ارز دیجیتال Steem

ارز دیجیتال Steem

از زمان معرفی و آغاز به کار ارزهای دیجیتال، بازار این ارزها نیز رشد فزاینده ای داشته تا جایی که در اوایل سال 2021، ارزش دلاری این بازار از 365 میلیارد گذر کرده است. در همین هنگام همراه با رشد و تکثیر ارزهای دیجیتال، خود فناوری بلاکچین نیز شاهد رشد و پیشرفت زیادی بوده است که علاوه بر ارزهای دیجیتالی، در زمینه های دیگر نیز محبوب شده است. 

 

چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟

 

Steem یا استیم، یک ارز دیجیتال از شبکه اجتماعی Steemit می باشد که در سال 2014 توسط دن لاریمر (مدیر عامل BitShare) بنیان گذاری شده است. Steemit بسیار مشابه با Reddit است، بدین معنی که کاربران می تواند داده ها و محتواهایی را ایجاد نموده و روی این شبکه به اشتراک بگذارند. اما بر خلاف تمامی شبکه های اجتماعی کنونی، Steemit بر پایه بلاکچین بوده، که اجرای آن به صورت غیر متمرکز را ممکن می سازد. اجرای غیر متمرکز این شبکه اجتماعی بدین معنی است که هیچ مرجع مرکزی، سانسور، توقیف، آسیب پذیری داده ها و یا سو استفاده ای از داده ها وجود ندارد. از این رو بسیاری از مشکلات مربوط به شبکه های اجتماعی متمرکز مانند فیس بوک و تویتر را حل می نماید. 

استیم و شبکه اجتماعی Steemit چه کاربردهایی دارد؟
در حال حاضر خود شبکه اجتماعی Steemit یکی از اصلی‌ترین محصولاتی است که بر بستر زنجیره‌بلوکی استیم سوار و اجراشده است. در نقشه راه سال ۲۰۱۷ شرکت استیم بر روی گسترش آن تأکید شده به صورتی که توسعه‌دهندگان بتوانند خدمات کوچک‌تر مختلفی را بر پایه آن ارائه دهند.
یکی از سرویس‌ها مثلاً سایت D.tube است که با عملکرد تقریباً مشابه با Youtube اما با معماری غیرمتمرکز برای اشتراک‌گذاری و مدیریت محتوای ویدیوی طراحی‌شده است. این سرویس فاقد تبلیغات است و به کاربران پرمخاطب از رمزارز Steem پاداش می‌دهد.

بیزی (Busy) یکی دیگر از اپلیکیشن‌هایی است که با الهام از فیس‌بوک ساخته‌شده و قرار است وظایف این شبکه اجتماعی را در قالب فناوری بلاک‌چین انجام دهد. در اینجا هم کاربران ضمن برخورداری از یک پیام‌رسان، می‌توانند برای تولید، اشتراک‌گذاری و گردآوری محتوای باکیفیت مقداری ارز دیجیتال Steem به‌عنوان پاداش دریافت کنند.
علاوه بر این‌ها Esteem (اپلیکیشن موبایل) و Steepshot (برنامه اشتراک‌گذاری عکس) از کاربردهای جدید شبکه زنجیره‌بلوک استیم هستند که به‌مرور زمان رایج خواهند شد.

 

رسالت Steemit و ارز دیجیتال Steem
شبکه های اجتماعی به بخشی جدا نشدنی از زندگی روزمره افراد تبدیل شده اند. روزانه میلیون ها پست و محتوا روی شبکه های اجتماعی پست شده و این شبکه ها درآمد های هنگفتی برای سهام داران خود دارند. اما تولید کننده ها و پست کنندگان هیچ سودی از نتیجه کار خود نمی بینند. برای مثال شبکه Reddit آنچنان فروم های اینترنتی را دگرگون کرد، که با گذر 15 سال از آغاز به کار آن، هنوز رقیب چندان جدی ندارد. شبکه های اجتماعی مشابه زیادی با سازوکار مشابه با Reddit معرفی شده اند. اما Seemit در تلاش است تا همه واقعیت ها را دگرگون سازد. این شبکه اجتماعی نه تنها با بهره گیری از یک پیاده سازی غیر متمرکز بر پایه بلاکچین، مشارکت واقعی در پروژه را برای همگان ممکن ساخته، بلکه سود و درآمد های این شبکه نیز در میان تولید کنندگان محتوا تقسیم می شود. 

به منظور رسیدگی به تراکنش های داخل شبکه، Steemit سه ارز دیجیتال مجزا در نظر گرفته است.Steem ارز دیجیتالی اصلی روی شبکه Steemit می باشد، و سایر ارزهای موجود در شبکه به آن وابسته هستند. از زمان معرفی سکه استیم در سال 2016، میزان موجودی این سکه به صورت اتوماتیک سالانه به اندازه 100 درصد افزایش یافته است، و بنابر اطلاعات موجود در سایت رسمی، این رویه بدون وقفه ادامه خواهد داشت. از این رو ارز استیم را نمی توان استخراج نمود. 

 

چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟

 

Steem Dollar (SBD) یکی دیگر از ارزهای دیجیتال روی بلاکچین شبکه Steemit بوده و عموما پایدارتر در نظر گرفته می شود. تصمیم گرفته شده تا ارزش ذاتی این سکه برابر با یک دلار آمریکا USD باشد. یعنی مقدار برابری ای سکه های استیم را بتوان با هر یک از ارزهای SBD و USD خریداری کرد. این همتایی یک به یک به صورت متوازنی تا نوامبر سال 2017 حفظ شد، که در آن زمان ناگهان بهای یک SBD از 13 دلار آمریکا گذر کرد. از سال 2017 تاکنون، SBD قیمت خود را تصحیح کرده و اکنون ارزش آن به 1.07 دلار در بازار رسیده است. از آنجایی که SBD پایدار تر در نظر گرفته می شود، به منظور محافظت از سرمایه کاربران در مقابل تغییرات بهای سکه استیم، بیش از 50 درصد از پرداخت های روی شبکه Steemit با SBD انجام می شود. دلار استیم یا SBD را می توان معامله کرد که اکنون ارزش بازاری برابر با 0.6 میلیارد دلار آمریکا دارد. البته نگه داری دلار استیم، سواد آور بوده و شبکه Steemit سالانه 10 درصد سود به دارندگان ان پرداخت می کند. 

 

قیمت رمزارز استیم چند است؟
در حال حاضر هر استیم با نماد (Steem) بیشتر از ۳ دلار قیمت دارد. از طرفی هم دلار استیم با نماد (SBD) هم به قیمتی بیشتر از ۳ دلار رسیده است.
ممکن است تعجب کنید که چرا دو ارز دیجیتال در شبکه استیم وجود دارد اما دلیل آن چندان پیچیده نیست. استیم (Steem) درواقع ارز دیجیتال اصلی این شبکه است که باقدرت نقد شوندگی بسیار بالا می‌تواند در اکثر پلتفرم‌های صرافی مورد خریدوفروش قرار بگیرد.
بااین‌حال توسعه‌دهندگان شرکت استیم، ارز دیجیتال دیگری بانام دلار استیم (SBD) را معرفی کرده‌اند تا تولیدکنندگان محتوا بتوانند از دارایی خودشان در برابر نوسانات بازار جلوگیری کنند. به‌عبارت‌دیگر دادوستد مستقیم با استیم (Steem) ممکن است باعث از دست رفتن بخشی از دارایی شود به همین جهت آن را می‌توان به دلار استیم (SBD) تبدیل کرد.


البته یک رمزارز دیگر هم فقط در بستر شبکه زنجیره‌بلوکی Steemit قابل‌استفاده است که درون حساب کاربری افراد قفل می‌شود و درواقع شبیه به یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است و تنها کاربردش برای امور داخلی این شبکه اجتماعی بلاک‌چینی از قبیل رأی‌دهی و ارتقای پروفایل است. این رمزارز نیز Steem Power نامیده می‌شود.
همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم شبکه بلاک‌چین استیم نسبت به مجموع تراکنش‌های اتریوم و بیت‌کوین عملکرد بهتری داشته است درنتیجه نباید به‌عنوان یک طرح کلاه‌برداری به آن نگاه کرد. بازاری که استیم آن را به‌عنوان هدف برگزیده شبکه‌های اجتماعی است و چنان چه بتواند به‌عنوان یک مدل تولید محتوا در ازای دریافت پول جایگاه خودش را کاملاً تثبیت کند قطعاً در آینده رمزارزهای steem و SBD ارزش بسیار بیشتری پیدا خواهند کرد.
البته در این بازار رقبای قدرتمندی همچون فیس‌بوک و تلگرام هم وجود دارند که حرکات آن‌ها می‌تواند بر روی سرنوشت Steem نیز اثر بگذارد.
به‌هرحال بررسی بازار فعلی ارزهای دیجیتال استیم بیانگر ارزش بازاری بیشتر از ۸۲۰ میلیون دلاری برای (Steem) و بیشتر از ۳۵ میلیون دلار برای (SBD) است. همچنین میزان عرضه (نقدینگی) استیم تا لحظه نگارش این پست در حدود ۲۵۱ میلیون (Steem) و ۱۰ میلیون برای (SBD) است.
یکی دیگر از داده‌هایی که شاید برای برخی از خریداران رمزارزهای steem-SBD جذاب باشد نرخ بازگشت سرمایه‌گذاری سالانه بر اساس داده‌های سایت Coincheckup است که برای (Steem) ۸۶/۸۲ درصد و برای (SBD) ۴۶/۴۳ درصد است.

 

Stemm Power (SP) سومین و آخرین ارز دیجیتال روی این مجموعه بوده، که در واقع یک توکن است که میزان نفوذ یک فرد یا کاربر را روی شبکه محاسبه می نماید. در واقع همان طور که از نام آن بر می آید، هر چه قدر که کاربر Steem Power های بیشتری داشته باشد، نفوذ و قدرت بیشتری در شبکه دارد. بنابراین، داشتن این ارز به صاحب آن قدرت یک به یک در رای گیری می دهد. به عنوان مثال، دریافت یک رای از سوی کاربری با 200 سکه Steem Power برا یک پست، بیست برابر از رای کاربری با 10 سکه Steem Power نفوذ و تاثیر بیشتری خواهد داشت.

Steem Power یکی از جنبه های بسیار مهم شبکه استیم می باشد، زیرا که پاداش و پرداخت ها به طور مستقیم با این ارز در ارتباط می باشند. یک پست و یا کامنت در صورت پسندیده شدن توسط کاربران با SP بیشتر، پاداش بیشتری خواهند گرفت. در واقع بدون داشتن SP کاربران نمی توانند در رای گیری ها و پسندیدن پست ها شرکت کنند. علاوه بر این SP یک سرمایه گذاری طولانی مدت در نظر گرفته شود و امکان فروش آنها تا قبل از 13 هفته نگه داری وجود ندارد. همچنین 50 درصد از پرداخت های ارایه شده به کاربران از جنس SP بوده و برخلاف دو ارز دیگر توانایی معامله آن خارج از شبکه وجود ندارد. 

نقشه راه استیم
استیم در تلاش است تا نحوه کارکرد شبکه های اجتماعی را تغییر دهد، بر خلاف شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک که به کاربران خود هیچ پاداشی نمی دهد، شبکه استیم به طور مستقیم به کاربران خود با سکه های استیم پاداش می دهد. علاوه بر نویسندگان و تولید کنندگان محتوا، ارزیابی کنندگان، یا کسانی که برای پست ها لایک و کامنت می نویسند، نیز پاداش داده می شوند. 

همانند شبکه Reddit، شبکه Steem نیز به کاربران خود برای اعمال قوانین و مقررات وابسته می باشد. با این حال تاکنون قوانین و مقررات روی این شبکه به اندازه Reddit کامل نیستند. همراه با توسعه خود شبکه، انجمن کاربران نیز به طور همزمان در حال توسعه یک سری اصول و مقررات تحت عنوان Steemiquette می باشند. 

 

 پروتکل رمزارز استیم (Steem) چیست؟
پروتکل رمزارز استیم از دو الگوریتم اثبات تلاش ذهنی (PoB) و الگوریتم اجماع اثبات سهام نیابتی (DPoS) تشکیل‌شده است. الگوریتم اثبات تلاش ذهنی یا Proof of Brain که به‌نوعی بر اساس الگوریتم اثبات کار طراحی‌شده بر روی عملکرد ذهنی انسانی برای توزیع توکن (رمزارزها) در میان اعضای جامعه تأکید می‌کند.
الگوریتم (PoB) امکان ایجاد جوامعی که دائماً در حال رشد هستند را از طریق ترغیب کاربران به ایجاد ارزش‌افزوده در قالب شبکه پاداش دهی فراهم می‌کند.
این الگوریتم درواقع به شکلی طراحی‌شده تا کاربرانی که در داخل شبکه اجتماعی Steemit مبتنی بر بلاک‌چین Steem، محتوای بیشتری تولید می‌کنند و به فرایند تولید محتوا اهمیت بیشتری می‌دهند، پاداش بیشتری هم می‌گیرند. برای ایجاد چنین سیستمی از دو بخش استخر پاداش‌ها (Rewards Pool) و یک سیستم تبادل مبتنی بر رأی‌گیری (Trading System which uses a voting method) استفاده‌شده است.

استخر پاداش‌ها یکی از نوآورانه‌ترین جنبه‌های شبکه بلاک‌چین استیم است که مسئولیتش توزیع توکن‌ها بین ایجادکنندگان محتوا است. اینجا درواقع محلی است که هرساله ۷۵ درصد از توکن‌های تولیدشده در شبکه Steem توسط تولیدکنندگان و گردآورندگان محتوا و شاهدها (شاهدها یا Witnesses افرادی هست که گره‌های شبکه زنجیره‌بلوک استیم را در سیستم‌های خودشان اجرا می‌کنند و به نوعی مثل ماینرها بر امور شبکه استیم نظارت دارند) در آن ذخیره می‌شود. همین مکانیسم باعث می‌شود تا مشوق قوی‌تری برای فعالیت در شبکه‌های زنجیره‌بلوکی steem فراهم شود.
بخش دیگری که الگوریتم اثبات ذهنی را کامل می‌کند سیستم تبادل مبتنی بر رأی‌گیری است که با بهره‌گیری از خرد جمعی ارزش محتواها را می‌سنجد و تعیین می‌کند که برای هر محتوا چه مقدار توکن باید تخصیص پیدا کند.

 

آینده شبکه Steemit و نظر کارشناسان
با وجود اینکه مفهوم استیم بسیار شگفت انگیز بوده و مزایای بسیاری نسبت به رقبای خود دارد، امروزه با چالش های فراوانی رو به رو شده است. تا جایی که در صورت عدم رفع سریع آنان، استیم نیز ممکن است به یکی دیگر از شبکه های اجتماعی شکست خوره تبدیل شود. برای مثال سیستم رای گیری و پسند پست که بخش حیاتی شبکه بوده و معیار کلیه ارزیابی ها و پرداخت ها است، به آسانی قابل تقلب بوده و می توان با ساخت ربات هایی برای پست های بخصوص لایک و تایید گذاشت.  

 

آیا استیم قابل ماین شدن است؟
هر استیم (Steem) و هر دلار استیم (SBD) در حال حاضر در حدود ۵/۳ دلار قیمت دارد و شاید برخی به فکر ماین کردن آن بیفتند اما این دو قابل ماین شدن نیستند.
درواقع عمل ماینینگ در شبکه بلاک‌چین استیم (Steem) به همان تولید کردن، گردآوری، انتشار، لایک و اشتراک‌گذاری محتوا در اپلیکیشن‌های مبتنی بر استیم تبدیل‌شده است و پاداش‌ها به افرادی تعلق می‌گیرد که از طریق این اعمال برای جامعه استیم (Steem) ارزش‌افزوده تولید می‌کنند.

 

مزایای استیم کوین و شبکه Steemit
یک شبکه اجتماعی غیر متمرکز بر پایه بلاکچین بسیار قوی تر از شبکه های اجتماعی کنونی می باشد. توانایی مشارکت افراد در توسعه و کاربری این شبکه، منجر به جذب افرادی زیادی به آن شده است. از این ارزش ارز استیم کوین آن نیز بسیار جهش پیدا کرده است.

معایب استیم کوین و شبکه Steemit
همان گونه که اشاره شد، سیستم رای دهی و ارزیابی شبکه ضعیف بوده و کاربران می توانند در آن تقلب کنند. همچنان پول محور بودن این شبکه باعث شده ارزش ذاتی و یا عملی داده های موجود در آن کمتر بوده و خود فرایند ایجاد داده ها و محتوا ها نیز پول محور شده است.