لیت (Lit) ؛ لانچ پد شبکه‌های اجتماعی غیر متمرکز

لیت (Lit) ؛ لانچ پد شبکه‌های اجتماعی غیر متمرکز

در سراسر دنیا بیش از 2.5 میلیارد نفر از شبکه‌ها و ابزارهای اجتماعی به منظور برقرار ارتباط با دنیای اطراف خود استفاده می‌کنند. در حال حاضر، اشتراک‌گذاری لحظات زندگی در آن‌ها تبدیل به بخشی از زندگی این افراد شده است. Lit، به عنوان یک اپلیکیشن برای اندروید و آی او اس، آمده تا این روال را چند قدم حرفه‌ای‌تر کند. همانطور که گفتیم، می‌توان آن را به نوعی اینستاگرام یا اسنپ چت غیر متمرکز شده دانست که قلب پروژه میتریل محسوب می‌شود.

انتشار استوری، یکی از محبوب‌ترین قابلیت‌هایی است که رفته رفته شبکه‌های اجتماعی بیشتری به اضافه کردن آن فکر می‌کنند. این گزینه در ابتدا با اسنپ چت محبوب شد و سپس در اینستاگرام به شکل انفجاری رشد کرد. اکنون می‌بینیم حتی پیام‌رسان‌هایی نظیر ایمو و واتساپ نیز چنین قابلیتی به پلتفرم خود اضافه کرده‌اند. شاید انتشار مستمر پست در فید خود برای دوستان و دنبال‌کنندگان در شبکه‌های اجتماعی خسته‌کننده باشد، اما می‌توان در قالب استوری، به تعداد دلخواه پست (موقت) از لحظات زندگی قرار داد.

لیت میتریل قابلیت مشابهی با ظاهر زیبا و مملو از ابزارهای کاربردی در نظر گرفته است. وقتی کاربران استوری‌های خود را در Lit Stories به اشتراک می‌گذارند، بر اساس نحوه بازخورد و میزان تاثیر آن‌ها در سرتاسر شبکه، پاداش دریافت خواهند کرد.

لیت استوری
این یک روش اشتراک‌گذاری حساس به زمان است و به کاربران اجازه می‌دهد گوشه گوشه زندگی خود، حتی اتفاقات کوچک و لحظه‌ای، را با دوستان، آشنایان و شاید کل دنیا به اشتراک بگذارند. شاید یک اتفاق در نگاه اول، به اندازه انتشار یک پست در فید، مهم نباشد، اما در استوری بدون دغدغه از تصور دیگران قادر به تولید محتوا خواهید بود! همانطور که گفتیم این نوع محتوا حساس به زمان و موقتی است و پس از 24 ساعت به طور خودکار حذف خواهد شد. یک استوری ممکن است متشکل از تصاویر، اسلایدشو، ویدیوها یا پست‌های نوشتاری باشد. تمام این ویژگی‌ها درباره استوری‌ها در لیت میتریل نیز صدق می‌کنند.

کاربران بین انتشار عمومی یا خصوصی استوری‌های خود حق انتخاب دارند. به این ترتیب با وجود اشتراک‌گذاری لحظه به لحظه خود با افراد دلخواه، خریم خصوصی به خطر نخواهد افتاد و فقط افراد مورد نظر می‌توانند استوری‌ها را تماشا کنند.

همانطور که گفتیم، این مدل اشتراک‌گذاری ابتدا توسط اسنپ چت پیاده‌سازی شد، اما اکنون تبدیل به بخشی جدا‌نشدنی از بزرگترین شبکه‌های اجتماعی دنیا شده است. به عنوان بهترین نمونه باید اینستاگرام را نام برد. شش ماه بعد از توسعه یک ویژگی مشابه در آن، تعداد 400 میلیون کاربر فعال اینستاگرام به 500 میلیون افزایش پیدا کرد. به جرات می‌توان گفت یکی از دلایل پیشرفت سریع و زیاد این شبکه اجتماعی در طول چند سال اخیر، اضافه کردن قابلیت استوری بوده است.

یک آمار جذاب و باورنکردنی این است که حدود یک سوم استوری‌های دنبال شده به شکل فعال، به طور مستقیم با حساب‌های بیزینسی مرتبط هستند. این موضوع نشان می‌دهد اشتراک پست در بخش استوری میتریل نیز گزینه‌ای فوق‌العاده برای کسب و کارها به منظور بازاریابی محسوب می‌شود.

لیت کمرا / ویدیو

لیت به طور مستقیم با دوربین گوشی‌های هوشمند ارتباط برقرار کرده و به واسطه یک سری الگوریتم، ابزارهایی برای ثبت زیباترین تصاویر در اختیار تولیدکنندگان محتوا و کاربران قرار می‌دهد. علاوه بر آن، Lit Video امکان ضبط ویدیو را نیز در اینجا، مجددا از طریق ابزارهایی قدرت گرفته از الگوریتم‌‌های قوی، مهیا کرده است. کاربران می‌توانند اقدام به ضبط و انتشار ویدیوهایی 10 ثانیه‌ای کنند.

فیلترها، افکت‌ها و ابزارهای روتوش متعددی به کاربر ارائه می‌شوند تا بعد از ثبت ویدیو / عکس و قبل از انتشار آن‌ها، قادر به ویرایش به بهترین شکل ممکن باشد. به این ترتیب محتواهایی باکیفیت‌تر تولید می‌شوند. بدون شک ویرایش تصاویر و فیلم‌های کوتاه، تاثیرگذاری آ‌ن‌ها روی بینندگان را افزایش می‌دهد. در نتیجه منتشرکننده قادر به استخراج تعداد بیشتری توکن میتریل خواهد بود. گفتنی است ویژگی‌های مربوط به Lit Video در قسمت‌های مختلف میتریل نظیر استوری و چت روم در دسترس هستند.

لیت استوری فید
اما استوری‌هایی که بر بستر میتریل توسط دیگران یا شما منتشر شده‌اند، کجا قابل مشاهده هستند؟ به این منظور باید به لید استوری فید بروید. اینجا مهمترین و فعال‌ترین بخش در Lit میتریل است. از این بخش می‌توانید خیلی سریع به همه استوری‌های منتشر شده در سرتاسر شبکه اجتماعی دسترسی داشته باشید. در Lit Stories Feed پست‌های موقت انتشار یافته به دست دوستان و فیدهای فالو شده قابل مشاهده‌اند. یک سری ژست حرکتی، شبیه بخش استوری اینستاگرام، در نظر گرفته شده تا سریع بتوان پست‌های یک کاربر و همچنین پست‌های کاربران مختلف را مرور کرد.

برای تیم توسعه‌دهنده میتریل قابلیت تعامل اعضای جامعه در بخش فید استوری از اهمیت بالایی برخوردار است. به تماشاکنندگان استوری‌ها این توانایی داده شده تا با دوستان، اعضای خانواده، طرفداران و در کل اعضای فعال در شبکه ارتباط برقرار کنند. دو ویژگی قلب و پیام به این کار کمک می‌کنند. قلب برای لایک کردن و پیام برای نوشتن پیغامی مرتبط با استوری است. به این ترتیب میزان تعامل افزایش پیدا خواهد کرد.

لیت چت روم

قابلیتی برای تعامل کاربران میتریل در لیت در نظر گرفته شده و امکان چت خصوصی یا ایجاد گروه‌هایی برای گفتگو و تعامل میسر است. در Lit Chat قادر به اشتراک‌گذاری استوری‌ها بین دوستان، گروه‌ها و انجمن‌ها هستید.

لیت دیسکاور

لیت دیسکاور میتریل بخشی است که برای کاربران دوست‌دار برقراری ارتباط با افراد بیشتر و یافتن دوستان جدید در نظر گرفته شده است. در اینجا با افراد، گروه‌ها و انجمن‌هایی که در علایق خود با آن‌ها اشتراک دارید، آشنا می‌شوید. بر اساس علاقه هر کاربر، اخبار، فید استوری و پست‌های متفاوتی به هر کاربر در لیت دیسکاور نمایش داده می‌شود. گفتنی است به طور مستمر، از طریق الگوریتم‌ها، رفتارهای کاربر برای پی بردن به علایق وی و نمایش پست‌هایی مرتبط‌تر ردیابی می‌شوند. بخش‌های مهم Lit Discover دوستان دوستان (Friends of Friends)، علاقه‌مندی‌ها (Interests Groups)، فیدهای دسته‌بندی (Category Feeds) و دیگر موارد هستند.

لیت پروفایل

این بخش از میتریل شامل اطلاعات شخصی هر کاربر است و برای مدیریت و نگهداری استوری‌های خود، استوری‌های اشتراک‌گذاری شده (توسط دیگران) و محتوای ذخیره شده کاربر استفاده می‌شود. علاوه بر این پروفایل، کاربران قادر به مشاهده وضعیت حضور (آنلاین یا آفلاین) یکدیگر در اینجا خواهند بود. کاربرد دیگر، وصل کردن افراد به ویژگی‌های مهم میتریل نظیر سوشیال ماینینگ و کیف پول اختصاصی سیستم است. در پروفایل موجودی MITh خود را مشاهده می‌کنید.

در Lit Profile، قسمت Lit Public Profile حاوی بخشی از استوری‌ها، محتوا و دیتای مربوط به کاربر است که همه بدون محدودیت می‌توانند مشاهده کنند، پس باید از قرار دادن مطالب خصوصی در آن خودداری کنید. اینجا در واقع یک تابلوی تبلیغاتی جذاب برای هر کاربر محسوب می‌شود. اگر اطلاعات و محتوای خوبی در آن قرار بدهید، دنبال‌کننده بیشتری به دست خواهید آورد که مساوی کسب درآمد بیشتر است.

میتریل و لیت از زبان کاربری که زندگیش با آن‌ها تغییر کرد!
لوسیانو ماتوس (Lucyano Mattos) نویسنده وب سایت medium.com، مدعی است پلتفرم مورد بحث ما در این مطلب زندگی او را تغییر داده است. آقای ماتوس به خاطر مشکلات جسمانی، نزدیک به چهار سال خود را در یک اتاق حبس کرده بود، اما با اپلیکیشن Lit از این زندان رها شد و به زندگی نگاهی متفاوت و زیباتر پیدا کرد؛ لوسیانو تصمیم گرفت دنیای زیبای اطرافش را با بقیه به اشتراک بگذارد.

از مارس سال 2018 (اسفند 1396) او استفاده مستمر از اپلیکیشن لیت را آغاز کرد، هر چند آقای ماتوس الان نحوه آشنایی با پلتفرم میتریل و زمان دقیق نصب و شروع استفاده از نرم افزار شبکه اجتماعی آن را به خاطر ندارد!

بر اساس تعریف این نویسنده، Lit اپلیکیشنی برای دستگاه‌های اندرویدی و آی او اسی است و مفهوم جدیدی به نام سوشیال ماینینگ را به دنیا معرفی کرده است. سوشیال به ارتباط با دیگران (در یک محیط مجازی) و اشتراک‌گذاری لحظات خود با آن‌ها مربوط می‌شود. ماینینگ مربوط به نحوه استخراج رمز ارز اختصاصی پلتفرم میتریل است؛ همینطور که با فعالیت در اپلیکیشن Lit دوستان جدیدی به دست آورده و با اشتراک‌گذاری لحظاتتان با آن‌ها (همان کاری که در شبکه‌های اجتماعی عادی انجام می‌دهید) خاطراتتان را ثبت می‌کنید، پاداش نیز دریافت خواهید کرد! این پاداش در قالب توکت MITH اهدا می‌شود. کافی است استور‌ی‌های شما تعدادی بازدید و مخصوصا لایک کسب کنند.

ارسال اولین عکس در Lit توسط لوسیانو
نخست اپلیکیشن Lit را دانلود، نصب و در آن ثبت نام کردم. پیامک تایید شماره برایم ارسال شد. پروفایل خود را تکمیل و سپس تصویری برای آن ارسال کردم. در صفحه پروفایل متنی برای تشویق دیگران به فالو کردن من نوشتم، هر چند خیلی واضح نبود. شک و تردید ذهنم را مشغول کرد؛ آیا بقیه تصاویری که می‌خواهم به اشتراگ بگذارم را دوست دارند؟ آیا آن‌ها اصلا من را فالو می‌کنند تا در ادامه عکس‌هایم را ببینند؟ آیا در مقایسه با سایر افرادی که تصاویری زیبا در اپلیکیشن لیت میتریل بارگذاری می‌کنند شانسی دارم؟ با این حال صبح روز بعد تصمیم گرفتم تصویری از طلوع خورشید در ابتدای روز ثبت کنم و به اشتراک بگذارم. نتیجه موفقیت‌آمیز بود و من را به فعالیت بیشتر تشویق کرد.

من تا امروز در نزدیک به 90 ارز دیجیتال که فعالیت خود را با راه‌اندازی یک عرضه اولیه سکه (ICO) آغاز کرده‌اند، سرمایه گذاری کرده‌ام. در میان آن‌ها، میتریل تنها گزینه‌ای است که با موفقیت به بازار کریپتوکارنسی راه پیدا کرد و توانست به قیمت و رتبه خوبی در آن دست پیدا کند. بعد از این که پلتفرم میتریل کیف پول اختصاصی خود یعنی Mithril Vault را اضافه کرد، توجه و اعتماد بیشتری به خود جلب کرد و قیمت رمز ارز آن مجددا افزایش یافت. اطمینان دارم این روند رو به رشد به زودی با سرعت بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد.