی و یک استیبل کوین است که به ‌طور انحصاری، در شبکه هوشمند بایننس (BSC) راه‌اندازی شده است. هدف از معرفی و ایجاد ارز دیجیتال Venus ارائه راه‌حلی ساده برای وام دادن ارزهای دیجیتال در اکوسیستم غیر متمرکز دیفای (DeFi) بود؛ در واقع با استفاده از این رویکرد، افراد می‌توانند با پرداخت کارمزد کمتر، با سرعت بیشتری از طریق ارزهای دیجیتال وام دریافت کنند.

پلتفرم ونوس بایننس، دو توکن دارد. توکن‌های VAI استیبل کوین بر بستر BEP-20 هستند که یک دلار آمریکا (USD) ارزش‌گذاری شده‌اند. توکن XVS برای مدیریت و اداره پروتکل ونوس برای اهدافی نظیر حق رأی جهت ایجاد تغییر در ساختار پروتکل مانند افزون انواع جدید وثیقه، تغییر پارامترها، سازمان‌دهی روند بهبود خدمات و … استفاده می‌شود.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


روتکل ونوس به هدف طراحی و ایجاد یک بازار پولی الگوریتمی، بر روی زنجیره هوشمند بایننس راه‌اندازی شده است. ساختار و طراحی این پروتکل فورکی از شبکه کامپوند (Compound) و شبکه MakerDAO است و تمامی ویژگی‌های موجود در این دو پروتکل دیفای در پروتکل Venus جمع‌آوری شده است. این پروتکل بر روی زنجیره هوشمند بایننس پیاده‌سازی و راه‌اندازی شده است.

از ویژگی‌های این پروتکل می‌توان به امکان دریافت وام و قرض دادن اشاره کرد. همچنین در این پروتکل امکان ایجاد استیبل کوین های مرکب وجود دارد.

بنیان‌گذاران ارز دیجیتال ونوس چه کسانی هستند؟
مسئولیت توسعه پروژه Venus به عهده گروه پروژه Swipe بوده است. مشابه با بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر همچون بیت کوین، اتریوم و … هدف از ارز دیجیتال ونوس تمرکززدایی کامل از طریق کنترل و مدیریت پروتکل به ‌واسطه افراد جامعه است. نکته حائز اهمیت این است که هیچ پیش‌شرط خاصی برای عضویت در گروه توسعه‌دهندگان یا بنیان‌گذاران وجود ندارد. در نتیجه این امر به دارندگان XVS امکان کنترل کامل مسیری را می‌دهد که پروتکل ونوس در حال طی کردن آن است.

چه چیزی ارز دیجیتال Venus را منحصربه‌فرد می‌کند؟
مهم‌ترین مزیت ارز دیجیتال ونوس، سرعت ‌بالای آن در کنار پایین بودن هزینه تراکنش‌ها است که به‌ واسطه اجرای آن در زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) ممکن شده است.

دارایی دیجیتالی که در شبکه Venus ذخیره و قفل خواهد شد به صورت توکن‌های vToken نمایش داده می‌شوند؛ مانند vBTC که معادل یک بیت کوین بوده که در شبکه ونوس قرار دارد. شبکه ونوس مانند بسیاری از پروتکل‌های دیفای، برنامه اعطای وام دارد. سود دریافتی در ازای این وام، به صورت خودکار محاسبه می‌شود و میان تامین کنندگان نقدینگی این پروژه تقسیم خواهد شد.

یکی دیگر از ویژگی‌های این پروتکل همانطور که در بالا به آن اشاره شد، تولید و عرضه استیبل کوین‌هاست. رمز ارز VAI ، اولین استیبل کوین ترکیبی در شبکه Venus است که به کمک دارایی پشتوانه آن، ارزش این استیبل کوین برابر ۱ دلار امریکا خواهد بود. استیبل کوین‌ها به صورت کلاسیک دارای پشتوانه هستند. برای مثال رمز ارز تتر (USDT) دارای پشتوانه دلار امریکاست؛ یعنی به ازای هر یک واحد رمز ارز تتر موجود در بازار ارزهای دیجیتال، یک دلار امریکا در یک بانک مشخص ذخیره و قفل خواهد شد. به این استیبل کوین‌ها، استیبل کوین متمرکز گفته می‌شود. اما به کمک پروژه‌های دیفای، امکان تولید و عرضه استیبل کوین‌های کاملا غیرمتمرکز وجود دارد. VAI چنین نقشی در شبکه ونوس دارد. اما کارکرد آن چیست؟

مکانیزم VAI استیبل کوین شبکه Venus
رمز ارز VAI استیبل کوین شبکه ونوس است که به دلیل استیبل کوین بودن آن، این رمز ارز باید دارای پشتوانه باشد. پشتوانه این ارز دیجیتال از محل وثیقه‌هایی تامین می‌شود که توسط تک تک افراد در پروتکل Venus ذخیره می‌شود.

کاربران این شبکه می‌توانند بیشتر از ۵۰ درصد از وثیقه باقیمانده که در پروتکل ونوس ذخیره کرده‌اند را وام گرفته و آن را به صورت استیبل کوین VAI دریافت کنند. به این شکل، این استیبل کوین تولید و عرضه می‌شود. تا زمانی که این استیبل کوین در گردش است، سرمایه کاربر قفل شده است و هر زمان که کاربر بخواهد VAI را برگردانده و وثیقه خود را آغاز کند، تمام رمز ارز VAI بازگردانده شده، سوخته و از شبکه خارج می‌شود.

مدیریت شبکه ونوس بر عهده کیست؟
همانطور که اشاره شد، پروتکل Venus شبکه‌ای برای اعطا و دریافت وام و همچنین تولید و عرضه استیبل کوین های ترکیبی است. اما کنترل و مدیریت این شبکه بر عهده کیست؟

این شبکه مانند بسیاری از شبکه‌های دیفای به صورت غیرمتمرکز بوده و تمام افرادی که در این شبکه فعالیت دارند، به اندازه دارایی هولد شده خود، در مدیریت این شبکه سهیم هستند. این مشارکت توسط توکن اصلی این شبکه تعیین می‌شود. لذا توکن XVS یک توکن حاکمیت است.

هولدرهای این توکن مجازند در شبکه مشارکت کنند. برای مثال، در صورتی که تصمیم گرفته شود که یک ارز جدید به عنوان وثیقه به این شبکه اضافه شود، باید این مورد به رای تمامی افرادی که توکن XVS را ذخیره کرده‌اند، گذاشته شود و در صورتی که موافقت اکثریت اعضا تامین شد، ارز دیجیتال جدید به این شبکه اضافه خواهد شد. همینطور اگر تغییری در المان‌ها و پارامترهای این شبکه نیاز بود و یا اگر فردی از اعضای جامعه، طرح پیشنهادی در مورد اصلاح ساختار شبکه داشت، تمامی این موارد به رای گذاشته خواهد شد. از این رو این شبکه‌ها به صورت کاملا غیرمتمرکز و به صورت دموکراتیک مدیریت می‌شود.

ولین بار است که این پروتکل به کاربران امکان دسترسی به بازارهای وام بیت کوین، لایت کوین و سایر رمزارزها را برای تأمین هر میزان نقدینگی در کوتاه‌ترین زمان ممکن، داده است. افرادی که با استفاده از پروتکل ونوس نقدینگی خود را تأمین می‌کنند، نیازی به ارائه یک چک اعتباری ندارند و می‌توانند از طریق برقراری تعامل با برنامه غیرمتمرکز ونوس (DApp) به‌ سرعت وام بگیرند.

با توجه به اینکه هیچ مؤسسه ثالث و متمرکزی برای کنترل پروتکل وجود ندارد، کاربران محدود به منطقه جغرافیایی نیستند و سیاست خاصی برای اعتبارسنجی وجود ندارد؛ افراد با ارائه وثیقه کافی، قادر دریافت به وام خواهند بود.
این وام‌ها از طریق استخر کمک مالی کاربران ونوس تأمین شده و برای اطمینان از بازپرداخت وام و جلوگیری از ضرر، وثیقه‌ای با ارزش بیشتری از مقدار وام، دریافت می‌شود.

برای جلوگیری از دست‌کاری بازار، پروتکل ونوس از داده‌های قیمتی Oracle، از جمله داده‌های Chainlink برای ارائه دقیق‌تر قیمت‌گذاری استفاده می‌کند که به‌ هیچ ‌عنوان قابل دست‌کاری نیست. به لطف زنجیره هوشمند Binance، پروتکل ارز دیجیتال ونوس به طیف وسیعی از اوراکل‌ها با کمترین هزینه و بهترین کیفیت، دسترسی دارد. در واقع همین مدل قیمت‌گذاری، یکی از مواردی است که در کاهش هزینه‌های عملیاتی ارز دیجیتال ونوس، تأثیر به‌سزایی داشته است.

چه مقدار ارز دیجیتال ونوس در گردش است؟
حداکثر تعداد کوین‌های ارز دیجیتال Venus به 30 میلیون توکن محدود شده و از ماه نوامبر 2020 تا زمان نگارش این مطلب، بیش از 4.2 میلیون توکن XVS وارد بازار شده است.

ونوس یکی از اولین سیستم‌عامل‌هایی بود که از Launchpool شبکه Binance برای اجرا و راه‌اندازی استفاده کرد؛ فرآیندی که به کاربران اجازه می‌دهد از طریق فارم XVS به ارزهای دیجیتال دیگر مانند توکن Binance Coin (BNB)، Binance USD (BUSD) و Swipe (SXP) دسترسی پیدا کنند.

این پروتکل دیفای توسط تیم توسعه SWIPE (تیم توسعه رمز ارز SXP) ایجاد شده است. از آنجا که این شبکه توسط هولدرهای توکن XVS مدیریت می‌شود، لذا نحوه توزیع این توکن بسیار اهمیت دارد. تیم توسعه شبکه ونوس هیچ توکنی را برای خود نگهداری نکرده‌اند و تمام توکن‌ها به صورت عمومی عرضه خواهد شد. در ادامه نحوه توزیع این توکن را توضیح خواهیم داد.

عرضه توکن‌های XVS
مطابق اطلاعات موجود در وایت‌پپر شبکه ونوس ، توزیع تمامی توکن‌های XVS به صورت زیر خواهد بود:

۲۰ درصد توکن‌ها به واسطه لانچ پول بایننس (Binance Launchpool) توزیع خواهد شد.
۱ درصد توکن‌ها به اکوسیستم زنجیره هوشمند بایننس تعلق دارد.
۷۹ درصد توکن‌ها در اکوسیستم تولید و عرضه خواهد شد. این عرضه به تدریج بوده و تا ماه می سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت.

نحوه توزیع توکن XVS توسط بایننس
عرضه این توکن به وسیله لانچ پول بایننس انجام خواهد گرفت. به این منظور، کاربرانی که سه ارز دیجیتال BNB، BUSD و SXP را خریداری و نگهداری کنند، رمز ارز جدید XVS را به عنوان پاداش دریافت خواهند کرد. این فارمینگ از تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰ ( ۸ مهر) به مدت ۳۰ روز ادامه خواهد داشت. جزئیات چهارمین فارمینگ بایننس که شبکه ونوس است را در ادامه ملاحظه می‌کنید:

نام توکن: ونوس – Venus- با نماد XVS
پاداش لانچ پول توکن: ۶,۰۰۰,۰۰۰ رمز ارز XVS – معادل ۲۰ درصد کل توکن‌های موجود.
کل توکن‌های موجود: ۳۰,۰۰۰,۰۰۰
قیمت توکن پیش از فارمینگ: هیچ فروشی انجام نشده است.
تاریخ فارمینگ: ۲۹ سپتامبر الی ۲۹ اکتبر ۲۰۲۰ – ۸ مهر الی ۸ آبان ۱۳۹۹.
قوانین استیکینگ: کاملا آزاد حتی برای کاربرانی که احراز هویت نکرده‌اند.

در مجموع 20 درصد از کل عرضه ارز دیجیتال ونوس (6 میلیون XVS) به BinanceLaunchpool اختصاص یافت و خیلی زود این توکن به فهرست ارزهای دیجیتال صرافی بایننس اضافه شد.

این پروژه هیچ پیش‌فروش یا فروش اختصاصی نداشته و هیچ شرایط ویژه و خاصی برای اعطای توکن به اعضای گروه در نظر گرفته نشده است؛ اما 1٪ از مقدار کل توکن‌ها (300،000 XVS) برای کمک‌های داخلی به اکوسیستم Binance Smart Chain اختصاص داده‌ شده است.

امنیت شبکه Venus چگونه تأمین می‌شود؟
امنیت شبکه Venus توسط Binance Smart Chain، زنجیره بلوکی که به ‌موازات Binance Chain اجرا می‌شود، تأمین می‌گردد. BSC با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است و حتی اگر Binance Chain آفلاین شود یا با مشکل روبه‌رو گردد، قادر به ادامه کار در این بستر خواهد بود.

زنجیره هوشمند بایننس از یک الگوریتم اجماع منحصربه‌فرد استفاده می‌کند که به‌ عنوان تعیین اعتبار اثبات سهام (POSA) جهت برقراری امنیت بلاکچین، استفاده می‌شود. این روش کار اساساً یک سازوکار اجماع ترکیبی است که از مزیت‌های پروتکل اثبات سهام (POS) و اثبات اعتبار (POA) با هم استفاده می‌کند. این پروتکل از شبکه‌ای متشکل از 21 اعتبارسنج ساخته ‌شده است که مسئولیت اجرای وظایف در زنجیره هوشمند Binance و دستیابی به ‌اتفاق نظر در مورد معاملاتی که اخیراً پردازش ‌شده‌اند را به عهده ‌دارند.

جمع‌بندی
شبکه ونوسچهارمین محصول ارائه شده توسط لانچ پول (Launchpool) بایننس است. XVS رمزارز شبکه Venus بوده، که یک استیبل کوین در پلتفرم دیفای است و بر روی شبکه هوشمند بایننس راه‌اندازی شده است.

کل توکن‌های موجود این شبکه ۳۰.۰۰۰.۰۰۰ بوده که ۲۰ درصد آن توسط بایننس عرضه خواهد شد. برنامه توزیع این توکن توسط بایننس تا تاریخ ۸ آبان ادامه خواهد داشت. این توکن یک حاکمیتی است. شبکه ونوس به منظور ایجاد یک بازار پولی الگوریتمی و ارائه بستری برای تولید و ایجاد استیبل کوین‌های مرکب راه‌اندازی شده است.