مراقب اینیشیتیو کیو (Initiative Q) باشید

مراقب اینیشیتیو کیو (Initiative Q) باشید

تقریبا به تازگی اخباری پیرامون پروژه  Initiative Q در رسانه های اجتماعی ایرانی منتشر شده. سار ویلف(یکی از سازندگان پروژه) می گوید که این “شبکه پرداخت آینده” خواهد بود. ازافراد زیادی دعوت شده تا به این شبکه پرداخت بپیوندند، چون هدف آن ایجاد یک ارز دیجیتال جدید است. این پروژه در سال 2018 راه اندازی شده و از آن زمان تنها اعلام می کند که به زودی شبکه خود را عملیاتی می کند.

اینیشیتیو کیو (Initiative Q) یا همان کیو (Q) طرحی مشکوک است که به‌تازگی در شبکه‌های اجتماعی بر سر زبان‌‌ها افتاده است. احتمالاً شما هم در روزهای اخیر از سوی دوستانتان برای ثبت‌نام در این طرح دعوت شده‌اید. اما این پروژه چه هدفی را دنبال می‌کند؟ آیا قرار است همه را پولدار کند؟ در ادامه برای بررسی این طرح با ارزدیجیتال همراه باشید.

Initiative Q چیست؟
اینیشیتیو کیو طرحی است که گردانندگان آن ادعا می‌کنند به‌‌زودی فناوری پرداخت را متحول خواهد کرد و جایگزین سیستم‌های سنتی شده و به پول رایج در سرتاسر دنیا تبدیل خواهد شد.

اگر به شما پیشنهاد ثبت‌نام در طرح Initiative Q ارائه شده باشد، احتمالاً این جملات برایتان آشنا هستند:

در روزهای اولیه پیدایش بیت کوین، قیمت این ارز دیجیتال تنها چند سنت بود؛ اما حالا هر واحد بیت کوین هزاران دلار ارزش دارد. آیا شما هم از این انفجار قیمتی بزرگ جامانده‌اید؟ نگران نباشید! کیو فرصت دوباره‌ای است برای تمام کسانی که این فرصت بزرگ را از دست داده‌اند.

اینها جملاتی هستند که این روزها در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شوند. دقیقاً یکی از شگردهای طرح‌های کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال این است که در ابتدا به بیت کوین و انقلاب آن اشاره می‌کنند تا بتوانند تصور سودهای چندهزار درصدی را برای کاربر آسان‌تر کنند.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


تبلیغ‌کنندگان این پروژه مدعی هستند که این طرح را تیم پی‌پل توسعه داده و در حال ایجاد یک سیستم پرداخت جهانی جدید است. طبق ادعای این طرح، برای اینکه پذیرش این سیستم در جهان گسترش پیدا کند، مبالغ قابل‌توجهی از ارز دیجیتال اختصاصی این سیستم که Q نام دارد، بین کاربران اولیه توزیع می‌شود. طرح مدعی شده تنها چیزی که برای ورود به این سیستم موردنیاز است، دعوت‌شدن از سوی یک دوست و وارد کردن نام و ایمیل برای ثبت‌نام است.

تنها چیزی که این سیستم از شما می‌خواهد، یک سری اطلاعات شخصی برای ثبت‌نام است، سپس باید از چند نفر نیز برای مشارکت در شبکه دعوت کنید. آنها هم باید چند نفر دیگر را دعوت کنند و به این ترتیب یک ساختار هرمی از افراد تازه‌وارد شکل می‌گیرد. بعد از ورود هر فرد به شبکه، تعدادی ارز دیجیتال Q برای هر فرد رزرو می‌‌شود تا در آینده‌ای نامشخص دریافت کند.

یک شمارش‌گر در وب‌سایت رسمی نشان می‌دهد که هرچقدر زودتر وارد این سیستم شوید، Qهای بیشتری دریافت خواهید کرد. به این ترتیب کاربر برای عضویت سریع در سیستم ترغیب می‌شود.

سیاری از افراد با هیجان خواسته اند تا به Q دعوت شوند. اما برخی معتقدند که این فقط یک طرح هرمی با ایجاد وَهم سریع ثروتمند شدن و بدون ماهیت است.

این طرح سعی کرده با این شعار که “هر چه زودتر به این شبکه بپیوندید، شانس شما برای به دست آوردن ارز رایگان بیشتر است”، افراد زیادی را به سمت خود جلب کند. اگر چه تا حدودی موفق شده، اما با انتقاداتی نیز مواجه شده. به ویژه اینکه پروژه Q شبیه یک طرح هرمی پیچیده است، زیرا موفقیت آن به تعداد افراد ثبت نام کننده بستگی دارد.

در حال حاضر Initiative Q تنها یک ایده است و ارز آن هیچ رسمیتی ندارد. کسانی که در این پروژه ثبت نام کرده اند تنها روی تبدیل شدن این ارز به یک ارز واقعی و با ارزش(طبق وعده ها) حساب کرده اند.

از دیگر مواردی که این طرح دارد سوء استفاده از نام پی پال است، در حالی که هیچ ارتباطی با این شبکه پرداخت ندارد.

درباره پروژه Initiative Q 
 Initiative Q یک ارز رمزنگاری نیست، بلکه یک پروژه اختصاص یافته برای ایجاد یک شبکه جهانی پرداخت با ارز مخصوص به خود، بدون واسطه یا بانک و کارمزدهای بسیار پایین است. 

با این حال، Initiative Q فعلا مبتنی بر بلاک چین نیست، اما براساس “فناوری های جدید پرداخت” است. برخلاف معروف ترین ارزهای رمزپایه، این شبکه یک سیستم پولی متمرکز با ویژگی برگشت پذیری پرداخت خواهد بود.

این پروژه تلاشی برای ایجاد یک سیستم پرداخت جدید با این شعار بوده است : “چیزی برای از دست دادن وجود ندارد، اما اگر این سیستم پرداخت به یک روش پرداخت پیشرو در جهان تبدیل شود، ارزهای کیو شما ارزش بسیاری خواهند داشت.”

این شعار به سرعت در شبکه های اجتماعی گسترش یافت. در حال حاضر، افراد زیادی بدون تحقیق و تحت تاثیر همین شعارها، به این پروژه ملحق شده اند.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


این باعث شد تا فوربس و گوگل مقالاتی را درباره این پروژه منتشر کنند. هدف این است که افراد زیادی به این شبکه بپیوندند، چون سازندگان این ارز (معروف به Q) معتقدند روزی Q ارزش پولی خواهد داشت.

چرا این پروژه به جایی نخواهد رسید؟
حالا که با طرح Q آشنا شدید در ادامه قصد داریم توضیح دهیم که چرا این پروژه حتی اگر کلاهبرداری هم نباشد، در بهترین حالت یک پروژه محکوم به شکست است.

قبل از هر چیز ادعاهای این طرح را مرور می‌کنیم.

کیو ربطی به‌ پی‌پل ندارد!
تبلیغ‌کنندگان Q می‌گویند که شرکت پی‌پل، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های پرداخت جهان، پشت این پروژه است. این ادعا کاملاً غلط است.

در وب‌سایت Q از سار ویلف (Saar Wilf) به‌عنوان بنیان‌گذار پروژه یاد شده است، اما او اکنون هیچ ارتباطی با پی‌پل ندارد و فقط در سال ۲۰۰۸ پی‌پل شرکت او را خریداری کرده است و مدتی هم به‌عنوان کارمند پی‌پل در این شرکت حضور داشته است. پس این ادعا که گفته می‌شود Q را بنیان‌گذاران پی‌پل راه‌اندازی کرده‌اند، کذب محض است.

با بررسی صفحه لینکدین ویلف متوجه شدیم او تعداد زیادی پروژه مختلف را شروع کرده است و هیچ‌کدام از آنها نتوانسته‌اند به موفقیتی برسند. نکته جالب اینجاست که با وجود اینکه پروژه Q خود را سیستم پرداخت آینده معرفی می‌کند، سار ویلف اکنون تمرکز خود را روی پروژه دیگر خود گذاشته است که «Bzigo» نام دارد.

اینیشیتیو کیو (Initiative Q) ؛ آینده پرداخت یا کلاهبرداری؟
سار ویلف، بنیان‌گذار Initiative Q که در قمار تبحر بالایی دارد!
تنها هدف: جذب کاربر بیشتر
در پروژه Initiative Q به‌جز تلاش برای جذب مخاطب، هیچ هدف دیگری دنبال نمی‌شود. در وب‌سایت این پروژه ادعا شده است که سیستم‌های پرداخت امروزی «قدیمی و ناکارآمد» هستند و باید جایگزین شوند. اما اشاره نشده که منظور از قدیمی و ناکارآمدی چیست. می‌دانیم که امروزه ابزارهایی مانند ویزا و مسترکارت به‌عنوان روش‌های پرداخت متمرکز و ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین به‌عنوان ابزار پرداخت غیرمتمرکز، وظیفه خود را به‌خوبی انجام می‌دهند و توسعه‌دهندگان آنها در حال بهبود این سیستم‌ها هستند. اصلاً مشخص نیست منظور وب‌سایت از ناکارآمد بودن چیست و Q تلاش می‌کند که چه مشکلی را حل کند. این پروژه بلاک چینی است؟ مشخص نیست. کدی از آن منتشر شده است؟ خیر. این پروژه متمرکز است؟ معلوم نیست. با کدام مدل اقتصادی قرار است این همه آدم ثروتمند شوند؟ فقط خدا می‌داند!

همان قدر که در وب‌سایت این پروژه جای سند و مدرک از آن خالی است، شاهد تلاش برای جذب مخاطب بیشتر هستیم.

ما که چیزی پرداخت نمی‌کنیم!
وقتی به تبلیغ‌کنندگان Initiative Q گفته می‌شود این پروژه مشکوک است، با استناد به ضرب‌المثل «سنگ مفت، گنجشک هم مفت» می‌گویند برای فعالیت در این طرح پولی پرداخت نمی‌‌کنند و اگر به نتیجه‌ای نرسد، ضرر نخواهند کرد.

پیش از این، پروژه‌های مشابه دیگری نیز در فضای ارزهای دیجیتال مطرح شده‌ بودند که برخی از آنها، مانند پای نتورک، در ارزدیجیتال معرفی و بررسی شده‌اند. بعد از بررسی این پروژه‌ها، برخی از کاربران نظراتی را با این مضمون مطرح کرده‌اند که این پروژه پولی از ما دریافت نمی‌کند، پس امکان ندارد کلاهبرداری باشد. درواقع امتحان آن مجانی و تیری در تاریکی است.

اگرچه به‌صورت آشکار برای فعالیت در این سیستم پولی پرداخت نمی‌شود، اما کاربران بهایی پنهان را پرداخت می‌کنند: اطلاعات و زمان.

داده‌ها، قدرت و ثروت به ارمغان می‌آورند
داده‌ها و اطلاعات بخش مهمی از دنیای امروزی هستند. دیگر غول‌های اقتصادی بزرگ دنیا، صنایع نیستند؛ بلکه شرکت‌هایی هستند که حجم انبوهی از اطلاعات را در اختیار دارند. ارزش داده‌ها و اطلاعات در دنیای امروزی میلیاردها دلار است.

شاید ارائه اسم و آدرس ایمیل برای ثبت‌نام در Q از دید شما مسئله مهمی نباشد، اما میلیون‌ها آدرس ایمیل در دسترس توسعه‌دهندگان Q، یعنی منبعی از قدرت و ثروت که نمی‌دانیم چگونه از آن استفاده خواهد شد.

نگرانی اصلی، انبوهی از آدرس‌های ایمیل است که در اختیار تیم Q قرار گرفته است. میلیون‌ها فرد که می‌خواهند یک‌شبه پولدار شوند، آدرس ایمیل خود را در اختیار این تیم قرار داده‌اند. این فهرست از ایمیل‌ها، ارزش زیادی برای کلاهبرداران دارد. متقلبان عاشق چنین لیست‌هایی هستند. اگر تیم Q تصمیم به فروش این پایگاه داده بزرگ بگیرد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر این اطلاعات هک شوند چه می‌شود؟ آیا تیم Q در ذخیره این اطلاعات، امنیت را رعایت کرده است؟

جدای از این اطلاعات، شما با فعالیت در این سیستم زمان خود را صرف کاری می‌کنید که در پایان نتیجه‌ای جز احساس سرخوردگی ندارد.

انتشار برنامه موبایل Q
به نظر می رسد که Initiative Q برنامه موبایل خود را در App Store منتشر کرده است. البته  این برنامه فقط در دسترس کاربرانی  قرار دارد که گوشی آیفون دارند. آنها می توانند با نصب برنامه برای خود Q رزرو کنند و همچنین لینک دعوت برای دوستان خود بفرستند تا به این پروژه ملحق شوند.

تیم توسعه این ارز افراد را با وعده توزیع رایگان Q، تشویق به ثبت نام، نصب برنامه و اشتراک گذاری لینک دعوت از طریق این برنامه می کند. آنها اعلام کردند که این سیستم پرداخت پس از رسیدن تعداد کاربران به سطح مورد نظر راه اندازی می شود و بعد از آن برنامه موبایل با قابلیت پرداخت کاملا به روز رسانی خواهد شد.

بهره بردن این پروژه از اعتماد پی پال
پروژه Initiative Q از اعتماد دو گروه  بهره می برد. اول، توصیه یکی از دوستان یا آشنایان در شبکه کاربر است. دوم، با ذکر نام پی پال اعتماد به این پروژه بیشتر می شود، چون افرادی خبره این سیستم پرداخت دیجیتال را هدایت می کنند. این یکی از پر رونق ترین و فعال ترین سیستم های پرداخت بوده و از اعتماد گسترده مشتریان برخوردار است.

تا به امروز ،مغزهای متفکر در سیستم پرداخت پی پال شخصیت های فوق العاده تاثیر گذاری در عرصه فناوری ایالات متحده آمریکا بوده اند. شش نفر از آنها (از جمله ایلان ماسک، پیتر تیل و رِید هافمن) میلیاردر هستند.

Initiative Q از اعتبار نام پی پال سوء استفاده می کند، در حالی که سار ویلف (بنیانگذار پروژه) از موسسان پی پال نبوده است. ویلف تنها شرکت Fraud Sciences را تاسیس کرد که در سال 2008 توسط پی پال خریداری شد. در واقع ویلف هیچ ارتباطی به پی پال ندارد و به نظر می رسد این یک سوء استفاده از نام پی پال است.

جمع‌بندی
پروژه Initiative Q طرحی مشکوک و غیرقابل اعتماد است. ارز بومی ادعایی این طرح Q نام دارد که توسعه‌دهندگان آن بدون هیچ پشتوانه فکری و منطقی ادعا می‌کنند قیمت این ارز به‌زودی به یک دلار خواهد رسید.

این پروژه هیچ‌گونه بنیاد علمی ندارد و صرفاً طرحی هرمی برای جذب افراد بیشتر است که احتمالاً هدف آن استفاده از اطلاعات میلیون‌ها کاربر برای مقاصد نامعلوم است.

هیچ دلیل و منطقی برای قیمت‌گذاری بر پروژه‌ای که بدون پشتوانه علمی است، وجود ندارد و تمام ادعاها مبنی بر ارتباط داشتن این پروژه با پی‌پل دروغ است. حتی اگر لقب «کلاهبردار» را به این پروژه ندهیم، در بهترین حالت محکوم به شکست است.