ارز دیجیتال BitTorrent (بیت تورنت) چیست؟

ارز دیجیتال BitTorrent (بیت تورنت) چیست؟

مقدمه
ارز دیجیتال BitTorrent یکی از ارزهای دیجیتالی است که روی بلاکچین بنیاد ترون فعالیت می‌کند. این ارز دیجیتال به سرویس اشتراک فایل بازسازی شده بیت‌تورنت وصل است. بیت‌تورنت (BitTorrent) مطابق با تحلیل و بررسی مجله کوین‌مارکت‌کپ، در بین 50 ارز دیجیتال محبوب قرار می‌گیرد. این سیستم با نیم‌نگاهی به توکنی‌کردن بیت‌تورنت، بزرگ‌ترین پروتکل غیر متمرکز اشتراک فایل در جهان، ساخته شده است.

 

چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟

 

در این مطلب راجع به این ارز دیجیتال، تاریخچه آن و همچنین اصطلاحات تکنیکی پایه‌ای در مورد آن بحث خواهیم کرد. همچنین در روش‌های خرید و نگهداری آن کنکاش می‌کنیم و از ارزش و محدوده کاربرد آن می‌گوییم و در نهایت راجع به جنبه‌های مختلف و آینده آن اطلاعاتی ارائه خواهیم کرد.

تاریخچه ارز دیجیتال BitTorrent
برای درک این ارز دیجیتال و نحوه کارکرد آن، لازم است ابتدا با شرکتی شروع کنیم که نام خود را به این ارز دیجیتال داده است: BitTorrent. این شرکت در سال 2001 به دست برام کوهن (Bram Cohen)، که یک مهندس نرم‌افزار امریکایی است، تأسیس شد و به یکی از اولین (و بزرگ‌ترین) سایت‌های اشتراک فایل روی وب تبدیل شد.

 

بیت ‌تورنت اسپید (Bittorrent Speed) یک پروژه کلیدی است که ویژگی‌های پیشرفته‌تری از اپلیکیشن اولیه عرضه می‌کند؛ سرعت دانلود بیشتر و سیستم توزیع پاداش بر اساس توکن BTT از جمله این موارد است. بیت ‌تورنت یک شرکت جاافتاده است که روی پروتکل ارتباطی کار می‌کند و بیش از 1 میلیارد کاربر فعال در 160 کشور مختلف دارد. پروژه اصلی بیت تورنت در سال 2001 پایه‌گذاری شد و در سال 2018 با ترون شراکت پیدا کرد تا توکن اشتراکی را افتتاح کند.

توکن بیت ‌تورنت (BTT) روی پورتالی عرضه می‌شود که سرعت دانلود در آن می‌تواند با ارسال توکن افزایش بیابد و ارزش تازه‌ای به منابع محاسباتی شبکه بدهد.

 

بیت‌تورنت از یک پروتکل همتا به همتای غیر متمرکز استفاده می‌کند که چند صد میلیون کاربر را قادر به بارگذاری و دریافت فایل‌های مختلف می‌کند. امروز، بیت‌تورنت از نظر تعداد کاربران، کیفیت خدمات، و محبوبیت کلی، عمده‌ترین شبکه همتا به همتا در جهان محسوب می‌شود.

اگر بخواهیم موضوع را خیلی خلاصه بگوییم، روش کار BitTorrent به این صورت است: فایل‌های حجیم و ادامه‌دار در این سیستم خرد شده و از طریق شبکه، همچنان به صورت خرد، به گیرنده ارسال می‌شوند و بعد توسط کامپیوتر گیرنده به هم وصل می‌شوند. هر کاربری که یک فایل دانلود کند، به صورت خودکار بخشی از اکوسیستم شده و تبدیل به یک ارسال‌کننده (Seed) می‌شود.
ارسال‌کننده و همتا (Seed و Peer) دو نقشی هستند که یک کاربر می‌تواند در پلتفرم BitTorrent ایفا کند. ارسال‌کننده یا Seed کسی است که کپی کامل فایل را به اشتراک می‌گذارد و همتا یا Peer کسی است که فایل مورد درخواست خود را به صورت بیت‌ها و تکه‌ها دریافت می‌کند. یک کاربر تا زمانی که فایل را در کامپیوتر خود نگه دارد و به اینترنت متصل باشد، یک ارسال‌کننده باقی می‌ماند. اگر بگوییم بیت‌تورنت یک پلتفرم کاملاً رشدیافته و پدیده‌ای مهم در جهان دیجیتال است، با در نظر گرفتن اینکه حدود 20% از ترافیک آپ‌ا‌ستریم جهانی و 3% از ترافیک داون‌استریم جهانی به نحوی به آن مرتبط است، چندان حرف بیراهی نزده‌ایم.

 

چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟

 

تحلیل قیمت آینده Bittorrent
بیت ‌تورنت سطح رشد متفاوتی را تجربه می‌کند. از ماه مارس 2019 تا می 2019 این ارز دیجیتال از قیمت 00065/0 دلار تا قیمت 00155/0 دلار با نرخ 69/2207% رشد داشته و این رشد در کمتر از 2 ماه اتفاق افتاده است. به این ترتیب Bittorrent در مسیر قدم‌های لایت‌ کوین و بیت ‌کوین SV حرکت می‌کند و این خبر خوبی برای سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال است؛ چون طبق یکی از گزارش‌های کوین‌ مارکت ‌کپ درباره نرخ بازگشت سرمایه ارزهای دیجیتال، بیت ‌تورنت با رقم 82/209% در بالای جدول قرار گرفته است. از این رو می‌توان گفت آینده Bittorrent درخشان است.

برای اطلاع از قیمت Bittorrent به صورت لحظه‌ای، به این صفحه بروید.
دلایل بسیاری در پشت موفقیت بیت ‌تورنت قرار گرفته که اصلی‌ترین آنها استفاده از استاندارد توکن TRC-10 روی بلاکچین ترون است که زیرساخت درخشان و پیشرفته‌ای برای تراکنش‌های راحت و زمان تراکنش سریع‌تری دارد. وقتی این را کنار بیت‌ تورنت که یکی از محبوب‌ترین پورتال‌های دانلود و داده است بگذاریم، متوجه می‌شویم که خرید آن جذابیت زیادی برای معامله‌گران دارد.

 

کلیاتی در مورد ارز دیجیتال BitTorrent
ارز دیجیتال BitTorrent یک توکن با رمزنگاری استاندارد TRC-10 است که روی بلاکچین ترون فعالیت می‌کند. این ارز دیجیتال برای بهبود پروتکل بیت‌تورنت و متحد کردن آن با بلاکچین ساخته شد. نمی‌توان این ارز دیجیتال را مثل بیت ‌کوین استخراج کرد؛ چون مکانیسم استخراج آن بر پایه الگوریتم گواهی اثبات سهام استوار شده است.

کاربرانی که کپی کامل فایل‌های ذخیره‌شده روی کامپیوتر خود را به اشتراک می‌گذارند (ارسال‌کنندگان یا Seeds)، ارز دیجیتال BitTorrent پاداش می‌گیرند. آنها لازم نیست دستگاه‌های گران و پیچیده بخرند یا یک توافق ماینینگ امضا کنند. آنها فقط با نگهداری یک فایل در کامپیوتر خود می‌توانند دریافتی داشته باشند.

شما می‌توانید یک کپی از یک کتاب، فیلم، یا فول‌آلبوم هنرمند مورد علاقه خود را روی لپ‌تاپ خود نگه دارید و بابت به اشتراک گذاشتن آن با دیگران، ارز دیجیتال BitTorrent دریافت کنید. در حقیقت لازم است تعداد زیادی از این فایل‌ها داشته باشید تا مبلغ قابل توجهی از این ارز دیجیتال را به دست بیاورید.

 

سخن پایانی
بیت ‌تورنت (Bittorrent) فقط یک توکن اشتراک‌گذاری نیست، بلکه تیم آن زیرساخت‌های توزیع‌یافته را نیز برای توسعه‌دهندگان اپ ایجاد می‌کند تا اپ‌های خودشان را تولید کنند. این شبکه بر پایه DPoS استوار است که به کاربران امکان رأی دادن می‌دهد و تغییرات عمده در شبکه بر پایه رأی انجام می‌شود. به هر ترتیب، توکن بیت ‌تورنت (BTT) می‌تواند برای اشتراک پهنای باند و فضای ذخیره مورد استفاده قرار بگیرد. این پروژه برای ایجاد یک اقتصاد مبتنی بر توکن و شبکه‌سازی ایجاد شده است. بنابراین می‌توان گفت چشم‌انداز آینده Bittorrent بسیار خوب است.