ارز دیجیتال مونرو چیست؟

ارز دیجیتال مونرو چیست؟

مونرو یک ارز دیجیتال امن، خصوصی و پیگیر گریز است و از رمزنگاری مخصوصی برای اطمینان یافتن از اینکه تمامی تراکنش‌هایش غیر قابل رهگیری و پیگیر گریز باقی می‌ماند، استفاده می‌کند. در جهانی با شفافیت روزافزون، دلیل به وجود آمدن ارز دیجیتالی مانند مونرو و علاقه به آن را می‌توان درک کرد.

مونرو از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند. این بدین معناست که مونرو نیز مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال قابل استخراج است.

چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟

تاریخچه مونرو
در سال ۲۰۱۴ گروهی از فعالان حوزه بلاک چین با کمک یکدیگر پروژه ی مونرو (Monero) را ایجاد کردند. کدهای پروژه مونرو بر اساس کدهای پروژه کریپتونوت (CryptoNote) و بایت کوین (Bytecoin) نوشته شده است. کریپتون ت در سال ۲۰۱۲  توسط فردی با نام مستعار نیکولاس ون سیبرهیگن Nicolas van Saberhagen))  معرفی شد. یکسال بعد او با بهبود دادن ویژگی های مختلف کریپتونوت وایت پیپر جدیدی به نام کریپتونوت 0.2 منتشر نمود، این نسخه دارای ویژگی های کاربردی و مثبتی بود که از آنها در ساختار مونرو نیز استفاده شده است.

بایت کوین اولین رمزارزی بود که از پروتکل مخفی کردن حریم خصوصی کریپتونوت استفاده کرد. ولی با مشخص شدن این موضوع که تیم توسعه‌ دهنده ارزدیجیتال بایت کوین ۸۰% از کل توکن های این پروژه را از قبل برای خود استخراج کرده‌اند، توسط کاربران پس زده شد. سپس گروهی از کاربران به رهبری ریکاردو اسپاگنی نسخه جدیدی از بایت کوین را طراحی نمودند که هیچ یک از توکن هایش استخراج نشده بود و اعضای توسعه دهنده این ارزدیجیتالی هیچ سهمی برای خود در نظر نگرفته بودند. به این ترتیب تمام اعضای بلاکچین مونرو با یکدیگر برابر هستند و بسته به میزان کار خود می توانند رمز ارز مونرو بیشتری داشته باشند.

اولویت مونرو و جامعه آن بر ۳ ارزش کلیدی استوار است. در سایت مونرو این ویژگی‌ها به صورت زیر تعریف شده است:

امنیت: کاربران باید برای انجام تراکنش‌هایشان بدون اینکه با هرگونه خطا یا حمله‌ای مواجه شوند، قادر به اعتماد کردن باشند.

حریم شخصی: مونرو به حریم شخصی اهمیت زیادی می‌دهد. مونرو باید کاربرانش را در دادگاه‌های قضایی و در پرونده‌های بدتر حتی از مجازات مرگ نجات دهد !

تمرکززدایی: مونرو به بالاترین سطح از غیرمتمرکزسازی معتقد است.

چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟

استخراج مونرو فرصتی که همه می تواند از آن بهره ببرند

هنگام طراحی ارز دیجیتال مونرو بنیانگذاران این ارز توجه ویژه ای به برابری در بین تمام افراد جامعه داشته‌اند. بهمین دلیل تیم سازنده مونرو در هنگام عرضه اولیه هیچ سهمی برای خود در نظر نگرفتند و تمام رمزارزهای موجود را بر روی شبکه و قابل استخراج قرار داده اند. فرایند استخراج رمز ارز مونرو بسیارآسان است. به این ترتیب که افراد حتی با پیوستن به استخرهای استخراج و شروع به استخراج مونرو پاداش دریافت می کنند. البته ناگفته نماند که برای استخراج مونرو به دستگاه های سخت افزاری خاصی نیاز ندارید و به راحتی می توانید به استخراج مونرو با لپ تاپ شخصیتان بپردازید. . شایان ذکر است که استخراج یک سکه مونرو تقریبا فقط ۲ دقیقه طول می کشد.

مقیاس پذیری رمز ارز مونرو چگونه است؟

یکی از اصلی ترین ایرادات بلاک چین ها محدودیت مقیاس پذیری آنهاست و دلیل این مشکل این است که اندازه بلاک ها همواره ثابت و غیرقابل تغییر هستند. اما بلاکچین مونرو به گونه ای طراحی شده است که با افزایش تعداد تراکنش ها اندازه بلاک نیز بزرگتر می شود.

آیا سرمایه گذاری بر روی رمز ارز مونرو کار عاقلانه ای است؟ براساس آمار از ۱۵ ژانویه ۲۰۲۰ تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ قیمت مونرو ۱۳۷% افزایش یافته است. در ضمن مونرو بدلیل ویژگی‌هایی که دارد یکی از رمز ارزهای محبوب در بین کاربران است. از سوی دیگر برای استخراج این رمز نیاز به هیچ سخت افزار خاص و گرانبهایی ندارید و می توانید با استفاده از رایانه شخصی خود به استخراج ارز دیجیتال مونرو بپردازید. این ویژگی ها باعث می شود که استخراج و حتی خرید رمز ارز مونرو توجیه اقتصادی بالایی داشته باشد.

انواع آدرس ها در بلاکچین مونرو

بلاک چین مونرو از 4 نوع آدرس مختلف پشتیبانی می کند. کاربران این شبکه می توانند با توجه به نوع تراکنشی که می‌خواهند انجام دهند هر نوع آدرسی را که مایلند ایجاد کنند.

  1. آدرس استاندارد: در ابتدای شروع بکار بلاکچین مونرو فقط آدرس استاندارد در دسترس بود. اما از سال ۲۰۱۹ آدرس های جایگزینی به لیست اضافه شدند ولی هنوز هم تعدادی از کاربران از آدرس های استاندارد برای دریافت پاداش استخراج استفاده می کنند.
  2. آدرس های ادغام سازی شده: این آدرس ها در واقع آدرس اصلی مونرو به علاوه یک کد پرداخت هستند و معمولاً توسط صرافی ها مورد استفاده قرار می گیرند. زیرا به دلیل ناشناس بودن تراکنش ها در شبکه مونرو صرافی ها راهی برای فهمیدن اینکه تراکنش توسط چه کسی انجام شده است ندارند. پس از کاربران خود می خواهند تا در هنگام انجام تراکنش کد پرداخت را هم در آدرس تراکنش وارد کنند تا مشخص شود چه کسی تراکنش را انجام داده است.
  3. آدرس های مخفی: آدرس های مخفی یکبار مصرف هستند. در این حالت مبلغ مورد نظر مستقیما از یک آدرس به آدرس دیگر واریز نمی شود. سازوکار آدرس های مخفی به این شکل است که فرستنده به صورت تصادفی و یکبار مصرف آدرس مضاعفی ایجاد می کند. سپس رمز ارز مورد نظر به آن آدرس واریز می کند. پس از آن گیرنده می تواند با استفاده از کلید خرج عمومی که در اختیار دارد ارز دیجیتال مورد نظر را برداشت کند. به این ترتیب به دلیل وجود آدرس واسطه پی بردن به ارتباط بین آدرس کیف پول گیرنده و فرستنده غیر ممکن می شود.

 

مونرو بر اساس یک پروتکل رمزنگاری لایه کاربردی ساخته شده که با استفاده از امضاهای حلقوی (Ring Signatures) بر روی محرمانگی تمرکز کرده است.

مفهوم امضاهای حلقوی اولین بار در سال ۲۰۰۱ و در کنفرانس رمزنگاری کوئینزلند استرالیا ارائه شد. ران ریوست (Ron Rivest)، آدی شمیر (Adi Shamir) و یائل تامان (Yael Tauman) این روش جدید رمزنگاری را معرفی کردند. در واقع امضاهای حلقوی پایه و اساس سازوکار تراکنش‌های مونرو پس از مخابره از سوی کیف پول‌ها است.

استفاده اصلی از مونرو به خاطر آدرس‌های مخفی و پیگیر گریز بودن تراکنش‌ها است. این ویژگی از دیده شدن عمومی فرستنده و گیرنده جلوگیری می‌کند یا به طور انتخابی با استفاده از سیستم کلید عمومی/کلید خصوصی تعبیه شده جداگانه به آن‌ها این قابلیت را می‌دهد که چه کسانی قادر به مشاهده فرستنده و گیرنده باشند.

 

امضای حلقوی (Ring Signatures)
برای درک امضاهای حلقوی و اینکه چگونه به محرمانگی فرستنده کمک می‌کنند، به این مثال توجه کنید. زمانی که برای یک نفر چک می‌نویسید، برای اینکه چک معتبر باشد باید آن را امضا کنید. هر چند هر کس که این چک را ببیند و امضای شما را بشناسد، در نهایت می‌فهمد که این چک به دست شما نوشته شده است. از جنبه دیگری به موضوع نگاه کنیم.

فرض کنید ۴ نفر را به طور تصادفی از خیابان انتخاب می‌کنید. امضای خود را با امضای این ۴ نفر ترکیب می‌کنید تا یک امضای منحصربفرد ایجاد کنید. هیچکس نخواهد فهمید که آیا این امضا واقعا متعلق به شماست یا نه. در واقع روش کار امضاهای حلقوی نیز تقریباً به همین صورت است.