ایردراپ بزرگ ENS

ایردراپ بزرگ ENS

سرویس انتخاب نام اتریوم (ENS) توکن حاکمیتی خود را عرضه کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، ایردراپ اخیر سرویس انتخاب نام اتریوم بسیار مورد توجه قرار گرفته است. کاربرانی که در گذشته یک دامنه ENS ایجاد کرده‌اند، تا ۴ می ۲۰۲۲ (۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱) می‌توانند از سایت مربوطه درخواست خود را برای دریافت توکن ENS ارسال کنند. اگر درخواستی برای توکن‌ها وجود نداشته باشد، توکن‌ها به خزانه DAO ارسال می‌شوند.

به گزارش کوین دسک، اتریوم نیم سرویس، یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های غیرمتمرکز فعال در شبکه اتریوم، پس از راه‌اندازی یک ایردراپ برای توکن حاکمیتی خود، رشد خیره‌کننده‌ای را تجربه کرد.

اتریوم نیم سرویس پروتکلی است که در آن آدرس‌های اتریومی و همچنین دامنه‌های وب‌سایت به صورت توکن‌های غیرمثلی (NFT) عرضه و خریدوفروش می‌شوند. این پروتکل روز گذشته پورتالی برای ایردراپ توکن تازه‌عرضه‌شده خود، یعنی «ENS»، راه‌اندازی کرد که باعث جلب توجه سرمایه‌گذاران شد. ایردراپ یک روش مرسوم برای بازاریابی و معرفی پروژه‌های ارز دیجیتال است که در آن مقدار مشخصی توکن بین اعضای جامعه آن ارز دیجیتال تقسیم می‌شود. در ایردراپ ENS، مقداری توکن به آدرس‌های اتریومی‌ای که از این پروتکل NFT خریده بودند، اختصاص داده شده است.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


کسانی که از قبل در اتریوم نیم سرویس دامنه ثبت کرده بودند، اکنون می‌توانند توکن ENS رایگان دریافت کنند. بسیاری از کاربران این پروتکل گفته‌اند که چیزی بیش از ۲۰,۰۰۰ دلار توکن ENS دریافت کرده‌اند و ارزش بازار این پروژه هم اخیراً از ۵۰۰ میلیون دلار عبور کرده است.

نکته غیرمعمولی که درباره این ایردراپ وجود دارد این است که پیش از دریافت توکن نیاز به گذراندن چند مرحله حاکمیتی است. با این حال، رشد خیره‌کننده و یک‌شبه قیمت اتریوم نیم سرویس باعث شده است تا بسیاری از سرمایه‌گذاران منتظر رسیدن ارزش بازار این ارز دیجیتال به چند ده میلیارد دلار باشند.

سرویس انتخاب نام اتریوم، نام دامنه‌هایی که به “eth.” ختم می‌شوند را روی آدرس اتریوم ایجاد می‌کند. این برنامه به کاربران امکان می‌دهد تا نام دامنه را برای آدرس های کیف پول خود بخرند و بتوانند سرمایه های خود را به جای آدرس، مستقیما به اسم دامنه انتقال دهند. این سرویس در اعلامیه رسمی خود در Mirror گفته است توکن حاکمیتی ENS در رای‌گیری قوانین پیشنهادی و کنترل پارامترهای پروتکل استفاده خواهد شد. در حال حاضر موضوعاتی که هولدرها می‌توانند به آن‌ها رای دهند، دو مورد است. یکی اوراکل قیمت و دیگری چگونگی تخصیص وجوه موجود و آتی خزانه جامعه.

حوه دریافت توکن‌های ENS برای آدرس شرکت‌داده شده در ایردراپ
در ایردراپ اتریوم نیم سرویس انتخاب افراد واجد شرایط و اهدای توکن به آنها با فرمول خاصی انجام شده است که در آن هم مدت‌زمان نگهداری از NFT یک دامنه و هم فاصله زمانی تا ثبت دامنه در آینده، در نظر گرفته شده است.

اشخاص واجد شرایط که در گذشته دامنه ENS ثبت کرده بودند، برای دریافت توکن‌های خود باید ابتدا به چهار ماده از قانون حاکمیتی پروتکل اتریوم نیم سرویس رأی دهند. چهار ماده یاد‌شده شامل موارد زیر است:

حاکمیت و اعضای تصمیم گیرنده در پروتکل نمی‌توانند مالکیت توکن‌های ENS را باطل کنند.
حاکمیت اجازه دارد هزینه ثبت دامنه را تغییر دهد.
حاکمیت پروتکل این اختیار را دارد که با دیگر قراردادهای نام‌گذاری نرم‌افزار مانند «DNS» همکاری کند.
کنترل برنامه‌های اعطای کمک‌هزینه مالی در دست حاکمیت است.
در ادامه از اشخاص واجد شرایط خواسته می‌شود تا نماینده‌ای را به‌جای خود معرفی کنند که اگر احیاناً شرایط شرکت در رأی‌گیری‌های پروتکل را نداشتند، فرد دیگری بتواند به‌جای آنها رأی دهد.

گفتنی است بر اساس اعلام صفحه رسمی اتریوم نیم سرویس در توییتر، افراد واجد شرایط می‌توانند تا تاریخ ۴ مه ۲۰۲۲ (۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱) توکن‌های خود را برداشت کنند.

همچنین بخوانید: ایردراپ چیست؟ چگونه ارزدیجیتال رایگان دریافت کنیم؟

بخش برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم نیم سرویس هفته گذشته راه‌اندازی شد که بزرگ‌ترین مؤسسات فعال در حوزه ارز دیجیتال هم در آن نماینده دارند. اتریوم نیم سرویس از کوین بیس و کیف پول غیرامانی این صرافی متمرکز هم پشتیبانی می‌کند. با اینکه کوین بیس توکن ENS را به بازار خود اضافه نکرده است، روز گذشته اعلام کرد که در تصمیم‌گیری‌ها و بخش حاکمیتی این پروتکل مشارکت خواهد کرد. می‌توان گفت کوین بیس تا به این لحظه بزرگ‌ترین مشارکت‌کننده در بخش حاکمیتی پروتکل اتریوم نیم سرویس بوده است.

اهدای توکن به کاربران از طریق رابط‌های نرم‌افزاری تعاملی، الزام به رأی‌دادن و انتخاب نماینده در رأی‌گیری‌ها پیش از اهدای توکن و توزیع روان توکن‌ها بین افراد واجد شرایط، مواردی هستند که به‌طور گسترده مورد تحسین قرار گرفته‌اند و برخی هم از ایردراپ اتریوم نیم سرویس باعنوان یکی از موفق‌ترین ایردراپ‌های تاریخ ارز دیجیتال یاد کرده‌اند.

سرویس انتخاب نام اتریوم (ENS)، انتخاب نام دامنه برای آدرس های کیف پول
یک چهارم از عرضه کل توکن ESN در اختیار هولدرهای دامنه “eth.” اختصاص دارد و در صورت مطالبه، به آن‌ها داده خواهد شد. هر کیف پول بر اساس مدت زمان نگهداری دامنه، تاریخ انقضا و اینکه آیا یک ENS اصلی (Primary) ایجاد کرده است، مقدار متفاوتی توکن ENS دریافت می‌کند.

در زمان ترجمه این مطلب، سایت کوین گکو (CoinGecko) تخمین زده است، توکن ENS با ارزش بازار ۲۳۵ میلیون دلاری و حجم بازار کاملا رقیق شده ۳.۱۶ تریلیون دلاری، در رتبه ۲۸۶ بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. برای آشنایی با حجم بازار رقیق شده مقاله«آشنایی با ابزاری برای تخمین ارزش آینده رمز ارزها» را مطالعه کنید.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


توکن ENS نوسان شدید قیمت و حجم معاملات ۹ رقمی را تجربه کرده است. در حال حاضر قیمت ENS‌ برابر ۳۲ دلار است. صرافی غیرمتمرکز سوشی سواپ به تشویق کاربرانش برای تامین نقدینگی استخر WETH/ENS پرداخته و به‌عنوان پاداش SUSHI پرداخت می‌کند.

بسیاری از معامله‌گران منتظر عرضه این توکن در صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال هستند تا استراتژی مشهور «با شایعه بخر و با خبر بفروش» را اجرا کنند. در ایردراپ‌های قبلی مانند ادونچر گلد (Adventure Gold)، قیمت هم‌زمان با آغاز عرضه در بازار بالا رفت اما به‌محض اینکه صرافی اف‌تی‌ایکس (FTX) آن را به فهرست ارزهای خود اضافه کرد، قیمت سقوط شدید را تجربه کرد. گفتنی است صرافی‌های بایننس و کوکوین (KuCoin) هم ساعاتی پیش توکن ENS را به بازار خود اضافه کردند.

در حال حاضر در بستر این سرویس، ۴۰۲،۰۰۰ نام دامنه وجود دارد و از این حیث آن را به بزرگترین سرویس انتخاب نام بلاکچینی تبدیل می‌کند. جالب است بدانید این سرویس حمایت نام‌های بزرگی چون کوین بیس و Budweiser را دارا است.