رمز ارز چیا و شبکه آن

رمز ارز چیا و شبکه آن

 

مقدمه
ارز دیجیتال چیا نتورک (Chia Network) نخستین‌ بار در ماه آگوست سال ۲۰۱۷ به‌ منظور ارتقای شبکه بلاکچین و پلتفرم تراکنش هوشمند مورد استفاده قرار گرفت. هدف از ساخت شبکه چیا بهبود سیستم‌های مالی و پرداختی در سطح جهانی است و این رمزارز نخستین پول دیجیتال در سطح سازمانی به شمار می‌رود. توکن XCH از نخستین الگوریتم اجماع ناکاموتوی جدید از زمان معرفی بیت کوین (در سال 2008) استفاده می‌کند که جایگزینی برای الگوریتم اثبات کار در نظر گرفته می‌شود. در این مقاله قصد داریم در خصوص اطلاعات مربوط به پروژه ارز دیجیتال Chia Network و توکن CHIA (توکن XCH) صحبت کنیم.

اما چرا این روزها ارز دیجیتال چیا سر و صدای زیادی به پا کرده و به آن دوستدار محیط زیست می‌گویند؟

تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا بهتر بتوانیم این رمزارز را بشناسیم.

خالق ارزدیجیتال چیا، “برام کوهن” یک برنامه نویس و خالق شبکه بیت تورنت است. در ماه آگوست و در سال 2017 میلادی بود که او شبکه چیا و کمپانی آن را در سانفرانسیسکو ثبت کرد.شبکه اصلی چیا در 19ام مارس سال 2021 راه‌اندازی و اولین تراکنش‌ها توسط توسعه دهندگانش بر روی آن انجام شد.

 

چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟

 

به گفته برام کوهن (Bram Cohen) او به دنبال راه‌اندازی رقیب جدیدی برای بیت‌کوین بود.رقیبی که برای استخراج به مانند بیت‌کوین به مصرف برق زیاد نیاز ندارد و با شعار دوستدار محیط زیست و پول سبز پا به عرصه دنیای ارزهای دیجیتال گذاشت، او نام این رمزارز را چیا(Chia) گذاشت.

در واقع معنی و مفهوم لغوی این رمزارز هم از گیاه چیا که نوعی گیاه‌گل‌دار از خانواده نعنا است انتخاب شده، که به نوعی هدف از به‌وجود آوردن آن را به مخاطب القا می‌کند.

 

بین الگوریتم که تحت عنوان الگوریتم اثبات زمان و مکان شناخته می‌شود، توسط برام کوهن (Bram Cohen)، مخترع BitTorrent و خبره‌ترین مهندس پروتکل شبکه زنده در عصر حاضر طراحی شده است. چیا لیسپ (Chialisp) زبان برنامه‌نویسی جدید ارز چیا برای تراکنش‌های هوشمند است و مشخصاتی چون توان خارق‌العاده، امکان حسابرسی آسان و امنیت بالا دارد.

انتظار می‌رود که این امر موجب تسهیل به‌کارگیری و امکان نقد کردن ارزهای دیجیتال گردد و مانع از دست‌ رفتن توکن‌های این رمزارز (توکن XCH) شود. در چنین سیستمی امکان دزدی عملاً به صفر میل خواهد کرد. هر فردی که بخواهد تراکنش‌ها را مورد تأیید قرار دهد می‌تواند عملیات فارمینگ را بدون نیاز به سخت‌افزار تک منظوره مختص این کار یا پرداخت قبوض سنگین برق انجام دهد.

 

رام کوهن می‌گوید:
“در این روش علاوه بر اینکه مصرف انرژی به مراتب از بیت‌کوین کمتر است از امنیت بیشتری نیز برخوردار است، باوجود اینکه حمله به شبکه بیت‌کوین هزینه زیادی دارد اما شدنی است، ولی حمله به شبکه چیا (Chia) از آن هم سخت تر است.
برای اینکار باید به منابعی بیشتز از آنچه در شبکه وجود دارد دسترسی داشت و وقتی شبکه به اندازه کافی گسترش پیدا کرد هزینه دستیابی به تجهیزاتی معادل آنچه در شبکه وجود دارد، از هزینه خرید دستگاه هایASIC  برای بیت‌کوین نیز بسیار بیشتر است”

“با وجود اینکه الگوریتم اثبات فضا روی کاغذ از امنیت بالایی برخوردار است، اما محدودیدت هایی نیز دارد و آن هم امکان حمله پیدایش (Genesis Attack) است. در این حمله شخصی که کنترل قابل توجهی از شبکه را در دست بگیرد، می‌تواند یک بلاکچین جدید ایجاد کند و آن را جایگزین بلاچین قبلی کند.اگر این جیگزینی انجام شود اکثریت گره‌ها آن‌را می‌پذیرند، سپس تراکنش های قبلی لغو می‌شود و سکه ها به عامل حمله می‌رسد.

آقای کوهن برای جلوگیری از این اتفاق، پیشنهاد اثبات زمان (Proof Of Time) را داده است.با این شیوه انجام چنین حمله‌ای بسیار زمان‌بر خواهد بود.”

چیا لیسپ (Chialisp) چیست؟
ارز دیجیتال Chia Network دارای یک زبان برنامه‌نویسی بلاکچین جدید و خلاقانه به نام چیا لیسپ (Chialisp) است که با برخورداری از توان بالا، امکان حسابرسی آسان و امنیت قابل‌توجه، در ایجاد تراکنش‌های هوشمند درون زنجیره‌ای یکه‌تاز است و امنیت، شفافیت و سهولت استفاده را برای کاربران خود به ارمغان می‌آورد؛ یعنی همان مواردی که جزو تعهدات اصلی ارزهای دیجیتال است.

 

توکن شبکه چیا (Chia)
توکن چیا (Chia) که با نمادXCH  در بازار ارزهای دیجیتال نیز شناخته می‌شود، به عنوان جایزه بلاک ها به کاربران پرداخت می‌شود. XCH  به‌وسیله‌ی فضای ذخیره سازی بدست می‌آید و به اصطلاح فارم (فارمینگ) می‌شود.

در سه ساله ابتدایی پاداش بلاک برای آن 32 فارمر 64 توکن خواهد بود و هر سه سال میزان این پاداش نصف می‌شود و این فرآیند تا 4 دوره سه ساله ادامه خواهد داشت و پس از آن فرآیند هالوینگ در این شبکه از بین خواهد رفت.ازلحاظ تئوری تنها داشتن چند پلات برای برنده شدن نتیجه کافیست از طرفی هم ممکن است با وجود داشتن صدها پلات نتوانید در طول چند ماه حتی یکبار هم نتیجه بگیرید.

نکته مهم در رابطه با استخراج چیا (Chia) این است که هنوز هیچگونه استخری که از فارمینگ چیا (Chia) حمایت کند به‌وجود نیامده، البته فعالیت های در این رابطه انجام شده و استخر هایی هم وجود دارند اما شما مجبورید کلید چیای خود را در اختیار آن‌ها قرار دهید که اصلا بی خطر نیست و کارشناسان سیگنال نیز چنین پیشنهادی نمی‌کنند؛ اما خبر خوب این است که به گفته برام کوهن به‌زودی استخرهای استخراج چیا (Chia) راه‌اندازی خواهد شد اما اگر شما از قبل پلات‌های خود را تشکیل داده باشید دیگر نمی‌توانید آن ها را به استخر متصل کنید و مجبور خواهید شد پلات های جدیدی را اجرا کنید.

 در حال حاضر این توکن در صرافی های محدودی از جمله کوینکس (CoinEx) معامله می‌شود.

 

مزیت ارز دیجیتال چیا نسبت به دیگر رمزارزها چیست؟
توکن XCH رمزارز چیا با به‌کارگیری یک الگوریتم نوین اجماع ناکاموتو، از میزان تقاضای انرژی الگوریتم اثبات کار از سیستم می‌کاهد. توکن چیا به دلیل داشتن بلاکچین غیرمتمرکز، در مقایسه با دیگر رمزارزها از امنیت بسیار بالاتری برخوردار است. زبان برنامه‌نویسی تراکنش هوشمند چیا نیز نقطه قوت دیگری برای این رمزارز به شمار می‌رود. ارز دیجیتال چیا با به‌کارگیری ابزارهای رمزنگاری به‌روز و مدرن، قابلیت‌های خود را در انجام تراکنش‌های هوشمند قوت بخشیده است.

 

چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟

 

چیا از طریق یک کمپانی توسعه منبع آزاد، سودمحور و روی‌هم‌رفته دولتی که دارنده یک نسخه اولیه مزرعه رمزارز (ذخیره استراتژیک) است، رویکرد جدید و ممتازی را در زمینه تأمین مالی (فاندینگ)، ساخت و پشتیبانی بلاکچین ارائه داده است.
چیا با استفاده از این ذخیره استراتژیک، نوسانات قیمت توکن‌ها را مدیریت می‌کند و حباب‌های قیمت و سقوط ارزش توکن XCH را به حداقل می‌رساند. این امر به نرخ پذیرش بالاتر ارز دیجیتال Chia Network خواهد انجامید.

 

جمع‌بندی:
شبکه چیا (Chia) و نحوه کارکرد آن و اطلاعات مربوط به استخراج آن (فارمینگ) از مواردی است که در چند روز اخیر توانسته طرفداران بسیار زیادی را در بازار ارزهای دیجیتال به‌دست آورد، در مقاله های بعدی در خصوص نحوه استخراج و تاثیر این رمزارز بر بازار هارد و SSD ایران بیشتر توضیح خواهیم داد.

نظر شما چیست؟! چیا (Chia) می‌تواند پاجای‌پا بیت‌کوین بگذارد و حتی از آن نیز فراتر رود؟ چقدر می‌توان به آینده آن امیدوار بود؟ نظرتان را برایمان کامنت کنید.