ارز دیجیتال فانتوم FTM

ارز دیجیتال فانتوم  FTM

ارز دیجیتال  FTM، در تلاش است که در آینده تمامی جنبه‌های زندگی از جمله پرداخت‌های دیجیتالی تا هویت و سوابق پزشکی را در مقیاس جهانی امکان‌پذیر کند. 

ارز دیجیتال فانتوم شاخص‌ترین محصول پروژه فانتوم در بلاکچین اختصاصی خود است. ایده اولیه راه‌اندازی این شبکه با یک پروژه طولانی‌مدت و جاه‌طلبانه گره خورده است. نگاه اولیه و هدف اصلی پروژه در مجموعه فانتوم راه‌اندازی یک بلاکچین قدرتمند با سرعت و قابلیت‌های متفاوت نسبت به نسل‌های قبلی بلاکچین بوده است.

ارز دیجیتال "FTM" یا فانتوم یک پلتفرم غیرمتمرکز بوده که با مزیت‌هایی همچون مقیاس پذیری و سفارشی‌سازی برای قراردادهای هوشمند، در تلاش است که محدودیت‌های شبکه‌های بلاکچین نسل قبل را برطرف کند.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


تیم اجرایی این پروژه در یک نگاه دوربینانه، با راه‌اندازی بلاکچین فانتوم قصد دارند تا بستر توانمندی برای قراردادهای هوشمند بسازند که به مثابه یک سیستم عصبی برای شهرهای هوشمند در آینده خواهد بود. استفاده از تکنولوژی پیشرفته گراف هدایت‌شده غیرمدور یا به اختصار DAG، پروژه را در زمینه انجام تراکنش‌های فوری با هزینه‌ای نزدیک به صفر با مقیاس‌پذیری فوق‌العاده بالا در سطح بالایی مطرح کرده است.

نکته دیگری که باید در مورد فعالیت‌های اجرایی تیم فانتوم مورد توجه قرار گیرد، تمرکز آن‌ها بر روی ساخت یک ماشین مجازی با عملکردی قوی برای اجرای ایمن و مطمئن قراردادهای هوشمند است. صحبت در مورد اجرایی‌شدن چنین ایده‌های بلندپروازانه‌ای آسان است. اما اجرایی‌کردن و محقق‌شدن این اهداف بزرگ فاصله زیادی با صحبت و ادعا در مورد آن‌ها دارد.

آیا اهداف بزرگ یادشده برای فانتوم واقعا قابل دستیابی هستند یا تنها در دنیای وعده‌فروشی و برای جلب توجه مطرح شده‌اند؟ در این نوشته با بررسی دقیق ساختار شبکه و نحوه عملکرد آن سعی می‌شود صحت این اهداف و ادعاها بررسی شود.

در مراحل بعدی مطلب با نگاهی دقیق و ریزبینانه به ویژگی‌های شبکه، رمزارز اختصاصی آن یعنی رمزارز Fantom و کاربردها، جوانب مختلف این پروژه عظیم به دقت بررسی شده است. همچنین وضعیت کنونی و پتانسیل ارز فانتوم در بازار جهانی ارزهای دیجیتال مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

هدف از ایجاد ارز دیجیتال FTM چیست؟
از آنجایی که طراحی ارز دیجیتال بیت کوین کاملا مقیاس پذیر نبوده؛ بنابراین مکانیسمی که بتواند میان کاربران و یا رایانه‌های محیط توزیع شده بلاکچین هماهنگی ایجاد کند، کاملا محدود است. 

 برای رفع این مشکل ارز دیجیتال فانتوم در سال 2009 راه‌اندازی شد که به منزله یک قدم مثبت در دنیای ارز دیجیتال است؛ از جمله راه حل‌هایی که ارز دیجیتال فانتوم برای برطرف کردن این مشکل ارائه می‌دهد، مولفه‌سازی غیرمتمرکز، مقیاس‌پذیری و امنیت است که هر یک از این موارد گفته شده به منزله معضلات سه گانه بلاکچین شناخته می‌شود؛ به عنوان مثال ارز دیجیتال بیت کوین، سیستم غیرمتمرکزی داشته که بر امنیت استوار است و در نهایت منجر می‌شود که ارز دیجیتال بیت کوین برای انجام تراکنش‌هایی که نیاز به تایید سریع دارند، گزینه انتخابی مناسبی نباشد؛ همچنین برای سیستم‌های مالی قدیمی که از فرآیندهایی همچون back-end برای ارتباط با مشتری خود استفاده می‌کند و نیاز به تراکنش‌های سریع و توان عملیاتی بالایی دارد، ارز دیجیتال بیت کوین گزینه انتخابی مناسبی نیست.

ارز دیجیتال فانتوم با غیرمتمرکزسازی این نوع خدمات در مقیاس پذیری مناسب، توانسته است چالش بزرگی در صنعت بلاکچین ایجاد کند. 

پلتفرم ارز دیجیتال فانتوم با داشتن سازوکار اجماع پرسرعت به نام Lachesis، امکان فعالیت با سرعت بی‌سابقه‌ای را برای دارایی‌های دیجیتال ایجاد می‌کند.

ساختار ارز دیجیتال فانتوم امکان شخصی‌سازی کامل بلاکچین با ویژگی‌های مختلف متناسب با کاربرد آنها را برای دارایی‌های دیجیتال ایجاد می‌کند. فانتوم با استفاده از پروتکل اثبات سهام، توانسته است امنیت فوق‌العاده‌ای  برای ارز دیجیتال ایجاد کند. 

مکانیزم اجماعی که در ساختار ارز دیجیتال فانتوم استفاده شده است، قادر به مقیاس‌گذاری تعداد بی‌شماری از نودها و یا گره‌های جهان در یک محیط باز و بدون مجوز است که درجه خوبی از غیرمتمرکز بودن را ایجاد می‌کند. 

شرکت فانتوم امیدوار است تا با در دسترس‌بودن ذی‌نفعان قراردادهای هوشمند مبتنی بر داده‌های شهر هوشمند و تایید و مقبولیت برنامه‌های غیرمتمرکز dApp به این مهم برسد. شرکت پیش‌بینی کرده است که این سیستم و پلتفرم طراحی‌شده در بخش‌های مختلفی از جمله سیستم‌های هوشمندسازی منازل، خدمات عمومی، سیستم‌های بهداشتی و درمانی، آموزش، مدیریت منابع و پروژه‌های زیست محیطی مورد استفاده قرار بگیرد.

بنابراین پروژه شرکت و محصول اصلی آن یعنی ارز دیجیتال فانتوم، چیزی فراتر از تنها یک سرمایه دیجیتال است. در صورت محقق‌شد اهداف پروژه، قطعا در آینده شاهد رشد فزاینده ارزش محصول و خدمات آن نیز خواهیم بود.

البته اهداف تعیین‌شده توسط تیم سازندگان این بلاکچین به اندازه‌ای بزرگ هستند که بتوان در محقق‌شدن آن‌ها شک کرد. اما شواهد نشان می‌دهد این شرکت در مسیر اهداف اعلام‌شده خود کاملا جدی است و همواره با تحقیق و توسعه فناوری‌های جدید به دنبال دست‌یابی به افق مورد نظر خود است. تلاش برای ساخت ماشین مجازی اجرای قراردادهای هوشمند خود گواهی بزرگی بر تأیید این ادعا است.

جذابیت فانتوم در چیست؟ فانتوم ارزی سریع است!
از سال 2009 و با شروع معرفی رمزارزها و صنعت بلاکچین به صورت جهانی، این صنعت همواره چالش‌های جدی تجربه کرده است. همین چالش‌ها و راه‌حل‌های ارائه‌شده توسط بلاکچین‌های جدید، امروزه یکی از اصلی‌ترین دلایل صعود ارزش و بازار ارزهای دیجیتال و توکن‌ها است. یکی از مشکلات بزرگی که در بلاکچین از ابتدای ظهور تا امروز همواره مطرح بوده است، سرعت انجام و تأیید تراکنش‌ها و معاملات است.

بیت کوین به عنوان نخستین بلاکچین نتوانسته است حتی با وجود تغییراتی که از ابتدای وجود خود ایجاد کرده است، ضعف سرعت بسیار پایین تایید و انجام معاملات را پوشش دهد. به همین دلیل است که پروژه‌هایی که بر روی حل چنین مشکلاتی تمرکز می‌کنند، به سرعت در بازار ارزهای دیجیتال مورد توجه ماینرها، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، تریدرها و سایر فعالان بلاکچین قرار می‌گیرند. شبکه فانتوم نیز بخش اعظمی از اعتبار خود و ارز اختصاصی‌اش در بازار بین‌المللی ارزهای دیجیتال را مدیون همین موضوع است.

پرداخت‌های روزانه، انتقال داده یا سایر فعالیت‌هایی که مشاغل با شکل‌های امروزی خود با آن‌ها مواجه هستند، نیاز به بستری با سرعت و ایمنی بالای انجام معاملات دارند. فانتوم دقیقا با دست‌گذاشتن روی همین موضوع توانسته است تا با ارائه بستری سریع و مطمئن برای اجرای قراردادهای هوشمند و معاملات جایگاه مناسبی در میان رقبای خود پیدا کند.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


بلاکچین فانتوم با سازوکار اجماعی بسیار سریع Lachesis (که aBFT نامیده می‌شود)، دارایی‌های دیجیتال (از جمله ارز دیجیتال فانتوم) و معاملات مربوط به آن‌ها را با سرعت خیره‌کننده‌ای پشتیبانی می‌کند. این دقیقا همان پیشرفت چشمگیری است که در رقابت با سایر بلاکچین‌ها می‌تواند چشم‌ها را به سوی خود خیره کند. همچنین نکته مهم در خصوص پروژه فانتوم بر خلاف سایر شبکه‌ها این است که ویژگی‌های امنیت و غیرمتمرکزبودن را فدای ویژگی مقیاس‌پذیری در بلاکچین نمی‌کند.

نحوه عملکرد شبکه فانتوم؛ ویژگی‌های اساسی پلتفرم فانتوم
Lachesis در واقع یک لایه را در اجماع تکنولوژی بلاکچین نمایش می‌دهد و می‌تواند به هر دفتر کل توزیع‌شده متصل شود. یک دفتر توزیع‌شده در واقع یک دیتابیس (پایگاه داده و اطلاعات) است که داده‌های آن می‌توانند توسط تمامی افراد شرکت‌کننده در آن به روزرسانی شوند. این امر دستکاری، حذف یا تغییر اطلاعات را شدیدا سخت می‌کند و می‌تواند امنیت داده‌ها و اطلاعات را به شکل قابل‌توجهی افزایش دهد. تکنولوژی بلاکچین را می‌توان نوعی متفاوت و خاص از همین ساختار دانست.

این لایه (Lachesis) از استقرار پلتفرم اصلی Fantom’s Opera تغذیه می‌کند. Fantom’s Opera از ماشین مجازی اتریوم EVM استفاده می‌کند و کاملا با آن سازگار است. تمام آن‌چه در این بخش تاکنون توضیح داده شد، در یک ویژگی به نام ماژولاربودن یک شبکه تعریف می‌شود.

این ویژگی ماژولاربودن باعث شده است تا بلاکچین Fantom انعطاف‌پذیری بسیار بالایی داشته باشد. توسعه‌دهندگان با چنین ساختاری می‌توانند برنامه‌های غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه اتریوم را در تنها چند دقیقه در شبکه اصلی Fantom Opera قرار دهند. این امر عملکرد سیستم را تا حد قابل‌توجهی ارتقا می‌دهد و هزینه‌های را نیز شدیدا کاهش می‌دهد.

کاربردهای توکن ارز دیجیتال فانتوم FTM چیست؟
ارز دیجیتال فانتوم با نماد اختصاری FTM، توکن اصلی شبکه فانتوم است و کاربردهای مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

حفظ و نگهداری امنیت شبکه
مهمترین کاربردی که ارز دیجیتال فانتوم دارد، تامین امنیت شبکه با استفاده از الگوریتم اثبات سهام است. برای ایجاد این امنیت باید نودهای اعتبار سنج، حداقل 3175000 واحد توکن فانتوم را استیک کند. استیکرها نیز باید توکن‌های خود را در شبکه قفل کنند. در ازای ارائه این خدمات، هم نودها و هم استیکرها به صورت دوره‌ای پاداش پرداخت می‌کنند.

گزینه‌ای مناسب برای انجام پرداخت‌ها
از آنجایی که فانتوم توان عملیاتی بالایی داشته و سرعت تراکنش‌های آن بالا است، می‌تواند به منزله یک گزینه انتخابی در پرداخت‌های ارسالی مورد استفاده قرار گیرد.

قابل استفاده برای مدیریت دورن زنجیره‌ای
از آنجایی که این توکن سیستم غیرمتمرکز کاملا بدون مجوز و بدون لیدر است، برای مدیریت دورن زنجیره‌ای نیز می‌توان از آن استفاده کرد.

قابل استفاده برای پرداخت کارمزدهای شبکه‌ای
از دیگر کاربردهایی که توکن فانتوم می‌تواند برای ارز دیجیتال داشته باشد، پرداخت کارمزدهای شبکه همچون کارمزد تراکنش‌ها و یا ایجاد شبکه‌های جدید است. 

سایر ویژگی‌های شبکه فانتوم
امنیت شبکه فوق با ساز و کار گواه اثبات سهام Proof-of-Stake یا به اختصار POS تأمین می‌شود. در این ساختار دقیقا بر خلاف ساز و کار گواه اثبات کار Proof-of-work یا به اختصار POW که توسط شبکه‌های بیت کوین و اتریوم استفاده می‌شود، POS از متمرکزشدن جلوگیری می‌کند. همچنین با چنین سیستمی نسبت به سایر شبکه‌ها تا حد زیادی در مصرف برق صرفه‌جویی می‌شود.

در بسیاری از شبکه‌ها نوع اثبات و نیاز شبکه به قدرت محاسباتی سبب می‌شود تا میزان انرژی برق قابل‌توجهی صرف شود. در شبکه‌هایی مانند بیت کوین علاوه بر عوامل یادشده، برای استخراج رمزارز اختصاصی شبکه نیز برق زیادی مصرف می‌شود. مزرعه‌های استخراج بیت کوین امروزه به عنوان یکی از اصلی‌ترین تهدیدات زیست محیطی در جهان شناخته می‌شوند. اما شبکه فانتوم با ساختاری که بالاتر توضیح داده شد، مصرف برق را به مقدار قابل‌توجهی کاهش داده است. این امر می‌تواند گواهی بزرگ بر دوستی این شبکه با محیط زیست باشد.

ساز و کار Lachesis می‌تواند امنیت را در درجه سازمانی به تمام شبکه‌های توزیع‌شده در بلاکچین فانتوم ارائه کند. همچنین این شبکه شکل نهایی‌سازی قطعی بلاک را برای تراکنش‌ها پیشنهاد می‌کند. این جمله دقیقا به این معناست که هیچ کدام از معاملات قابل بازگشت نیستند. این ویژگی از شبکه Fantom دقیقا بر خلاف شبکه‌هایی است که در آن‌ها ساختار نهایی‌سازی احتمالی بلاک وجود دارد.

ساز و کار اجماع در این بلاکچین همچنین می‌تواند تا صد نود (نود یا همان گره: عضوی از شبکه که می‌تواند یک کاربر باشد) را مقیاس‌پذیر کند و غیرمتمرکز بودن را در شبکه افزایش دهد. خروجی این فرآیند توسط ساختار اجماعی فانتوم، افزایش امنیت در شبکه است. همچنین ساز و کار Lachesis توسط هیچ کاربر یا گروهی هدایت نمی‌شود. با حذف هدایت‌کنندگان، دیگر امنیت شبکه به گروه کوچکی از فعالان و کاربران بستگی ندارد. جمیع این توضیحات نشان می‌دهد که فانتوم یک شبکه کاملا امن است.

دیگر ویژگی این شبکه اپن سورس (منبع باز) بودن آن است. فانتوم این تعهد را در خود ایجاد کرده است که برای هر کسی که نیاز دارد، بلاک‌هایی را ایجاد کند تا فرد بتواند آن‌ها را بر اساس نیاز خود شخصی‌سازی و تنظیم کند. کدهای این شبکه کاملا شفاف و در اختیار همگان است. هر فردی می‌تواند با مراجعه با گیت هاب Github این کدها را مشاهده کند.

دیگر ویژگی بلاکچین فانتوم این است که permissionless است و نیازی به تأیید و اجازه کسی ندارد. بنابراین هرکسی می‌تواند نقش خود را به عنوان یک نود (گره) در شبکه ایفا کند. در Fantom’s Opera Chain تعداد نامحدودی گره می‌توانند در افزایش امنیت شبکه و تأیید فعالیت‌ها شرکت کنند. البته این امر تا زمانی ادامه خواهد داشت که این نودها حداقل تعداد 3 میلیون و 175 هزار توکن FTM ( ارز دیجیتال فانتوم) را برای خود نگه داشته باشند.

آینده ارز فانتوم
ارز fantom در آپدیت قبلی همین مقاله، قیمتی کمتر از 1 دلار و ارزش بازاری کمتر از یک میلیارد دلار داشته است. اما اکنون ارزش بازار به بیش از 5 برابر و قیمت هر رمز ارز فانتوم به بیش از 3 برابر رقم قبلی افزایش یافته است. جدول نوسانات قیمتی ارز دیجیتال یادشده در سه ماهه اخیر، به‌خوبی نشان‌دهنده جهش بزرگ فانتوم در ارزش بازار و ارزش کوین است.

از طرفی دید کوتاه‌مدت تمام تحلیل‌گران به ارز دیجیتال fantom با توجه به وایت پیپر پروژه فانتوم، مثبت است. شرایط پایدار این ارز در روزها و حتی دو ماهه اخیر، می‌تواند سیگنال مثبت برای ثبات قیمت یا حتی افزایش قیمت ارز فانتوم باشد. البته در بازار ارزهای دیجیتال هیچ پدیده‌ای به‌طور دقیق و کامل، قابل پیش‌بینی نیست. یعنی نمی‌توانیم ادعا کنیم که رشد و آینده ارز دیجیتال فانتوم قطعا با همین روند در سال‌های آینده نیز ادامه داشته باشد.

اما شواهد فعلی به همراه فعالیت‌های بلاکچین و تغییراتی که ایجاد می‌کند، باعث اقبال مثبت سرمایه‌گذاران شده است. بنابراین با احتیاط می‌توان پیش‌بینی کرد که در سال‌های آتی نیز چنین روندی می‌تواند هرچند با شیب ملایم‌تر ادامه‌دار باشد. البته اگر اتفاق خاصی رخ ندهد و ارزش‌هایی که بلاکچین ارائه می‌دهد، مانند حال برای فعالان بازار بلاکچین و ارز دیجیتال جذاب باشد.

در این‌صورت قطعا مجددا جهش‌های صعودی بزرگی در انتظار رمز ارز فانتوم است. با فرض وجود همین روال در یک بازه یک تا دوساله، سرمایه‌ای که هر فرد رمزارز فانتوم قرار می‌دهد، می‌تواند حتی تا 4 برابر هم افزایش پیدا کند! این یعنی یک سرمایه‌گذاری با سود هنگفت! البته همه این‌ها منوط به مواردی است که بیان کردیم. بهتر است قبل از هر کاری، در مورد سرمایه‌گذاری در پروژه فانتوم، با یک تحلیل‌گر حرفه‌ای و با تجربه مشورت شود.