ارز دیجیتال کادنا Kadena

ارز دیجیتال کادنا Kadena

کادنا یک بلاک چین هیبرید (دوگانه) است که به معرفی و بررسی شبکه Kadena و تحلیل در مورد آینده ارز دیجیتال محلی آن به نام KDA می‌پردازیم.

ادعای عرضه سیستمی با تراکنش‌های مقرون‌به‌صرفه در عین اتخاذ مکانیسم گواه اثبات کار (PoW) در وهله اول کمی متناقض به نظر می‌رسد. درحالیکه اکثر پروژه‌های بلاکچینی برای انتقال زیرساخت‌های خود به گواه اثبات کار (PoS) زمینه‌چینی می‌کنند، پلتفرم‌هایی همچون کادنا (Kadena) در عین به‌کارگیری گواه اثبات کار با طراحی نوین معماری شبکه به جنگ ۳ گانه بلاکچین (مقیاس پذیری، امنیت و غیرمتمرکزسازی) می‌روند. در این مقاله به این می‌پردازیم که شبکه کادنا چیست و چطور توانایی پردازش ۴۸۰ هزار تراکنش در ثانیه را دارد و در ادامه به معرفی خدمات، کوین ‌KDA، نقشه راه پروژه، تیم توسعه‌دهنده، همکاری‌های پروژه، نحوه خرید، فروش و نگهداری ارز دیجیتال کادنا می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

شبکه کادنا در حال معرفی راه‌حل‌های مقیاس پذیری لایه 1 بلاک چین اثبات کار (PoW) است که به طور یکسان به توسعه‌دهندگان خرد و شرکت‌ها ارائه می‌شود. اکوسیستم شبکه رمز ارزی Kadena به عنوان تنها بلاک چین هیبرید (دوگانه) مقیاس پذیر استفاده‌کننده از یک الگوریتم اجتماع مبتنی بر اثبات کار، هر دوی شبکه‌های عمومی و خصوصی را ارائه می‌دهد. در نتیجه، پروژه ارز دیجیتال کادنا به یکی از رهبران این صنعت تبدیل شده و توکن محلی آن به نام KDA، شاهد رشد قیمت‌های خوبی بوده است. این رمز ارز مسئولیت‌های مهم این پروژه را بر عهده داشته و برای حصول اطمینان از تمرکززدایی کامل آن حیاتی است.

کادنا یک شبکه بلاکچینی است که مشابه بیت کوین از مکانیسم گواه اثبات کار (PoW) برای اجماع میان نودها و تامین امنیت سیستم غیرمتمرکز خود استفاده می‌کند. ساختار این شبکه به نحوی طراحی شده که در عین افزایش توان عملیاتی و مقیاس‌پذیری، امنیت بلاکچین بیت کوین را حفظ می‌کند. اما چگونه می‌توان مشکلات مقیاس‌پذیری شبکه‌های مبتنی بر گواه اثبات کار را برطرف کرد؟

گواه اثبات کار چیست؟ همه چیز درباره الگوریتم Proof of Work
توسعه‌دهندگان Kadena معتقدند که فناوری بلاکچین و اکوسیستم متصل به آن نیازمند بازسازی زیرساخت است. کادنا از فناوری چند زنجیره‌ای یا Multi-Chain استفاده کرده و چندین زنجیره را به یکدیگر متصل می‌کند. بنابر ادعای توسعه‌دهندگان، این معماری شبکه چند زنجیره‌ای موجب می‌شود که میزان مقیاس‌ پذیری فقط در لایه یک این شبکه به حدی باشد که توان پردازش بیش از ۹ میلیون معامله‌ای که روزانه در بازار بورس نیویورک (NYSE) انجام می‌شود را داشته باشد. مدت زمان ساخت هر بلاک در شبکه کادنا ۱.۵ ثانیه است؛ یعنی در هر ۳۰ ثانیه ۲۰ بلاک در Kadena ساخته می‌شود.

کادنا ابزارها و زیرساخت‌هایی را به‌منظور توسعه پلتفرم‌های دیفای و محصولات بلاکچینی ارائه می‌کند. یکی از این ابزارها زبان برنامه‌نویسی پکت (Pact) است؛ پکت اولین زبان برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند است که با فرمت خواندنی برای انسان (Human-Readable) طراحی شده. هر فردی با هر سطح تجربه و دانشی می‌تواند اسمارت کانترکت‌هایی که با این زبان نوشته می‌شوند را بخواند. توسعه‌دهندگان کادنا یک مجموعه آموزشی رایگان برای یادگیری زبان پکت در سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته تدارک دیده‌اند.

بلاک چین هیبرید و دوگانه ارز دیجیتال کادنا چگونه کار می‌کند؟
کادنا یک شبکه چند زنجیره‌ای متشکل از چندین زنجیره «مشابه بیت کوین» است. شبکه رمز ارزی Kadena در ابتدای راه‌اندازی خود دارای 10 زنجیره بود. با این وجود، زیرساخت مقیاس پذیر این شبکه قادر بود زنجیره‌های دیگری را به خاطر رشد پذیرش و تقاضا، اضافه کند. این معماری چند زنجیره‌ای، توان عملیاتی و امنیت را افزایش می‌دهد. کادنا طی سال 2020 تعداد زنجیره‌های خود را از 10 واحد به 20 واحد افزایش داد و توان عملیاتی خود را دو برابر کرد.

تیم این پروژه قصد دارد تا آخر سال 2021 تعداد زنجیره‌های خود را به 100 واحد برساند. بر اساس تخمین‌ها، با این تعداد شبکه، کادنا قادر به پردازش 1,000 تا 10,000 تراکنش در ثانیه در هر زنجیره خود خواهد بود. بنابراین، در کل این پروژه توانایی پردازش یک میلیون TPS را دارد.

زیرساخت بلاک چین هیبرید کادنا با استفاده از «مکانیزمی برای تولید ناهمزمان تعداد زیادی بلاک در زنجیره‌های همتای مختلف اما همگی در یک ارتفاع یکسان» کار می‌کند. به همین خاطر، مقدار قدرت هش مورد نیاز برای تولید هر بلاک شدیدا کاهش می‌یابد. بنابراین، این امر در عین حال توان عملیاتی شبکه را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این‌ها، با اینکه شبکه ارز دیجیتال KDA کارمزد کمی دریافت می‌کند، اما این بلاک چین همچنین یک ایستگاه گس برای کسب و کارها ارائه کرده است. این امر به کسب و کارها اجازه می‌دهد تا هزینه‌های گس مشتریان خود را پوشش داده و خدمات بدون کارمزد را به مشتریان نهایی خود ارائه کنند. در عوض، کادنا هم با کاهش ناآشنایی‌ها و دشواری‌های فنی همچون نصب و راه‌اندازی یک کیف پول رمز ارزی، به بهبود تجربه کاربری و افزایش پذیرش امیدوار است. استفاده از این چارچوب با استفاده از زبان برنامه‌نویسی پکت برای توسعه‌دهندگان ساده است و به لطف آپدیت‌های اخیر، از راه‌حل‌های گس «سریع و آماده» پشتیبانی می‌کند.

شبکه عمومی چین وب (Chainweb)
چین وب بلاک چین عمومی و منحصربه‌فرد اثبات کار کادنا است که از یک معماری زنجیره موازی (Parallel-Chain) برای ارائه توان عملیاتی و مقیاس پذیری بالا استفاده می‌کند. شبکه‌های چین‌وب با مقیاس کامل قادر به مدیریت و اجرای همزمان هزاران زنجیره و در عین حال افزایش توان عملیاتی و حفظ امنیت در هنگام اضافه شدن زنجیره‌های جدید هستند. Chainweb همچنین ادعا می‌کند که «تنها شبکه اثبات کار لایه 1 مقیاس پذیر و شارد شده در حال تولید تا به امروز» است.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


علاوه بر این، چین وب با توزیع رقابت در چندین زنجیره، بر اساس عملیات استخراج و ماینینگ کار می‌کند. این امر به نوبه خود مقاومت زنجیره‌ها در برابر حمله را افزایش و رقابت و هش ریت هر زنجیره را کاهش داده و به رفع مشکل ردپای انرژی حاصل از عملیات ماینینگ می‌پردازد. چین‌وب از نظر انرژی نسبت به دیگر شبکه‌های اثبات کار تک بلاک چینی بسیار کارآمدتر است.

شبکه خصوصی کورو (Kuro)
شبکه خصوصی پروژه ارز دیجیتال کادنا، Kuro نام دارد. کورو یک شبکه لایه 2 است که توسعه‌دهندگان می‌توانند برای ساخت و استقرار اپلیکیشن‌های غیر متمرکز خصوصی، مقیاس پذیر و امن از آن استفاده کنند. نسخه‌های ویرایش جامعه کورو که ابتدا در بازارچه آمازون وب سرویس (AWS) و مایکروسافت آزور (Microsoft Azure) در دسترس بود، اکنون به یک پروژه متن باز کاملا عملیاتی تبدیل شده است.

پروتکل چین وب
Chainweb پروتکل اجماع لایه یک است؛ نوعی مکانیسم اجماع مبتنی بر گواه اثبات کار که ساختار زنجیره موازی و بافته شده دارد. شبکه عمومی کادنا مکانیسمی برای تولید تعداد زیادی بلاک‌ با ارتفاع یکسان روی زنجیره‌های مختلف به‌صورت غیرهمزمان (Asynchronously) دارد. هر بلاک برای ساخته‌شدن نیازمند بخش کوچکی از قدرت هش شبکه است. این پیکربندی میزان پردازش تراکنش‌ها در هر ثانیه را به نحو چشمگیری افزایش می‌دهد.

ساختار افقی بلاکچین کادنا، هزینه گس شبکه را به صفر می‌رساند. بدین معنا که در صورتی که تعداد تراکنش‌ها افزایش یابد، می‌توان با افزایش زنجیره‌ها، تعداد بلاک‌های موجود را افزایش داد. با افزایش تعداد تراکنش‌ها روی یک زنجیره، هزینه کارمزد تراکنش نیز افزایش می‌یابد. شما می‌توانید روی زنجیره‌ای که تراکم و شلوغی کمتری دارد، اکانت بسازید. این کار متعاقباً هزینه تراکنش‌ها را کاهش می‌دهد.

از آن‌جایی که کادنا به صورت نامتناهی می‌تواند تعداد TPSها را افزایش دهد، ازدحام شبکه هرگز یک مسئله نخواهد بود. این قابلیت به همراه هزینه گس صفر امکان انجام تراکنش‌های سریع و امن را فراهم می‌کند.

پروتکل لایه ۲ کورو
Kuro پروتکل لایه ۲ شبکه کادنا است و قابلیت پردازش حداکثر ۸۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه توسط ۵۰۰ نود را دارد و در حال حاضر برای ارزیابی روی AWS و Azure قرار گرفته است.

با این تعاریف ممکن است کادنا را مشابه لایتنینگ (Lightning) تصور کنید. شبکه عمومی کادنا یک ساختار پایه یا لایه اولیه است، درحالیکه شبکه لایتنینگ یک راهکار لایه دو است و می‌تواند به‌عنوان یک نیروی مضاعف روی Kadena قرار بگیرد. زبان برنامه‌نویسی پکت از ادغام راه حل‌های لایه دو مثل کانال‌های وضعیت، زنجیره‌های جانبی و لایتنینگ و غیره با ساختار پایه کادنا پشتیبانی می‌کند.

زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند پکت (Pact)
پکت یک زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند است که توسط افراد غیر توسعه‌دهنده هم قابل خواندن است. زبان Pact پس از طی کردن آزمایش‌های سخت و بسیار دقیق در برنامه‌های آماده تولید، همه افراد «دارای صلاحیت برنامه‌نویسی در سطح مایکروسافت اکسل» را به ساخت قراردادهای هوشمند کاملا کاربردی و انتشار مستقیم آن‌ها در بلاک چین ارز دیجیتال KDA، قادر می‌سازد.

زبان برنامه‌نویسی کادنا ارتقاء‌پذیری قرارداد، منطق تراکنشی، قابلیت چند امضایی احرازکننده آخرین پروتکل‌های امنیتی و پیام‌های خطا را تسهیل می‌کند. علاوه بر این، زبان Pact تعادلی کارا و عملی میان مدیریت داده، مجوز و جریان کار ارائه می‌دهد. توسعه‌دهندگان با استفاده از زبان پکت قادر به طراحی امن و میان زنجیره‌ای برنامه‌های غیر متمرکز دارای توان عملیاتی با قابلیت پذیرش انبوه هستند. علاوه بر این‌ها، توسعه‌دهندگان می‌توانند رویکرد خاص خود نسبت به ارتباطات درون بلاک چینی را انتخاب و مدیریت کنند.

سازمان خودگردان و مستقل غیر متمرکز کادنا
کادنا میزبان اولین نسخه از DAO در بلاک چین عمومی خود است. مشابه وبسایت ردیت، دائو کادنا هم به عنوان یک کار در حال پیشرفت از طریق dao.init برای گفتگو درباره پروپوزال‌ها در دسترس کاربران قرار دارد. سازمان مستقل غیر متمرکز کادنا به جامعه آن اجازه می‌دهد تا به‌روزرسانی‌ها را پیشنهاد داده و به آن‌ها رای دهند.

جامعه دائوی کادنا به عنوان یک زیرساخت منعطف، روی ساختار این سازمان حاکمیت و اثرگذاری دارد. این موارد شامل معرفی طراحی توکنامیکس برای استیکینگ و نیازمندی‌های مدت زمان قفل شدن دارایی‌ها برای مشارکت در این فرآیند است. آپدیت بعدی DAO کادنا بیش از پیش تحت کنترل جامعه خواهد بود که «قدرت بیشتری روی کل پلتفرم Kadena» را به کاربران اعطا خواهد کرد.

دائو کادنا پیش از راه‌اندازی شبکه اصلی، نیازمند بازخورد جامعه نسبت به ویژگی‌ها، فرآیندها و طراحی زیرساخت خود است. از این رو، این سازمان از طریق dao.init و dao.forum دو طرف کلیدی به نام «محافظ یا گاردین (Guardian)» و «سفیر یا امبسدور (Ambassador)» خواهد داشت.

گاردین‌ها افرادی هستند که «به‌روزرسانی پروپوزال‌ها» را تایید می‌کند. طرح‌های پیشنهادی می‌توانند هر چیزی از کد و رابط کاربری گرفته، تا بازاریابی، جامعه و فعالیت‌های آگاهی‌بخشی برای پروژه کادنا را شامل شوند. تنها الزام برای ثبت یک پروپوزال، قفل کردن 500,000 واحد ارز دیجیتال KDA است. پس از یک روز انتظار بعد از ثبت طرح، پروپوزال‌ها به مدت 3 روز برای تایید و اجرا توسط گاردین‌ها فعال خواهند بود.

نحوه استخراج رمزارز KDA
در جریان اخبار دیروز کوین KDA به‌عنوان سودآورترین رمزارز در زمینه استخراج در ماه نوامبر ۲۰۲۱ معرفی و اعلام شد که ماینینگ کادنا از استخراج بیت کوین هم سود بیشتری دارد. همین خبر این سوال را برای کاربران ایجاد کرد که الگوریتم استخراج Kadena چیست؟ پاداش‌های استخراج ارز کادنا چطور تعیین می‌شود؟ چطور می‌توانیم ماینر ارز دیجیتال KDA شویم؟

امبسدورها توانایی تصمیم‌گیری نسبت به اجرا یا عدم اجرای یک طرح را دارند. سفرا همچنین با رای اکثریت، قادر به فریز کردن کل دائو کادنا به مدت 7 روز هستند. در نتیجه این کار، هر طرح ثبت‌شده‌ای منقضی خواهد شد. گفتگوهای مربوط به آپدیت دائو شبکه ارز دیجیتال کادنا از طریق انجمن dao.init که به صورت عمومی و شفاف نظارت می‌شود، در دسترس است. گاردین‌ها ناظم و امبسدورها اعضای عادی محسوب می‌شوند.

ارز دیجیتال KDA چیست؟
توکن KDA شبکه رمز ارزی کادنا، نقش‌ها و عملکردهای مشابه ارز دیجیتال اتر در شبکه اتریوم را دارد. کاربران در هنگام استفاده از پلتفرم Kadena و امضای تراکنش‌های نیازمند به کارمزد گس، می‌توانند این هزینه‌ها را با توکن KDA بپردازند. ماینرهای بلاک چین کادانا نیز درصدی از پاداش توکن KDA را در هر بلاک دریافت می‌کنند.

علاوه بر این‌ها، هولدرهای ارز دیجیتال KDA قادر به استیک کردن دارایی‌های خود و ارائه پروپوزال‌های به‌روزرسانی در این پلتفرم هستند. این کار از طریق سازمان خودگردان و مستقل غیر متمرکز (DAO) کادنا قابل انجام است.

بر اساس توکنامیکس کادنا، انتشار ارزهای جدید KDA به طور همزمان از طریق ماینینگ و عرضه توکن‌های تخصیص‌یافته اتفاق می‌افتد. عرضه کل و حداکثری این ارز دیجیتال برابر با 1 میلیارد واحد است و امروز 14 آذر 1400، با قیمت 13.27 دلار معامله می‌شود. این توکن با مارکت کپ 2.13 میلیارد دلاری، هم‌اکنون جایگاه 67-ام رمز ارزهای برتر بازار را به خود اختصاص داده است.

بررسی نقشه راه پروژه Kadena
ژانویه ۲۰۲۱

عرضه نسخه ۲.۴ Chainweb به‌منظور پشتیبانی از بریج دو طرفه برای اتصال Kadena، اتریوم، Celo، Terra و سایر پلتفرم‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم
انتشار نسخه جدید داکیومنت توکنومیکس پروژه
فوریه ۲۰۲۱

راه‌اندازی صرافی غیرمتمرکز کادنا سواپ (Kadenaswap) به‌منظور آغاز پروژه Bountyswap در بستر شبکه اصلی
آپدیت مقدار عرضه در گردش رمزارز در مرورگر بلاکچینی
کاهش نرخ انتشار رمزارز
اعلام اولین برنامه سفیر برند برای جامعه Kadena
همکاری با پلتفرم Tokensoft به‌منظور عرضه توکن‌های رپد (Wrapped Token) در زیرساخت دیفای کادنا
مارس ۲۰۲۱

همکاری با Zelcore برای ایجاد API و اتصال کیف پول Zelcore به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز
همکاری با Zelcore و CoinMetro به‌منظور ایمن‌سازی بریج غیرمتمرکز برای اتصال به اتریوم، Celo، Terra و سایر شبکه‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم
همکاری با Flux به‌منظور ایجاد توکن بومی جدید
همکاری با Coinmetro به‌منظور ایجاد قابلیت استیکینگ خودکار KDA در کوین مترو
آوریل ۲۰۲۱

ایجاد تغییرات در رابط کاربری Kadenaswap بنا بر رای اعضای جامعه کادنا
عرضه حداقل یک توکن بومی در بستر شبکه اصلی Kadena
آپدیت برنامه انگیزه‌بخشی نودها در همکاری با Zelcore و Flux
می ۲۰۲۱

فهرست شدن رمزارز KDA در صرافی متمرکز کوکوین
همکاری با توروس (Torus)
ژوئن ۲۰۲۱

اعلام پروژه ‌NFT محور Colorblock در پلتفرم Kadena
به‌کارگیری نسخه ۴.۰ زبان برنامه‌نویسی Pact
ارتقای Chainweb-data
جولای ۲۰۲۱

اعلام برنامه Chain Relay Bonding به‌منظور تامین امنیت بریج‌های غیرمتمرکز برای اتریوم، Celo، Terra و سایر شبکه‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم
راه‌اندازی سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) اولیه
همکاری با Coinmetro برای ایجاد قابلیت استیکینگ
آگوست ۲۰۲۱

افزودن قابلیت جستجوی رویداد به مروگر بلاکچینی
گفتگوی دوستانه استوارت پوپجی (Stuart Popejoy) مدیرعامل کادنا با استوارت هابر (Stuart Haber) یکی از نویسندگان وایت پیپر بیت کوین در سال ۲۰۰۸
عرضه نسخه ۴.۱ زبان برنامه‌نویسی Pact
سپتامبر ۲۰۲۱

عرضه نرم‌افزار Chain Relay در شبکه آزمایشی
عرضه WBTC و Wkda در همکاری با Tokensoft Wrapped
برنامه‌های آینده پروژه کادنا

عرضه توکن رپد KDA در بستر شبکه اتریوم (در دست اقدام)
زیرساخت پلتفرم وام‌دهی (در فاز طراحی)
اختصاص کمک هزینه برای توسعه‌دهندگان (در دست اقدام)
پروژه‌های جدید NFT (در دست اقدام)
راه‌اندازی بریج اتریوم (در دست اقدام)
همکاری به‌منظور ارائه سرویس On-Ramp (سرویس دریافت ارز دیجیتال به‌ازای پرداخت پول فیات) برای کادنا (در فاز تعیین شریک)
طرح استخراج پایدار کادنا (سه ماهه چهارم ۲۰۲۱)
عرضه توکن رپد اتر در شبکه کادنا (سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱)
راه‌اندازی بریج تست برای ارتباط با سلو (Celo)
راه‌اندازی بریج تست برای ارتباط با ترا (Terra)
راه‌اندازی بریج تست برای ارتباط با زنجیره‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم
بهسازی وبسایت کادنا (سه ماهه چهارم ۲۰۲۱)
راه‌اندازی مجدد وبسایت کادنا
بهینه‌سازی برنامه سفیر (در دست اقدام)
راه‌اندازی وبسایت فروشگاه خرید اقلام Kadena (اکتبر ۲۰۲۱)
پشتیبانی از کیف پول لجر (سه ماهه چهارم ۲۰۲۱)
نسخه وب کیف پول Chainweaver (سه ماهه چهارم ۲۰۲۱)
ارائه افزونه کیف پول (در دست اقدام)
معرفی تیم توسعه‌دهنده Kadena
پروژه کادنا توسط استوارت پوپجی (Stuart Popejoy) و ویل مارتینو (Will Martino) آغاز به‌کار کرد. استورات پوپجی تجربه رهبری گروه بلاکچینی برای جی پی مورگان و ۱۵ سال سابقه طراحی سیستم‌های معاملاتی و صرافی را داشته است. ویل مارتینو هم پیش از شروع پروژه کادنا به‌عنوان سرپرست تیم مهندسی گروه جی پی مورگان کار می‌کرد. او همچنین به‌عنوان سرپرست فناوری کمیته راهبری ارزهای دیجیتال و واحد تحلیل کیفیت SEC فعالیت کرده است. دکتر استوارت هابر (Stuart Haber) یکی از افرادی است که بیست سال پیش از ظهور بیت کوین، بلاکچین را اختراع کرد. او به‌عنوان مشاور رمزنگاری در این پروژه فعالیت دارد.

جمع‌بندی
Kadena یک شبکه بلاکچین عمومی است که از پروتکل لایه یک چین وب و پروتکل لایه دو کورو تشکیل شده است. بلاکچین کادنا برای اجماع میان نودهای خود از گواه اثبات کار یا PoW استفاده می‌کند. توسعه‌دهندگان کادنا برای افزایش مقیاس‌پذیری مکانیسمی طراحی کرده‌اند که به‌وسیله آن ساخت تعداد زیادی بلاک با ارتفاع یکسان در زنجیره‌های مختلف ممکن می‌شود. این پیکربندی به نحو چشمگیری مقدار پردازش تراکنش در ثانیه یا TPS کل شبکه را افزایش می‌دهد. نظر شما درباره این شبکه و رمزارز بومی آن چیست؟


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟