موتورهای جستجوی مبتنی بر بلاک چین(BitClave )

موتورهای جستجوی مبتنی بر بلاک چین(BitClave )

موتورهای جستجو مفهومی می‌باشند که اکثر افراد در کشورهای توسعه یافته با آن آشنا هستند. موتورهای جستجوی بسیار زیادی وجود دارند که بعضی از آنها بسیار مشهور هستند که از بین آنها می‌توان به گوگل، یاهو و بینگ (Bing) اشاره کرد. موتورهای جستجوی کمتر شناخته شده ای نظیر Ask.com و Ecosia.org وجود دارند.

بلاک چین می تواند همه فرایند های قدیمی را تغییر دهد و به رویای هوشمند سازی و تمرکز زدایی کل جهان، تحقق بخشد. یکی از مواردی که بلاک چین می تواند آن را متحول کند اینترنت است. آینده اینترنت با بلاک چین بسیار زیبا است.

موتورهای رایج و استاندارد دارای تک نقطه کنترل (یک رابطه کنترلی که فقط تحت کنترل یک سرویس می‌باشد) می‌باشند و توسط شرکت های مسئول این موتورهای جستجو اداره می‌شوند. به عبارت دیگر، این موتورهای جستجو، متمرکز می‌باشند. موتور جستجوی غیرمتمرکز به موتور جستجویی می‌گویند که عملکرد مشابهی با موتورهای جستجوی متمرکز دارد اما فاقد تک نقطه کنترل می‌باشد. کنترل این موتورهای جستجو در سراسر شبکه توزیع شده است و به همین دلیل به آنها موتورهای جستجوی غیرمتمرکز می‌گویند.

موتور جستجوی غیرمتمرکز چیست ؟
موتور جستجوی غیرمتمرکز، از فناوری منحصر به فرد توزیع شده به نام بلاک چین استفاده می کند.

با یک مثال ساده شروع می کنیم:
همانطور که می دانید گوگل معروف ترین و پرکاربردترین موتورجستجوی اینترنت است. اما این شبکه غیرمتمرکز نیست. وقتی شما کلمه ای را تایپ می کنید، داده های شما در سرور های گوگل ثبت می شوند. به دلیل متمرکز بودن شبکه گوگل، دسترسی به این داده ها توسط توسعه دهندگان گوگل امکان پذیر است.

البته گوگل بارها اعلام کرده است که این داده ها محرمانه هستند و آن ها را در اختیار کسی قرار نخواهد داد اما با این وجود باز هم اعتماد حقیقی برقرار نشده است.

اما با استفاده از بلاک چین، حریم خصوصی بیشتری در پیدا کردن محصولات و خدمات مورد نیاز خود خواهید داشت. شما در این فناوری مالک حقیقی اطلاعات خود هستید و داده های شما به سرور های یک سیستم خاص ارسال نخواهد شد. داده های در بلاک چین بین میلیون ها کامیپوتر توزیع شده است.

پیشینه موتورهای جستجوی غیرمتمرکز
سابقه مفهوم موتورهای جستجوی غیرمتمرکز به یک الی دو دهه می‌رسد. هرچند این دست از موتورهای جستجو تاکنون نتوانسته اند محبوبیت گسترده ای به دست آورند، زیرا بسیاری از مردم با موتورهای جستجوی رایج و متمرکز عادت کرده اند.

اما چندین عامل وجود دارد که منجر به افزایش محبوبیت این نوع موتورهای جستجو می‌شود. اولین عامل ظهور ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین، اتریوم و لایت کوین می‌باشد. ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز می‌باشند و بر بستر بلاک چین (دفترکل عمومی متن باز) اجرا می‌شوند. موفقیت ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز باعث به وجود آمدن علاقه بیشتر به دارایی های رمزنگاری شده و غیرمتمرکز دیگر می‌شود و موتورهای جستجو نیز یکی از این موارد می‌باشند.

 

چندین موتور جستجوی همتا به همتا و غیرمتمرکز وجود دارد که معرفی شده یا توسعه یافته اند. این موتورهای جستجو عبارتند از Infrasearch، Opencola، YaCy، Faroo و چندین مورد دیگر. هدف این موتورهای جستجوی غیرمتمرکز، ایجاد گزینه جایگزینی است که بسیاری از افراد آن را به موتورهای جستجوی متمرکز ترجیح دهند.

تبلیغات
احتمالا سرویس تبلیغات گوگل (google adwords) را می شناسید. گاهی اوقات تبلیغات گوگل آزار دهنده هستند. از طریق فناوری جدید، از تبلیغات مزاحم خلاص خواهید شد و محتوا و تبلیغاتی را که خود شما آن را دوست دارید، مشاهده خواهید کرد.

این فناوری چگونه کار می کند؟
این فناوری مانند موتورهای جستجوی دیگر فعالیت خواهد کرد. در این پلتفرم اطلاعات مرتبط در مورد جستجوهای شما در بلاک چین ذخیره و بررسی می شود و اطلاعات دوباره به کامیپوتر شما منتقل می شود.

اگرچه عملکرد اصلی موتورهای جستجوی غیرمتمرکز همانند رقبای متمرکز خود می‌باشد، اما نحوه عملکرد آنها متفاوت است. در موتورهای جستجوی متمرکز می‌توانید به جستجوی موضوعات مورد علاقه خود بپردازید و سپس شرکت های مورد نظر، اطلاعات جستجوهای شما را نزد خود نگه می‌دارند. این اطلاعات می‌تواند برای اهداف بازاریابی مورد استفاده قرار گیرد و در سرورهای این شرکت ها ذخیره شود.

این موضوع در موتورهای جستجوی معمولی هم صادق است با این تفاوت که در بلاک چین، داده های شما در پایگاه داده غیرمتمرکز ذخیره و بررسی می شود. شما با استفاده از کلید خصوصی منحصر به فرد قادر خواهید بود تا از اینترنت به صورت ناشناس استفاده کنید..

با وجود موتورهای جستجوی غیرمتمرکز، هیچ شرکتی مالک اطلاعات شما نمی‌باشد و حتی به اطلاعات جستجوی شما نیز دسترسی ندارند. در واقع، تمام اطلاعات رمزنگاری شده و در بلاک چین ذخیره می‌شود. به جای آنکه اطلاعات متعلق به شرکت ها باشد، کاربران مالک اطلاعات خود می‌باشند و با کلید خصوصی به کنترل آنها دسترسی دارند.

شما همچنین در نسل جدید موتورهای جستجو می توانید اطلاعات خود را با استفاده از قرارداد های هوشمند در اختیار فروشگاه های اینترنتی قراردهید تا آن ها تبلیغات موردنظر شما را نشان دهند که باعث می شود بتوانید از این راه مقداری کسب درآمد کنید و همچنین فروشگاه ها از واسطه های تبلیغاتی و تبلیغات مزاحم جلوگیری می کنند.

فقط در صورتی که کاربران تصمیم بگیرند کلیدهای خصوصی خود را با شرکت ها به اشتراک بگذارند این شرکت ها می‌توانند به اطلاعات و به بازار مبتنی بر این اطلاعات دسترسی داشته باشند. هرچند اگر کاربران تصمیم به این کار نگیرند، شرکت ها نخواهند توانست به اطلاعات دسترسی داشته باشند و طرح های بازاریابی بر اساس آنها ایجاد کنند.

علاوه بر این، کاربران می توانند برای هر جستجوی مرتبط که مستقیما از تبلیغ کننده به کاربر منتقل شود، پاداش دریافت کنند. یکی از نمونه های این موضوع، سیستم جستجوی BitClave است که به زودی اجرایی خواهد شد. مزیت اصلی چنین اکوسیستمی این است که به کاربران اجازه می دهد تا از جستجوهای آنلاین خود به سود هم بدست بیاورند و اطلاعاتی را در مورد محصولاتی که واقعا علاقه مند هستند، دریافت کنند.

با گذشت زمان، جستجوهای کاربران باعث شکل گیری هویت آنلاین آنها خواهد شد. این اطلاعات سریعا به موارد مورد علاقه کسب و کارهایی تبدیل می‌شوند که می‌خواهند در موتورهای جستجوی غیرمتمرکز تبلیغات کنند.

مزایای موتورهای جستجوی غیرمتمرکز
یکی از مزایای موتورهای جستجوی غیرمتمرکز این است که بسیار بیشتر از رقبای متمرکز خود خصوصی می‌باشند، زیرا یک شرکت مشخص نمی‌تواند تمام اطلاعات جستجوها را کنترل کند و آنها را به شرکت های بازاریابی بفروشد. بنابراین این موضوع بدان معنا است که کاربران، سطح بسیار بالاتری از کنترل بر اطلاعات مرتبط با جستجوهای خود در اختیار دارند.

یکی دیگر از مزایای مهم موتورهای جستجوی غیرمتمرکز این است که کاربران می‌توانند از اطلاعات خود پول به دست بیاورند، زیرا اگر کاربران کنترل اطلاعات جستجوهای خود را در اختیار داشته باشند می‌توانند خودشان به جای شرکت های موتورهای جستجو، این اطلاعات را به شرکت های بازاریابی بفروشند. این امر می‌تواند منجر به تغییر الگوی کاملی در صنعت موتورهای جستجو شود.

هم اکنون یک موتور جستجوی غیرمتمرکز به اسم بیت کلیو (BitClave) وجود دارد که از این مدل استفاده می‌کند. اسم برنامه این موتور جستجو نیز اکوسیستم جستجوی فعال بیت کلیو (BASE) می‌باشد که به ازای جستجوها به کاربران پرداخت های مختلف انجام می‌دهد. ارز دیجیتالی که به کاربران بیت کلیو برای حضور در BASE پرداخت می‌شود توکن فعالیت مشتریان یا CAT نام دارد. بسیاری از خرده فروشان در شبکه جستجوی بیت کلیو، این توکن را به عنوان روش پرداخت برای کالاها پذیرفته اند.

موتورهای جستجوی غیرمتمرکز قدرت این را دارند که از ایجاد یکه تازی در فضای موتورهای جستجو و تبلیغات دیجیتالی جلوگیری کنند. اجتناب از یکه تازی به طور کل برای اقتصاد خوب است زیرا از این موضوع جلوگیری می‌کند که یک یا دو شرکت قدرتمند، کنترل صنایع مختلف و قیمت های موجود در این صنایع را در اختیار بگیرند. بنابراین موتورهای جستجوی غیرمتمرکز می‌توانند باعث دگرگونی این حوزه شوند.

آیا موتورهای جستجوی غیرمتمرکز محبوب خواهند شد؟
چندین دلیل وجود دارد که چرا موتور های جستجوی غیرمتمرکز می‌توانند محبوب شوند. اولین و مهم ترین دلیل این است که حریم خصوصی را به طور چشمگیری افزایش می‌دهند. دومین دلیل نیز این است که فرصت کسب سود را فقط با جستجو کردن به کاربران ارائه می‌دهند. دلیل آخر نیز در این خصوص است که کنترل بسیار بیشتری بر روی اطلاعات خود را برای کاربران امکان پذیر می‌سازند.

بنابراین تمام این دلایل می‌تواند منجر به افزایش محبوبیت موتورهای جستجوی غیرمتمرکز شوند. این نکته که کاربران فقط با جستجو کردن می‌توانند درآمد کسب کنند می‌تواند منبع درآمد کاملا جدیدی برای بسیاری از افراد و هم چنین عامل بسیار مهمی در افزایش محبوبیت موتورهای جستجوی غیرمتمرکز شود.

هم چنین به نظر می‌رسد که غیرمتمرکزسازی، مفهومی است که به دلیل وجود ارزهای دیجیتال هر روز بر محبوبیت آن افزوده می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که احتمال بسیار زیادی وجود دارد که موتورهای جستجوی غیرمتمرکز بتوانند در آینده محبوب شوند.

چرا ما نیاز به موتورهای جستجوی غیرمتمرکز داریم؟
حوزه تبلیغاتی آنلاین توسط تعدادی از شرکت های خیلی بزرگ، از جمله گوگل، آمازون و فیس بوک اداره می شود.

این شرکت های بزرگ ، به نوعی به شرکت های دیگر می گویند: ” اگر می خواهید دیده شوید باید از ما کمک بگیرید.”

چیزی که خیلی از مردم نمی دانند این است که هنگام وبگردی در اینترنت از طریق موتورهای جستجو یا شبکه های اجتماعی بزرگ، ما اطلاعات شخصی خود را در اختیار آن ها قرار می دهیم.

این اطلاعات ممکن است در اختیار شرکت های تبلیغاتی، فروشگاه ها و حتی سرویس های امنیتی و جاسوسی قرار بگیرند. پس اینترنت نیازمند تغییر است. حالا با فناوری بلاک چین این تغییرات ممکن است.

یک موتور جستجوی غیر متمرکز، تمام قدرت را بین کاربران تقسیم می کند. شما در این سیستم مالک اطلاعات خود هستید و اگر مایل باشید می توانید آن را در اختیار شرکت های تبلیغاتی قرار دهید تا با نمایش تبلیغات مورد علاقه به شما، از وبگردی مقداری هم کسب درآمد کنید.

اگر هم مایل نباشید می توانید با مالکیت حقیق اطلاعات خود، از فضای اینترنت با حریم خصوصی کامل استفاده کنید.

نتیجه گیری
پیدایش اینترنت به خودی خود باعث غیرمتمرکزسازی چیزهایی شده است که قبلا متمرکز بوده اند. برای مثال، یوتیوب باعث غیرمتمرکزسازی محتوایی ویدیویی شده است و این قابلیت را امکان پذیر ساخته است که هر کسی بتواند فیلم ها، نمایش ها یا سایر ویدیوهای خود را منتشر کند. سایت eBay نیز باعث شده است هرکسی بتواند مزایده خود را به راه بیاندازد.

هرچند نکته جالب این است که رشد اینترنت منجر به متمرکزسازی موتورهای جستجو شده است. در حال حاضر فقط چند شرکت در زمینه موتورهای جستجو، اکثریت بازار مورد نظر را تحت کنترل خود دارند. اگرچه سایت هایی نظیر گوگل، بینگ و یاهو به شدت مهم می‌باشند و به روش های کلیدی به جامعه کمک می‌کنند، اما قدرت بسیار زیادی را در خصوص موتورهای جستجو در اختیار دارند.

موتورهای جستجوی غیرمتمرکز این قدرت بسیار زیاد را توزیع خواهند کرد و بخش عمده ای از آن را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. بسیاری از افراد این موضوع را شرایطی بسیار خوشایند در نظر می‌گیرند، مخصوصا اگر کاربران بتوانند با انجام جستجوهای خود، درآمد کسب کنند.

به دلیل افزایش محبوبیت غیرمتمرکزسازی به عنوان مفهومی به کارگرفته شده در پروتکل های اینترنتی، استفاده بسیار گسترده موتورهای جستجوی غیرمتمرکز در آینده بسیار محتمل می‌باشد. در این صورت همانند رقابت بین ارزهای متمرکز و ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز نظیر بیت کوین، احتمال وقوع نبردی بین موتورهای جستجوی متمرکز و غیرمتمرکز برای کسب سهم بیشتر از بازار وجود خواهد داشت.

این نبرد می‌تواند بسیار شدید شود و فارغ از نتیجه آن، احتمالا منجر به توسعه های جدید در فناوری می‌شود که می‌توان از آنها برای اهداف مختلف بهره برد. بنابراین، امیدواریم که نتیجه این نبرد، پیامدهای مثبت باشد.