نگاهی به آینده اقتصادی اتریوم

نگاهی به آینده اقتصادی اتریوم


در حالی که هفته‌ها و ماه‌ها در کریپتو اغلب شبیه سال‌ها به نظر می‌رسند، تنها ۶۰ روز از پیاده‌سازی هارد فورک حاوی EIP 1559 در شبکه اصلی اتریوم می‌گذرد. دنیایی از داده ها در مورد EIP 1559 ظاهر شده است، اما در نهایت ارتقا هنوز در مراحل اولیه است.

در سطح بسیار بالایی، تحت اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS)، اتریوم از پاداش‌های بلوک برای تشویق استخراج‌کنندگان و اعتبارسنجی‌های زنجیره استفاده می‌کند. این انگیزه با پرداخت هزینه هایی که برای تایید تراکنش ها و ثبت وضعیت زنجیره مفید هستند، به ایمن سازی مناسب شبکه کمک می کند، که به نوبه خود رقابت را برای رشد یک پایگاه بزرگ و توزیع شده از ماینرها/ اعتبارسنجی ها تشویق می کند.

صدور پاداش: بیت کوین در مقابل اتریوم
بیت کوین از مدل مشابهی استفاده می کند، اما هر چهار سال مبلغ پرداختی به عنوان پاداش بلاک کاهش می یابد تا زمانی که پاداش بسیار ناچیز است و عرضه بیت کوین به 21 میلیون می رسد. از آنجایی که پاداش‌های بلوک ناچیز می‌شوند، استخراج‌کنندگان بیت‌کوین مجبور می‌شوند برای سوددهی به کارمزد تراکنش‌ها تکیه کنند. به طور منطقی، شبکه باید سطح فعالیت خود را به اندازه کافی بالا نگه دارد تا به استخراج کنندگان برای خدمات خود پرداخت کند.

از سوی دیگر، اتریوم و EIP 1559 اکنون رویکرد معکوس به بودجه امنیتی بیت کوین دارند. EIP 1559 اکثریت قریب به اتفاق درآمد کارمزد تراکنش را که ماینرها قبلاً دریافت می‌کردند، از بین برد، اما اتریوم به طور نامحدود به ماینرها (و در نهایت اعتبارسنجی‌ها) پاداش‌های بلوکی ارسال می‌کند. در حالی که اتریوم رویکرد عرضه بدون سقف را در پیش می‌گیرد، کاهش هزینه‌های جدید معرفی‌شده به مقابله با تورم اتر کمک می‌کند.

نقش بیت کوین به عنوان محافظ در برابر تورم مطمئنا بخش بزرگی از موفقیت این دارایی بوده است. با این حال، روایت «طلای دیجیتال» آن منجر به کاهش فعالیت شبکه می‌شود، زیرا حداقل در حال حاضر دارایی به جای یک وسیله مبادله، ذخیره ارزش در نظر گرفته می‌شود. این موضوع باعث تعجب شده است که آیا کارمزد تراکنش‌ها برای علاقه‌مند نگه داشتن ماینرها کافی است، آیا ماینرها سازگار می‌شوند یا اینکه آیا شبکه باید به یک مدل جبرانی به‌روز شود.

احتمالاً اشتباه است که بگوییم EIP 1559 این مسئله پرداخت دائمی ماینرها را "حل" کرد، زیرا باز هم عرضه ثابت بیت کوین چیزی است که سرمایه گذاری در دارایی را بسیار جذاب می کند. از سوی دیگر، عرضه اتر به شدت به فعالیت شبکه و تقاضا برای فضای بلاک بستگی دارد. شبکه بیت‌کوین سال‌ها از واقعیت شدن نگرانی فاصله دارد و احتمالاً من را با توانایی خود در سازگاری و بقا شگفت‌زده خواهد کرد.

مقایسه من بین این دو شبکه دقیقاً نحوه رویکرد آنها به مشوق‌های ماینر است، چیزی که معتقدم EIP 1559 احتمالاً با مکانیسم هزینه‌های خود به آن پرداخته است. آینده ای که در آن اتریوم می تواند به اعتبار سنجی ها بدون رقیق کردن آن هایی که اتر دارند ادامه دهد، برای شبکه بسیار امیدوار کننده است.