رمزارز نیر پروتکل (NEAR Protocol)

رمزارز نیر پروتکل (NEAR Protocol)

ارز نیر Near؛ اکنون که بازار رمزارزها در حال رشد و پیشرفت می باشد، ارزهای دیجیتال در رقابتی تنگاتنگ با یکدیگر قرار دارند. شما رمزارزهای بسیاری را مشاهده خواهید کرد که در دسته ی برترین ارزها قرار دارند. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی یکی از ارزهای دیجیتال برتر به اسم نیر NEAR بپردازیم. ارز دیجیتال نیِر توکن ارائه شده پلتفرم NEAR Protocol می باشد. نیر پروتکل NEAR Protocol یک پلتفرم برنامه غیرمتمرکز یا DApp است که برای استفاده از برنامه ها در وب طراحی شده است و هدف آن ارائه مقیاس پذیری می باشد. در ابتدا شما با ارز دیجیتال نیر NEAR و سپس با پلتفرم ارائه دهنده آن به طور کامل آشنا خواهید شد. اگر می خواهید با نحوه عملکرد این پروتکل و ویژگی های آن آشنا شوید، با ما همراه باشید. به علاوه در این مقاله به شما کیف پول هایی که برای ذخیره سازی این رمز ارز مناسب است و همچنین صرافی های برتر برای خرید و فروش ارز دیجیتال نیر NEAR را معرفی خواهیم کرد.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


رمزارزها به حدی سریع رشد کرده‌اند که گاهی فراموش می‌کنیم الآن چه جایگاه قدرتمندی در جهان دارند. اما باید گفت که ارزهای دیجیتال همچنان در حال رشد هستند و این نکته مهم است که در حال حاضر فقط حدود 50 میلیون کاربر کیف پول یا والت دارند و در زمینه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps)، پایگاه‌های آنها فقط 3500 نرم افزار را لیست کرده‌اند. در حالی که در فروشگاه اپل استور بیش از دو میلیون کاربر فعال وجود دارد.

دلیل وجود این اعداد، تمایل کاربران نهایی و سطح آشنایی آنها با رمزارزها است. اگر کسی قصد انجام دادن یک عملیات ساده تحت بلاکچین را داشته باشد، ممکن است نیاز به طی کردن چند مرحله کوتاه و بلند وجود داشته باشد که اکثر کاربران وب با چنین فرآیندهایی آشنایی ندارند.

با این حال توسعه‌دهندگان (Developers) و ولیدیتورها (Validators) یا اعتبارسنج‌ها، این مورد را نیز تحت نظر قرار می‌دهند. بلاکچینی مانند بلاکچین اتریوم به عنوان یک راهکار خوب عمل می‌کند ولی در عین حال با وجود زبان برنامه نویسی خاص خودش، موانع بیشتری برای توسعه دهندگان ایجاد می‌کند.

ارز دیجیتال نیر NEAR توکن بومی NEAR Protocol است. این توکن برای تشویق نودها در شبکه NEAR استفاده می شود و همچنین برای تامین انرژی تراکنش ها یا معاملات و بسیاری از قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد.

به عبارتی رمز ارز نیر NEAR برای ذخیره سازی توسط نودهای اعتبارسنج و نمایندگان شبکه استفاده می شود. در پلتفرم NEAR Protocol کسانی که این رمز ارز را در اختیار دارند می توانند در ارتباط با پلتفرم رای و نظر دهند. عرضه اولیه نیر NEAR در آگوست سال 2020 در CoinList برگزار شد. به دلیل تقاضای بیش از حد توکن، یک روز به تعویق افتاد. در عرضه اولیه توکن نیر 120 میلیون توکن با قیمت 30 سنت فروخته شد و حدود 33 میلیون دلار درآمد کسب کرد. این 12% از کل عرضه اولیه NEAR با 1 میلیارد توکن را به خود اختصاص داده است.

از عرضه اولیه 17% نیر برای برنا مه های انجمن اختصاص یافته است و 14% از منابع اولیه NEAR به مشارکت کنندگان اصلی داده شد. با توجه به اینکه گفتیم ارز دیجیتال نیر NEAR توکن ارائه شده پلتفرم NEAR Protocol  است در ادامه به بررسی  این پلتفرم خواهیم پرداخت.

نیر پروتکل (NEAR Protocol) ویژگی‌های مختلفی را ارائه می‌دهد که توجه کاربران و توسعه‌دهندگان، ولیدیتورها را جلب کند. همواره، مهمترین اصول در طراحی پلتفرم نیر پروتکل، مقیاس پذیری، کاربردی بودن، سادگی و غیرمتمرکز بودن است.

ویژگی‌های توسعه‌دهندگان ارز دیجیتال NEAR Protocol
توسعه‌دهندگان می‌توانند از طرف کاربران خود، معاملات را امضا و پیش‌پرداخت آن را انجام دهند. این کار، دانش فنی مورد نیاز برای تعامل با نرم افزارهای غیر متمرکز را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد و باعث جذابیت نرم افزارهای غیر متمرکز برای کاربران می‌شود.

همچنین رمزارز NEAR Protocol ابزارهای مورد نیاز توسعه‌دهنده را نیز فراهم می‌کند که آنها را قادر می‌سازد با استفاده از بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی، برنامه‌ها و قراردادهای هوشمند را بسازند. بنابراین، این پلتفرم می‌تواند، توجه اکثر برنامه‌نویسانی را که نمی‌خواهند با زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی (Solidity) یا زبان‌های خاص بلاکچین کار کنند، جلب کند.

توسعه‌دهندگانی که کارشان نوشتن قراردادهای هوشمند برای استفاده در چند برنامه است، می‌توانند با هر بار انعقاد قرارداد، درصدی از هزینه معاملات را دریافت کنند. این فرمول می‌تواند انگیزه زیادی برای توسعه‌دهندگان ایجاد کند که به گسترش زیرساخت‌ها کمک کنند.
ویژگی‌های کاربران NEAR Protocol
رمز ارز NEAR Protocol، پروگرسیو یو ایکس (Progressive UX) را طراحی کرده است تا از قادر بودن کسانی که به تازگی وارد شبکه شده‌اند و می‌خواهند به کیف پول یا دارایی خود دسترسی پیدا کنند، اطمینان یابد.

ویژگی‌های ولیدیتور (Validator) در نیر پروتکل
الگوریتم نیر پروتکل که اثبات سهام دارای سقف (Thresholded Proof of Stake) نام دارد، یکی دیگر از تغییرات در الگوریتم اثبات سهام واگذار شده است. نمایندگان می‌توانند رمز ارزهای خود را در هر اعتبارسنجی که در نظر دارند در یک استخر که با قرارداد کنترل می‌شود، ذخیره کنند. بنابراین، ولیدیتورها (یا اعتبارسنج‎ها) می‌توانند خدمات متنوعی را ایجاد کنند و این امر باعث می‌شود که NEAR Protocol برای ولیدیتورها جذاب باشد.

اجزای NEAR Protocol
پلتفرم NEAR Protocol یک نوع لایه زیرساختی است که شباهت بسیاری به پلتفرم‌های توسعه مانند اتریوم دارد. توسعه‌دهندگان، نرم افزارهای غیرمتمرکز (DApps) را می‌نویسند و فعالیت‌های عملیاتی مانند ایجاد حساب یا اجرای تراکنش در پلتفرم را با نودهای موجود در شبکه مدیریت می‌کنند.

نیر NEAR یک بلاکچین است که از شاردینگ برای بهینه سازی عملکرد استفاده می کند. با این حال، برخلاف شاردینگ های ارزهای رمزنگاری شده دیگر مانند پولکادات، تمام شاردینگ های نیر به عنوان بخشی از بلاکچین تلقی می شوند.

مشابه رمزارزهای دیگر مانند اتریوم، کاردانو و ترون، نیر NEAR را می توان به عنوان یک بلاکچین لایه اصلی توصیف کرد. به این معنی که پروتکل نیر لایه پایه و اساسی است که سایر برنامه ها براساس آن ساخته و مستقر می شوند.

NEAR برای دستیابی به توانایی های عظیم خود همانطور که گفتیم از فناوری معروف Nightshade استفاده می کند. نیر راه حل مقیاس گذاری مجموعه های مختلفی از اعتبارسنج ها را می بیند که تراکنش ها را به طور موازی در چندین زنجیره شاردینگ پردازش می کنند تا ظرفیت کلی بلاکچین را بهبود بخشند. این راه حل تا حدودی با سیستم شاردینگ استفاده شده توسط بلاکچین های دیگر متفاوت است.

یکی دیگر از مولفه های اصلی نیر مکانیزمی به نام Doomslug است. این مکانیزم، این امکان را برای نودهای اعتبارسنج در شبکه ایجاد می کند که به نوبت بلوک تولید می کنند. این در هر دوره اتفاق می افتد و هر دوره 12 ساعت طول می کشد. تقریبا هر ثانیه یک بلوک جدید در NEAR ایجاد می شود.

مجموعه توسعه‌یافته نیر (NEAR) از امکانات متنوعی تشکیل شده است که شامل کیت‌های توسعه نرم‌فزار (SDK)، کیف پول‌ها و مرورگرهای بلاکچین است

دیگر اجزای NEAR Protocol شامل توکن NEAR و رمزارزها یا دارایی‌های صادر شده در بستر پلتفرم نیر هستند. در نهایت، این امکان نیز وجود دارد که دارایی‌های ایجاد شده در بلاکچین‌های دیگر به NEAR Protocol بپیوندند. اخیراً، تیم NEAR به توسعه رینبو بریج (Rainbow Bridge) یا پل رنگین کمان پرداخته‌اند که یک ارتباط دهنده میان بلاکچینی است که سیستم عامل‌های NEAR و اتریوم را به هم متصل می‌کند.

نحوه عملکرد NEAR Protocol
وایت پیپر رمزارز NEAR Protocol بسیار جامع است با این حال، می‌توان آن را به طور خلاصه در 4 مؤلفه اصلی معرفی کرد که عبارت‌اند از شاردینگ، سهام‌داری، اجماع و تصادفی بودن.

رمز ارز NEAR Protocol از سیستم شاردینگ افقی برای طراحی نایت‌شید (Nightshade) استفاده می‌کند. به طور کلی شباهت‌هایی با اتریوم 2 دارد. در نایت‌شید فرض بر این است که در معاملات، همه شاردها برای تشکیل یک بلاک با هم ترکیب می‌شوند، بنابراین، هر شارد، یک بخش از بلاک را ارسال می‌کند که به آن تکه (Chunk) می‌گویند.

یک ولیدیتور مسئولیت جمع‌آوری هر بلاک از تکه‌های تهیه شده توسط شاردها را به عهده دارد. هر شارد، ولیدیتور اختصاصی خود را می‌دهد تا تکه خود را تولید کند. ولیدیتورها با استفاده از یک فرآیند تصادفی امن انتخاب می‌شوند.

MainNet POA بر روی پردازنده اعتبارسنج ها و شرکت کنندگان شبکه متمرکز است. در MainNET POA استیکینگ فعال شده است اما انتقال توکن مجاز نیست. اولین رای گیری در مورد زمان راه اندازی نسخه نهایی شبکه اصلی برگزار شد.

جامعه NEAR رای داد که MainNet بدون محدودیت در 13 اکتبر راه اندازی شود. همانطور که قبلا ذکر شد، NEAR در حال واگذاری کنترل کامل بلاکچین به دارندگان توکن های NEAR است. بسیاری از اهدافی که این پروتکل در آینده دارد در وایت پیپر این رمز ارز آورده شده است. اولین مورد استفاده از فناوری دانش صفر همانند زی کش است تا امکان تراکنش های خصوصی را در بلاکچین NEAR فراهم کند.

دومین مورد اضافه شده به NEAR، شاردینگ های خصوصی است. این امکان را برای گروه ها و نهادهای خاص فراهم می کند تا از امنیت و سرعت بلاکچین NEAR استفاده کنند در حالی که فعالیت های خود را از بقیه شبکه خصوصی نگه دارند.

آخرین مورد احتمالی پروتکل NEAR، معرفی نودهای تلفن همراه است. ادغام تلفن همراه چیزی است که از زمان شروع پروژه مورد توجه بنیانگذار NEAR یعنی الکساندر اسکیدانو بوده است. واقع بینانه است، تا زمانی که تلفن های همراه و شبکه ها به اندازه کافی کارآمد شوند، تصمیم برای اجرای این ویژگی به رای جامعه NEAR بستگی دارد.

بررسی روند قیمت ارز دیجیتال نیر NEAR
هنگامی که این مقاله نوشته شده است ارز دیجیتال نیر NEAR در رتبه 76 در سایت CoinMarketCap قرار دارد. قیمت این رمز ارز در زمان نگارش مقاله برابر با 5.20 دلار است و حجم معاملات ارز دیجیتال نیر در 24 ساعت برابر با 110،950،826 دلار می باشد. این ارز دیجیتال دو ماه قبل یعنی در تاریخ 13 مارس 2021 به بالاترین قیمت خود رسیده است. در ادامه مطالب شما روند قیمت این ارز دیجیتال را از نوامبر 2020 تا مِی 2021 مشاهده خواهید کرد.

این مدل از مکانیزم برش (Slashing) استفاده می‌کند که به موجب آن ولیدیتورها در صورت تأیید نادرست معاملات، بخشی از سهام خود را از دست می‌دهند. پروتکل برش (Slashing) برای جبران خطر یک برش تصادفی در شبکه به وجود آمده است. همچنین ولیدیتورهای پنهانی وجود دارند که برای شناسایی فعالیت مخرب شبکه به شاردها مراجعه می‌کنند.

رویکرد تصادفی که NEAR Protocol از آن استفاده می‌کند، با بازدارنده‌های سیستمیک می‌تواند تا دو سوم کاربران مخرب را قبل از ایجاد تأثیر خود، از شبکه خارج کند. بنابراین NEAR ساخته شده است تا در برابر حملات شبکه بسیار ایمن و مقاوم باشد.
توکن نیر (NEAR)
توکن NEAR، هم نام و هم نماد توکن اصلی رمزارز NEAR Protocol است. این قابل مقایسه با چگونگی استفاده از توکن اتریوم در اتریوم 2 است، از این نظر که توکن NEAR کارمزد پردازش معاملات را پرداخت می‌کند و سهام خود را برای ولیدیت کردن (یا اعتبارسنجی) نود‌ها نگه می‌دارد.

کلام پایانی ارز نیر Near
ارز دیجیتال نیر NEAR توکن ارائه شده پروتکل نیر Near Protocol است و این پروتکل به عنوان بستری برای Dappها طراحی شده است. این پروتکل از شاردینگ برای بهبود عملکرد خود استفاده می نماید. مکانیزم شاردینگ مورد استفاده در پروتکل نیر Nightshade نام دارد. لازم به ذکر است که این پروتکل از سرعت بالایی برخوردار می باشد و قابلیت انجام 100000 تراکنش در ثانیه را دارد. شما می توانید پس از خریداری ارز دیجیتال نیر ان را در کیف پول های تراست و Math ذخیره نماید. لازم به ذکر است که ارز دیجیتال نیر NEAR قابلیت استخراج ندارد و برای سرمایه گذاری در بستر این ارز دیجیتال تنها می توانید ان را از صرافی ها خریداری نمایید.