ارز دیجیتال DYDX

ارز دیجیتال DYDX

ارز DYDX چیست؟ امروزه کاربران شاهد رمز ارزهای بسیاری در بازار ارزهای دیجیتال می باشند. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی یکی از ارزهای دیجیتال با نام DYDX بپردازیم. این ارز دیجیتال توکن بومی صرافی ارز دیجیتال DYdX است که این پلتفرم در گروه صرافی های غیرمتمرکز قرار دارد. در این مقاله شما می توانید با این ارز دیجیتال و پلتفرم ارائه دهنده آن به طور کامل آشنا شوید. همچنین در ارتباط با تاریخچه، بنیانگذاران، کیف پول ها و صرافی های پشتیبان کننده رمز ارز DYDX اطلاعاتی را در اختیار شما کاربران عزیز قرار خواهیم داد.


 

چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


هفته گذشته، آزاد‌سازی توکن‌های DYDX و شروع خرید و فروش این ارز دیجیتال سر و صدای زیادی به پا کرد. برخی کاربران از عایدی بیش از 10 هزار دلاری‌شان از این ایردراپ خبر دادند.

اگر حس می‌کنید از ایردراپ این توکن جامانده‌اید، خبر خوبی برایتان داریم. آن هم اینکه شاید DYDX جای رشدی، بسیار بیش‌تر از این چیزی که تا به حال دیده‌اید را داشته باشد.

در این مقاله از رسانه دنیای ترید، نگاهی دقیق به صرافی dYdX و توکن بومی آن DYDX می‌اندازیم، پلت‌فرمی برای معامله ارزهای دیجیتال، که هدفش قدرت‌بخشی به معامله‌گران در همه جای دنیاست.

توکن پروتکل dYdX، توکنی حاکمیتی در مجموعه dYdX است، که می‌توان از آن، برای به دست آوردن پاداش‌های استخراج، مشارکت در استخرهای استیک و تخفیف‌های معاملاتی در صرافی dYdX استفاده کرد.

DYDX توکن بومی صرافی غیرمتمرکز DYdX است. از توکن DYDX علاوه بر اینکه در مبادلات ارزهای دیجیتال استفاده می شود، برای پاداش ارائه دهندگان نقدینگی و مدیریت پروتکل DYdX نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

دارندگان توکن DYDX می توانند در ارتباط با تغییرات پروتکل رای دهند. همچنین می توانند با استفاده از توکن DYDX در کارمزد تراکنش های خود تخفیف دریافت نمایند. به طور کلی 1،000،000،000 توکن DYDX در بازار وجود دارد که تخصیص این توکن ها به شرح زیر می باشد:

میزان 50% از توکن های DYDX به ارائه دهندگان نقدینگی و کاربران اختصاص داده شده است.
مقدار 27.73% از توکن های DYDX به سرمایه گذاران قبلی ارائه شده است.
میزان 15.27% از توکن ها به تیم بنیانگذار و مشاوران اختصاص یافته است.
مابقی یعنی 7 درصد از توکن های DYDX برای کارمندانی می باشد که در آینده به تیم DYDX ملحق می شوند.

dYdX (DYDX) چگونه کار می‌کند؟
طبق گفته وب‌سایت رسمی، صرافی dYdX همین حالا هم، جای پای خود را به عنوان یک بازیگر بزرگ در دنیای رمزنگاری سفت کرده است. این پلت‌فرم در حال حاضر، دارای 64000 معامله‌گر منحصر به فرد، حجم کل معاملات 11 میلیارد دلاری در بخش معاملات مارجین و پرپچوال و 250 میلیارد دلار تراکنش فوری در حوض‌های نقدینگی خود است.

علاوه بر این‌ها، این پلت‌فرم با StarkWare شروع به همکاری کرده است. آن ها از StarkEx که یک موتور مقیاس‌پذیری لایه دومی است استفاده خواهند کرد. این موتور قرار است به بهبود امکان معاملات غیر حضانتی در dYdX کمک کند. به زبان ساده‌تر، تأثیر این همکاری مشابه چیزی است که قرار است با ظهور اتریوم 2 اتفاق بیافتد، هزینه Gas صفر می‌شود، حداقل اندازه تراکنش‌ها کاهش می‌یابد و کارمزد معاملات کمتر می‌شود.

هدف dYdX ارائه خدمات معاملاتی امن، با کارمزدها و هزینه‌های پایین Gas است. dYdX برای دستیابی به این هدف به سراغ راهکارهای لایه دومی و کمک StarkWare رفته و امیدوار است به واسطه این همکاری، ظرفیت معاملاتی خود را افزایش دهد.

طبق گفته وب سایت رسمی، dYdX این رویکرد را به این دلایل اتخاذ کرده است:

‘اتریوم می‌تواند حدود 15 تراکنش را در ثانیه (TPS) پردازش کند، که برای حمایت از رشد بیش از حد DeFi ، NFT ها و پروژه‌های دیگر کافی نیست. در حالی که اتریوم 2.0 از لحاظ تئوری سرعت شبکه را تا 100000 تراکنش بر ثانیه افزایش می‌دهد، تا رسیدن به حل مشکل مقیاس‌پذیری روی لایه‌بنیادی زمان زیادی مانده. در این حین، راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه‌دومی (در قالب Roll-up ها) با برداشتن بار از روی دوش لایه‌اصلی، اتریوم را آزاد می‌کنند، که منجر به کاهش هزینه‌های Gas (از Gas برای پرداخت کارمزد تراکنش‌های اتریوم استفاده می‌شود) و افزایش توان شبکه بدون افزایش بار می‌شود. همکاری dYdX و StarkWare، روش اثبات یکپارچگی داده STARK را، با دسترسی داده‌های آن چین تلفیق می‌کند، تا پروتکلی کاملا غیرحضانتی را ضمانت کرده باشیم.’

ویژگی های منحصر به فرد dYdX
استخرهای استیک
دو نوع استخر توسط پلت‌فرم dYdX ارائه می‌شود.

استخر ایمنی Safety Pool
استخر ایمنی دقیقاً همانطور که از نامش پیداست عمل می‌کند، یک شبکه ایمن برای کاربرانی ایجاد می‌کند که توکن‌های DYDX خود را استیک می‌کنند. استخر ایمن، ضمانت می‌دهد که استیک‌کنندگان DYDX، متناسب با مقداری که استیک می‌کنند، سهم خود را از استخر دریافت کنند. با این حال، کاربران باید 14 روز منتظر بمانند تا توکن خود را از فرایند استیک خارج کنند و درخواست خود برای خروج را، باید قبل از پایان هر دوره، ارسال کرده باشند.

استخر نقدینگی
استخر نقدینگی با دو هدف اصلی ارائه شده، یک این که اثرات نقدینگی را در شبکه تقویت کند و دیگری آن که بازارسازان بزرگ را، برای سرمایه‌گذاری در این بستر تشویق کرده باشد. بازارسازان، بازارهای جدیدی را بر اساس پروتکل لایه دومی dYdX ایجاد خواهند کرد و سهام‌داران DYDX را متناسب با مقدار توکن‌های خود در آن استخر نقدینگی شریک می‌کنند. استیک‌کنندگان می‌توانند پس از 14 روز و حتی در طول دوره 14 روزه از فرایند استیک خارج شوند. در حال حاضر، بازارسازان پروتکل لایه دومی dYdX عبارتند از Amber Group ، Sixtant ، Wintermute و DAT Trading.

نحوه حکمرانی توکن DYDX
دارندگان توکن DYDX می‌توانند بخشی از فرایند حکمرانی بوده و در تغییرات پروتکل لایه دومی dYdX شرکت کنند. برخی از مواردی که دارندگان توکن DYDX، می‌توانند در تصمیم‌گیری شریک باشند عبارت است از:

تعیین میزان پرداختی استخرهای ایمن، در صورت ضرر و زیان

تنظیم پارامترهای ریسک برای پروتکل لایه‌دوم

رای دادن به لیست شدن توکن‌های جدید، روی پروتکل لایه دومی

حکمرانی بر قراردادها

رای به بازارسازهایی، که به استخر نقدینگی اضافه خواهند شد

پاداش برای دارندگان DYDX
سه نوع پاداش توسط پلت‌فرم dYdX برای دارندگان توکن DYDX در نظر گرفته شده:

پاداش استخراج ذخیره‌ای
پاداش‌های استخراج ذخیره‌ای، بین کاربران dYdX که روی پروتکل لایه دومی dYdX معامله می‌کنند و کاربرانی که مدت طولانی از این پلت‌فرم استفاده کرده‌اند، توزیع می‌شود.

میزان پاداشی که کاربران می‌توانند به دست آورند، بستگی به فعالیت کلی و سطح آن‌ها در dYdX دارد. مدتی است که با برداشته شدن محدودیت‌های انتقال اولیه، می‌توان پاداش‌های مربوط به استخراج ذخیره‌ای را برداشت کرد.

نکته:

ویژگی پاداش استخراج ذخیره‌ای، به دلیل محدودیت‌های رسمی در دسترس ساکنان ایالات متحده نیست.

پاداش‌های معاملاتی
پاداش‌های معاملاتی، برای تشویق معامله‌گران ارز دیجیتال، به استفاده از پروتکل لایه‌دومی dYdX، بین آن‌ها توزیع خواهد شد. دلیل دیگر توزیع این پاداش‌ها از سوی dYdX، می‌تواند افزایش محبوبیت dYdX و تسریع روند جذب نقدینگی باشد.

هر معامله‌گر که با پروتکل dYdX layer-2 معامله می‌کند واجد شرایط دریافت پاداش معاملاتی DYDX است. میزان پاداش‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که اصلی‌ترین آنها فعالیت و حجم معاملات است.

پاداش‌های تامین کنندگان نقدینگی
کاربرانی که آدرس اتریوم فعال دارند، می‌توانند این پاداش را دریافت کنند، البته در صورتی که حداقل حجم تولید کنندگی 5 درصد را در دوره قبلی حفظ کنند. توکن‌های DYDX پس از یک دوره 28 روزه بین تامین‌کنندگان نقدینگی توزیع می‌شوند و این روند به مدت پنج سال ادامه خواهد داشت. هدف اصلی ارائه این پاداش‌ها، افزایش نقدینگی بازار DYDX در بلند مدت است.

در دنیای دیفای سیستم های وام گیری و وام دهی زیادی مشاهده می شود. در ابتدا ممکن است که صرافی DYdX نیز مانند این سیستم ها به نظر برسد، اما اینگونه نیست. زیرا این پلتفرم قصد دارد تا ابزارهای پیشرفته تری را برای ترید ارائه دهد.

یکی از اهداف پلتفرم ارز دیجیتال DYDX این است که ابزارهای دیگر بازارهای معاملاتی همچون فارکس و بازار سهام را وارد بازار رمز ارزها کند و آنها را به دنیای بلاکچین بیاورد. این پلتفرم در تلاش است که که پلتفرم خود را در بستر غیرمتمرکز توسعه و گسترش دهد. پس می توان نتیجه گرفت ارائه ابزارهای معاملاتی پیشرفته یکی از اهداف این پلتفرم می باشد.

دارندگان توکن DYDX بر اساس تعداد توکن‌هایی که در کیف‌پول خود دارند، تخفیف کارمزد معاملاتی دریافت می‌کنند. به عنوان مثال، اگر یک کاربر بیش از 10،000 توکن داشته باشد، 15 درصد تخفیف در کارمزدهای معاملات خود، دریافت می‌کند.

توکنومی رمز ارز DYDX
در مجموع یک میلیارد توکن DYDX وجود دارد که طی یک دوره پنج ساله توزیع می‌شود. در ادامه نحوه توزیع توکن DYDX را ذکر کرده‌ایم:

50 درصد از توکن‌ها به جامعه dYdX تعلق می‌گیرد، که شامل تامین‌کنندگان نقدینگی، معامله‌گران، سهام‌داران (استیک‌کنندگان) و کاربرانی است که تسک‌های معاملاتی را تکمیل می‌کنند. بخشی از این درصد نیز، به خزانه کامیونیتی تعلق می‌گیرد. 

27.73 درصد از توکن‌ها به سرمایه‌گذاران فعال در گذشته تعلق می‌گیرد. 

15.27٪ از توکن‌ها به اعضای رسمی تیم dYdX از جمله موسسان، مشاوران، کارکنان و دیگر اعضا اختصاص داده می‌شود. 

7 درصد از توکن‌ها نیز برای مشاوران و کارمندانی که در آینده به این پروژه ملحق می‌شوند، اختصاص داده می‌شود.

مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود: صرافی ارز دیجیتال کوینکس

پیش‌بینی و چشم‌انداز قیمتی ارز دیجیتال DYDX
در تاریخ 19 سپتامبر 2021، DYDX به قیمت 16.07 دلار معامله می‌شود. اینکه آیا ارز دیجیتال DYDX در آینده‌ای نزدیک به 50 دلار خواهد رسید بستگی به عوامل زیادی دارد.

پلت‌فرم معاملاتی dYdX تصمیم گرفت تا توکن خود را، در زمانی که بسیاری آن را بازار خرسی برای ارزهای دیجیتال می‌نامند، راه‌اندازی کند. بیت‌کوین در اوایل این هفته مقداری ریزش را تجربه کرد و در سوی دیگر السالوادور آن را به عنوان پول جدید و قانونی خود معرفی کرد.

همانطور که همیشه اتفاق می‌افتد، با کاهش قیمت بیت‌کوین، کل بازار ارزهای دیجیتال آسیب دید. با این حال، توکن DYDX همچنان ثابت ماند و قیمت آن بین 13-17 دلار نوسان کرد، که نشانه خوبی برای دارندگان DYDX است، زیرا در زمان بازگشت بازار، این توکن ممکن است افزایش چشم‌گیری را تجربه کند.

حتی همین حالا هم، توکن DYDX نشانه‌های صعودی را نشان می‌دهد و اگر به همان الگو ادامه دهد، ممکن است سقف تاریخی 17 دلاری خود را نیز پشت سر بگذارد.

 

کلام پایانی ارز DYDX چیست؟
با خواندن این مقاله شما می توانید با ارز دیجیتال DYDX و پلتفرم ارائه دهنده آن یعنی صرافی غیرمتمرکز DYdx به طور کامل آشناش شوید. رمز ارز DYDX توکن بومی این پلتفرم است و از آن به عنوان پاداش ارائه دهندگان نقدینگی و مدیریت پروتکل استفاده می شود.

صرافی DYdX امکاناتی را از جمله سیستم های وام دهی و وام گیری، معاملات اسپات و معاملات مارجین ارائه می دهد. افراد می توانند برای خرید و فروش ارز دیجیتال DYDX از صرافی هایی همچون بایننس، هیوبی گلوبال، کوکوین و … استفاده نمایند. لازم به ذکر است که کاربران ایرانی برای استفاده از صرافی بایننس باید احراز هویت انجام دهند. همچنین شما می توانید پس از خریداری ارز دیجیتال DYDX آن را در کیف پول نرم افزاری سیف پل ذخیره نمایید. امیدواریم که اطلاعات کافی را در ارتباط با ارز دیجیتال DYDX دریافت کرده باشید.