ارز دیجیتال کازماس (Cosmos)

ارز دیجیتال کازماس (Cosmos)

اگر با شبکه غیرمتمرکز کازماس آشنایی داشته باشید، احتمالا متوجه شده‌اید که ارز دیجیتال Cosmos که ATOM نیز نامیده می‌شود از اصلی ‌ترین رمزارزهای آن به شمار می ‌رود. این رمزارز توسط Jae Kwon، Zarko Milosevic و Ethan Buchman بنیان‌ گذاری شد. موسسان Cosmos معتقد بودند این ارز رمز‌نگاری ‌شده می‌تواند پیچیده‌ ترین مشکلات مربوط به صنعت بلاک چین را برطرف کند. بنیان‌ گذار اصلی این سکه یعنی Kwon، در سال ۲۰۲۰ میلادی از مدیرعاملی کناره‌ گیری کرد و جایگزین پنگ ژونگ در تندرمینت (Tendermint) شد. هرچند وی ادعا می‌‌ کند هنوز هم بخشی از پروژه ATOM است؛ اما عملا بر امور دیگری تمرکز دارد. سایر اعضای هیئت مدیره نیز تا به امروز تغییر کرده‌اند و در بخش‌های دیگری فعالیت می‌ کنند.

کازماس یا کاسموس (Cosmos)، یک شبکه غیرمتمرکز تشکیل شده از چند بلاکچین‌ مستقل موازی است که مبتنی بر الگوریتم‌های توافق بی‌اف‌تی (BFT)، مانند توافق تندرمینت، هستند. این پلتفرم بر ایجاد سازگاری با شبکه‌های بلاکچین دیگر متمرکز است. شبکه کازماس قادر به تعامل با ارزهای دیجیتال است و کاربردهای دیگری دارد که شبکه‌های بلاک‌چین دیگر توان دسترسی به آنها را ندارند. این موضوع بی‌تردید در آینده کازماس تأثیر بسزایی دارد.

پرداخت حق‌الزحمه تراکنش‌ها و همچنین پرداخت هزینه مشارکت در فرایند توافق (Consensus) در این شبکه، از طریق کوین‌های اتم (ATOM) انجام می‌شود.

کازماس چه سیستمی را ارائه می‌دهد؟ آیا اتم تا سقف بالا می‌کشد؟ بررسی این سؤالات را به همراه پیش‌بینی قیمت اتم و کازماس در ادامه این مطلب دنبال می‌کنیم.

حال که تا حدودی با ارز کازماس آشنا شدید، خوب است به پلتفرم کاسموس یا همان کازماس که به «اینترنت بلاک چین‌ها» یا «Internet of Blockchains» نیز شهرت دارد نیز اشاره کنیم. کاسموس با هدف برقراری ارتباط میان چندین بلاکچین مستقل در یک شبکه به وجود آمده است و از الگوریتم‌ های توافق بی‌اف‌تی (BFT) پیروی می‌ کند. این پلتفرم قابلیت‌هایی را ارائه می ‌دهد که شبکه‌های بلاک چین دیگر توانایی فراهم کردن آن را ندارند. همین مسئله یکی از نقاط قوت آن بوده و آینده درخشانی را برای این شبکه و رمزارز آن رقم می ‌زند.

ویژگی‌های کازماس
معتبرکنندگانی که روی پل‌های بین بلاکچینی فعالیت می‌کنند، از طریق هاب اصلی کازماس با هم هماهنگ می‌شوند. آنها همچنین یک نقطه کاربری در بلاکچین مقابل، در طرف دیگر پل، برای تأیید اینکه مبلغ متناظر تثبیت شده ایجاد می‌کنند. به این ترتیب توکن‌های «اصلی» در سناریویی با چندین امضا بلاک می‌شوند تا هنگامی که ابزار تأیید پل، آنها را از قفل در بیاورد. در ادامه نیز توکن‌های داخل بلاک‌چین در پل‌ها را نابود می‌کند. این به کاربران اجازه می‌دهد که دارایی‌های دیجیتال را به بلاک‌چین‌های مختلف منتقل کنند و به حتم در آینده کازماس تأثیر قابل توجهی دارد.

برای پرداخت حق‌الزحمه‌ پرداخت در شبکه اصلی کازماس و همچنین برای مشارکت در فرآیند توافق جمعی این شبکه، از توکن اتم استفاده می‌شود.
به عبارت دیگر، ماینرها و معتبرگران، هم برای دریافت پاداش تولید بلاک و هم به عنوان نرخ حق‌الزحمه، توکن اتم دریافت می‌کنند. برای اینکه در این شبکه یک معتبرگر باشید، لازم است به میزانی کافی اتم داشته باشید که در بین 100 موجودی برتر شبکه با بیشترین معامله در آن قرار بگیرید.

نام پروژه    کازماس
نماد سهام    ATOM
نوع دارایی    کوین
نوع شبکه    بلاک‌چین
پروتکل توافق شبکه    PoS + BFT
تاریخ افتتاح    مارس 2019
وبسایت رسمی    cosmos.network
ستون فقرات اصلی تیم توسعه این محصول، شامل دو توسعه‌دهنده است که پروتکل تندرمینت را در سال 2014 توسعه دادند. آنها اتان بوچمن (Ethan Buchman) و جائه کوان (Jae Kwon) هستند. اتان بوچمن برنامه دارد جامعه‌ای با گزینه‌های مختلف ایجاد کند که کاربران را از صنعت‌های گوناگون در فرآیند توافق شبکه درگیر کند. جائه کوان هم سازنده پروتکل تندرمینت است. او الگوریتم توافق تندرمینت را کاراترین الگوریتم توافق جمعی می‌داند که به دنبال حداکثر سرعت و مقیاس‌پذیری است.

مزایا و معایب کازماس
ارز دیجیتال کازماس با ارائه ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص توانسته توجه عده زیادی را به خود جلب کند. در ادامه به معرفی مزایا و معایب این رمزارز و شبکه آن می‌پردازیم.

مزایا کازماس
مهم‌ ترین مزیت رمزارز کازماس، توانایی مدیریت ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه است. در حوزه مالی غیر متمرکز رقبای متعددی وجود دارند که سرسختانه تلاش می‌کنند تا سرمایه ‌گذاران زیادی را جذب کنند. خوشبختانه، Cosmos با به‌ کارگیری الگوریتم اثبات سهام (POS) به‌جای اثبات کار (POW) توانسته سرعت تراکنش‌ها را بهینه کند و به مدیریت هرچه بهتر آن‌ها بپردازد. کازماس بستری را فراهم آورده تاATOM  به‌ عنوان ارز در معاملات مختلف رد و بدل شود. پیش‌بینی‌ها نشان می ‌دهند اگر اتریوم ۲.۰ تا پایان سال ۲۰۲۱ یا اوایل سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی نشود، بسیاری از توسعه‌ دهندگانCosmos  را جایگزین خواهند کرد. این مسئله به بهبود وضعیتATOM  کمک می‌ کند. حجم بالای معاملات ارز رمزنگاری ‌شده کاسموس نیز از دیگر مزیت‌های این رمزارز است.

معایب رمز ارزکازماس
اگرچه Cosmos یک پروژه عالی در حوزه ارز دیجیتال محسوب می ‌شود؛ اما مانند همه ارزها، نقاط ضعفی دارد که می ‌تواند بر روی آینده آن تاثیرات منفی بگذارد. مشکلات مربوط به استیکینگ در این شبکه می ‌تواند منجر به از دست رفتن توکن‌ها ATOM شود. هنگامی که توکنی را در کازماس قرار می‌ دهید، سه هفته طول می ‌کشد تا پاداش استیکینگ را دریافت کنید. به دلیل طولانی بودن این فرآیند، برخی سرمایه‌گذاران واسطه ‌ای را به ‌منظور رسیدگی به امور استیکینگ انتخاب می‌ کنند. اگر از این واسطه اشتباهی سر بزند، تمام ATOM‌های او و شما از دست می ‌روند.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


شهرت جامعه کازماس
رقابت سختی بین پروژه‌هایی که قصد دارند راهکاری برای تعامل بین بلاک‌چین‌های مختلف ارائه دهند وجود دارد. رقبای کازماس، استارت‌آپ‌هایی مانند پولکادات (Polkadot)، آیون (AION)، و پنتا (Penta) هستند.

کازماس پلتفرمی برای ایجاد امکان پرداخت و تبادل اطلاعات بین بلاک‌چین‌های مختلف ارائه می‌دهد.
مشکل تعامل بین بلاک‌چین‌ها موضوعیت زیادی دارد. این راهکار فقط امکان پرداخت بین بلاک‌چین‌ها را ایجاد نمی‌کند بلکه همچنین تبادل اطلاعات به صورت کلی را امکان‌پذیر می‌سازد. آینده کازماس و این پروژه به توسعه آن بستگی دارد.

آینده کازماس

مجله فوربس از این پروژه تحت عنوان «شبکه جهانی وب برای بلاک‌چین‌ها» یاد کرده است. در واقع، این شبکه به عنوان یک پلتفرم میانی که از توکن‌های بلاک‌چین‌های مختلف می‌توان روی آن استفاده کرد، عمل می‌کند. تعدادی از پروژه‌ها همین حالا نیز بر اساس تکنولوژی‌های کازماس/تندرمینت توسعه یافته‌اند و قصد دارند بخشی از اکوسیستم کازماس باشند. از آن جمله می‌توان به بایننس چین، ای‌مانی، آی‌او‌وی، کاوا، لینو، شبکه ریجن و امثال این اشاره کرد.

محبوبیت پروژه کازماس اندکی وابسته به اتفاقاتی است که در توسعه کوین پیش می‌آیند. مطابق نمودارهای گوگل ترندز، بیشترین اوج این پروژه در روز 22 آوریل، و زمانی اتفاق افتاده که صرافی کراکن کوین اتم را در فهرست خود قرار داده است.

نظرات اینفلوئنسرها در مورد آینده کازماس
کاربران فاروم بیت‌کوین‌تاک نظر مثبتی راجع به پروژه کازماس دارند. بعضی از کاربران آن را نوآورانه توصیف کرده‌اند و در کنار ارزهای دیجیتال نسل جدید ارزشمند قرار داده‌اند. همچنین بسیاری از این کاربران آینده آن را بسیار مثبت و دارای رشد زیاد پیش‌بینی کرده‌اند.

کاربردهای ارز دیجیتال کازماس
کاربرد Cosmos این است که به توسعه‌ دهندگان بلاک چین کمک کند تا به راحتی بلاکچین‌ها را ایجاد کنند و مشکلات مربوط به این حوزه مالی را برطرف سازد. کازماس به بلاکچین اجازه می‌دهد تا حاکمیت خود را حفظ کرده و تراکنش‌ها را به‌ طور موثری پردازش کند. همچنین این امکان را فراهم می‌آورد تا ارتباط موثری میان بلاکچین‌ها برقرار نماید. کاسموس برای تحقق اهداف خود از ابزارهای منبع بازی همچونTedermint ، Cosmos SDK و IBC کمک می‌گیرد تا بتواند بلاکچین‌های سفارشی و امنی که قابلیت همکاری را به ‌وجود می‌آورند ، تشکیل دهد.

کیف پول های ارز دیجیتال کازماس
بهترین کیف پول‌های رمزارز کازماس که می‌توانید از آن‌ها برای نگه‌داری، ارسال و استیک ATOM استفاده کنید به ترتیب عبارتند از:

کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano X
ولت Keplr
کیف پول Cosmostation
کیف پول Guarda
ولت Exodus
کیف پول Atomic
ولت Math
ولت Coin98
کیف پول Trust
ولت Lunie
هزینه ترید ارز دیجیتال کازماس
آمارها نشان می‌دهند هزینه (ترید) ارز رمزنگاری‌شده کازماس در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط ۱۹.۴۳۹ دلار به ازای هر سکه کاسموس خواهد بود. بیشترین مبلغی که پیش‌بینی می‌شود، چیزی در حدود ۲۲.۳۵۴۸۵ دلار بوده و کمترین قیمت پیش‌ بینی‌شده مبلغی بالغ‌ بر ۱۶.۵۲۳۱۵ دلار خواهد بود.

عوامل تاثیرگذار بر ارز دیجیتال کازماس
اصلی‌ ترین عاملی که می‌ تواند بر روند رو به رشد ارز رمزنگاری‌ شده کاسموس تاثیر بگذارد، رقبای قدرتمند این رمزارز و شبکه کازموس هستند. این رقبا عبارتند از:

آیون
آرک
وان‌چین
کاردانو
فیوژن
لامدن
بلاک‌نت
پلکادات
وان‌‌لجر
بلاک‌کلیدر
تمامی این پروژه‌های نام‌ برده شده، به‌ گونه‌ای رقیب کاسموس تلقی می‌ شوند؛ زیرا آن‌ها نیز همانند کازموس برای رفع مشکل بلاک چین‌ها تلاش می‌کنند.

سخن پایانی
شرط اصلی موفقیت پروژه و افزایش قیمت آینده کازماس، رشد پویای آن از نظر تعداد و فعالیت شبکه‌هایی است که به آن متصل هستند. برای همین شاید منتظر یک افزایش چشم‌گیر بودن در مدت یک سال و نیم تا 2 سال آینده کمی غیرمنطقی باشد؛ همچنان که عجله کردن در افزودن اتم به پورتفولیو ارزهای دیجیتال شاید کمی زود باشد. در شرایطی که توسعه کند باشد و حضور رقبای موفق چشم‌گیر، شاید این پروژه نتواند به انتظارات خود دست پیدا کند. اما همان‌طور که گفته شد، اگر توسعه‌دهندگان سیستم را توسعه بدهند، نرخ کوین اتم نیز به افزایش ادامه خواهد داد. از این نظر شاید بتوان گفت که آینده کازماس روشن است.