استخراج ارز دیجیتال چگونه مشکل محیط زیست را حل می‌ کند؟

استخراج ارز دیجیتال چگونه مشکل محیط زیست را حل می‌ کند؟

پیشرفت دنیای امروز مرهون تکنولوژی است. اما آیا این تمام ماجراست؟ تکنولوژی و پیشرفت روزافزون آن در کنار خوبی‌هایش می‌تواند آثار مخربی نیر بر دنیای ما و محیط زیست داشته باشد. بلاک چین می‌تواند این واقعیت را عوض کند.

با توجه به مصرف زیاد برق در عملیات استخراج بیت کوین و نیاز به تولید انرژی با سوخت‌های فسیلی، افراد زیادی درباره تاثیر استخراج بیت کوین بر آلودگی محیط زیست نگران هستند. این مقاله اثبات می‌کند که ماینینگ بیت کوین نه تنها به محیط زیست آسیب نمی‌رساند، بلکه به حفاظت از آن هم کمک می‌کند.

تصور یک دنیای بدون خودرو، اینترنت و یا تصفیه‌کننده هوا دشوار بنظر می‌رسد. تکنولوژی بر دنیای ما و کسانی که محیط زیست را برهم ‌می‌زنند، تأثیر شگرفی داشته است. امروزه انسان‌ها به لطف پیشرفت تکنولوژی در امور پزشکی عمر طولانی‌تری دارند. آنها می‌توانند در هرجای دنیا و به هر شکلی که می‌خواهند سکونت داشته باشند و قادر به انجام‌ کارهایی هستند که تا ۳ دهه پیش غیرممکن بنظر می‌رسید. و البته اینطور که بنظر می‌رسد پیشرفت تکنولوژی قرار نیست به این زودی ها دست از حرکت باز دارد. با وجود اینکه تکنولوژی توانایی‌های ما را بالا برده است و ما را به سمت زندگی کامل‌تر سوق می‌دهد، اما هزینه‌هایی نیر به همراه داشته است.

مطلبی که می‌خوانید، حاصل پژوهش‌های آقای «هری آلفورد» (Harry Alford) درباره‌ی استخراج بیت کوین و ارزیابی تاثیرات کربن و میزان مصرف انرژی در این صنعت است که در وب‌سایت مدیوم منتشر شده است. بر اساس تحقیقات آقای آلفورد، می‌توان امیدوار بود که استخراج بیت کوین تغییر و تحولات مثبتی در روش‌های حفاظت از محیط زیست ایجاد کند.

استخراج بیت کوین در ایالات متحده روندی متفاوت در پیش گرفته است. استخراج کنندگان بیت کوین به تدریج به استفاده از انرژی تجدیدپذیر و نیروی برق‌آبی (هیدروالکتریک) برای استخراج روی می‌آورند. این منابع انرژی علاوه بر این‌که ارزان‌ترند، به محیط زیست هم آسیبی وارد نمی‌کنند. بسیاری از ماینرهای بیت کوین در حال کوچ‌ کردن به مناطق روستایی این کشور هستند؛ مخصوصاً روستاهایی که ساکنان آن دسته‌ جمعی به شهرها مهاجرت کرده‌اند.

یکی از بزرگترین پیشرفت‌های تکنولوژی در تاریخ بشر اختراع برق بود. حالا که صدها سال از اختراع آن می‌گذرد، تقریبا هرآنچه که انجام می‌دهیم وابسته به برق است و هر چه بیشتر می‌گذرد، نیاز ما به آن بیشتر و بیشتر می‌شود. شوربختانه، تولید این انرژی که زندگی بهتری را برای ما به ارمغان می‌آورد می‌تواند برای محیط زیست خطرآفرین باشد. بیشتر نیروی برق ما توسط منابع تجدید ناپذیر که موجب آلودگی آب و هوا می‌شوند تأمین می‌شود. هر چه نیاز ما به تولید برق بالاتر برود متقابلا آسیب به سیاره ما هم بالا خوهد رفت. با وجود اینکه ما زندگی خودمان را دوست داریم اما حاضر به کنار گذاشتن تجملاتی که با برق تأمین می‌شوند نیستیم. پس چاره  کار کجاست؟ اگر این انرژی برای محیط زیست خطر آفرین باشد، چه کاری از دست ما ساخته است؟

استخراج بیت کوین
استخراج بیت کوین با حل الگوریتم‌های اجماع اثبات کار یا معادلات ریاضی انجام می‌شود که امنیت شبکه را تأمین می‌کنند. برای حل این معماهای پیچیده، باید سخت‌افزارهای مخصوص ای‌سیک (ASIC) داشته باشید. ای‌سیک یا همان مدارهای مجتمع با کاربرد خاص برای استخراج بیت کوین استفاده می‌شود که مصرف برق آن‌ها بالاست.

استفاده از بلاک‌چین؛ تکنولوژی دیگری که خود نیاز به مصرف برق و انرژی بالایی دارد. وقتی یک تکنولوژی با قدرت بلاک‌چین با پروژه‌های نوظهوری چون GEAR که به سوی تعامل بیشتر با محیط زیست گام برمی‌دارند، ادغام می‌شوند، داشتن اکو سیستمی پایدارتر و رسیدن به دنیایی پاک‌تر شدنی است. در ادامه خواهیم گفت که چگونه بلاک‌چین می‌تواند همان ناجی باشد که سیاره ما منتظرش است.

پاک‌سازی فضای استخراج
می‌توان گفت بلاک‌چین پایه و اساس هیاهوی برخواسته از ارز دیجیتال است، که البته  کم کم دارد عرصه را بر اسکانس‌ها کاغذی تنگ می‌کند. انرژی مورد نیاز برای تولید و استخراج ارزهای دیجیتال بسیار بالاست، و بیشتر مزرعه‌های استخراج کنونی توسط برق به فعالیت می‌پردازند که این برق نیز توسط منابع تجدید ناپذیر و دخیل در ایجاد گازهای گلخانه‌ای (ذغال سنگ، سوخت‌های مبتنی بر نفت خام و دیگر سوخت‌های فسیلی) تأمین می‌شود. اما اگر این مزرعه‌های استخراج جای خودشان را به مجموعه‌ای تجدید پذیر که بصورت یک  سیستم  «حلقه بسته» کار می‌کنند و منبع آن‌ها توسط مزارع تولید انرژی سبز تأمین می‌شود بدهند چه می‌شود؟ اساسا، بلاک‌چین می‌تواند بدون اثر گذاشتن بر محیط زیست ما به پیشرفت خود ادامه دهد. دنیای ما قادر است بدون آسیب رساندن به آب و هوای زمین به اختراعات و ساخته‌های جدید خود بپردازد. این نه تنها عالی بنظر می‌رسد، که باید مسئولیت نهایی افرادی باشد که در حیطه ارز دیجیتال و پروژه بلاک‌چین مشغول به کار هستند.

هیچ چیز نمی‌تواند منکر این واقعیت باشد که ما برای ادامه حیات به انرژی بیشتری نیاز داریم، خصوصا که با پیشرفت تکنولوژی  این امر پررنگ‌تر جلوه می‌کند. تولید و استخراج ارزهای دیجیتال نیازمند نیروی برق بسیار بالا (و رو به افزایش) است. هیچ‌کس نمی‌خواهد مانع  پیشرفت علم و تکنولوژی بشود اما باید اقدامی مناسب در راستای حفاظت از محیط زیست صورت گیرد. چنان که بلاک‌چین وعده از تصاحب نوآوری و تکنولوژی می‌دهد، بهتر است در این راه به انرژی پاک و روش‌های سازگار با محیط زیست روی بیاورد. تولید انرژی پاک به یکی مأموریت‌های GEAR تبدیل شده است. پایه‌گذران این کمپانی، تصمیم گرفته‌اند تا فعالیتشان را وقف تولید و پیشرفت جهانی انرژی پاک و ارتقا سلامت محیط زیست کنند.

در سال ۲۰۱۸، با وجود علاقه شدیدی که برای استخراج بیت کوین در سرتاسر ایالات متحده ایجاد شده بود، عملیات تجاری استخراج ارزهای دیجیتال در برخی مناطق موقتا ممنوع شد. برای نمونه در شهر پلاتسبورگ، حفاظت از «منابع طبیعی، تاریخی، فرهنگی و الکتریکی شهر» را به عنوان دلیل این تعلیق اعلام کردند. ماینرها به خاطر برق صنعتی ارزان در پلاتسبورگ (۲٫۷ سنت برای هر کیلووات) مجذوب این شهر در مرز کانادا شده بودند.

برق این ناحیه از سدهای برق‌ آبی در نزدیکی رودخانه سنت لارنس تولید می‌شود که در اصل برق صنایعی مانند کارخانه ذوب آلومینیوم را تأمین می‌کند که فعالیت این صنایع با کاهش چشمگیری روبرو شده بود. همچنین به دلیل عملیات استخراج، قبض برق ساکنان تا ۵۰% افزایش یافت که سبب اعتراض آن‌ها شد. از سوی دیگر سروصدای فن‌های خنک‌کننده بسیار آزاردهنده بود و نگرانی‌هایی هم بابت انتشار حجم زیاد گرما در جو به وجود آمده بود. با این حال، در کمتر از یک سال این تعلیق را برداشتند و به ماینرها اجازه دادند با پذیرفتن یک سری تعهدات وارد شهر شوند

اثرات زیست محیطی
با توجه به سایت «دیجیکونومیست» (Digiconomist)، آمارهای مهم مربوط به استخراج در شبکه بیت کوین شامل درآمد سالانه استخراج در جهان به مبلغ ۶,۶۷۶,۶۱۷,۲۶۱ دلار، برآورد هزینه سالانه استخراج در جهان به مبلغ ۳,۶۵۶,۰۷۳,۰۶۹ دلار و نیز مصرف سالانه برق به میزان تقریبی ۷۳٫۱۲ ترا وات ساعت (TWh) است.

برای راه‌اندازی سرورهای مورد نیاز برای تأیید دفتر کل در هر تراکنش بیت کوین، ۶۲۷ کیلو وات ساعت انرژی برق لازم است. این مقدار انرژی ۰٫۴۴ تن دی‌اکسیدکربن آزاد می‌کند که جبران آن ۵٫۳۲ دلار هزینه برمی‌دارد. یعنی هر تراکنش بیت کوین به تنهایی ۵.۳۲ دلار هزینه بر روی محیط زیست می‌گذارد.

بیش از ۶۰% قدرت پردازشی که برای استخراج بیت کوین به کار می‌رود در چین است. ذغال‌سنگ هم که خودش نقش عمده‌ای در فرایند تغییر اقلیم دارد، بزرگترین مولد برق برای استخراج در کشورهای مختلف است.

با وجود اینکه بیت کوین به عنوان نوعی فناوری که به اکوسیستم آسیب می‌رساند شهرت یافته است، اما برخی سازمان‌های بزرگ و کوچک، از بلاک چین به منظور توانمندسازی انقلاب «کشاورزی احیا کننده» استفاده می‌کنند. هدف اصلی این روند، وارونه کردن ورود دی‌اکسید کربن به جو است.

مأموریت استارتاپ «نُری» (Nori) وارونه کردن تغییرات اقلیم است. این استارتاپ قصد دارد بازاری را روی بلاک چین پیاده کند که در آن به کارآفرینان مبالغی پرداخت شود و آنها در ازای آن دی‌اکسید کربن را در جو از بین ببرند یا ذخیره کنند. نری فقط یکی از پروژه‌های رو به رشدی است که در سال‌های اخیر در حوزه فناوری کربن راه‌اندازی شده‌اند. یک شتاب‌ دهنده معتبر به نام (Y Combinator) هست که مبالغ زیادی را در بخش کربن‌زدایی سرمایه‌گذاری می‌کند. همچنین بنیاد XPrize به تازگی یک نظرسنجی از شرکت‌های حوزه فناوری کربن (فقط در دو منطقه آمریکای شمالی و اروپا) به عمل آورده است که نتایج آن نشان می‌دهد بیش از ۲۵۰ شرکت، جمعا مبلغ ۲ میلیارد دلار سرمایه جمع‌آوری کرده‌اند که قرار است آن را برای جمع‌آوری کربن صرف کنند که بعدها یا باید از این کربن استفاده کنند یا برای همیشه آن را زیر زمین ذخیره کرد.

ر حال حاضر، سازمان‌های غیرانتفاعی در موقعیتی هستند که می‌توانند از بیت کوین، بلاک چین و صنعت استخراج بیشترین بهره را ببرند. «مؤسسه اوربان» (Urban Institute) اعلام کرده است که میزان کمک‌های خیریه غیر نقدی به شکل چشمگیری در حال افزایش است. احتمالا این رشد در ارتباط با افزایش تعداد صندوق‌های «مشاوره به اهداکنندگان است». ارزش کمک‌های اهدایی این صندوق‌ها در بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ تا یک میلیارد دلار افزایش یافت. 

برخی سازمان‌های غیرانتفاعی برجسته هم در حال حاضر این روش کمک‌های اهدایی را پذیرفته‌اند. برای نمونه، یک سازمان زیست محیطی غیرانتفاعی آمریکایی به نام «‌کانزرویشن اینترنشنال» (Conservation International) در بین گزینه‌های مربوط به کمک‌های خیریه، گزینه‌ی بیت کوین را هم اضافه کرد. در وب‌سایت این سازمان آمده است:

فناوری بنیادین ارزهای دیجیتال، شیوه حفاظت از محیط زیست را تغییر خواهد داد. این حرکت تحول‌آفرین را همین امروز هم می‌توانیم آغاز کنیم: با اهدای بیت کوین به مؤسسه ما کمک کنید تا بتوانیم از طبیعتی که همه ما برای تأمین مواد غذایی، آب آشامیدنی و امرار معاش به آن نیاز داریم حفاظت کنیم.

این شرکت از «بیت پی» (BitPay) برای دریافت بیت کوین‌های اهدایی استفاده می‌کند که فقط با کیف پول‌های سازگار با پروتکل‌های پرداخت مانند میسلیوم، (Bitcoin.com) و نظایر آنها کار می‌کند.

نتیجه گیری
بیت کوین، سایر ارزهای دیجیتال و فناوری بنیادین آنها، به احتمال زیاد در آینده به شکل فزاینده‌ای کارآمدتر خواهند شد. البته به شرطی که همچنان به تکامل و پیشرفت ادامه دهند و دولت‌ها هم قوانین مناسبی را برای آنها در نظر بگیرند. در حال حاضر شاهد دوره نصب و راه‌اندازی بیت کوین هستیم که در آن بخش مالی و سرمایه تولید نقشی حیاتی دارند و داریم به دوره گسترش آن هم نزدیک می‌شویم. فعالیت‌های کارآفرینانه در حال افزایش است و سرمایه‌گذاری‌هایی در بخش‌های جدید در حال انجام هستند که مسلما نقطه عطفی برای بیت کوین ایجاد خواهند کرد. تغییراتی هم باید در قانون‌گذاری صورت گیرد که تسهیلاتی را برای بیت کوین در دوره گسترش آن فراهم کند.

«بری سیلبرت» (Barry Silbert) بنیانگذار و مدیرعامل دیجیتال کارنسی گروپ، بر این باور است که دیگر چیزی نمانده دولت آمریکا استخراج بیت کوین را به عنوان زیرساختی حیاتی بپذیرد