ارز دیجیتال شیبا اینو

ارز دیجیتال شیبا اینو 

نام اصلی شیبا اینو برگرفته از نژاد یک سگ ژاپنی است که همین سگ نماد دوج کوین هم هست. با توجه به رشدهای زیادی که دوج کوین داشته، توکن‌های زیادی هم در پی همین اتفاق به وجود آمدند که شیبا یکی از این توکن‌ها بود.

 

چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟

 

شیبا اینو یا Shiba Inu شاید در نگاه اول مثل دوج کوین به نظر برسه. حقیقت این هست که این ارز دیجیتال با الهام گرفتن از نماد دوج کوین اما با شعار قاتل دوج به بازار عرضه شد. آلتسیزن در سال ۲۰۲۱ میلادی با انفجار قیمت توکن‌هایی با نماد سگ و الهام گرفته از دوج کوین همراه بود. رشد این میم کوین‌ها به حدی قابل توجه هست که برای همیشه در یاد فعالان این بزار می‌مونه. در اصل ظهور این دسته از توکن‌ها که پشتوانه فنی قابل بحثی نداشته؛ بیشتر یک شوخی در بازار رمز ارزها به حساب میان. ارز SHIB در نگاه اول پروژه‌ای شبیه دوج کوین به نظر میاد. در نظر داشته باشین که این ارز با شعار Dogecoin killer یا قاتل دوج کوین وارد بازار شد. به هر حال در نظر بگیرین که این ارز نوعی Memecoin بوده و برای شناخت این توکن و درک دلیل رشد بیش از اندازه توکن SHIB باید ابتدا شما رو با میم کوین‌ها آشنا کنیم.

فرق بین توکن و کوین چیست؟
تفاوتی که این دو با هم دارند این است که کوین‌ها برای خود یک بلاکچین اختصاصی دارند. مانند بیت کوین، دوج کوین، اتریوم و برخی دیگر که برای خود یک بلاکچین اختصاصی دارند و اما توکن‌ها بر بستر بلاکچین‌هایی که قبلاً ایجاد شده‌اند سوار هستند. یعنی همان طور که در بالا گفتیم شیبا بر روی بلاکچین اتریوم قرار دارد. به این معنا که خود بلاکچین جدا ندارد و بر روی بلاکچین اتریوم سوار است. اما نکته دیگری هم که وجود دارد این است که کارمزد شبکه اتریوم با افزایش ارزش هر کدام از این توکن‌ها بالاتر می‌رود.

 

چرا بسیاری ارز دیجیتال شیبا اینو را شت کوین می‌نامند؟
عده بسیار زیادی بر این باورند که شیبا یک نوع شت کوین است و ارزشی برای سرمایه‌گذاری ندارد. اما چرا چنین انتقاداتی به این ارز وارد می‌شود؟ همان طور که می‌دانید شت کوین به ارزهایی گفته می‌شود که نمی‌توان آینده خوبی برای آنها متصور شد و این انتظار می‌رود که ارزش آنها پس از مدتی از دست رود و منجر به نابودی آنها شود. بیشتر انتقاداتی که به این رمزارز وارد می شود این است که در وایت پیپر آن به طور مشخص گفته نشده هدف از به وجود آمدن ارز شیبا اینو چیست. به همین دلیل بسیاری از فعالان بازار معتقدند که سرمایه‌گذاری کردن در این ارز ممکن است کاری خطرناک باشد.

با این وجود نمی‌توان با قاطعیت گفت که این رمزارز یک نوع شت کوین است و نمی‌توان آینده مشخصی را برای آن متصور شد. چون با توجه به رشدهای اخیری که داشته و محبوبیتی که کسب کرده است، ممکن است رویه خود را تغییر دهد و با یک هدف مشخصی به کار خود ادامه دهد. در زیر می‌توانید برخی از دلایلی که برای شت کوین بودن این ارز در نظر می‌گیرند را مشاهده کنید.

عدم انتشار وایت پیپر
وایت پیپر یک سند است که به وجود آورندگان هر ارز دیجیتالی در آن مشخص می کنند که ارز آنها برای برطرف کردن چه مشکل یا مشکلاتی به وجود آمده است و قصد دارد چگونه به این هدف برسد. پس لازمه هر ارز دیجیتال این است که یک  وایت پیپر یا سند بازاریابی داشته باشد که کار آن را به صورت کامل مشخص کند. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان بازار انتقادات بسیار زیادی را به شیبا اینو وارد می‌کنند که چرا وایت پیپر مشخص ندارد که هدف از به وجود آمدن آن را به صراحت مشخص کرده باشد.

مشخص نبودن نام سازنده
هنوز کسی نمی‌داند که این رمزارز توسط چه کسی ساخته شده است. پس تا به اینجا فهمیدیم که نه نام سازنده آن مشخص است و نه وایت پیپر مشخصی دارد که بدانیم هدف از به وجود آمدن آن چیست. همین مسائل باعث شده تا کارشناسان بازار بر این عقیده باشند که این رمز ارز بیشتر به سمت شت کوین‌ها میل می‌کند. هر چند که باز هم نمی‌توان با قاطعیت این ارز را به عنوان یک رمزارز بی‌ارزش خطاب کرد.

عدم ارائه راه حل‌های جدید
بسیاری از رمزارزهایی که جدید معرفی می‌شوند، پس از مدتی آپدیت‌هایی را ارائه می‌کنند تا یک هویت به ارز خود ببخشند. حتی گاهی اوقات توسعه دهندگان آنها با به وجود آوردن مشکلاتی ساختگی و برطرف کردن آنها سعی در هویت بخشیدن به ارز دیجیتال خود دارند.

در صورتی که ارز دیجیتال شیبا اینو هیچ‌گونه مشکلی را برطرف نمی‌کند و به دنبال هیچ‌گونه فناوری جدیدی نیست. همین می‌تواند باعث گمانه زنی‌هایی در مورد بی‌ارزش بودن این ارز شود که حتی برخی‌ها اعتقاد دارند محبوبیت این ارز تنها به دلیل رشد قیمتی دوج کوین است و این رمزارز هم با سوار شدن بر این موج توانسته قیمت خود را افزایش دهد.

نداشتن بلاکچین اختصاصی
یکی از دلایل دیگری که باعث بروز انتقاداتی به این ارز شده است نداشتن بلاکچین اختصاصی است. البته که برخی از ارزهای معتبر هم بلاکچین اختصاصی ندارند و بر بستر بلاکچین های دیگر فعالیت می‌کنند. اما موضوع برای شیبا اینو متفاوت است. تمامی دلایلی که در بالا گفته شد به اضافه نداشتن بلاک چین اختصاصی باعث شده تا حساسیت بیشتری روی این رمزارز صورت گیرد. هر چند که عوامل دیگری هم مانند نداشتن سقف عرضه باعث شده تا این احتمال وجود داشته باشد که با عرضه بیش از اندازه این توکن آینده‌ای نامعلوم در انتظار آن باشد.

عرضه رمز ارز شیبا
ری اوشی داستان عرضه اولیه توکن شیبا اینو رو اینطوری تعریف کرده: من دوستی دارم که سال‌ها است اون رو می‌شناسم. گاهی درمورد فلسفه بازار ارزهای دیجیتال با هم گفتگو می‌کردیم. من در مورد ایده ساخت Shiba Inu با اون صحبت کردم. دست آخر متوجه شدم که اون با ایده من موافق هست. در گام بعدی اون یک قرارداد هوشمند نوشت و جفت ارز اتریوم رو با واریز ۱۰ اتریوم در صرافی غیر متمرکز یونی سواپ ایجاد کرد. من نیز ۵۰% از کل موجودی توکن SHIB رو به قرارداد هوشمند عرضه توکن انتقال دادم و ۵۰% مابقی رو در کیف پول دیگری به منظور سوزاندن توکن‌ها واریز کردم. بعد از این اتفاق شاهد اقبال بازار به خرید توکن شیبا بودیم. ری اوشی ذکر کرد که از این که بازار انقدر زود روی خوش به ایده اون نشان داده، شگفت زده و هیجان زده شده بود. انقدر شگفت زده شده بود که در صعود قیمت، بخشی از توکن‌های خود رو به فروش رسوند اما پس از این فروش برنامه‌ای برای فروش مابقی توکن‌های خود نداره و فعلاً فقط اونهارو هولد می‌کنه.

 

آینده ارز دیجیتال شیبا اینو چیست؟
همه چیز در مورد ارز شیبا اینو را گفتیم و می‌خواهیم با بررسی آینده این ارز برای سرمایه‌گذاری‌هایمان استراتژی درستی داشته باشیم. از بین کسانی که شیبا را تحلیل و بررسی می‌کنند، برخی معتقدند که روند رو به رشد آن فعلاً ادامه دارد و ممکن است در کوتاه مدت متوقف نشود. آنها بر این باورند که با توجه به استقبالی که مردم به سمت این رمزارز دارند می‌توان انتظار داشت که در کوتاه‌ مدت روندی نزولی را در پیش گیرد. حتی برخی معتقدند که روند رو به رشد می‌تواند تا سال ۲۰۲۸ هم ادامه پیدا کند. آن ها دلیل چنین صحبتی را با استفاده از علم تکنیکال ثابت کرده‌اند.

اما در مقابل کارشناسان دیگری هم هستند که باور دارند این ارز دیجیتال نمی‌تواند در طولانی مدت پاسخی برای نیاز کاربران باشد. آنها به روند کنونی آن دقت نمی‌کنند و بر نبودن نشانه‌های مثبت در تحلیل بنیادی این ارز اصرار دارند. به گفته این افراد امواج روانی و ذهنی که در حال حاضر پیرامون ارز دیجیتال شیبا اینو وجود دارد، روزی فروکش خواهد کرد و به این روند مثبت ادامه نخواهد داد و تنها ارزهایی می‌توانند ماندگاری بالایی در بازار داشته باشند که از لحاظ بنیادی قوی و قابل قبول باشند.

 

حرف آخر
در آخر برای جمع بندی باید بگیم که شیبا اینو یکی از میم کوین‌های جدید در بازار رمز ارزها هست که اخیراً مورد توجه بسیاری از معامله گران بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته. ارز SHIB یکی از سه توکن اکوسیستم Shiba Inu هست که با توجه به رشد شدید قیمتی در جایگاه ۳۰ بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته. در این مقاله ما علاوه بر معرفی این پروژه و هدف خالق اون از ایجاد چنین رمز ارزی، ابعاد اقتصادی و برنامه‌های طولانی مدت این پروژه رو به شما معرفی کردیم. در این مقاله ما هیچ توصیه‌ای مبنی بر خرید و فروش این ارز به شما نکرده و صرفاً برای آشنایی بیشتر شما با این ارز دیجیتال بود.