با زدن واکسن کرونا بیت‌کوین بگیرید

با زدن واکسن کرونا بیت‌کوین بگیرید

به گزارش تجارت‎‌نیوز، فرد شبستا، کارآفرین استرالیایی به افرادی که واکسن کووید-۱۹ را زده یا در آینده بزنند معادل ۵ دلار بیت‌کوین می‌دهد. با احتساب جمعیت استرالیا، این کارآفرین باید ۱۰۴ میلیون دلار استرالیا به افراد واکسینه شده بدهد.

یک میلیونر استرالیایی برای تشویق شهروندان این کشور به دریافت واکسن کرونا، گفته است به هر فردی که واکسن بزند مقداری بیت کوین هدیه می‌دهد.

فرد شبستا، هم‌بنیانگذار وبسایت مالی فایندر، روز گذشته اعلام کرد که قصد دارد از ماه فوریه به هر کسی که واکسن ویروس کرونا را بزند، ۵ دلار بیت‌کوین اهدا کند.

این بلاگر ۴۰ ساله توضیح داد که هر فرد تنها یکبار از این پیشنهاد می‌تواند استفاده کند. برای گرفتن این مقدار از بیت‌کوین افراد باید اپلیکیشن فایندر را دانلود کرده و سند واکسیناسیونشان را آنجا بارگذاری کنند. به محض انجام این کار، ارز دیجیتال به کیف پولشان منتقل می‌شود.

به گزارش کریپتو پوتیتو، فرد شبستا (Fred Schebesta)، کارآفرین استرالیایی، گفته است می‌خواهد به تمام کسانی که واکسن کرونا زده‌اند و همچنین کسانی که در آینده این واکسن را دریافت می‌کنند، ۵ دلار بیت کوین اهدا کند. با در نظر گرفتن جمعیت استرالیا اگر همه شهروندان از پیشنهاد این میلیونر استقبال کنند، او باید ۱۰۴ میلیون دلار استرالیا (حدود ۷۵ میلیون دلار آمریکا) را میان مردم توزیع کند.

کمتر از ۵۰ درصد از جمعیت بالای ۱۶ سال استرالیا دستکم یک دز از واکسن کرونا را زدند و آنهایی که واکسیناسیون کامل را انجام دادند حدود ۲۷ درصد هستند. با این ارقام شبستا باید نیمی از ۱۵۵ میلیون دلار ثروت خود را برای عمل کردن به وعده خود خرج کند.

ین بلاگر ۴۰ ساله توضیح داد که هر فرد فقط یک بار می‌تواند برای این پیشنهاد درخواست دهد. برای دریافت این مقدار بیت کوین افراد باید اپلیکیشن فایندر را دانلود کنند و مدارک واکسیناسیون خود را ارائه دهند. پس از انجام این کار ۵ دلار بیت کوین به کیف پول آنها واریز خواهد شد.

تقریباً کمتر از ۵۰ درصد جمعیت بالای ۱۶ سال استرالیا حداقل یک دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند. با این حال افرادی که واکسیناسیون خود را به‌طور کامل انجام دادند حدود ۲۷ درصد هستند. با این حساب شبستا باید تقریباً نیمی از ثروت ۱۵۵ میلیون دلاری خود را برای تحقق وعده‌اش میان مردم توزیع کند.

در حالی‌ که برخی از کارشناسان بیت کوین را یک دارایی ناپایدار و پرریسک می‌دانند، این میلیونر به‌تازگی پیش‌بینی کرده است که قیمت بیت کوین تا سال ۲۰۲۵ به ۲۵۵,۰۰۰ دلار می‌رسد. اگر این پیش‌بینی تحقق یابد، سرمایه‌گذاران بیت کوین ارزش دارایی خود را ۶ برابر کرده‌اند.

شبستا این خبر را در مصاحبه با کایل سندیلندز (Kyle Sandilands)، مجری رادیو استرالیا، اعلام کرد. مجری این مصاحبه ماه گذشته آهنگ «عزیزم واکسن بزن» را اجرا کرد تا شهروندان را به زدن واکسن کرونا تشویق کند.

در حالی‌ که شبستا با اهدای بیت کوین به استرالیایی‌ها آنها را به تزریق واکسن تشویق می‌کند، کلاهبردارانی در ایتالیا در ازای دریافت ارزهای دیجیتال، به هزاران نفر کارت‌های جعلی واکسن کرونا ارائه کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های اخیر، پلیس ایتالیا فعالیت چندین گروه را در تلگرام متوقف کرده است. افراد در این گروه‌ها قانون را دور می‌زدند و گواهینامه دریافت واکسن کرونا خریداری می‌کردند. گفته می‌شود فروشندگان پرداخت ارز دیجیتال را برای ارائه خدمات ترجیح می‌دادند.

مجرمان قیمت ثابتی برای این خدمات غیرقانونی تعیین نکرده‌اند، اما افراد می‌توانستند آن را با پرداخت مبلغی حدود ۵۰۰ یورو، معادل ۵۸۸ دلار، خریداری کنند. مقامات ایتالیا هنوز نگفته‌اند که کلاهبرداران چه ارزهای دیجیتالی را برای فروش گواهی جعلی می‌پذیرفتند.

ایتالیا یکی از کشورهای اروپایی است که به بدترین شکل ممکن تحت‌تأثیر همه‌گیری ویروس کووید- ۱۹ قرار گرفته است. بر اساس آخرین آماری که از سوی دولت این کشور منتشر شده است، تاکنون بیش از ۶۵ درصد ایتالیایی‌ها به‌‌طور کامل واکسینه شده‌اند. با این حال هنوز مشخص نیست چه تعداد از این گواهینامه‌ها به‌طور قانونی دریافت شده و چه تعداد مربوط به گواهی‌های جعلی کلاهبرداران است.