ارز دیجیتال پولکادات

ارز دیجیتال پولکادات

ارز دیجیتال پولکادات زیرساختی چندزنجیره‌ای دارد و می‌خواهد پیشرفته‌ترین شبکه همتا به همتا را برای بلاکچین ایجاد کند.

به گزارش ایمنا، پولکادات (Polkadot) بلاک‌چین نسل جدید است که بلاک‌چین‌های متعدد را به یک شبکه واحد متصل می‌کند. شبکه پولکادات امکان انتقال داده میان بلاکچین‌های های مختلف و پشتیبانی از چند زنجیره توسط یک شبکه را فراهم می‌کند. هدف پولکادات بر طرف کردن مشکل ارتباط کند میان بلاکچین‌های خصوصی و عمومی است. از پولکادات به عنوان تسهیل‌کننده نسل بعدی وب یعنی Web۳ یاد می‌شود که انحصار اینترنت را می‌شکند و آن را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این پروتکل بر حفظ ارتباطات، انتقال ارز و امنیت مشترک بلاک‌چین‌ها تمرکز دارد. پولکادات با متحد کردن بلاک‌چین‌ها در یک شبکه به آنها این امکان را می‌دهد که به صورت موازی با یکدیگر کار کنند. با یکپارچگی، نقاط قوت بلاک چین‌های مختلف ترکیب شده و این امر باعث می‌شود که نقاط ضعف آنها کاهش یابد.

پولکادات پروژه‌ای است که توسط توسعه دهندگان برای توسعه دهندگان ساخته شده است. هدف آن اتصال زنجیره‌های عمومی و خصوصی، اوراکل ها، برنامه‌های غیرمتمرکز و ارائه خدمات برای انجام کار در کنار یکدیگر است. پولکادات نسل جدید پروتکل‌های بلاک چین است. این پروژه سعی دارد شبکه‌ای واحد از بلاک چین‌های هدفمند و یکپارچه ایجاد کرده و از این طریق بر مشکلات مقیاس‌پذیری (کندی و پرهزینه‌بودن تراکنش‌ها) و تعامل‌پذیری در فضای ارزهای دیجیتال غلبه ‎کند.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


به‌بیان ساده‌تر، اگر بلاک‌چین‌های مختلف را راه‌حلی برای مشکلات دنیای واقعی بدانیم، می‌توان شبکه پولکادات را راه‌حلی برای مشکلات خود بلاک چین‌ها دانست. در واقع هر بلاکچین به خودی خود توانایی برقراری ارتباط با دیگر بلاکچین‌ها را ندارد اما با فراهم‌سازی قابلیت همکاری بین بلاکچین‌های مختل، انتقال اطلاعات بسیار ساده‌تر شده و می‌توان برنامه‌ها و سرویس‌های قدرتمندتری ساخت.

 

پولکادات به زبان ساده
پولکادات، شرط بندی Gavin Wood بنیانگذار اتریوم در برابر حداکثرسازی بلاک چین است. افزایش محبوبیت و دستاوردهای آن از زمان راه اندازی آن در ماه مه ۲۰۲۰ بسیار خیره کننده بوده است. از آن زمان، به گفته CoinGecko، ارز دیجیتال پولکادات، یکی از ۱۰ ارز رمزنگاری شده برتر است.

به زبان ساده، Polkadot (DOT) یک شبکه بلاک چین است که:

بلاک چین ها را به یکدیگر متصل می‌کند.
کاربران را قادر می‌سازد تا به راحتی بلاک چین را با چارچوب Substrate خود بسازند.
بلاک چین‌ها میزبان امنیت و معاملات خود هستند.
بلاک چین‌ها را در Polkadot با شبکه‌های دیگر مانند اتریوم و بیت کوین پل می‌کند.
در ادامه هر یک از این ویژگی‌ها را با جزئیات بیش‌تری بررسی کنیم.

تاریخچه ارز دیجیتال پولکادات
منشاء این پروژه ما را به دیدار یکی از چهره‌های اصلی دنیای رمزنگاری، گاوین وود، سوق می‌دهد. وود یک توسعه دهنده معروف فناوری بلاک چین است که بخشی از تیم توسعه اتریوم بود. در واقع، وود جزء بنیان‌گذاران و توسعه دهنده اصلی اتریوم را بود و در همان سطح ویتالیک بوترین قرار داشت. موقعیتی که نشان دهنده دانش و کار او در این پروژه است. به لطف کار وود، اتریوم دارای زبان برنامه نویسی قدرتمند Solidity است که توسط شخص وی ایجاد شده است. با این حال، در ۱۱ ژانویه ۲۰۱۶، وود تصمیم گرفت که وقت آن است که برود و پروژه خود را شروع کند و پروژه اتریوم را کنار بگذارد.

در آن زمان، ایده وود این بود که پروژه بلاک چین را راه اندازی کند که بتواند بر نقاط ضعف اتریوم (مقیاس‌پذیری آن و ایجاد ساختارهای عملیاتی جدید متقابل یا بین زنجیره‌ای)، غلبه کند. بنابراین، تا ژوئن ۲۰۱۶، وود کار روی این پروژه جدید را آغاز کرده بود و در اکتبر ۲۰۱۶، اولین نسخه وایت پیپر توسط Polkadot را به جهان ارائه کرد. با این کار، این پروژه جالب آغاز شد. از آن لحظه، توسعه پولکادات راه خود را آغاز می‌کند، تا زمانی که توجه بیش‌تری به آن جلب شود. چیزی که در حقیقت امروزه به وضوح قابل مشاهده است. ارز دیجیتال پولکادات، یکی از سریع‌ترین پروژه‌های رشد بلاک چین در طول سال ۲۰۲۰ و اوایل ۲۰۲۱ است.

 

ساختار پولکادات
اکثر ارزهای دیجیتال برای حل برخی از مشکلات دنیای واقعی با استفاده از فناوری بلاک چین ایجاد شده‌اند. از سوی دیگر، پولکادات برای حل مسائل و مشکلات خود Blockchain به وجود آمده است. بر اساس وب‌سایت رسمی این پروژه، پولکادات “یک تکنولوژی چند زنجیره‌ای و شبکه‌ای” است. به عبارت دیگر، پولکادات یک بلاک چین است که بلاک چین‌های متفاوت زیادی را به یکدیگر متصل می‌کند. این برنامه برای از بین بردن برخی از مشکلات عمده‌ای طراحی شده، که منجر به کاهش کاربرد شبکه‌های بلاک چینی برای استفاده در دنیای واقعی شده‌اند. دو مورد از این مشکلات عبارت‌اند از:

مقیاس پذیری (Scalability): به بیان ساده، فناوری بلاک چین به شکلی که امروزه وجود دارد، نمی‌تواند تعداد تراکنش‌هایی را که در جهان غیرمتمرکز پیش‌بینی شده‌اند، به طور کامل اجرا کند. در واقع، شبکه‌های بلاک چینی قادر به پردازش تعداد محدودی تراکنش در ثانیه هستند.

پولکادات یک شبکه چند زنجیره‌ای مجهز به فناوری شاردینگ (Sharding) است، که می‌تواند بسیاری از تراکنش‌ها را در چندین زنجیره به صورت موازی پردازش کرده و تنگناهایی را که در شبکه‌های دیگر رخ می‌دهد، به طور کامل برطرف کند. این قدرت پردازش موازی به طور قابل ملاحظه‌ای مقیاس‌پذیری را بهبود بخشیده و شرایط مناسبی را برای افزایش پذیرش بلاک چین به عنوان یک تکنولوژی جهانی و رونق آن در آینده به وجود می‌آورد.

انزوا (Isolation): شبکه‌های بلاک چین فعلی به سبب عدم امکان تعامل بین آن‌ها، نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این مشکل سبب شده که اکنون شبکه‌های بلاک چینی در انزوا باشند.

سه اصطلاحی که اکثراً در لایت پیپر (Light Paper) پولکادات مورد استفاده قرار گرفته‌اند، عبارت‌اند از:

ریلِی چین (Relay Chain): شبکه اصلی پولکادات است که تمام بلاک چین‌های جداگانه به آن متصل می‌شوند.
پاراچین (Parachain): که مخفف عبارت “زنجیره‌های موازی” (Parallelized Chains) است، بلاک چین‌های تک زنجیره‌ای را به صورت موازی و از طریق شبکه Polkadot اجرا می‌کند.
بریج چین (Bridge Chain): این زنجیره، برای اتصال زنجیرهایی طراحی شده است که از پروتکل‌های گاورننس (Governance یا همان نظر دهی پولکادات استفاده نمی‌کنند.
از آنجایی که ریلی چین به منظور حل مشکل قابلیت تعامل بین بلاک چین‌های مختلف توسعه یافته است، با کمک ویژگی قراردادهای هوشمند آن، اجرای صحیح تمام تراکنش‌ها و تعاملات میان زنجیره‌های جداگانه تضمین می‌شود. پاراچین نیز می‌تواند با استفاده از پردازش تراکنش‌ها به صورت موازی، مشکل مقیاس پذیری را حل کند.

مزایای پولکادات برای توسعه دهندگان
بنیاد Web3 پشت پولکادات، بلاکچین قابل همکاری را توسعه داده است تا به سرعت و به آسانی زیرساخت‌ها را در اختیار توسعه دهندگان قرار دهد. در این زمینه، Web۳ Substrate را ارائه می‌دهد، یک فریم ورک modular که توسعه پروژه بلاکچین را ساده می‌کند. Substrate امکان ایجاد بلاکچین شخصی در کوتاه‌ترین زمان ممکن را فراهم می‌کند و از زبان‌های برنامه نویسی رایج مانند C ++ یا Rust پشتیبانی می‌کند. هر پروژه‌ای که با Substrate ساخته شود به طور خودکار با بلاکچین پولکادات سازگار است. عملیات خارجی در خارج از شبکه نیز بدون هیچ مشکلی امکان پذیر است. Rococo Testnet جدید گامی دیگر به سوی یک شبکه آزمایشی کاملاً جامع با بسیاری از ویژگی‌های جدید است که برای توسعه بیشتر پولکادات طراحی شده است.

مزایای پولکادات برای کاربران
علاوه بر توسعه دهندگان، کاربران نیز می‌توانند از مزایای پولکادات بهره مند می‌شوند. سرمایه گذاران همچنین می‌توانند در طولانی مدت با استفاده از Staking از یک ویژگی اساسی استفاده کنند. هر ساله تعداد DOT های در گردش ۱۰٪ افزایش می‌یابد. در این روند، سهم lion از DOT جدید به سهامداران می‌رسد. در شبکه پولکادات، ذینفعان می‌توانند نقش‌های مختلفی را بر عهده بگیرند و هم Nominator و هم اعتبارسنج باشند. قبل از اینکه Staker ها بتوانند هر یک از این نقش‌ها را به عهده بگیرند، باید مقدار مشخصی از DOT را به مدت حداقل ۲۸ روز در یک قرارداد هوشمند قفل کنند.

اعتبارسنج ها وظیفه دارند محتوای بلوک‌ها را تأیید و روی زنجیره Relay جمع کنند. سپس تمام اعتبارسنج ها در مورد صحت این بلوک‌ها رأی می‌دهند تا امنیت شبکه را تضمین کنند که برای آنها درصد بیشتری از پاداش سهام را دریافت می‌کنند. Nominator ها فقط حق رأی دارند و اعتبار سنج‌های جدید را تعیین می‌کنند. در عوض، Nominator ها درصد کمتری از پاداش Staking را صادر می‌کنند. همکاران نقش‌های سیستم را کامل می‌کنند (وضعیت یک پاراچین را به اعتبار سنج‌ها می‌رسانند) و ماهیگیران (اعتبار سنج‌ها را رصد می‌کنند و رفتار خطا را گزارش می‌دهند).


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


سوالات متداول
آیا ارز دیجیتال پولکادات آینده خوبی دارد؟
ارز دیجیتال پولکادات پس از تکمیل فرایند مزایده پاراچین‌ها و سیستم پیام رسان XCMP، به بیش‌ترین میزان توان عملیاتی ریلی چین دست خواهد یافت و زمان و نحوه انجام این تغییرات همه بر عهده دارندگان توکن دات خواهد بود.

زنجیره های موجود در شبکه پولکادات کدامند؟
پاراچین‌ها (Parachains)
ریلِی‌چین (Relay Chain)
پاراتریدها (Parathreads)
پل‌ها (Bridges)
چگونه پولکادات بخریم؟
خرید مستقیم از سایت‌های ایرانی با ریال و کارت بانکی
خرید سایر رمز ارزها مانند بیت کوین یا تتر از سایت‌های ایرانی با کارت بانکی و ریال و تبدیل آن‌ها به رمز ارز پولکادات در صرافی‌های خارجی مانند بایننس
کیف پول های ارز دیجیتال پولکادات کدامند؟
با وجود اینکه ارز دیجیتال پولکادات هنوز بسیار نوپا و جدید است، اما نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نوپا، کیف پول‌های بسیار زیادی برای آن توسط وب سایت رسمی پولکادات معرفی شده است است. سه کیف پول Signer، Polkadot-JS و Polkadot{.js} توسط شرکت پریتی ساخته شده و هر سه، مورد تایید توسعه دهندگان پولکادات هستند.