آشنایی با استیبل کوین

آشنایی با استیبل کوین

یکی دیگر از ارزهای دیجیتال که این بار با ساختاری کاملاً متفاوت از نمونه‌هایی که تاکنون می‌شناختیم روانه بازار شده، استیبل کوین است. سیر رشد ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر به‌قدری صعودی بوده که هر روز شاهد تولد یکی از آن‌ها هستیم. اصلی‌ترین تفاوت این ارزها با پول رایج هر کشوری نوسان بالای آن‌هاست، اما همان‌طور که از نام استیبل کوین پیداست، این ارز قرار است نوسان را به حداقل برساند و خیال کاربران را از این بابت آسوده کند. در ادامه بیشتر با این ارز دیجیتال و مزایا و معایب آن آشنا می‌شوید.

استیبل‌کوین یک ارز دیجیتال پایدار با قیمت ثابت است. زمانیکه معامله‌گران، بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال مشابه را بعنوان یکی از روش‌های پرداخت خود معرفی کردند، به‌سرعت با مشکل اساسی نوسان قیمت مواجه شدند. استیبل‌کوین‌ها در واقع راه‌حلی برای مقابله با بازار است.

قیمت اکثر ارزهای دیجیتال توسط بازار تعیین می‌شود. عرضه و تقاضای خریداران و فروشندگان قیمت مبادله رمزارزها را مشخص می‌کند. در مقابل، استیبل‌کوین‌ها به دنبال دستیابی به قیمتی ثابت و بدون نوسان می‌باشند.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


معرفی استیبل کوین (Stablecoin) 
استیبل کوین نوعی کریپتوکارنسی است که برای کاهش نوسانات قیمت طراحی ‌شده است. همچنین به‌عنوان ذخیره‌کننده ارزش و وسیله‌ای برای مبادله کاربرد دارد. استیبل کوین به یک «دارایی ثابت» وابسته است که این دارایی می‌تواند هر چیزی باشد؛ از طلا گرفته تا ارز فیزیکی یا نوعی دارایی که بتوان قیمت آن را مشخص کرد و درباره آن به توافق کلی رسید.

استیبل‌کوین چیست؟
استیبل‌کوین (stablecoin)، نسل جدیدی از ارزهای مبتنی بر بلاک‌چین است که قیمت آن به‌جای نوسان بر اساس گمانه‌زنی‌های معامله‌گران، ثابت بوده و به دارایی‌های پایدار در دنیای واقعی از کالاها گرفته تا ارزهای رایج وابسته است.

یکی از استدلال‌های معمول در مورد استیبل‌کوین‌ها این است که آن‌ها در برابر نوسانات قیمت مقاوم هستند. شما می‌توانید با نگه داشتن استیبل‌کوین‌ها به جای رمزارزهایی مثل بیت‌کوین یا اتریوم، از خود در برابر نوسانات بازار محافظت کنید.

برای مثال، اگر بیت‌کوین ۸۰۰۰ دلار قیمت‌گذاری شده و شما یک بیت‌کوین را با یک استیبل‌کوین که با دلار آمریکا تثبیت شده است، معامله کنید، آنگاه شما ۸۰۰۰ واحد استیبل‌کوین دارید. اگر قیمت بیت‌کوین در عرض یک هفته به ۷۰۰۰ دلار برسد، شما باز هم به ارزش ۸۰۰۰ دلار استیبل‌کوین دارید و می‌توانید آن‌ها را هر زمان که بخواهید به بیت‌کوین تبدیل کنید و با این کار ۱۰۰۰ دلار از سرمایه خود را حفظ نمایید.

استیبل کوین‌ها معمولاً سازنده فردی ندارند و یک شرکت بزرگ پشتیبانی و ساخت آن‌ها را بر عهده می‌گیرد. صرافی‌های بزرگ با هدف آسان‌ترکردن مبادلات مالی برای کاربران و به‌منظور ایجاد شرایط ایده‌آل برای آن‌ها از چنین امکاناتی بهره می‌برند. همچنین بانک‌های بزرگ و نهادهای مالی وابسته به دولت‌ها نیز مراجع اصلی ساخت این ارزهای دیجیتال هستند.

تاریخچه ساخت استیبل کوین
هریک از استیبل کوین‌ها تاریخچه خاص خود را دارند، اما باید بدانید که عمر این ارزها بسیار کوتاه است و تنها به قرن جدید محدود می‌شود. تتر، بزرگ‌ترین استیبل کوین کنونی، در سال ۲۰۱۴ با نام ریل کوین راه‌اندازی و بعدها با نام تتر به یک رمز ارز مشهور شد که در حال حاضر چهارمین رمز ارز باارزش جهان محسوب می‌شود. سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ را نیز می‌توان زمان اصلی ایجاد این کوین‌ها دانست. بسیاری از کوین‌های امروزی در این سال‌ها به عرصه مبادلات ارزی وارد شده‌اند. شاید بیراه نباشد اگر ادعا کنیم که هنوز بزرگ‌ترین و بهترین استیبل کوین جهان معرفی نشده است.

هدف از طراحی استیبل کوین
استیبل کوین‌ها برای مقابله با نوسانات ذاتی کریپتوکارنسی‌ها به بازار ارائه شدند. برخلاف دیگر ارزهای دیجیتال که قیمت پایداری ندارند و ممکن است در این میان معامله‌گرانی نیز از این نوسان قیمت سود ببرند، استیبل کوین‌ها در برابر نوسان شدید قیمت ارز دیجیتال از سرمایه‌گذاران محافظت می‌کنند.

استیبل‌کوین با پشتوانه فیات

برای صدور استیبل‌کوین‌‌هایی که پشتوانه آنها فیات است یک ارز فیات را به عنوان رزرو معرفی و نگهداری می‌کنند. دیگر انواع وثیقه‌ها می‌توانند شامل فلزات گرانبها مانند طلا یا نقره و همچنین کالاهایی مانند نفت باشند، اما اکثر استیبل‌کوین‌‌های پشتیبانی شده توسط فیات، در حال حاضر از ذخایر دلاری استفاده می‌کنند. این ذخایر توسط نهاد ثالث مورد اعتمادی بصورت مستقل نگهداری می‌شوند و به طور منظم برای پیروی از انطباق‌های لازم مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. تتر (USDT) و TrueUSD محبوب‌ترین استیبل‌کوین‌هایی هستند که ارزش مشابهی با یک دلار آمریکا دارند و توسط سپرده‌های دلار حمایت می‌شوند.

استیبل‌کوین با پشتوانه کریپتو

استیبل‌کوین‌‌های تحت پشتیبانی کریپتو توسط دیگر ارزهای رمزنگاری شده پشتیبانی می‌شوند. از آنجاییکه ذخایر ارزهای رمزنگاری شده نیز ممکن است مستعد ابتلا به نوسانات بالا باشد، چنین استیبل کوین‌‌هایی وثیقه بسیار زیادی دارند، یعنی تعداد بیشتری از توکن‌های ارز رمزنگاری شده به عنوان ذخیره برای صدور تعداد کمتری از استیبل‌کوین‌‌ها نگهداری می‌شود.

به عنوان مثال، ۲۰۰۰ دلار بیتکوین ممکن است به عنوان ذخایری برای صدور ۱۰۰۰ دلار ارزش از استیبل‌کوین‌‌ها تحت وثیقه کریپتو استفاده شود، که تا ۵۰ درصد از نوسانات ارزی ذخیره (بیتکوین) را در اختیار دارد. بازرسی‌های بیشتر و نظارت به ثبات قیمت‌ها می‌افزاید.

استیبل‌کوین بدون پشتوانه

استیبل‌کوین‌‌های بدون وثیقه از هیچ‌گونه ذخایری استفاده نمی‌کنند، اما مکانیزم کاری مانند بانک مرکزی را شامل می‌شوند که برای حفظ قیمت مناسب هستند. به عنوان مثال، بیس‌کوین‌های (basecoin) وابسته به دلار، بر اساس نیاز از مکانیسم توافق برای افزایش یا کاهش عرضه توکن‌ها استفاده می‌کنند. چنین اقداماتی مشابه چاپ یادداشت‌های بانکی بانک مرکزی برای حفظ ارزش پول فیات است. این مساله را می‌توان با اجرای یک قرارداد هوشمند در یک پلتفرم غیرمتمرکز بدست آورد که می‌تواند به صورت خودکار اجرا شود.

تتر (USDT)

تتر (Tether) اولین استیبل‌کوین بازار رمزارزها می باشد که در سال ۲۰۱۵ توسعه یافت. این ارز دیجیتال با ارز فیات و بصورت یک به یک پشتیبانی می‌شود.( هر یک تتر معادل یک دلار).

TrueUSD

این استیبل‌کوین مبتنی بر ERC20 بوده و با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود. در ابتدا شاید، این استیبل‌کوین همانند تتر به نظر برسد امابر خلاف تتر یک استیبل‌کوین با پشتیبانی ارز سنتی و با محافظت قانونی است و با تاییدیه و تصدیق شرکت شخص ثالث کاملا شفاف و مورد تایید است.

این استیبل کوین توسط افرادی مدیریت می‌شود که سابقه فعالیت در گوگل، PwC و UC را در کارنامه فعالیت های خود دارند. این شرکت در صدد ارائه ثبات بیشتر به دنیای پر نوسان ارزهای دیجیتال است. در حال حاضر TrueUSD در جایگاه ۳۴ ارزهای دیجیتال قرار دارد اما پذیرش آن با سرعت مناسبی رو به افزایش است.

بسیاری از افراد معتقدند که نوسان قیمت ارز دیجیتال بیت کوین آن را از پذیرش جهانی و گسترده بازداشته است. با اینکه بسیاری از معامله‌گران از این نوسان قیمت سود می‌برند، خوشایند نیست اگر عموم مردم بخواهند به‌کمک ارزی بی‌ثبات پرداخت‌های روزمره خود را انجام دهند. مردم تمایل دارند از ارزی باثبات و با ارزش پایدار استفاده کنند؛ درنتیجه یک ارز برای اینکه بتواند به‌شکلی گسترده رواج بیابد و پذیرفته شود، نیازمند ثبات قیمت است. درواقع این همان شکاف فعلی بین سیستم سنتی ارز فیزیکی و بازار کریپتوکارنسی‌هاست؛ بنابراین دلیل عرضه استیبل کوین‌ها این بود که سطحی از ثبات برای بازار کریپتوکارنسی‌ها فراهم شود و مردم بتوانند بدون نگرانی از توکن‌های خود برای پرداخت‌های روزانه استفاده کنند. استیبل کوین‌ها تلاش‌ می‌کنند به پلی بین ارزهای فیزیکی و کریپتوکارنسی‌ها تبدیل شوند.

مزایای استیبل کوین
هزینه کم تراکنش
معاملات سریع و ایمن
قابلیت انتقال دارایی‌ها به‌صورت دیجیتالی
داشتن ثبات با پشتوانه یک دارایی
استفاده از فناوری بلاک‌چین: این سیستم امنیت، شفافیت و قابلیت پیگیری را فراهم می‌کند.
سادگی: درک این سیستم برای کاربران ارزهای دیجیتال و ارزهای فیزیکی آسان است.
قراردادهای هوشمند: برای محافظت از همه طرفین معامله در سرمایه‌گذاری نیاز است.
معایبب استیبل کوین
متمرکز است.
برای ایجاد اعتماد نیاز به شخص سوم دارد (یک‌نهاد)
برای اطمینان از میزان ارزش دارایی‌ها، نیاز به حسابرسی بیرونی دارد.
دریافت بازده کمتر در سرمایه‌گذاری (که درنتیجه معامله گران و سرمایه‌گذاران به دنبال راه‌های دیگری برای کسب سود مالی خواهند بود).
با توجه به جدید بودن این تکنولوژی، آموزش و پذیرش عمومی آن زمان‌بر است.

استیبل کوین بدون پشتوانه
این نوع از استیبل کوین‌ها از هیچ دارایی به‌عنوان پشتوانه استفاده نمی‌کنند و عملکردشان مانند سیستم بانک مرکزی است. درواقع از مکانیسم توافقی برای افزایش یا کاهش عرضه توکن‌ها استفاده می‌کنند که مانند فرایند چاپ اسکناس بانک‌های مرکزی است. با افزایش تقاضای کل، عرضه جدیدی برای استیبل کوین‌ها ایجاد می‌شود تا قیمت به سطوح پایدار قبلی بازگردد. هدف اصلی این است که تا حد ممکن قیمت استیبل کوین به ۱ دلار نزدیک شود.

مزایا
غیرمتمرکزبودن: از آنجا که هرگونه اصلاحات روی زنجیره انجام می‌شود، همه داده‌های مربوط به استیبل کوین‌ها در یک دفتر کل مطمئن و شفاف ذخیره می‌شوند.
نیازنداشتن به وثیقه: برای ایجاد استیبل کوین‌های جدید به هیچ وثیقه‌ای نیاز نیست؛ چراکه آن‌ها به‌کمک یک الگوریتم ایجاد می‌شوند یا از بین می‌روند و تنها راهی که می‌توان استیبل کوین را به دست آورد، مبادله است.
پایداری: از آنجا که ارزش به‌طور خودکار براساس عرضه و تقاضای بازار تنظیم می‌شود، قیمت‌ها باثبات باقی می‌مانند
معایب
پیچیدگی: یک سیستم مبتنی بر قانون با منطق پیچیده‌ای همراه است
نحوه‌ انجام تراکنش
فرایند کار با استیبل کوین‌های بدون پشتوانه آسان است. در این سیستم، کاربر پس از درخواست می‌تواند سکه‌های خود را دریافت کند. برای جلوگیری از فشار تقاضا برای نوسان قیمت این امر در زمان بسیار کوتاهی انجام می‌شود و بعد از آن امکان داد و ستد در شبکه برای کاربر فراهم خواهد بود.

تعیین قیمت استیبل کوین ها
از دیدگاه سنتی، استیبل کوین‌ها به‌کمک یک «اندوخته» پشتیبانی می‌شوند. برخلاف سایر ارزهای دیجیتال که قیمتشان را عرضه و تقاضای بازار تعیین می‌کند، استیبل کوین‌ها به‌دنبال قیمتی بدون نوسان و ثابت هستند. این اندوخته به تعداد استیبل‌های موجود در گردش مرتبط است که می‌تواند شامل وثیقه‌ای از هر دارایی باشد که بتوان بر سر قیمت کلی آن به توافق رسید؛ به عبارت ساده‌تر، اگر ۵۰۰.۰۰۰ استیبل کوین (با پشتوانه دلار) در گردش باشد، باید حداقل میزان ۵۰۰.۰۰۰ دلار پشتوانه برای آن کنار گذاشته شود؛ برای مثال این پشتوانه می‌تواند شامل ارزهای ارز فیزیکی، دیگر کریپتوکارنسی‌ها یا دارایی‌های مانند طلا یا املاک باشد. درنتیجه ارزش‌گذاری استیبل کوین‌ها معمولاً با نوسانات فراوانی همراه نیست؛ زیرا آن‌ها به یک دارایی اساسی مرتبط هستند (مانند طلا).

کاربرد استیبل کوین ها
 خریدوفروش‌های روزمره:
امکان استفاده از استیبل کوین‌ها برای خریدوفروش‌های روزمره وجود دارد. با توجه به کنترل نوسان این ارز ساختار آن مشابه به ارز فیات بوده و درعین‌حال برخی از مزیت‌های کریپتوکارنسی ها را هم با خود همراه دارد.

امکان پرداخت‌های هوشمند:
یکی دیگر از کاربردهای استیبل کوین‌ها امکان ارضای پیش‌شروط قراردادهای هوشمند با آن است. به این ترتیب شرکت‌ها می‌توانند با تنظیم از قبل سیستم، پرداخت حقوق کارمندان خود را در هر گوشه‌ای از جهان به‌صورت خودکار و هوشمند در دست بگیرند.

افزایش سرعت بالای نقل و انتقال مالی
یکی دیگر از کاربردهای این ارز دیجیتال جایگزینی آن با سیستم‌های گردش مالی کند است. از این طریق می‌توان در کسری از ثانیه مقادیر قابل‌توجهی پول را در سراسر دنیا به گردش درآورد.

محدودیت های استیبل کوین ها
استیبل کوین‌ها در عین داشتن مزیت‌هایی که ذکر شد، محدودیت‌هایی نیز دارند. اولین و مهم‌ترین محدودیت این است که حتی نمونه‌های معتبر استیبل کوین در جهان نیازمند اعتمادسازی نهاد مالی واسط آن‌ها هستند؛ به‌ویژه در استیبل کوین‌هایی که فیات از آن‌ها پشتیبانی می‌کند، نهاد مالی واسط باید ارز کافی برای ارزش‌گذاری این استیبل کوین‌ها را داشته باشد.

یکی دیگر از محدودیت‌های بارز استیبل کوین‌ها در ضوابط و قوانینی است که هر کشور برای ارز فیزیکی خود قائل است؛ از این‌رو هر محدودیتی که برای ارز فیزیکی کشور مربوط وجود داشته باشد، برای استیبل کوینی که این ارز پشتوانه آن است نیز وجود دارد. نقدشوندگی پایین یکی دیگر از محدودیت‌هایی است که در حال حاضر کاربران این ارز دیجیتال با آن روبه‌رو هستند. البته این مشکل تا حدودی برای سایر ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد. گاهی لازم است کاربران استیبل کوین درصورت بروز چنین مشکلی به کشور صادرکننده این ارز سفر کنند و پروسه کاری خود را آنجا ادامه دهند.

استفاده از ارزهای دیجیتال مانند استیبل کوین با پیچیدگی‌های فراوانی همراه است. کاربران معمولی برای فراگیری روند کار با این ارزها با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند؛ از این‌رو اقبال عمومی برای استفاده از آن‌ها کاهش یافته است. نوسان قیمت و احتمال افت شدید ارزش این ارزها آخرین محدودیتی است که در این بخش درباره استیبل کوین‌ها به آن پرداخته‌ایم. هر چه باشد استیبل کوین هم یک ارز دیجیتال است که ارزش آن در زمان متغیر بوده و ممکن است حتی با افت شدیدی روبه‌رو شود که اکنون نیز شاهد آن هستیم.

معروف ترین استیبل کوین‌ها در سال ۲۰۲۰
استیبل کوین‌ها روزبه‌روز در حال رشد هستند و هر روز هم نمونه‌های جدیدی از آن‌ها عرضه می‌شود. برای معرفی معروف‌ترین استیبل کوین‌ها در سال ۲۰۲۰ شاید کمی دیگر باید منتظر باشیم. بسیاری از طرفداران و دنبال‌کنندگان این بازار در سال جدید منتظر معرفی استیبل کوین‌های ملی از سوی کشورهای بزرگ هستند؛ از این‌رو شاید پرطرفدارترین استیبل کوین سال ۲۰۲۰ نمونه‌های ملی باشند که هنوز ارائه نشده‌اند. از دیگر استیبل کوین‌های معروفی که می‌توانند در سال ۲۰۲۰ رشد قابل‌توجهی در بین کاربران داشته باشند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تتر با پشتوانه دلار آمریکا
یو اس دی کوین با پشتوانه دلار آمریکا
لیبرا ارز دیجیتال فیس بوک با پشتوانه‌ ارزهای فیات
ترو یو اس دی با پشتوانه دلار آمریکا
دیا با پشتوانه طلا
پکس با پشتوانه دلار آمریکا صادر شده از اداره خدمات مالی ایالت نیویورک آمریکا
MakerDAO با پشتوانه رمز ارز اتریوم
دلار جمینی
نحوه کار با استیبل کوین ها
هر استیبل کوین سیستم کاری خاص خود را دارد، اما درنهایت آن‌ها از ساختاری واحد تبعیت می‌کنند. در بیشتر موارد این کوین‌ها ارزش ۱ به ۱ خود را با دلار حفظ می‌کنند؛ از این‌رو در مواجهه با نوسانات شدید سایر رمز ارزها و کالاها می‌توان از مکانیسم این استیبل کوین‌ها استفاده کرد. میزان عرضه و تقاضا تحت مکانیسم خاصی در این کوین‌ها کنترل می‌شود. به این صورت که به بازار اجازه تقاضای انباشته و زیاد و عرضه بالا را نمی‌دهد و به این صورت به کنترل قیمت آن‌ها می‌پردازد.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


کسب درآمد از طریق استیبل کوین ها
روش‌های کسب درآمد از استیبل کوین‌ها نیز مشابه با سیار ارزهای دیجیتال است. اولین راه برای این کار خرید و فروش مستقیم آن‌ها در بازارهای جهانی و در پلت‌فرم‌های معاملاتی است. به‌کمک نوسان‌های ایجادشده کاربران می‌توانند به کسب درآمد در این رمز ارز اقدام کنند. البته با توجه به نوسان کم این ارزها و پایداربودن قیمت آن‌ها باید با دیدگاهی بلندمدت به این خرید و فروش‌ها نگاه کرد. دومین راه پرطرفدار کسب درآمد از طریق استیبل کوین‌ها استخراج آن‌هاست. علاوه بر این می‌توان با اعطای وام در سیستم هر استیبل کوین نیز کسب درآمد کرد.