ماینرهای  ارز دیجیتال قزاقستان پس از مشارکت در کمبود برق با مقررات جدیدی روبرو می شوند

ماینرهای  ارز دیجیتال قزاقستان پس از مشارکت در کمبود برق با مقررات جدیدی روبرو می شوند

شبکه انرژی قزاقستان به دلیل هجوم گسترده استخراج کنندگان بیت کوین در حال از هم پاشیدن است. اما دولت و صنعت به دنبال پاسخی هستند که صنعت را از بین نبرد..

قزاقستان اکنون با کمبود برق دست و پنجه نرم می کند، مشکلی که پیش بینی آن در کشوری غنی از انرژی که معمولاً دارای برق اضافی است، دشوار بود. مقامات دولتی علت این مسائل را هجوم معدنچیان می دانند.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


در پاسخ، اپراتور شبکه ملی KEGOC برق ارائه شده به معادن را سهمیه بندی می کند و وزارت نیرو قانونی را پیشنهاد کرده است که محدودیت هایی را برای معادن ارز دیجیتال دارای مجوز جدید به 1 مگاوات (MW) در هر معدن و 100 مگاوات برای کل کشور معرفی می کند.

با وجود این اقدامات نظارتی، پنج ماینر ارز دیجیتال که در قزاقستان فعالیت می‌کنند به CoinDesk گفتند که امیدوار هستند: از نظر آنها، دولت فقط در تلاش است تا با کمبود شدید برق مقابله کند، اما نسبت به ماینینگ دوستانه باقی می‌ماند.

بیشتر از این، برخی از آنها فکر می کنند که هجوم معدنچیان چینی به قزاقستان قدرت می دهد تا با مشکلات قدیمی در بخش برق خود از جمله زیرساخت های قدیمی و اتکا به زغال سنگ مقابله کند.

در 10 نوامبر، وزیر انرژی از آنها خواست تا به دنبال راه حل های انرژی سبز برای معمای برق باشند.

قزاقستان، بزرگترین کشور آسیای مرکزی، بر روی برخی از بزرگترین ذخایر نفت، گاز طبیعی، زغال سنگ و اورانیوم در جهان قرار دارد. این یک صادرکننده خالص انرژی است زیرا بیش از آن چیزی که می تواند استفاده کند تولید می کند.

اما زمانی که ماینرهای چینی در قزاقستان مغازه راه اندازی کردند، ظرفیت اضافی را اشغال کردند و مازاد آن ناپدید شد،
ماگزوم میرزاگالیف، وزیر انرژی، در مصاحبه ای در 4 نوامبر با خبرگزاری محلی Tengrin News گفت که تقاضای برق قزاقستان تا حدود 10 ماه پیش به طور پیوسته سالانه 1 تا 2 درصد رشد داشته است. از سال 2021، تقاضا 8 درصد یا حدود 1000 مگاوات تا 1200 مگاوات رشد کرده است که میرزاگالیف گفت که به دلیل استخراج  ارز دیجیتال بوده است.

این کمبود برق به سرعت به مشکلی برای شبکه ملی تبدیل شد و آلماتی، پایتخت سابق و بزرگترین شهر قزاقستان، دچار خاموشی کامل شد.

انتظار می رود با نزدیک شدن به زمستان، زمانی که تقاضا برای گرما افزایش می یابد، کمبودها تشدید شود. بر اساس گزارش پورتال دانش آب و هوای بانک جهانی، میانگین دمای زمستان قزاقستان بین 9- تا 12- درجه سانتی گراد است.

برای مقابله با کمبود، KEGOC قطع برق برخی از معدنچیان را در ماه سپتامبر به ویژه در بخش جنوبی کشور آغاز کرد.

بکباو گفت که یکی از معادن آنها در جنوب تعطیل شده است در حالی که سایر معادن با جیره بندی برق روبرو هستند. روسینوویچ گفت طولانی ترین خاموشی که او از آن آگاه است دو روز به طول انجامید و در اواسط اکتبر رخ داد. نماینده Enegix گفت که معادن آنها در ساعات اوج مصرف حدود چهار تا شش ساعت در روز با محدودیت های برق مواجه هستند.

سهمیه بندی نه تنها برای معادن کریپتو اعمال می شود. KEGOC قطعی برنامه ریزی شده برای مصرف کنندگان مختلف را در ماه اکتبر اعلام کرد. بکباو گفت، اما معدنچیان اولویت  برای دولت هستند، بنابراین وقتی کمبود وجود دارد، آنها اولین کسانی هستند که در خط آتش قرار می گیرند.

جنوب به ویژه آسیب پذیر است زیرا محل نیروگاه های برق نیست. برق عمدتاً در بخش شمالی کشور، نزدیک به ذخایر غنی زغال سنگ قزاقستان تولید می شود. بانک جهانی در گزارشی در سال 2017 اعلام کرد که از 21000 مگاوات ظرفیت برق نصب شده قزاقستان در سال 2017، بیش از نیمی از آن از زغال سنگ بوده است که اکثریت قریب به اتفاق آن در شمال تولید شده است.

با این حال، دو معدنچی دیگر که مایل بودند برای این مقاله معرفی نشوند زیرا مجاز به صحبت در این مورد نبودند، مواجه شدن با هرگونه قطع اجباری برق را انکار کردند.

محدودیت های برق با یک عملیات پاکسازی همراه است که به موجب آن دولت تلاش می کند تا معادن غیرمجاز را که بدون تأیید صحیح از مقامات، از جمله KEGOC به شبکه سراسری نفوذ می کنند، سرکوب کند.

یربولسین سارسنوف، مدیرعامل Enegix در بیانیه ای به CoinDesk گفت: افزایش تعداد ماینرهای غیرقانونی به کسری برق کمک کرده است.

KEGOC به درخواست CoinDesk برای اظهار نظر در مورد این مقاله پاسخ نداد.

میرزاگالیف، وزیر انرژی، کمبود برق را ناشی از هجوم معدنچیان دانست. به گفته وزیر، معدنچیان خاکستری در قزاقستان 340 مگاوات برق مصرف می کنند، در مقابل 600 مگاوات برق مصرف شده توسط عملیات معدنی قانونی.