ریگ ماینینگ چیست؟

ریگ ماینینگ چیست؟

ریگ ماینینگ یکی از اصطلاحات مربوط به ارزهای دیجیتالی است که برداشت‌های اشتباه زیادی از آن شده است. در این مطلب قصد داریم توضیحاتی مفید درباره ریگ ماینینگ ارائه کنیم.

ریگ ماینینگ اصطلاحی است که احتمالا در بدو شروع فعالیت‌ در دنیای پول‌های دیجیتالی شنیده‌اید. کاربران دو مفهوم ریگ ماینینگ و فارم ماینینگ را اغلب به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌دهند. با مطالعه این مطلب، به تفاوت بین آن‌ها پی خواهد برد.

اصلاحات بی‌شماری در دنیای ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورت تمایل به ورود به این دنیا و آغاز خرید یا استخراج بیت کوین یا دیگر پول‌های الکترونیکی، باید ابتدا با اصطلاحات مربوط به آن‌ها آشنا شوید.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


ریگ ماینینگ چیست؟

ریگ ماینینگ یک سیستم کامپیوتری است که به منظور استخراج بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته اینجاست که برخلاف ASICهای مخصوص ماینینگ، که به طور ویژه به عنوان یک سری مدار مجتمع مخصوص استخراج بیت کوین توسعه پیدا کرده‌اند، ریگ ماینینگ ممکن است یک ماینر اختصاصی برای استخراج پول دیجیتالی یا یک کامپیوتر دارای توانایی انجام دیگر اعمال باشد. به عنوان نمونه می‌توان با استفاده از آن به اجرای بازی‌های کامپیوتری پرداخت و در کنارش، وظیفه ماینینگ را نیز به ریگ ماینینگ محول کرد.

No alt text provided for this image
در اولین سال‌های تولد بیت کوین، کاربران با استفاده از همان سیستم‌های کامپیوتری عادی خود در منازلشان بیت کوین ماین می‌کردند. پرداز‌ش‌های مربوط به تراکنش‌ها، روی دوش پردازنده اصلی کامپیوتر قرار داشت. به مرور زمان، رقابت افزایش پیدا کرد و کاربران و همچنین شرکت‌های زیادی به سمت استخراج پول‌های دیجیتالی روی آوردند.

آن‌ها می‌دانستند پردازشگرهای گرافیکی (GPU)، توان بسیار بیشتری در مقایسه با پردازنده‌های عادی (CPU) دارند، به همین دلیل پردازش مربوط به تراکنش‌های شبکه بیت کوین را روی دوش آن‌ها انداختند. با گذشت زمان، دیگر هیچ کاربری قادر نبود بدون استفاده از پردازشگرهای گرافیکی گران قیمت و قدرتمند، در شبکه بیت کوین بر سر کسب امتیاز رقابت کند.

No alt text provided for this image
طبق تعریف ریگ ماینینگ این دستگاه کامپیوتری مورد استفاده برای استخراج بیت کوین یا هر پول مجازی دیگر، می‌تواند همه منظوره، مجهز به یک پردازشگر گرافیکی قدرتمند، باشد. به عبارتی کاربری که یک کامپیوتر گیمینگ گران قیمت، دارای بهترین پردازشگر گرافیکی بازار، را در اختیار داشت، می‌توانست در ساعات خارج از اجرای بازی، نرم افزارهای ماینینگ را اجرا کرده و پول خوبی به جیب بزند.

به مرور زمان ASICهای مخصوص ماینینگ معرفی شدند. به طور کلی، یک ASIC کامپیوتری تک منظوره برای یک هدف خاص است. حال ASIC مخصوص استخراج بین کوین، به طور اختصاصی برای این هدف بهینه‌سازی شده است. آن‌ها مصرف برق بسیار پایین‌تری در مقایسه با کامپیوترهای مجهز به کارت‌های گرافیک قدرتمند داشته و در عین حال، نرخ هش بالاتری دارند. به طور واضح، دستگاهی که به طور ویژه برای ماینینگ توسعه پیدا کرده است، کارآمدتر از یک کامپیوتر همه منظوره خواهد بود.