دو پیتزا با قیمت 10 هزار بیت کوین

دو پیتزا با قیمت 10 هزار بیت کوین

چیزی در حدود ده سال پیش، فردی برای سفارش دو پیتزا، ۱۰,۰۰۰ بیت کوین پرداخت. این بیت کوین‌ها در حال حاضر کجا هستند؟ سرانجام‌شان چه شد؟

به گزارش کوین تلگراف، دیروز دهمین سالگرد اولین خرید تجاری با استفاده بیت کوین بود. ۲۲ می ۲۰۱۰، لازلو هانیچ (Laszlo Hanyecz)، یک برنامه‌نویس اولین تراکنشِ تجاریِ ثبت‌شده در تاریخ بیت کوین را انجام داد و با پرداخت ۱۰,۰۰۰ بیت کوین، دو پیتزای پاپاجونز خرید. در آن زمان، مبلغ پرداختی هانیچ ۴۱ دلار بود، اما این رقم با توجه به قیمت فعلی بیت کوین، ۹۲.۵ میلیون دلار است!

اما شاید بپرسید که چه بلایی سر آن ۱۰,۰۰۰ بیت کوین آمد؟ گرانت بلایسدل (Grant Blaisdell)، یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل شرکت تحلیلی کانفرم (Confirm) در این باره می‌گوید:

طی این سال‌ها، [آن] سرمایه‌ها به آدرس‌های متعددی رفته‌اند.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


خرید پیتزا با بیت کوین چگونه انجام شد؟!
اکنون حدود 13 سال از ساخته شدن با ارزش ترین ارز دیجیتال در دنیا می گذرد. فرزند خلف ساتوشی ناکاموتو، در طول این سال ها فراز و نشیب های زیادی را به خود دیده است. اما آیا می دانید ارزش بیت کوین در ابتدای عرضه چقدر بود؟! برای دیدن تفاوت میزان قیمت بیت کوین در اولین معاملات آن و معاملات امروزی، شما را به اولین خرید انجام شده با بیت کوین ارجاع می دهیم. جایی که 10,000 بیت کوین توسط لازلو هانیک (Laszlo Hanyecz)، با دو عدد پیتزا عوض شد! این اولین باری بود که فروشندگان برای فروش محصول خود بیت کوین دریافت کردند. با این اتفاق، بیت کوین وارد فاز جدیدی از عرضه شد. بعد از پذیرش بیت کوین به عوان یک وسیلۀ پرداخت، قیمت این ارز رشدی نجومی را تجربه کرد. خرید پیتزا با بیت کوین امروزه بسیار احمقانه به نظر می رسد. کاری که 11 سال پیش یکی از دارندگان بیت کوین با لذت انجام داد!

طبق یافته‌های کانفرم، ۵.۷۹ درصد از این ۱۰,۰۰۰ بیت کوین نیز در یکی از بزرگترین آدرس‌های موجودِ بیت کوین قرار دارد. گفته می‌شود که چیزی در حدود ۵۷۹ واحد بیت کوین (معادل ۵ میلیون دلار) در کیف پولی قرار دارد که در رده ۱۲ کیف پول‌های ثروتمند بیت کوین جای گرفته است.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟


ارزش بیت کوین در زمان اولین معاملۀ آن چقدر بوده است؟
شاید اگر الان به قیمت بیت کوین در زمان اولین معاملۀ آن نگاه کنید، حسرت نخریدن آن در سال های گذشته، شما را رها نکند! بیت کوینی که اکنون بیش از 36 هزار دلار (حدود 877 میلیون تومان) قیمت دارد، روزی ارزش آن 0.004 دلار (70 تومان) بود. یعنی شما با 70 هزار تومان می توانستید هزار بیت کوین بخرید!!! اگر این کار را می کردید اکنون یکی از مولتی میلیاردرهای ایران لقب می گرفتید که سرمایه ای بالغ بر 800 میلیارد تومان دارند! اگرچه کارشناسان اعتقاد دارند که قیمت بیت کوین در 10 سال آینده هم چنین رشدی را مجدداً تجربه خواهد کرد. روزی خرید پیتزا با بیت کوین به نوعی کلاهبرداری محسوب می شد و اکنون خنده دار است! در آن زمان عده ای اعتقاد داشتند که 10 هزار بیت کوین هیچ ارزشی ندارد و خرید پیتزا در واقع به صورت رایگان انجام شده است. اکنون با یک بیت کوین می شود یک رستوران بزرگ و مجلل تأسیس کرد!

تأثیرات این معامله بر روند قیمتی ارزهای دیجیتال
همانطور که می دانید بیت کوین اولین و با ارزش ترین ارز دیجیتال است. در روزهایی که مقدار زیادی بیت کوین در ازای خرید یک پیتزا پرداخت می شد، ارزهایی مثل اتریوم و دوج کوین و بایننس کوین و… هنوز به وجود نیامده بودند! تقریباً بیت کوین مانند فرماندۀ ارزهای دیجیتال است و قیمت آن بر سایر ارزها تأثیرگذار است. با پذیرش بیت کوین برای خرید پیتزا، به تدریج بیت کوین به عنوان یک وسیلۀ پرداخت پذیرفته شد. این عامل توانست قیمت آن را به شدت افزایش دهد. به گونه ای که این مرد فلوریدایی در ازای این مقدار بیت کوین، می توانست تا آخر عمر، در کنار چند نسل قبل و بعد از خودش پیتزا بخورد! با افزایش تقاضا برای بیت کوین و کاهش عرضۀ آن طی فرآیند هاوینگ، قیمت آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. باقی ارزهای دیجیتال هم می توانند با عملکردی خوب، به تدریج جای پول های کاغذی را بگیرند. شاید روزی با یک ساتوشی (کوچک ترین واحد بیت کوین)، بتوانید یک یک پیتزا فروشی بزرگ راه اندازی کنید!