نهنگ‌ بیت کوین کیست

نهنگ‌ بیت کوین کیست

ممکن است در مورد نهنگ های بیت کوین خیلی کم بدانید. مطمئنا می دانیم که آنها دارنده مقادیر زیادی بیت کوین هستند. اما در مورد این که آنها دقیقا چه کسانی هستند و عملکرد آنها چه تاثیری بر اکوسیستم بیت کوین دارد، شاید اطلاعات چندانی نداشته باشیم.

در ماه مه اطلاعات جدید و جذابی در مورد نهنگ بیت کوینی که 40 هزار بیت کوین را در یک تراکنش انتقال داد، اعلام شد.

گزارش ماه اکتبر چین آنالیز که یک شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین است نشان داد بر خلاف تصوراتی که فکر می کنند نهنگ ها بر بی ثباتی قیمت و دستکاری افزایش و کاهش های ناگهانی قیمت دست دارند، عملکرد اصلی آنها در بازار این است که قیمت بیت کوین را بالا بکشند.

 

اصطلاح نهنگ‌ بیت کوین یا وال‌ بیت کوین به کسانی نسبت داده می‌شود که حجم زیادی بیت کوین در اختیار دارند. ۶ درصد از کل بیت کوین‌های موجود، فقط در ۱۰ کیف پول بیت کوین ذخیره شده و در اختیار نهنگ‌های این بازار است. وقتی نهنگ‌ها یک ارز دیجیتال را می‌خرند، می‌فروشند یا حتی آن را جابه‌جا می‌کنند‌، می‌توانند به‌راحتی موجی جدید در بازار ایجاد کنند.

اگر اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال را دنبال می‌کنید، حتماً با خبرهایی مثل سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ یا اشخاص معروف بر روی بیت کوین و افزایش قیمت بیت کوین در پی این اتفاق مواجه شده‌اید؛ یا بالعکس، شنیده‌اید که قیمت بیت کوین در پی فروشی که این اشخاص یا شرکت‌ها انجام داده‌اند، افت شدیدی را تجربه کرده است.

این افراد و شرکت‌هایی که حجم زیادی از بیت کوین را در اختیار دارند و با اقدامات خود بر قیمت این ارز دیجیتال تأثیر می‌گذارند، نهنگ های بیت کوین هستند. در این مطلب، به کمک مقاله‌ای از وب‌سایت دیکریپت، با نهنگ‌های بیت کوین بیشتر آشنا می‌شویم و نحوه فعالیت و ترید آنها را دقیق‌تر بررسی خواهیم کرد.

 

نهنگ بیت کوین چیست؟
با وجود متفاوت بودن دیدگاه ها در مورد این که چه کسانی را می توان نهنگ بیت کوین نامید، به نظر می رسد که در بین 100 کیف پول برتر به عنوان نهنگ های بیت کوین، که شامل تمام کیف پولها به جز کیف پول صرافی ها است، آنهایی که دارای 10 هزار تا 100 هزار بیت کوین هستند را می نامند.

دلیل این دسته بندی به جای بررسی 1000 کیف پول برتر این است که در فاصله دو ماه از 16 دسامبر تا 26 فوریه، 100 کیف پول برتر که شامل کیف پول صرافی ها نیز می شود، کل موجودی بیت کوین این کیف پول ها  165000 بیت کوین افزایش داشته است.

در مقابل موجودی بین 100 تا 1000 کیف پول برتر در طول این مدت 132 درصد کاهش یافته است. همانطور که این اطلاعات نشان می دهد، شواهد حاکی از این است که نهنگ ها در بازار نزولی تمایل به خرید و جمع آوری بیت کوین دارند، در حالی که سرمایه گذاران کوچک تمایل به فروش دارند.

 

چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟

 

نهنگ‌ بیت کوین کیست؟
ماهیت آدرس‌های بیت کوین و طراحی خاص آن، می‌تواند تا حد زیادی هویت و مشخصات کاربران شبکه بیت کوین را ناشناس نگه‌ دارد. بنابراین، مهندسی معکوس و یافتن هویت کیف پول‌های تأثیرگذار بیت کوین، کار چندان آسانی نیست.

با این حال، این کار چندان هم غیرممکن نیست. به همین دلیل و بر اساس تحقیقات بسیاری که منابع مختلف درمورد هویت و فعالیت نهنگ‌ها انجام داده‌اند، نهنگ‌ های بیت کوین را می‌توان به چهار گروه کلی تقسیم کرد:

صرافی‌ها
صرافی‌های ارز دیجیتال در طی چندین سال فعالیت خود در این حوزه، به‌طور مداوم ذخیره بیت کوین خود را افزایش داده‌اند و همین امر، آنها را به یکی از بزرگ‌ترین صاحبان متمرکز بیت کوین تبدیل کرده است. آنها این کار را برای افزایش نقدینگی خود و افزایش تعداد معاملات انجام می‌دهند.

تجزیه‌وتحلیل سایت توکن آنالیست در سال ۲۰۱۹ نشان داد که حدود ۶.۷ درصد از بیت کوین‌های در گردش بر روی کیف پول‌های متعلق به صرافی‌ها نگهداری می‌شود. به‌عنوان مدرکی برای درستی این تخمین، باید گفت که چهار کیف پول از شش کیف پول بزرگ بیت کوین متعلق به صرافی‌های بیتفینکس (Bitfinex)، بایننس (Binance) و اوکی اکسچنج (OKEx) است.

 

چه کسانی نهنگ بیت کوین هستند؟
در نظر نگرفتن کیف پول صرافی ها در بین 100 کیف پول برتر مشکل است. با این حال در اینجا نام 10 نفر از افراد حقیقی یا موسساتی که کنترل 100 آدرس برتر را در اختیار دارند عنوان شده است:

بری سیلبرت: وی بنیانگذار و مدیر عامل دیجیتال کارنسی گروپ(Digital Currency Group) است. بر اساس گزارشات در ماه ژانویه ارزش ارزهای رمزنگاری که نگهداری می کند برابر 500 میلیون دلار بود.
تیم دراپر: او مدیر عامل شرکت Draper Associates است. در سال 2014 تیم دراپر 29656 بیت کوین خرید. ارزش دارایی های او در سال گذشته به 350 تا 500 میلیون دلار رسید.
مایکل نووگراتز: بنیانگذار و مدیرعامل شرکت گلکسی دیجیتال، بخش زیادی از ثروت خود را در بیت کوین سرمایه گذاری کرده است و ارزش دارایی های خود را به 1 میلیارد دلار رسانده است(تا ژانویه 2018).
تایلر و کامرون وینکلووس: این دو برادر موسس صرافی جمینی هستند. در سال 2013 برادران دو قلوی وینکلووس بر اساس گزارشات 11 میلیون دلار در بیت کوین سرمایه گذاری کردند. در آن زمان قیمت بیت کوین در حدود 120 دلار بود.
بلاک چین کپیتال: یک شرکت سرمایه گذاری ریسک پذیر است که بر روی بیت کوین و همچنین استارتاپ های رمزنگاری و دیگر ارزهای رمزنگاری سرمایه گذاری می کند. شرکای این شرکت عبارتند از اسپنسر بوگارت، دبلیو بردفورد استفنس و پی بارت.
بروک پیرس: یکی از بنیانگذاران بلاک چین کپیتال و بلاک وان است. اگر چه دیگر در هیچکدام از این شرکت ها حضور ندارد، اما پیرس در حدود 1 میلیارد دلار در ارزهای رمزنگاری سرمایه دارد. احتمالا تمام این سرمایه در بیت کوین نیست. با این حال وی اخیرا تعدادی بیت کوین به ارزش 3 میلیون دلار را به عنوان وثیقه برای خرید یک عمارت در آمستردام به عنوان وثیقه قرار داده است.
متیو روژاک: بنیانگذار صندوق سرمایه گذاری تالی کپیتال، دارایی به ارزش بین 900 میلیون تا 1 میلیارد دلار دارد(با قیمت ژانویه 2018).
چانگ پنگ ژائو: مدیرعامل و بنیانگذار صرافی بایننس، با توجه به گزارشات فوربس، ثروتی بین 1.1 تا 2 میلیارد دلار دارد(با قیمت فوریه 2018). در حالی که بسیاری از این سرمایه بر حسب بایننس کوین است، اما احتمالا بخش قابل توجهی از آن در بیت کوین سرمایه گذاری شده است.
راجرور: وی به نام مسیح بیت کوین نیزشناخته می شود. راجر ور بیشتر با بیت کوین کش همراه است. اما هنوز بر اساس گزارشات در سال 2014 وی دارای 400 هزار بیت کوین بوده است. احتمالا او بخش زیادی از آنها را فروخته است. ولی در یک ویدئو اعلام کرد که هنوز بخشی از آن را نگهداری می کند.
برایان آرمسترانگ: او مدیرعامل و موسس صرافی کوین بیس است. تا ژانویه 2018 آرمسترانگ دارای بیش از 1 میلیارد دلار ارز رمزنگاری بود.

ساتوشی ناکاموتو
ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین، شایسته آن است که در این مقاله، یک بخش مجزا و جدا از دیگر اشخاص و مؤسسات را به او اختصاص دهیم. سرجیو دمیان لرنر (Sergio Demian Lerner)، محقق برجسته ارزهای دیجیتال، تخمین زده است که ناکاموتو احتمالاً بین ژانویه و ژوییه ۲۰۰۹ بیش از ۱ میلیون بیت کوین را استخراج کرده است.

اگرچه در حال حاضر هیچ کیف پولی که ۱ میلیون بیت کوین داشته باشد وجود ندارد، اما طبق نتایج تحقیقات لرنر می‌توانیم بفهمیم که حداقل ۱.۸ میلیون بیت کوین، در همان روز‌های ابتدایی راه‌اندازی شبکه تولید شده و ۶۳ درصد از این مقدار هرگز خرج نشده است. اگر واقعاً ناکاموتو صاحب تمام این بیت کوین‌ها باشد، پس ثروت فعلی او بیش از ۴۰ میلیارد دلار خواهد بود.

با این حال، همه نهنگ‌ها شناخته‌شده نیستند و بیشترشان مانند ساتوشی ناشناس هستند. آنچه راجع به آنها می‌دانیم این است که ۶۴ آدرس از ۱۰۰ آدرس برتر، هنوز هیچ بیت کوینی را برداشت نکرده یا انتقال نداده‌اند. یکی از آنها کیف پول سرد بایننس با ۲۸۸٬۱۲۶ بیت کوین (معادل ۱۳ میلیارد دلار) است.

 

تاثیر مثبت
فهرست فوق قطعا جامع نیست. اما می توان هویت دیگر نهنگ های بیت کوین را به سادگی تعیین کرد. این که آنها جزو سرمایه گذاران یا استخراج کنندگان اولیه بیت کوین بوده اند، یا سرمایه صرافی های رمزنگاری است. به عبارت دیگر نهنگ های بیت کوین تقریبا همه کارآفرین هستند که سریعا متوجه شدند بیت کوین فرصتی عظیم برای کسب درآمد است.

در حالی که این رفتار به دنبال سود بودن، در نگاه اول نهنگ های بیت کوین را مسئول بسیاری از نوسانات بازار می داند، اما تحقیقات نشان می دهد که تاثیر آنها بر بازار بیشتر مثبت است تا منفی.

برای مثال طی گزارشی که توسط چین آنالیز منتشر شده بود نشان می داد که 32 تا از بزرگترین کیف پول های بیت کوین، زمانی که هجوم برای فروش بیت کوین افزایش می یابد، آنها اقدام به خرید بیت کوین در قیمت پایین می کنند. یک مقاله پژوهشی در سال 2017 نشان داد که بزرگترین معامله گران بیشتر مسئول حرکت افزایشی قیمت بیت کوین بوده اند.

همه اینها نشان می دهد که حتی اگر نهنگ های بیت کوین دارای قدرت بیش از حد در بازار باشند، مدت ها تلاش کرده اند تا این بازار را به موفقیت برسانند.

 

چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟

 

سخن پایانی
به‌عنوان نکته پایانی مقاله، بد نیست اشاره کنیم که به‌دلیل ماهیت خارج از کنترل بازار ارزهای دیجیتال، نهنگ‌ها می‌توانند از سفارشات خرید یا فروش بزرگ برای اثرگذاری بر احساسات کاربران استفاده کنند. به‌عنوان مثال، آنها می‌توانند سفارشات فروش بزرگ و غیرواقعی را برای پایین نگه‌داشتن مصنوعی قیمت‌ها ایجاد می‌کنند و یا با ایجاد سفارشات خرید بزرگ در بازار، قیمت را به‌طور موقت افزایش می‌دهند.

با این حال، دوران تأثیرگذاری و قدرت نهنگ‌ها در بازار به زودی به سر خواهد آمد. هرچند که نوسانات پراکنده قیمت یا تحرکات کوتاه‌مدت بازار که ناشی از فعالیت نهنگ‌هاست ممکن است ادامه پیدا کند، اما با افزایش پذیرش و بلوغ ارزهای دیجیتال در بازار جهانی و همچنین با افزایش قیمت بیت کوین، تأثیر نهنگ‌ها در بلندمدت از بین خواهد رفت.