کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال

 کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال

چرا کلاهبرداری اتفاق می‌افتد؟ چرا از ما سواستفاده می‌کنند؟ دلیل اصلی آن به عدم آگاهی ما برمی‌گردد. وقتی ما در زمینه‌ای آگاهی نداریم از ما سواستفاده می‌کنند بنابراین باید در این موارد بسیار زیاد دقت کنیم. اما راه حل آن چیست؟ راه حل آن بالا بردن سطح دانشمان در زمینه کلاهبرداری ارز دیجیتال و انواع آن است.

روند رشد بلاک چین و فضای ارزهای دیجیتال بسیار جذاب است. نوآوری‌های فنی و الگوهای جدید معاملاتی به‌سرعت در حال پیشرفت و تکامل هستند و همچنان جمعیت کثیری را به خود جذب می‌کنند. با این حال، این فضا مورد سوءاستفاده و کلاهبرداری بسیاری نیز قرار گرفته است. طی چند سال اخیر، بسیاری افراد به‌واسطهٔ ارزهای دیجیتال مختلف میلیونر شده‌اند و سپس، برای افراد دیگری که قصد دارند در آینده روی این فناوری سرمایه‌گذاری کنند، کسب‌وکارهای سودآوری به وجود آورده‌اند. اما، این رشد ارزش و پذیرش ارزهای دیجیتال توسط کسب‌وکارهای مختلف، پیامدهایی نیز به همراه داشته است. در حالی‌ که افرادی با نیت‌های خوب به‌دنبال سرمایه‌گذاری و احتمالاً سودآوری هستند و قصد دارند بخشی از دنیای آتی پول را شکل دهند، افرادی نیز با سوءنیت قصد فریب سرمایه‌گذاران بازار را دارند.

به عنوان مثال ممکن است از طریق یک ایمیل با یک اسکرین شات از سایت معروف و مشخص در زمینه ارزهای دیجیتال به ما پیامی فرستاده شود که شما برنده تعدادی بیت کوین شده‌اید و برای دریافت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

در این مواقع یک فرد هوشیار هیچ‌گاه بر روی این لینک کلیک نمی‌کند و در ذهنش احتمال کلاهبرداری و هک شدن از طریق آن لینک را می‌دهد. این در حالی است که برخی افراد به دلیل عدم آگاهی و دانش کافی کنجکاو شده و بر روی آن لینک کلیک می‌کنند و مورد کلاهبرداری و هک شدن قرار می‌گیرند.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


ما در این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتال قصد داریم تا به بررسی کلاهبرداری ارز دیجیتال و معرفی انواع آن بپردازیم. بنابراین به شما نیز توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه باشید تا با انواع روش‌های روز کلاهبرداری آشنا شوید و نسبت به این روش‌ها آگاهی لازم را پیدا کنید.

سرمایه‌گذاران بالقوه اغلب به‌دلیل افزایش مداوم تعداد موارد سرقت و کلاهبرداری ارزهای دیجیتال، از سرمایه‌گذاری در این صنعت روبه‌رشد اجتناب می‌کنند. سرمایه‌گذاران کارکشتهٔ بازارهای دیگر نیز چندان تمایلی به سرمایه‌گذاری روی صنعت ارزهای دیجیتال ندارند.

متأسفانه در کشورهایی مانند ایران که اقتصاد تضعیف‌شده دارند، این کلاهبرداری‌ها بسیار بیشتر به چشم می‌خورند. در حقیقت وعده سودهای نجومی از طرف طرح‌های کلاهبرداری و وضعیت بد اقتصادی دست به دست هم داده‌اند و تعداد زیادی از مردم ایران را به دام خود کشانده‌اند. همچنین از آنجا که تراکنش‌های ارزهای دیجیتال ناشناس یا نیمه‌ناشناس هستند و به‌سهولت انجام می‌شوند، پیگیری قضایی این جرائم بسیار دشوار است و این امر موجب تقویت کلاهبرداران شده است.

در این مقاله با انواع رایج کلاهبرداری‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال به‌صورت جامع آشنا می‌شوید و نحوه شناسایی و اجتناب از هریک را یاد می‌گیرید. ما رایج‌ترین شکل‌های کلاهبرداری در این حوزه را بررسی کرده‌ایم، اما ممکن است روش‌های خاص دیگری هم به کار گرفته شوند که البته بازهم رنگ و بوی انواع رایج را دارند.

۱- کلاهبرداری ارز دیجیتال به روش باج افزار
یکی از مهم‌ترین و جدیدترین حملاتی که در این فضا اتفاق می‌افتد نوع حملات باج افزار است. کار باج افزار به این صورت است که سیستم، فایل‌ها و اطلاعات شما را کد دار می‌کنند و از شما باج می‌خواهند تا کلید آن را به شما بدهند و منطق آن بر پایه باج خواهی است.

در این حالت اگر باجی که آن‌ها می‌خواهند به صورت ریالی یا دلار یا هر چیز قابل پیگیری باشد می‌توانیم آن را با شکایت پیگیری کنیم. اما آن‌ها برای جلوگیری از این اتفاق چه می‌کنند؟ آن‌ها در این مواقع باجی که می‌خواهند بگیرند را به صورت ارز دیجیتال طلب می‌کنند تا رد آن‌ها قابل پیگیری نباشد.

بنابراین این روش کلاهبرداری ارز دیجیتال طرفداران زیادی را پیدا کرده است و این روزها حمله به این روش نسبت به سایر روش‌ها بسیار رایج‌تر شده است.

راه شناخت کلاهبرداری ارز دیجیتال به روش باج افزار
کلید خصوصی را سرقت می‌کند.
سخت افزار شما را تسخیر می‌کند مانند یک ماینر و آن را در یک استخر جمع می‌کند و با آن ماین می‌کند و cpu و سیستم شما را ضعیف می‌کند.
این حمله از طریق فرستادن لینک یا هر چیز دیگر به ایمیل، فیس بوک و… اتفاق می‌افتد و راه جلوگیری از آن این است که بر روی هر لینکی کلیک نکنیم یا هر پیامی را باز نکنیم.

طرح‌های پانزی، هرمی و شبکه‌ای
طرح‌ پانزی (Ponzi) نوعی کلاهبرداری در سرمایه‌گذاری است که با وعدهٔ پرداخت بازدهی مشخص به سرمایه‌گذاران موجود از محل کسب درآمد از طریق سرمایه‌گذاران جدید، افراد را فریب می‌دهد.

بدون اغراق، طرح‌های پانزی و هرمی بزرگترین بخش از کلاهبرداری‌های این حوزه را به خود اختصاص می‌دهند و پایه اصلی بسیاری از شکل‌های کلاهبرداری همین ترفند پانزی است.

در این طرح، کلاهبردار افراد ناآگاه را ترغیب می‌کند تا برای سرمایه‌گذاری در یک یا چند پروژه بسیار پرسود، پول‌های خود را در اختیار او قرار دهند. سود این طرح‌ها آن‌چنان بالاست که افراد زیادی گول می‌خورند. این در حالی است که پول سرمایه‌گذاران در هیچ‌کجا سرمایه‌گذاری نمی‌شود و فقط با نوعی بازی با پول، از سرمایهٔ افراد جدید، سود افراد قدیمی پرداخت می‌شود تا اعتماد به سیستم جلب شود و افراد بیشتری وارد شوند. در نهایت و زمانی که پول کافی برای کلاهبردار جذب شد و دیگر افراد زیادی وارد نشدند، طرح از هم فرو می‌پاشد و کلاهبردار فرار می‌کند.

برای درک بهتر طرح پانزی به مثال زیر توجه کنید (اسامی و اعداد و ارقام فرضی هستند):

چنگیز یک کلاهبردار است که قصد انجام ترفند پانزی را دارد. او یک شرکت یا سایت جعلی تأسیس می‌کند و در آن به مردم وعده می‌دهد که اگر هر کدام از آنها مثلاً ۱ میلیون تومان پول پرداخت کنند، او با آن پول‌ها در بازار بورس نیویورک، ارزهای دیجیتال یا هر جای دیگری سرمایه‌گذاری می‌کند و ماهی ۲۰۰ هزار تومان (۲۰ درصد) سود تضمینی به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کند.

اما در حقیقت هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری در کار نیست و فقط بازی با پول انجام می‌شود.

پس از مدتی تبلیغات و جذب سرمایه‌گذاران اولیه، حالا چنگیز میلیون‌ها تومان پول جمع‌آوری کرده است. برای اینکه طرح ادامه پیدا کند و پول بیشتری جذب شود، چنگیز از پول سرمایه‌گذاران جدید، سود سرمایه‌گذاران اولیه را پرداخت می‌کند. همین امر باعث می‌شود تا مشتریان قدیمی که در ابتدا سود دریافت کرده‌اند، این طرح‌ را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنند و سرمایه‌گذاران جدیدتری پا به عرصه بگذارند.

پس از این‌که پول خوبی جمع‌آوری شد یا وقتی که دیگر سرمایه‌گذار جدیدی پیدا نشد، چنگیز با پول‌ها فرار می‌کند و طرح از هم فرو می‌پاشد.

مشهورترین طرح کلاهبرداری پانزی در صنعت ارزهای دیجیتال، پروژه بیت‌کانکت (Bitconnect) بود که به‌شکل شگفت‌انگیزی توانست به ارزش بازار ۲ میلیارد دلار برسد و به‌ بزرگترین کلاهبرداری در دنیای ارزهای دیجیتال تا آن زمان تبدیل شود. این پروژه در سال ۲۰۱۸ نابود شد.

طرح بیت‌کانکت در پایان فعالیت خود، ارزشی معادل با ۲ میلیارد دلار داشت و قیمت هر واحد از آن معادل با ۴۵۰ دلار بود. در کمتر از ۲۴ ساعت از اعلام رسمی کلاهبرداری، قیمت این کوین تا ۶ دلار تنزل پیدا کرد و ارزش بازار آن به ۴۰ میلیون دلار رسید. کمی بعد این پروژه از تمام صرافی‌ها حذف شد.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


بیت‌کانکت بسیار محبوب بود و بازاریابی بسیار منظمی داشت. این ویژگی‌ها را می‌توان در طرح‌های هرمی (Pyramid) موفق مشاهده کرد.

اساس کار همه طرح‌های پانزی یکسان است، اما ممکن است با نقاب یک شرکت معتبر و فعالیتی به‌جز سرمایه‌گذاری مستقیم ظاهر شوند. به‌عنوان مثال، اغلب پروژه‌های استخراج ابری پانزی هستند که در ادامه درباره آنها می‌خوانید. همچنین بیشتر طرح‌های با عناوین «هوش مصنوعی»، «قرارداد هوشمند» «معامله در بورس‌های خارجی» و … که در آنها سود غیرمنطقی و تضمینی ارائه شود، در حقیقت پانزی هستند.

به‌طور کلی، در بازاریابی‌های شبکه‌ای و چند سطحی (Multi-Level) یا شما با یک طرح کاملاً کلاهبرداری (سارق پول) طرف هستید و یا در بهترین حالت مأمور فروش قطعیِ محصولات بی‌ارزش با چند برابر قیمت واقعی خواهید بود.

شیوهٔ کلاهبرداری از طریق طرح‌های پانزی، هرمی و چندسطحی
تبلیغاتی دروغین مربوط به یک سرمایه‌گذاری یا فعالیتی با سود نجومی به‌سرعت پخش می‌شود.
سرمایه‌گذاران تازه‌کار عاشق این دروغ‌ها می‌شوند و روی این پروژه‌های جعلی سرمایه‌گذاری می‌کنند.
به افراد گفته می‌شود برای سود بیشتر دوستان و نزدیکان خود را هم وارد سیستم کنند.
در ابتدا برای جلب اعتماد، سود افراد قدیمی از سرمایه افراد جدید پرداخت می‌شود تا افراد بیشتری جذب شوند.
سپس، کلاهبردارها غیب می‌شوند تا بخش زیادی از پول‌ها را برای خود بر‌دارند و درصد کمی به هم‌دستان خود (شرکت‌های وابسته) بدهند.
در طرح‌های هرمی یک یا چند محصول بی‌کیفیت هم وجود دارد که افراد مجبور هستند آنها را با قیمت‌های بالا به فروش برسانند.
چنین پلتفرم‌هایی به‌سادگی قابل‌تشخیص هستند. آنها افراد ساده‌لوح را با پیشنهاد بازگشت سریع سرمایه اغفال می‌کنند و این افراد تنها پس از قربانی‌شدن متوجه واقعیت می‌شوند.
نحوهٔ شناسایی و اجتناب از طرح‌های پانزی و هرمی
همیشه منطقی تصمیم بگیرید و اگر فکر می‌کنید هدف و وعدهٔ ارائه‌شده‌ٔ پروژه بیش ‌از اندازه غیرواقعی است، به احتمال زیاد همین‌طور است.
قبل از هر چیز از خود بپرسید که چرا قرار است چنین سودی به شما پرداخت شود، در حالی که یک فرد باهوش که می‌شناسید، برای کسب درآمد از شرکت خود به آب‌وآتش می‌زند؟ چرا بقیه به سراغ این کار نرفته‌اند؟
اکثر طرح‌های پانزی اطلاعات مالکان خود را فاش نمی‌کنند. آنها اطلاعات را از دسترس سرمایه‌گذاران دور نگه می‌دارند. افراد غالباً کورکورانه وارد طرح می‌شوند و سرمایه‌گذاری می‌کنند، اما هنگامی ‌که اوضاع از هم می‌پاشد، هیچ‌کس پاسخگو نیست.
باید اطلاعاتی در مورد مالکیت و سابقهٔ پلتفرم در اختیار داشته باشید. پاسخ پرسش‌هایی همچون هویت مدیر پلتفرم، آدرس دفتر مرکزی یا زمان آغاز به کار آن را پیدا کنید.
وضعیت حقوقی پلتفرم را بررسی کنید. آیا تیم سازنده برای مدیریت پلتفرم مجوز قانونی از سوی مقامات مربوطه دارد؟ اگر مشکلی پیش بیاید، آیا می‌توانید از آنها شکایت کنید؟
در تالارهای گفت‌وگو و وب‌سایت‌های مختلف این طرح‌ها را بررسی کنید.

کلاهبرداری ارز دیجیتال به شیوه استخراج ابری

یکی دیگر از روش‌های کلاه‌برداری در زمینه ارزهای دیجیتال، کلاهبرداری به شیوه استخراج ابری است که با محبوبیت استخراج ابری به دلیل هزینه بالای برق و تجهیزات استخراج ارزهای دیجیتال راه را برای کلاهبرداران باز کرده است.

در این روش بیش‌تر از طریق ربات‌های تلگرامی استخراج با عنوان‌های تبلیغاتی وسوسه برانگیز مانند: “استخراج ارزهای دیجیتال بدون نیاز به دستگاه”، “کسب درآمد میلیونی تنها با استخراج بیت کوین“، “دریافت بیت کوین رایگان از طریق بات تلگرام” و… اقدام به کلاهبرداری می‌شود و بیش‌تر آن‌ها از طرح‌های پانزی پیروی می‌کنند.

به این صورت که سرمایه گذاران با تصور اینکه پول آن‌ها صرف خرید تجهیزات ماینینگ و انجام عملیات استخراج می‌شود، به آن‌ها اعتماد می‌کنند، در حالی که در واقعیت هیچ استخراجی در کار نیست.

ممکن است این سوال در ذهنتان ایجاد شود که در ربات‌های تلگرامی نیاز به پرداخت وجه نیست، اما جالب است بدانید که در این ربات‎‎ها با رسیدن سرمایه شما به کف برداشت، تنها زمانی به شما اجازه برداشت خواهند داد که شما یا زیر مجموعه شما از آن ربات خرید انجام داده باشید.

در این روش کلاهبرداران به سراغ افراد تازه وارد دز زمینه ارزهای دیجیتال، که آشناییت زیادی با نحوه دقیق عملکرد استخراج ندارند می‌روند و سعی می‎کنند تا با ارائه برنامه‎های استخراج خود تحت عنوان فرصت‎های سخاوت‌مندانه کسب درآمد، اقدام به جذب افراد و کلاهبرداری کنند.

راه شناخت کلاهبرداری از طریق استخراج ابری
سوال پرسیدن در مورد میزان دانش کاربران در مورد استخراج
اطلاع دادن در مورد فرصت های مختلف برای استخراج تعداد بسیار بالای بیت کوین
قراردادن ماشین حساب در وب سایتشان به این منظور که کاربران در آن سرمایه اولیه خود را وارد کنند و میزان سود دریافتی آن را ببینند. به عنوان مثال اگر فردی ۱۰ میلیون تومان سرمایه داشته باشد و با وارد کردن آن در ماشین حساب متوجه شود که می تواند به ازای آن ۱۰ میلیون تومان، ماهیانه ۲ میلیون تومان سود دریافت کند، وسوسه خواهد شد.
مطابق با روش پانزی در این روش نیز ابتدا سودها منظم و به صورت ماهیانه واریز خواهد شد، اما به مرور زمان این واریزی ها به تعویق افتاده و سپس حساب کاربران را به بهانه‌های مختلف مسدود می‌کنند و شخص کلاهبردار فرار می‌کند.
استفاده از عناوین، “استخراج ابری”، “استخراج ارز دیجیتال بدون نیاز به دستگاه”، “کسب درآمد میلیونی از طریق استخراج بیت کوین در زمان کوتاه”، “اجاره دستگاه استخراج” و… در تبلیغاتشان.
مشاهده نام وب سایت‌ها در سایت‌های معتبر نظیر خبر گزاری‌ها و… نشانه سالم بودن و معتبر بودن این وب سایت‌ها نیست؛ زیرا آن‌ها نیز مانند بسیاری افراد دیگر با اندکی هزینه و تنها با یک رپورتاژ آگهی می‌توانند در آن سایت‌های معتبر به تبلیغات در بستر اینترنت بپردازند.
از صحت محل استخراج آن‌ها اطمینان حاصل کنید، زیرا بسیاری از این افراد تنها با انتشار یک ویدیو دروغین از فارم استخراجشان اقدام به فریب افراد می‌کنند.

شیوهٔ کلاهبرداری از طریق صرافی‌ها و کیف پول‌های تقلبی
کلاهبرداران یک وب‌سایت یا نرم‌افزار با عنوان صرافی یا کیف پول ایجاد می‌کنند و در شبکه‌های اجتماعی و گروه‌های گفت‌وگو آن را تبلیغ می‌کنند. آنها برای ترغیب افراد بیشتر از عبارت‌هایی مانند «کارمزد صفر» و «بدون احراز هویت» استفاده می‌کنند. برای کاربران ایرانی ممکن است از عبارت «بدون تحریم» هم استفاده شود.
زمانی که قربانی ارزهای دیجیتال خود را به صرافی یا کیف پول واریز می‌کند، دیگر برداشت از آن امکان‌پذیر نیست و این به‌معنای سرقت سرمایه است.
گاهی اوقات کلاهبرداران حتی موفق می‌شوند نرم‌افزار تقلبی خود را در فروشگاه‌های نرم‌افزار مانند گوگل‌پلی اضافه کنند.
نحوهٔ شناساسی و اجتناب از صرافی‌ها و کیف پول‌های تقلبی
تبلیغ این صرافی‌ها و نرم‌افزارها اغلب به‌صورت کاذب (پاپ‌آپ، گروه‌ها و کانال‌های نامعتبر) انجام می‌شود.
مواردی مانند بازدید، تعداد نصب و امتیاز کاربران را در نظر داشته باشید.
تغییرات مشکوک و غیرواقعی حجم معاملاتی را در نظر داشته باشید، خصوصاً اگر صرافی به‌تازگی شروع به کار کرده باشد.

وب سایت‌ های تحمیل کننده (روش فیشینگ)

شما ممکن است از شخصی با تبحر در حوزه ارزهای دیجیتال بسیار نکات قابل توجهی را در زمینه کلاهبرداری ارز دیجیتال دنبال کنید، اما با مراجعه تصادفی به یک وب سایت جعلی (فیشینگ)، همچنان قربانی شوید.

تعداد شگفت انگیزی از وب سایت‌ها وجود دارد که برای شبیه سازی به شرکت‌های معتبر و اصلی معتبر راه اندازی شده‌اند.

اگر یک نماد قفل کوچک وجود ندارد که نشانگر امنیت در نزدیکی نوار URL باشد و هیچ “https” در آدرس سایت اصلا به باز کردن آن سایت فکر نکنید. حتی اگر این سایت با سایتی که فکر می‌کنید از آن بازدید می‌کنید یکسان به نظر برسد، ممکن است خود را برای پرداخت به سکوی دیگری هدایت کنید.

به عنوان مثال، شما بر روی پیوندی کلیک کنید که به نظر می‌رسد یک سایت قانونی است، اما مهاجمان به جای حرف “o” یک URL جعلی ایجاد کرده‌اند که صفر در آن جایگزینه “o” است.

البته این سیستم عامل شما را به سمت سرمایه ارز رمزپایه ای که قبلاً در مورد آن تحقیق کرده‌اید نمی‌برد. برای جلوگیری از این موضوع، URL دقیق را در مرورگر خود تایپ کنید و آن را نیز دوبار بررسی کنید.

راه شناخت کلاهبرداری ارز دیجیتال به روش فیشینگ
استفاده از اشتباه تایپی یا استفاده از حروف مشابه بجای حروف اصلی در آدرس سایت
فریب دادن افراد با دادن وعده های دروغین مانند “دریافت بیت کوین رایگان” از طریق ایمیل، پبامک و…
ارسال لینک یا فایلی ناشناس به ایمیل شما
ایجاد صفحات تبلیغاتی با نمایش کلمه Ad به معنای تبلیغات در صفحات مختلف گوگل 
ارسال ایمیل با عبارت وسوسه انگیز مانند “شما برنده شدید” و…

کلاهبرداری ارز دیجیتال از طریق صرافی های و کیف پول های جعلی
دنیای ارز دیجیتال روزانه شاهد صرافی های متقلب و جعلی است که یک شبه به وجود می‌آیند و ناپدید می‌شوند. این صرافی‌ها به قصد سرقت ارز دیجیتال یا پول نقدتان به وجود می‌آیند و در قالب‌های مختلف به کلاهبرداری می‌پردازند.

به عنوان مثال گاهی این صرافی‌ها در زمانی که پولی را به حساب خود واریز می‌کنید، کارمزدهای هنگفت از شما می‌گیرند و یا برخی از آن‌ها برای برداشت پول روش‌های سخت و دشوار پیش روی شما می‌گذارند که عملاً برداشت را برای شما غیرممکن می‌کنند.

همچنین برخی دیگر در ابتدا محیط پلتفرم خود را برای کاربران تازه کار جذاب جلوه می‌دهند و حتی از آن‌ها برای انجام معاملات و تراکنش‌ها کارمزد دریافت نمی‌کنند، اما پس از مدتی با مسدود کردن حساب‌های کاربران جلوی انجام معاملات را می‌گیرند.

در خصوص کیف پول‌های جعلی نیز به همین صورت است. به عنوان مثال چندی پیش یک نرم افزار جعلی با عنوان لجر لایو (کیف پول رسمی سخت افزاری لجر) در گوگل پلی دیده شد و بسیاری از کاربران ایرانی که به دلیل تحریم‌ها قادر به استفاده از نرم افزار رسمی ولت سخت افزاری لجر نبودند با جستجوی «Ledger Live» و دیدن این نسخه تقلبی بدون آگاهی اقدام به دانلود آن می‌کردند.

در تصویر زیر می‌توان تفاوت نسخه رسمی و جعلی این ولت را مشاهده کرد.

راه شناخت کلاهبرداری ارز دیجیتال به روش صرافی و کیف پول‌های جعلی
تبلیغات کاذب آن‌ها در پاپ‌آپ، گروه‌ها و کانال‌های نامعتبر
به تعداد بازید، تعداد نصب و امتیازهای کاربران حتی در گوگل پلی و اپ استور دقت کنید.
مشاهده تغییرات مشکوک و حجم معاملاتی غیر واقعی در مورد صرافی‌های تازه تاسیس

اهدای رایگان ارزهای دیجیتال در توییتر
یکی از نمونه‌های رایج کلاهبرداری در این حوزه، طرح‌های اهدای بیت کوین (Bitcoin Giveaway) در شبکه‌های اجتماعی هستند.

افراد کلاهبردار با نام و تصویر افراد مشهور مانند ویتالیک بوترین، خالق اتریوم یا ایلان ماسک، کارآفرین افسانه‌ای، صفحه‌ای ایجاد می‌کنند و در زیر پست‌های پربازدید این افراد، به‌عنوان مثال وعده می‌دهند که می‌خواهند بیت کوین رایگان اهدا کنند و اگر ۰.۱ بیت کوین به آدرس آنها ارسال کنید، ۰.۲ بیت کوین (دوبرابر) دریافت خواهید کرد.

شاید مسخره به نظر برسد، اما تاکنون با این روش میلیون‌ها دلار کلاهبرداری شده است و حتی در مقطعی ویتالیک بوترین، خالق اتریوم نام صفحه توییتر خود را به «non-giver of ETH» (به معنای کسی که اتر نمی‌دهد) تغییر داد.

شیوهٔ کلاهبرداری از طریق طرح‌های اهدای رایگان ارزهای دیجیتال
یک فرد مشهور یک توییت منتشر می‌کند.
یک حساب جعلی با نام و تصویر فرد مشهور در زیر توییت او توییتی مبنی بر «اهدای رایگان ارزهای دیجیتال به طرفداران» منتشر می‌کند.
برای جلب اعتماد بیشتر، چند حساب جعلی دیگر هم زیر این توییت می‌نویسند که موفق شده‌اند ارز دیجیتال دریافت کنند.
فرد ارز دیجیتال را به آدرس موردنظر می‌فرستد، اما هرگز چیزی دریافت نخواهد کرد.
به‌دلیل اینکه تراکنش‌های ارزهای دیجیتال تقریباً ناشناس است، پیگیری قانونی بسیار دشوار خواهد بود.
نحوهٔ شناسایی و اجتناب از طرح‌های تقلبی اهدای رایگان ارز دیجیتال
یک فرد مشهور هیچ‌گاه برای اهدای رایگان ارز دیجیتال از این طریق عمل نمی‌کند.
نام و تصویر فرد مشهور می‌تواند کپی شود، اما نام کاربری (Username) منحصربه‌فرد است. مثلاً نام کاربری ایلان ماسک در توییتر «elonmusk» است و فرد دیگری نمی‌تواند آن را داشته باشد. حتی اگر چنین چیزی هم بود، این احتمال وجود دارد که توییتر او هک شده باشد.
گاهی اوقات حساب‌هایی با تیک آبی وارد عمل می‌شوند تا کاربران بیشتری گول بخورند. داشتن تیک آبی به‌ معنای این نیست که فرد نمی‌تواند کلاهبردار باشد.

شیوه کلاهبرداری از طریق استخراج با موبایل و کامپیوتر خانگی
کلاهبرداران یک نرم‌افزار موبایل یا کامپیوتر و یک وب‌سایت برای ثبت‌نام طراحی می‌کنند و تا می‌توانند آن را معتبر جلوه می‌دهند.
دوستتان یک پیوند معرفی (لینک ریفرال) برای شما ارسال می‌کند و به شما می‌گوید با ثبت‌نام و نصب این نرم‌افزار می‌توانید با گوشی یا کامپیوتر معمولی خود ارز دیجیتال استخراج کنید. ممکن است چنین لینکی را در شبکه‌های اجتماعی هم ببینید.
در برخی نرم‌افزارها، شما اطلاعات خود را در اختیار کلاهبرداران می‌گذارید و آنها می‌توانند این اطلاعات را برای کلاهبرداری‌های بعدی استفاده کنند یا با قیمتی گزاف بفروشند.
در برخی دیگر از نرم‌افزارها شما به بینندگان تبلیغاتی که این نرم‌افزارها برای شما ارسال می‌کنند تبدیل خواهید شد.
حتی ممکن است یک بدافزار روی گوشی یا کامپیوتر شما نصب شود.
نحوهٔ شناسایی و اجتناب از کلاهبرداری استخراج با موبایل
به عبارت‌هایی مانند «استخراج با موبایل» یا «استخراج آسان بیت کوین» حساس باشید.
تبلیغات این‌گونه طرح‌ها معمولاً به‌صورت لینک‌های دعوت از سوی دوستان یا در کانال‌های تلگرامی به دست شما می‌رسد.
اطلاعات خود را در مورد استخراج و شبکه‌های ارزهای دیجیتال مختلف افزایش دهید.
فروش توکن بی‌ارزش
ساده‌ترین راه برای کلاهبرداری، ایجاد و بازاریابی پروژه‌ای جعلی برای فروش یک ارز دیجیتال (توکن) بی‌ارزش به افراد ناآگاه است. فروش این توکن‌ها مانند این است که یک نفر از کنار رودخانه مقداری خاک بردارد و به مردم شهر دیگری بگوید این خاک خاصیت ضدسرطانی دارد و در آینده بسیار ارزشمند خواهد شد.

به این نوع کلاهبرداری، کلاهبرداری عرضهٔ اولیهٔ کوین (ICO) هم می‌گویند. عرضه اولیه کوین یکی از اساسی‌ترین روش‌ها برای تأمین سرمایهٔ اولیهٔ کسب‌وکارهای حقوقی از طریق سرمایه‌گذاری جمعی (Crowdfunding) به شمار می‌رود.

کلاهبردارانی که از ایدهٔ عرضه‌های اولیهٔ کوین سوءاستفاده می‌کنند، یک مقالهٔ معرفی پروژه یا وایت پیپر (Whitepaper) می‌نویسند، کمپین بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی ایجاد می‌کنند، اطلاعاتی ساختگی در مورد مراحل پروژه پس از عرضهٔ اولیهٔ کوین منتشر می‌کنند و توکن‌های بی‌ارزش خود را می‌فروشند.

در این میان، بسیاری از سرمایه‌گذارانِ تازه‌کار فریب کسب ۱,۰۰۰ درصد سود از این عرضه‌های اولیهٔ کوین را می‌خورند و در نهایت با خرید توکن‌هایی بی‌مصرف، سرمایهٔ خود را از دست می‌دهند.

در سال ۲۰۱۷، نتایج یک مطالعه مشخص کرد که بیش از ۸۰ درصد از توکن‌های بازار یا کلاهبرداری هستند و یا در هیچ محصولی کاربرد ندارند.

فراموش نکنید ایجاد توکن به راحتی آب خوردن است و هزینه‌ای بسیار ناچیز دارد، اما تا زمانی که پروژه و بستری مناسب برای یک ارز دیجیتال تعریف نشود، نمی‌توان برای آن ارزشی در نظر گرفت.

کلاهبرداری ایمیل‌ ها
حتی اگر دقیقاً مانند ایمیلی است که از یک شرکت مجاز ارزهای رمزپایه دریافت کرده‌اید، قبل از سرمایه گذاری ارز دیجیتال خود مراقبت کنید. آیا ایمیل دقیقاً یکسان است و آیا آرم و مارک تجاری یکسان هستند؟ آیا می‌توانید تأیید کنید که آدرس ایمیل به طور قانونی به شرکت متصل است؟

توانایی بررسی این موضوع یکی از دلایل مهم بودن انتخاب شرکتی است که افراد واقعی در آن کار می‌کنند. اگر به ایمیلی شک دارید، از شخصی که در آنجا کار می‌کند سوال کنید و برای رسیدن به یک سایت هرگز روی پیوند موجود در پیام کلیک نکنید.

کلاهبرداران اغلب ICO های جعلی یا پیشنهادات اولیه سکه را به عنوان راهی برای سرقت بودجه قابل توجه اعلام می‌کنند. دنبال این ایمیل های جعلی و پیشنهادات وب سایت نباشید. همچنین در صورت دریافت این نوع ایمیل ها قبل از باز کردن آن، وقت خود را صرف بررسی تمام جزئیات کنید.

متأسفانه، روش‌های بسیاری وجود دارد که برخی از کاربران اینترنت از سیستم‌های محاسباتی ناامن برای استخراج یا سرقت ارز رمزنگاری شده بهره می‌برند.

توصیه ما به شما این است که قبل از شروع سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزپایه، درباره ایمن ماندن و محافظت از خود در این بازار در حال ظهور اطلاعات و سطح دانش خود را افزایش دهید.

جمع بندی!
در اینجا نگاهی به کلاهبرداری‌های رایج و روش‌های جلوگیری از قربانی شدن از طریق کلاهبرداری ارز دیجیتال پرداختیم. به عنوان جمع بندی نهایی، هنگامی که به دنبال شرکت‌های رمزنگاری دیجیتال و استارتاپ‌ها هستید، کارشناسان توصیه می‌کنند که ابتدا تأییدیه بلاکچین را تأیید کنید، به این معنی که آن‌ها داده‌های دقیق معامله را ردیابی می‌کنند.

همچنین بررسی کنید که آن‌ها برنامه‌های تجاری محکمی دارند که مشکلات را برطرف می‌کند. شرکت‌ها باید نقدینگی ارز دیجیتال و قوانین ICO خود را مشخص کنند.

باید افراد واقعی پشت این شرکت باشند. اگر استارت آپ مورد بررسی شما فاقد برخی از این خصوصیات است، قبل از هرگونه تصمیمی با دقت بیشتری فکر کنید.