دستگاه ماینر چیست؟

دستگاه ماینر چیست؟

بعد از تصویب دستورالعمل استخراج ارزهای رمزنگاری شده (ماینینگ) برای بسیاری این سؤال پیش آمد که دستگاه ماینر چیست و چطور به کسب درآمد منجر می‌شود؟

یکی از روش‌های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال، استخراج ارزهای دیجیتال است، به این ترتیب برخی از فعالین بازار ارزهای دیجیتال به جای معامله‌گری و یا در کنار معامله‌گری به استخراج ارزهای دیجیتال می‌پردازند. اگر شما به عنوان فعال بازار کریپتوکارنسی می‌خواهید از طریق معامله‌گری به سود برسید، توصیه می‌شود که با شرکت در یک کلاس ارز دیجیتال دانش لازم برای فعالیت در این بازار را به دست آورید. به هر حال همان‌طور که گفته شد علاوه بر معامله‌گری و یا سرمایه گذاری می‌توان با استخراج ارزهای دیجیتال نیز به سود رسید. اما دستگاه ماینر چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ انواع آن چه هستند؟ در این مطلب قرار است به این سوالات پاسخ دهیم و حتی جزئیات بیشتری را نیز بررسی کنیم.

رشد اندک جستجوی عبارت «دستگاه ماینر چیست» در موتورهای جستجو نشانگر این حقیقت است که برخی به فکر خرید دستگاه ماینر و کسب درآمد از طریق آن افتاده‌اند. در این مطلب تلاش می‌کنیم بیشتر به این موضوع بپردازیم و دید بهتری دراین خصوص به شما بدهیم.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


ماینر به چه کسی گفته می ‌شود؟
با پیدایش ارزهای دیجیتال و در راس آنها بیت کوین، افراد مختلف از سراسر دنیا می‌توانستند به راحتی و با استفاده از رایانه رومیزی (PC) خود اقدام به استخراج ارزهای دیجیتال کنند. به زبان ساده در ابتدای کار تمام افرادی که سیستم خود را در اختیار شبکه بلاک چین قرار می‌دادند به عنوان یک ماینر شناخته می‌شدند و درواقع همه‌ی نودها ماینر بودند.

با گذشت زمان و سخت‌تر شدن شبکه همه‌ی افراد حاضر در شبکه (سیستم‌های موجود در شبکه) قادر به استخراج بیت کوین نبودند و تنها افرادی که یک کارت گرافیک خاص برای استخراج ارزهای دیجیتال تهیه کرده بودند می‌توانستند به ماین کردن بپردازند.

به مرور زمان این کارت‌های گرافیک نیز کارساز نبودند و سیستم‌های متصل به شبکه بلاک چین (نودها) باید برای استخراج ارزهای دیجیتال (در اینجا بیت کوین) یک دستگاه سخت افزاری خاص را تهیه می‌کردند، دستگاهی که سرعت و قدرت پردازش بالایی داشته باشد تا بتواند با دیگر دستگاه‌های سخت افزاری موجود در شبکه که به استخراج ارزهای دیجیتال مشغول هستند به رقابت بپردازد.

امروزه با رواج بیشتر ارزهای دیجیتال و سخت‌تر شدن روزافزون شبکه شاهد پیدایش استخرهای استخراج هستیم، به این ترتیب ماینرهایی که به تنهایی شانسی برای پیروزی در رقابت استخراج رمزارز ندارند، قدرت پردازش دستگاه سخت افزاری خود را در اختیار شبکه می‌گذارند و استخر استخراج با توجه به میزان قدرت هشی که دستگاه سخت افزاری در اختیار استخر استخراج قرار داده است، پاداشی را برای آنها در نظر می‌گیرد.

ماینرها درواقع همان صاحبان دستگاه‌های سخت افزاری هستند که با توجه به نظر خود، با کمک دستگاه ماینر خود اقدام به حل مسائل پیچیده می‌کنند تا امتیاز و پاداش اتصال یک بلاک را به انتهای زنجیره‌ی بلاک چین به دست بیاورند و یا اینکه با به اشتراک گذاری قدرت هش دستگاه ماینر خود در استخر استخراج بتوانند شانس خود برای دریافت سود را افزایش دهند، هرچند میزان سود دریافتی کمتر باشد.

چرا افراد به دنبال دستگاه ماینر هستند؟
در ایران خرید بیت کوین هر ساله طرفداران جدیدی پیدا می‌کند و از این رمزارز به عنوان وسیله پرداخت، انتقال وجه و سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود.

در این بین برخی هم به این فکر افتادند که خودشان بیت‌کوین تولید کنند و بعد از تحقیق و بررسی به این نتیجه رسیدند که بیت‌کوین مثل طلا از معدن استخراج می‌شود؛ با این تفاوت که این معدن در فضای وب است و دستگاه استخراج هم با آنچه در معادن طلا به‌کار می‌رود متفاوت است و اول باید بفهمند دستگاه ماینر چیست؟

چند سال اول که درجه سختی استخراج بالا نرفته بود، استخراج ارزهای رمزنگاری شده با کامپیوترهای استانداردی که شامل cpu های استاندارد اینتل یا AMD و کارت گرافیک‌های معمولی بود امکان پذیر بود؛ اما این روزها استخراج با این ابزار تقریباً غیر ممکن شده است و به دستگاه ماینر پیشرفته و مخصوص نیاز داریم.

در حال حاضر هزاران ارز دیجیتال در بازار رمزارزها وجود دارند که از روش‌های مختلف اجماع برای اعتبار سنجی یک بلاک در شبکه بلاک چین استفاده می‌کنند. در این میان گروهی از ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین از روش اجماع اثبات انجام کار یا Proof of Work (PoW) استفاده می‌کنند.

استفاده از دستگاه ماینر با قدرت محاسباتی بسیار بالا برای استخراج ارزهای دیجیتالی که از روش اجماع اثبات انجام کار (PoW) استفاده می‌کنند امکان‌پذیر است.

دستگاه ماینر یا Asic اصطلاحی است که برای دستگاه‌های استخراج رمزارزها به‌کار برده می‌شود و درحال حاضر این دستگاه‌ها بسیار متنوع هستند.

در سراسر جهان افرادی که به کار استخراج رمزارزها اعم از بیت‌کوین یا سایر ارزهای رمزنگاری شده مشغول هستند، ماینر می‌گویند و آن‌ها تلاش می‌کنند با استفاده از ابزارهای متنوع استخراج به تعداد بیشتری از رمزارزهای استخراج نشده دست یابند و با فروش آنها به سود و درآمدزایی دست پیدا کنند.

به طور کلی ماینینگ فرآیند تأیید تراکنش‌های رمزارزها و ثبت آنها در دفتر کل توزیع استخراج است. این فرآیند به غیرمتمرکز سازی شبکه رمزارزها و افزایش امنیت شبکه کمک می‌کند و در نهایت رمزارز جدید ایجاد می‌کند.

 به شکل کاملاً ساده تراکنش‌های تأیید شده در بلوک‌ها جمع می‌شوند و برای اضافه شدن این بلوک‌های تازه به زنجیره بلوک‌های موجود یک پازل کدگذاری وجود دارد که از پیچیدگی‌های بالایی برخوردار است و باید حل شود. هر سیستمی که این پازل را حل کند پاداش می‌گیرد.

ماینرهای ای سیک (ASIC) با توان محاسباتی بسیار بالا توانستند افراد زیادی را به سمت خود جذب کنند. ماینرهای ای‌سیک با برق مصرفی کمتر و قدرت هش بیشتر نسبت به ماینرهای FPGA فعالیت می‌کنند.

ماینرهای ASIC تنها با هدف استخراج ارزهای دیجیتال به وجود آمدند. برخی از ارزهای دیجیتال را فقط می‌توان با ماینرهای ای سیک استخراج کرد، به عبارت دیگر با توجه به شبکه ارزهای دیجیتال، ماینرهای CPU، GPU، FPGA برای استخراج برخی از ارزهای دیجیتال جوابگو نیستند. به عنوان مثال بیت کوین، بیت کوین کش و لایت کوین جز ارزهای دیجیتالی هستند که تنها به وسیله‌ی ماینرهای ای‌سیک قابل استخراج هستند.

مدارهای الکتریکی به کار رفته در ماینرهای ای سیک بیت کوین، بر خلاف ریزپردازنده‌ها و حافظه‌های رایانه‌های شخصی که دسترسی تصادفی را فراهم می‌کنند، به صورت اختصاصی برای حفظ اطلاعات مربوط به استخراج بیت کوین طراحی شده‌اند.

ماینرهای ای‌سیک متشکل از تراشه‌هایی هستند که توان محاسباتی و سرعت عملیاتی بسیار بالاتر از تراشه‌های معمولی در رایانه‌ها را دارند، اما باید به این موضوع نیز توجه کرد که تراشه‌های ای‌سیک تنها برای یک هدف یعنی استخراج ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند و هدف دیگری را دنبال نمی‌کنند.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


عوامل تاثیرگذار در ماینینگ کدام است؟
یکی از عوامل تاثیرگذار در ماینینگ (Nodes) یا همان نودها هستند، این گره‌ها تراکنش‌ها را در سراسر شبکه پراکنده می‌کنند. داده‌ها بین نودها در جریان هستند و این شما هستید با شناساندن نودهای جدید به شبکه رمزارزها فرآیند استخراج را تسریع می‌کنید. برخی از گره‌ها استخراج کننده هستند و معمولاً به آنها ماینر گفته می‌شود.

با حل کردن مسائل پیچیده ریاضی و قرار دادن آن در پاسخ بلاک به یک هش دسترسی پیدا می‌کند. وقتی اولین ماینر توانست به جواب هش دست پیدا کند، موفقیت آن به سایر نودهای شبکه اطلاع داده می‌شود.
با انتشار این خبر تمام ماینرهای دیگر، بلافاصله کار کردن روی آن بلاک را رها کرده و تلاششان را متوجه پیدا کردن آن در بلاک بعدی می‌کنند. ماینری که پیروز شده به عنوان پاداش چند پاداش جدید به دست می‌آورد. این یک فرآیند ریاضی بسیار پیچیده است که حل آن هر روز دشوارتر از قبل می‌شود.

امنیت
بلاک چین در یک دسته از ارزهای دیجیتال بر اساس پروتکل اجماع PoW و یا اثبات کار فعالیت می‌کند، به این ترتیب قدرت هش در کل شبکه بلاک چین توزیع می‌شود، به عبارت دیگر ماینرها با قرار گرفتن در نقاط مختلف دنیا به توزیع پذیری قدرت هش کل شبکه کمک کرده و ارز دیجیتال مورد نظر را یک ارزدیجیتال کاملا غیرمتمرکز می‌کنند.
با تمام اینها اگر شخص و یا سازمانی بتواند قدرتی بیش از ۵۰ درصد از قدرت کل هش شبکه را در اختیار داشته باشد می‌تواند خطری برای امنیت شبکه ایجاد کند.
نگرانی از این تهدید برای رمزارز بزرگی همچون بیت کوین به دلیل بزرگی شبکه‌ی این ارز دیجیتال بی‌مورد است، اما به هر حال در رمزارزهایی که کوچکتر هستند باید به این مورد توجه شود.

استخراج رمزارزهایی که هنوز ماین نشده‌ اند
ارزهای فیات توسط دولت‌ها و بانک مرکزی کشورها در هر زمانی که آنها تصمیم بگیرند می‌توانند به چاپ برسند، اما در رابطه با ارزهای دیجیتال موضوع کاملا متفاوت است، هر ارز دیجیتال با توجه به قوانینی که هنگام طراحی آن وضع شده است از یک سیستم خاص برای تولید و استخراج استفاده می‌کند.

به عنوان مثال در رابطه با رمزارز بیت کوین از همان ابتدای روی کار آمدن این ارز مشخص بود که تعداد کل بیت کوین‌هایی که قرار است استخراج شوند به ۲۱ میلیون واحد می‌رسد. حتی پروتکل‌هایی برای چگونگی و میزان استخراج بیت کوین در بازه‌های زمانی از قبل مشخص شده است و به این صورت دست‌اندرکاران بیت کوین از تورم و بی‌ارزش شدن این رمزارز جلوگیری کرده‌اند.

ماینرهای ارزهای دیجیتال با حل یک سری معادلات پیچیده‌ی ریاضی (که البته توسط دستگاه‌های ماینر انجام می‌شود) با یکدیگر رقابت می‌کنند و شخصی که بتواند آن معادله ریاضی که جواب آن هش بلاک مربوطه است را پیدا کند، این امتیاز را کسب می‌کند که بلاک جدید که حاوی تراکنش‌های جدید است را به بلاک چین اضافه کند.

اما ماینرها این خدمات را به رایگان انجام نمی‌دهند و رقابتی که ماینرها باهم دارند به دلیل پاداشی است که قرار است نصیب یکی از آنها شود و آن پاداش همان بیت کوین‌ها و یا رمزارزهای جدید استخراج شده است که در حال حاضر ۲۵/۶ واحد بیت کوین برای اضافه کردن هر بلاک به شبکه بلاک چین بیت کوین است. (در رمزارزهای دیگر این مقادیر متفاوت است)

برای انجام فرآیند ماینینگ به چه چیزهایی نیاز است؟
اگر دشواری استخراج و هزینه‌های استخراج بیت‌کوین برای شما مشکلی ایجاد نمی‌کند، برای ورود به دنیای ماینرها سه مرحله قابل اجرا وجود دارد:

۱. خرید دستگاه استخراج

۲. بکارگیری یک کیف پول امن و مناسب

۳. پیوستن به یک استخر برای انجام فرآیند استخراج

آیا استخراج رمزارزها کار منطقی‌ای است؟
پاداش استخراج هر بلاک، ۱۲.۵ بیت‌کوین است. این روزها استخراج برای اشخاص و کسب‌وکارهای کوچک به سبب دشواری استخراج و هزینه بالای برق، کار چندان ساده‌ای نیست و برخی کارشناسان معتقدند به زودی متوقف خواهد شد.

 در مقابل شرکت‌های بزرگ به دلیل سود بالای استخراج و در اختیار داشتن سرمایه کافی به فکر راه انداختن استخرهای بزرگ افتاده‌اند که شکل اجرای ماینینگ را تغییر می‌دهد؛ اما سبب می‌شود این کار به عنوان یک شغل پردرآمد برای سرمایه‌گذاران بزرگ به حیات خود ادامه دهد.

اگر سرمایه زیادی در اختیار ندارید و تنها از سرکنجکاوی به دنبال یافتن پاسخ سؤال «دستگاه ماینر چیست؟» هستید به شما توصیه می‌کنیم، استخراج را به عنوان شغل آینده خود در نظر نگیرید.

تایید تراکنش‌ ها
هنگامی که فردی قصد انجام تراکنش را داشته باشد، مقداری که قصد ارسال آن را دارد تعیین کرده و به شبکه ارسال می‌کند، این تراکنش برای گروهی از نودهای شبکه بلاک چین ارسال می‌شود، اعتبار شخص و تراکنش بررسی می‌شود (دارایی شخص فرستنده، درواقع با کمک الگوریتم‌هایی با بررسی تراکنش‌ها و فعالیت‌های اخیر فرد فرستنده، دارایی‌های او محاسبه می‌شود تا بتوان اعتبارسنجی را انجام داد.)

سپس ماینرها تراکنش‌ها را در بلاک جدید قرار داده و عمل استخراج انجام می‌شود. مدت زمان مورد نیاز برای تایید تراکنش می‌تواند متفاوت باشد.

نتیجه گیری
برخی به دنبال مفهوم عبارت «دستگاه ماینینگ چیست» در موتورهای جستجو هستند و به این فکر افتاده‌اند تا از این طریق درآمدی کسب کنند.

اگر به دنبال استخراج بیت کوین یا سایر رمزارزها هستید، باید تمام هزینه‌ها را محاسبه کنید و نسبت به سودی که به‌دست آورید بررسی کنید که آیا این سرمایه‌گذاری برای شما به‌صرفه خواهد بود یا خیر. در غیر این صورت ممکن است با دشواری‌هایی در راه سرمایه‌گذاری مواجه شوید.

کوین نیک به عنوان دستیار شما در دنیای ارزهای رمزنگاری شده آمادگی دارد رمزارزهای استخراج شده توسط شما را خریداری کرده و در صورت نیاز به خرید و فروش رمزارز برای شما بپردازد.

اگر برای مصارف روزمره و استفاده از مزایای ارزهای رمزنگاری شده به فکر خرید تتر، بیت‌کوین، اتریوم یا سایر رمزارزها هستید، کوین نیک در بیشتر ساعات شبانه روز در کنار شماست و با کمک فناوری روز پلتفرمی را فراهم آورده که به راحتی در آن می‌توانید به صورت اتوماتیک ارز رمزنگاری شده بخرید یا بفروشید.